birbinDariaus Klišio koncertas Carnegie Hall, New Yorke.

Meno ansamblio „Dainava” jubiliejui – išskirtinis koncertas

ALGIS VAŠKEVIČIUS
Specialiai „Draugui’’ iš Lietuvos

birbeŠ. m. sausio 23 d. Lemont High School Performing Arts Center (800 Porter St., Lemont) bus surengtas neeilinis Čikagos lietuvių meno ansamblio „Dainava” koncertas, kuriuo ansamblis paminės savo 65-erių metų jubiliejų.

Renginio metu skambės lietuvių kompozitorių Felikso Bajoro, Jono Tamulionio, taip pat klasikų Giovanni Pergolesi, George Handel ir kitų kūriniai. Koncerto metu bus atliekami specialiai šiai progai sukurti kūriniai, parašyti chorui ir birbynei. Pirmą kartą nuskambės lietuvių kompozitorės Nijolės Sinkevičiūtės „Švilpynė”, bus galimybė išgirsti ir jaunųjų čikagiškių Kęstučio Daugirdo bei Martyno Matučio kūrybą.

Ansamblio vadovas ir dirigentas Darius Polikaitis itin džiaugiasi, kad jubiliejinio koncerto metu birbyne gros svečias iš Lietuvos, Marijampolėje gyvenantis ir dirbantis talentingas atlikėjas Darius Klišys. Tai bus pirmasis bendras šio įdomaus atlikėjo ir „Dainavos’’ projektas.

Šiandien plačiau supažindiname su 40-mečiu Dariumi Klišiu, jau turėjusiu keletą labai įdomių projektų ir įsimintinų koncertų.

D. Klišys 1992–1994 metais JAV studijavo garso režisūrą, po to grįžo į Lietuvą. Jis yra išleidęs jau devynis muzikos albumus, koncertuoja ir kaip solistas įvairiuose projektuose, ir su ansambliu „Reversio”. Atlikėjas sako, kad, norint palaikyti gerą formą, kasdien tenka groti po 2–3 valandas. Marijampolės muzikos mokykloje groti birbyne jis moko vaikus.

2008 metais D. Klišys tapo pirmuoju Lietuvos atlikėju, kuris koncertavo septynioliktajame elektroakustinės muzikos festivalyje Kubos sostinėje Havanoje. Šio greitai trisdešimtmetį minėsiančio festivalio organizatoriams jis išsiuntė savo kūrybos įrašus ir sulaukė kvietimo atvykti. Kuboje D. Klišys atliko muzikinę kompoziciją, kurią iliustravo Ramūno Danisevičiaus nuotraukos. Muzikinį kūrinį „Vandens gyvatės” įkvėpė dailininkų Paul Gauguin ir Gustav Klimt kūryba. Festivalio žiūrovai ir dalyviai gyrė marijampoliečio kūrinį, vadino jį labai „baltišku”, atlikėjas sulaukė kvietimų dalyvauti kitų šalių festivaliuose.

Kol kas didžiausias iššūkis talentingo atlikėjo laukė praėjusių metų pavasarį, kai pavyko įveikti tūkstančius varžovų ir su simfoniniu orkestru groti lietuviška birbyne prestižiškiausioje pasaulio koncertų salėje – New York Carnegie Hall. Muzikantas įsitikinęs, jog tai pirmasis kartas istorijoje, kai birbynė skambėjo tokioje salėje ir pirmas – su simfoniniu orkestru.

Marijampoliečio svajonė virto tikrove, kai Lietuvos muzikos akademijoje birbynės klasę baigęs ir magistro laipsnį įgijęs D. Klišys nutarė išbandyti savo jėgas neįprastame projekte.

Pasaulyje gerai žinoma YouTube. com interneto svetainė, įsikūrusi 2005 metais California valstijoje ir turinti milijonus lankytojų, jau kelerius metus rengia įvairius projektus. Yra susikūręs ir YouTube simfoninis orkestras, su kuriuo marijampoliečiui ir teko groti New York mieste.

„2008 metų pabaigoje ši interneto svetainė kartu su Londono simfoniniu orkestru pasiūlė unikalų projektą – muzikos atlikėjai iš viso pasaulio galėjo siųsti internetu savo įrašus ir buvo atrenkami vienam koncertui. Pasiunčiau ir aš savo įrašą – birbyne atlikau ‘Adagio’ iš Wolfgang Amadeus Mozart koncerto klarnetui, kuris buvo privalomas, bei dar vieną kūrinį. Išsiunčiau įrašą ir nelabai tikėjau, kad pavyks įveikti atranką”, – pasakojo D. Klišys.

Savo įrašus iš viso pateikė daugiau kaip 3 tūkstančiai muzikantų iš 70 pasaulio šalių. Tarptautinė profesionalų komisija, kurioje buvo meno vadovai ir atlikėjai iš Berlyno, Honkongo, Londono, Sydney, San Francisco ir kitų miestų simfoninių orkestrų, iš pradžių atrinko 200 atlikėjų. Už juos buvo pasiūlyta balsuoti YouTube.com svetainės lankytojams, taip atrenkant 90 žmonių orkestrą. Lemiamą žodį tarė YouTube simfoninio orkestro vadovas ir dirigentas, septynių „Grammy” apdovanojimų autorius Michael Tilson Thomas. Lietuviška birbynė iš karto sudomino komisijos narius, kurie ir pasiūlė kviesti D. Klišį į New York.

„Žinia apie laimėtą konkursą ir galimybę groti Carnegie Hall salėje buvo labai netikėta ir džiaugsminga. Baltijos šalims atstovavau tik aš ir vienas latvis. Iš viso koncerte dalyvavo 30 šalių atlikėjai, kurie iš pradžių tris dienas repetavo, o po to surengė įspūdingą koncertą, kurio metu skambėjo Johannes Brahms, Richard Wagner, Sergej Prokofjev, Piotr Čaikovskij ir kitų kompozitorių kūriniai”, – prisimena lietuvis.

Unikaliam koncertui daugiausia buvo atrinkti tradiciniai simfoninio orkestro instrumentai ir tik keletas buvo netradicinių. Tarp 26 skirtingų muzikos instrumentų buvo ir marijampoliečio birbynė, ir klasikinė gitara, kuria grojo atlikėjas iš Kanarų salų, ir net žaislinis pianinas, kuriuo skambino japonė.

Darius pasakojo, kad tokio projekto sumanymas buvo pateikti kuo platesnį, apie 1200 metų apimantį muzikos spektrą nuo pat grigališkojo choralo laikų iki šiuolaikinės muzikos. Specialiai šiam projektui vienas garsiausių šių dienų kompozitorių iš Kinijos Tan Dun, laimėjęs „Oskarą” už muziką kino filmui „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas”, sukūrė „Interneto simfoniją Nr. 1. Eroica”.

„Šis konkursas – unikali galimybė atlikėjams atsidurti tokioje prestižinėje salėje ir dalyvauti tokiame projekte. Koncerte grojau klarneto partijų transkripcijas birbyne, kurias savo instrumentui pritaikiau pats. Projekto rengėjai sakė, jog iki šiol apie autentišką lietuvišką instrumentą – birbynę – nieko nebuvo girdėję. Šiuolaikinė birbynė – jau ne folkloro instrumentas, o apie 1950-uosius metus ištobulinta Prano Servos, įgijusi platų diapazoną ir leidžianti atlikti įvairius kūrinius”, – pasakojo atlikėjas.

New York Darių sužavėjo ir garsių atlikėjų, muzikantų bei meno vadovų nuoširdumas, paprastumas ir puikios sąlygos, kurias projekto rengėjai sudarė visiems atlikėjams – jiems buvo apmokėtas ir kelionė, ir gyvenimas brangiame viešbutyje, kur kambarys nakčiai kainuoja 600–800 JAV dol. Marijampolietis keliavo kartu su žmona Neringa, kuri stebėjo koncertą ir buvo sužavėta viskuo, ką patyrė per tas kelias dienas.

Carnegie Hall – pirmoji klasikinės muzikos salė JAV, atidaryta dar 1891 metais. Puikia akustika garsėjančioje salėje per metus surengiama apie 250 pasirodymų. Didžiojoje salėje, kurioje ir buvo surengtas minėtas koncertas, yra 2,804 vietos, kurios visos buvo užimtos. Be to, pastate yra dar dvi mažesnės – 268 ir 599 vietų salės. Groti Carnegie Hall – kiekvieno atlikėjo svajonė.

Koncerto įrašui atsiradus You-Tube.com svetainėje, per pirmąsias savaites jį pažiūrėjo apie 14 mln. lankytojų iš beveik 200 pasaulio šalių. Marijampolietis įsitikinęs, kad tokie projektai padeda įveikti kultūrinį atskirtumą, leidžia su savo muzikine kultūra įsilieti į pasaulį.

Laisvo laiko New York buvo nedaug – reikėjo ruoštis pasirodymui. Koncerto vakarą prie Carnegie Hall Septintojoje Ave. būriavosi minios žmonių – visiems buvo smalsu pamatyti, kaip šis projektas atrodys scenoje. Pasak marijampoliečio, daugybė įžymybių, muzikantų, žurnalistų laukė kažko ypatingo ir nebuvo nuvilti – skambėjo nepakartojama muzika, o koncertui pasibaigus beveik 3,000 salėje buvusių žiūrovų pašoko ant kojų ir surengė ketvirtį valandos trukusius plojimus.

„Įspūdžiai iš to vakaro tikrai nepakartojami, ir juos nelengva perduoti žodžiais. Nebuvo jokių neigiamų emocijų, tik didelis džiaugsmas būti dalele to, kas vyko. Ryškiausios pasaulio muzikos žvaigždės, pasirodžiusios Carnegie Hall tą vakarą, tiesiog atėmė žadą savo profesionalumu ir atliekamomis partijomis”, – patirtu išgyvenimu dalijosi D. Klišys.

Tačiau bene patį didžiausią įspūdį lietuviui paliko YouTube simfoninio orkestro vadovo ir dirigento M. T. Thomas asmenybė. Tai, kaip šis genialus žmogus dirba su kolektyvu, kaip bendrauja, jo humoro jausmas negali nežavėti. ,,Prieš pasirodymą netikėtai buvau pakviestas susitikti su juo. Jaudinausi, neįsivaizdavau, ką išgirsiu, kodėl jį sudominau, o dirigentas ir orkestro meno vadovas tiesiog norėjo asmeniškai man pasakyti, jog jam didelį įspūdį paliko mano birbyne atliktas W. A. Mozart ‘Adagio’, nors ir prisipažino, kad iki tol apie birbynę niekada nebuvo girdėjęs. Man, kaip atlikėjui, tai vienas didžiausių įvertinimų, ir jau vien dėl tokių žodžių vertėjo perskristi Atlantą,” – įsitikinęs marijampolietis, kuris jau netrukus vėl atvyks į Ameriką ir koncertuos Lemont.