team
1992 metais JAV į Pasaulio olimpines žaidynes Barselonoje pasiuntė ,,Svajonių komandą”. Tikėtasi, jog tokios sudėties komanda savo šaliai laimės aukso medalius. Būtent taip ir atsitiko. Tačiau tuo pat metu kitoje krepšinio aikštelėje dar viena komanda siekė įgyvendinti kiek kitokią svajonę – Lietuva, maža, vos trijų milijonų gyventojų valstybė, laimėjo bronzos medalius, įveikusi buvusią savo engėją Rusiją.


Kino festivalyje ,,Sundance” – lietuvio iš Los Angeles filmas
arba trumpa pažintis su M. A. Markevičiumi


DALIA CIDZIKAITĖ
marti
Šių metų sausio 19–29 d. į Park City, Utah, ir vėl suplauks minios kino gerbėjų. Nuo 1978-ųjų kiekvienais metais čia rengiamas kino festivalis ,,Sundance” yra didžiausias nepriklausomų kino filmų renginys visose Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Šiųmetinio festivalio JAV dokumentinių filmų programoje – ir lietuviška pavardė. Jame varžysis Los Angeles gyvenančio ir šiame mieste kuriančio JAV lietuvio Mariaus A. Markevičiaus dokumentinis filmas ,,The Other Dream Team” (,,Kita Svajonių komanda”). Tai pirmasis jo, kaip režisieriaus, bandymas.

Apie Markevičių ,,Drauge” rašėme, apžvelgdami 2010 metais kino teatro salėse pasirodžiusį filmą ,,The Way Back”. Lietuvis taip pat dalyvavo kuriant filmus ,,Douchebag” (2010) ir ,,Like Crazy” (2011). Šį kartą Marius į ,,Sundance” sugrįžta su savo paties sukurtu dokumentiniu filmu ,,The Other Dream Team” – filmu, pasakojančiu apie Lietuvą, jo šeimos tėvynę, ir krepšinį, vieną iš didžiausių režisieriaus aistrų.

Markevičius didžiuojasi gimęs ir užaugęs Los Angeles mieste ir neslepia, jog jis – pirmos lietuvių kartos JAV atstovas, dievinantis sportą. ,,Tiesa, – sako jis, – nors dauguma mano draugų šeštadieniais žaisdavo krepšinį arba futbolą (europietišką), aš buvau ‘priverstas’ lankyti šeštadieninę lituanistinę mokyklą, kur turėjau mokytis lietuvių kalbos, religijos, istorijos, tautinių šokių.” Marius prisimena, jog dėl tų šeštadienio pamokų ne kartą su tėvais kovota. Bet tėvai, atrodo, nepasidavė.

Dabar į visa tai žiūrėdamas jau suaugusio žmogaus (šiais metais jam sueis 36eri) akimis, Markevičius klausia: ,,Ar tai, kas tavęs neįveikia, nepadaro tavęs stipresniu?” Ilgainiui jis suprato, kokia nepakartojama dovana buvo pažintis su savo šeimos kultūra, savo šaknimis, kaip svarbu buvo išmokti lietuvių kalbą ir galėti ja bendrauti su savo seneliais. Kai Lietuva tapo nepriklausoma 1990 metais, Marius su šeima pirmą kartą aplankė Lietuvą. ,,Buvo nepakartojamas jausmas kalbėtis su savo giminaičiais, suprasti apie šalį, jos kultūrą”, – prisimena meno magistro laipsnį iš UCLA turintis filmo kūrėjas.

teamMarkevičiaus filmas ,,The Other Dream Team” pasakoja apie 1992 metų Lietuvos krepšinio komandą ir jos nueitą kelią, kuris baigėsi simboliška pergale Barselonos vasaros olimpinėse žaidynėse – komanda, atstovaujanti trijų milijonų tautai, baigiamosiose rungtynėse iškovojo bronzą, nugalėjusi Rusiją, buvusią savo engėją. Pasak Mariaus, vedama tokių Lietuvos krepšininkų kaip Šarūnas Marčiulionis ir Arvydas Sabonis, 1992 metų Lietuvos olimpinė krepšinio komanda padėjo savo šaliai atsikratyti komunizmo grandinių.

Jo filme įamžinti krepšininkų asmeniniai pasakojimai apie gyvenimą Sovietų Sąjungoje, jų kovą sovietmečiu, pasakojama apie jų nepaprastą draugystę su muzikos grupe ,,Grateful Dead”, kuri atvedė ją iki Barselonos olimpiados ir galiausiai – prie ir vėl laisvę iškovojusios tautos.

Beje, filme ypatingas dėmesys muzikos grupei ,,Grateful Dead” skiriamas ne tik dėlto, jog ji paaukojo pinigų Lietuvos komandai ir taip padėjo jos kelionėje į pergalę. JAV lietuvis sako, jog ,,Grateful Dead” padėjo ir filmą kuriant – šios grupės daina ,,Truckin” tapo jų filmavimo kelionės daina, ji pateko ir į filmą. ,,Privalėjo patekti”, – sako Marius.

Filmo kamera seka atletų grupę, kuri stebi, kaip atgimsta jų tėvynė, jaučia, kaip atgimsta jų pačių laisva valia. Filme ,,The Other Dream Team” susipynė politika, krepšinis ir populiarioji kultūra. Filmo kūrėjai parodo, kad sportas kartais yra tas veiksnys, dėl kurio vyksta permainos pasaulyje, kad sportas gali būti ta galinga jėga, keičianti politinę ir kultūrinę tautos ir šalies tapatybę.

Filme kalba tokios įžymybės kaip: Jim Lampley, Yao Ming, Bill Walton, Pau Gasol, Mickey Hart, Dan Majerle, Greg Speirs, Arvydas Sabonis, David Stern, Linas Kleiza, Mitch Ricmong, David Remnick, Žydrūnas Ilgauskas, Chris Mullin, Alexander Wolff, Donnie Nelson, P.J. Carlesimo, Šarūnas Marčiulionis, Rimas Kurtinaitis, Robertas Javtokas, Vytautas Landsbergis, Vladas Garastas, Dennis McNally, Jonas Valančiūnas, Rudy Fernandez, Donatas Motiejūnas, Artūras Karnišovas, Jorge Garbajosa, Linas Kunigėlis, Charles Smith ir Kim Bohuny.

Pasak Markevičiaus, didžiausias iššūkis kuriant šį filmą buvo ypač dideli atstumai ir tolimos vietos, kurioseflag gyvena dokumentinio filmo pašnekovai. Nemažai jų gyvena Lietuvoje, keletas jų – Rusijoje, Ukrainoje. JAV filmuojama buvo Los Angeles, San Diego, San Francisco, Oakland, Sebastopol, Phoenix, Houston, Dallas, Las Vegas, New York, New Jersey ir net Vermont valstijoje.

Kalbėdamas apie savo filmą, Markevičius tikisi, jog, turint omenyje visus šiuo metu pasaulyje, ypač Vidurio Rytuose, vykstančius įvykius, filmą ,,The Other Dream Team” pamatę žiūrovai supras, jog kova už laisvę yra visu šimtu procentų verta. ,,Kova už laisvę nėra lengva”, – įsitikinęs Marius. Jo nuomone, siekiant laisvės susiduriama su daug skausmo ir kančios. Kita vertus, jis neidealizuoja nei tos kovos, nei iškovotos laisvės. Pasak Markevičiaus, ,,kartą tą ‘laisvę’ iškovojus, nereiškia, jog viskas stebuklingai per naktį taps tobula ir nuostabu”. Sėkmės ,,Sundance”!

,,The Other Dream Team” (88 min., 2012) scenarijų parašė Jon Weinbach ir Marius A. Markevičius, kino operatorius – Jesse Feldman. Filmas yra anglų ir lietuvių kalbomis su angliškais titrais.

Parengta pagal užsienio
internetinę spaudą

Mariaus A. Markevičiaus„Kita Svajonių komanda"team

Filmo kritikai teigia, jog Markevičius savo filme sumaniai pasakoja įkvepiančią istoriją apie Dovydo kovą prieš Galijotą. Filmas ,,The Other Dream Team” yra pergalingas pasakojimas apie laisvę, drąsą ir garbę. http://press.sundance.org