ISPA konferencija New York


EDVINAS MINKŠTIMAS

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Muzikos akademijos dėstytojas, docentas, Mahler Philharmoniker Vienoje, Salzburgo vokalinės muzikos festivalio, Washington, DC tarptautinio pianistų festivalio valdybų narys, festivalių „Embassy Series” ir „Phillips Collection” Washington, DC direktoriaus pavaduotojas dr. Edvinas Minkštimas dalyvavo International Society for the Performing Arts (ISPA) konferencijoje, vykusioje New York šių metų sausio 15–17 d.

ISPA, arba Tarptautinė atliekamųjų menų draugija vienija stambiausių pasaulyje koncertinių įstaigų, fondų, festivalių, meno ir muzikos akademijų bei studijų programų vadovus. Dr. Minkštimas, šių metų ISPA konferencijoje atstovavęs Mahler filharmonijai, buvo vienintelis lietuvis iš daugiau nei 500 konferencijos dalyvių.

ISPA konferencija vyksta du kartus per metus. Viena jų – visuomet New York, o kita – kasmet vis kitoje šalyje. Praeitais metais ISPA vyko Kinijoje, o šiemet birželio mėnesį vyks Vroclave, Lenkijoje, kuris 2016 metais taps Europos kultūros sostine.

Renginio metu vyko pasirodymai, seminarai, apsikeitimai kontaktais bei diskusijos. Tarp pranešėjų ir diskusijų dalyvių buvo New York „Metropolitan Opera” vadovas Peter Gelb, žymiojo „Cirque du Soleil” viceprezidentė Diane Quinn, New York baleto ir miesto operos vadovas George Steel, taip pat Sanchajaus, Berlyno filharmonijų vadovai ir daugelis kitų.

Konferencijos metu pristatyta daugybė 2013– 2015 metams numatytų projektų, kurie apjungia dailę, šokį, animaciją, vaidybą, naujausias technologijas ir muziką. Paminėtini šie projektai:

– „A Moveable Beast” (www.volcano.ca). Pagrindinė atlikėja – Kanados sopranas Neema Bickersteth, vokalu be žodžių perteikdama žmogišką istoriją, puikiai derina nuostabią vokalinę techniką, šokio, judesio plastiką su Rachmaninov, Messiaen, Cage, Aperghis ir Jacobs muzika.


Kanados sopranas Neema Bickersteth

– „Barefoot Divas: Walk a Mile in My Shoes” – interaktyvus performansas, subūręs šešias iškilias etninės muzikos atlikėjas iš Australijos ir Naujosios Zelandijos bei šešių palydinčių muzikų ir perkusininkų grupę. Eklektiškoje muzikos kalboje apjungti Roots, Jazz, R&B, Latin ir soul stiliai.


,,Barefoot Divas”.

– „Bound(less)” – šešių šokėjų akrobatų ir trijų muzikų 55 minučių trukmės kvapą gniaužiantis pasirodymas, primenantis „Cirque de Soleil” magiją. Matydami šokėjus horizontaliose padėtyse, šokančius ant… sienos, pradedame abejoti gravitacijos visagalybe. Atlikėjai visuomet prisitaiko prie kiekvienos naujos erdvės/scenos ypatybių. Šio performanso premjera įvyko 2011 metais San Francisco, šiuo metu planuojami pasirodymai Europoje ir Azijos šalyse.

– Belgijos muzikai pristatė džiazo ir animacijos projektą „Graphicology”, kurio esmė – sąveika tarp Phillip Paquet novelių/komiksų ir šešių kompozitorių sukurtų improvizacijų, kurios iliustruoja scenoje rodomus vaizdinius ir vykstantį veiksmą.


„Graphicology”.

– Savo originalumu išsiskyrė projektas „IBM 1401, vartotojo žinynas”. „IBM 1401”, sukurtas 1959 metais, buvo vienas iš šiuolaikinės kompiuterinės technologijos pionierių. Pats kompiuteris, rašydamas kodą ir atlikdamas skaičiavimus, skleidė garsus. Ši „kompiuterinė muzika” tapo naujo kūrinio styginių kvartetui ir „IBM 1401” pagrindu. Prie projekto dirba islandų kompozitorius Johann Johannsson, režisierius Bill Morrison ir Calder styginių kvartetas.


„IBM 1401”

– „Never Did Me Any Harm” ir „Samic Chinese Project 2014” – tai du skirtingi šiuolaikinio šokio traktavimai. Pirmajame, sukurtame Sydney teatro bei Sydney festivalio (Australija), šokis jungiamas su teatro ir teatralizuoto judesio elementais, antrasis – tai TAO šokio teatro (Kinija), Samic atlikėjų iš Laplandijos (Švedija) ir Kinijos indie-folk rook muzikų bendros kūrybos rezultatas.

– Narkotikų kontrabanda, brutalus žmonių, susijusių su šiuo verslu, gyvenimas, Amerikos visuomenės ir narkotikų vartotojų įtaka nesibaigiančiam karui su karteliais Meksikoje atsispindi Timboctou teatro spektaklyje (rež. Martin Acosta), sukurtame Cultura UDG, CalArts, Duende CalArts. Du projektai – „Soldier Songs” (Kareivių dainos) ir „Imogen Heap presents The Gloves” – skyrėsi savo bendražmogišku poveikiu žiūrovams.

„Soldier Songs” (kompozitorius David Little) atspindi mūsų laikmetį, kai karas pasaulyje tapo kasdienybe. Paskutinius penkerius metus kompozitorius ir libreto autorius David Little bendravo su daugybe Irake, Afganistane tarnaujančių ar iš tarnybos sugrįžusių JAV karių. Gyvais, tikrais pasakojimais paremtas siužetas ir aplinkybių kraupumas įtaigiai perteikti puikioje inscenizacijoje, lydimoje pasaulinio lygio muzikos, atlikimo ir vaidybos. „Soldier Songs” gali tapti mūsų dienų Benjamin Britten „War Requiem”. Šio spektaklio istorija – bendražmogiška: karas ir jo tikrovė vienu ar kitu metu palietė kiekvieną šalį ir visuomenę.


„Grammy” laimėjusi dainininkė Imogen Heap.


„Grammy” laimėjusi dainininkė Imogen Heap antrame projekte pristato „Pirštines” (muzikinės pirštinės pristatytos „2011 TEDGlobal”), į ateitį žvelgiančią technologiją, kurios mums atveria iki šiol nepatirtas išraiškos galimybes. Muzikinės pirštinės leidžia Imogen įrašyti ir manipuliuoti savo balsu, rankų judesiais imituoti ir atlikti įvairių instrumentų ir perkusijos atliekamus garsus bei tuos garsus keisti. Ši technologija atlikėjui leidžia tapti „vieno žmogaus” orkestru. Naujoje programoje girdėsime naujas dainas bei
improvizacijas, o taip pat Imogen žymiausius kūrinius. Gastrolių metu kiekvienam koncertui bus pasitelkiama iki 30 vietos muzikų.

Dr. Minkštimui malonu buvo girdėti gražius dalyvių atsiliepimus apie Lietuvą ir jos muzikos kultūrą. Rumunijos, Vokietijos, JAV, Ukrainos, Estijos ir kitų šalių organizacijų atstovai geru žodžiu minėjo Vilniaus nacionalinės filharmonijos direktorę Rūtą Prusevičienę, taip pat Pažaislio ir Kristupo vasaros festivalius.






E. Minkštimas su Estijos atstove Leelo Lehtla.