Sausio 13-osios atminimas – krepšinio aikštelėje

Pirmą kartą oranžiniam kamuoliui neabejingus lietuvius susirungti pakvietė Long Island LB

larry

CT ,,Audros” ir jungtinės NJ/NY moterų komandos po parodomųjų varžybų (laimėjo tamsesniais marškinėliais vilkinčios Naujosios Anglijos merginos). E. Misevičienės nuotraukaLAURYNAS R. MISEVIČIUS

Spaudžiant viduržiemio šaltukui sausio 17-ąją, šeštadienį, prabangaus Southampton (NY) kurorto vidurinės mokyklos sporto salėje buvo karšta nuo pat ankstyvo ryto: jau 8 val. specialiai iš Čikagos į vietos lietuvių ir Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjunga (ŠALFASS) Rytų apygardos organizuojamą krepšinio turnyrą pakviesti ČLKL teisėjai Giedrius Jovaiša ir Žydrūnas Širvinskas į aikštelę pakvietė New York Lietuvių atletų klubo pirmąją ir antrąją komandas. Į A. Kazickienės lituanistinės mokyklos bei Long Island lietuvių sporto klubo surengtas varžybas atvyko net 8 vyrų bei 2 moterų ekipos, atstovavusios Baltimore (MD), Philadelphia (PA), New Jersey, New York ir Connecticut valstijas.

Visos vyrų komandos pagal anksčiau vykusiuose panašiuose turnyruose parodytus rezultatus paskirstytos į du vienodo pajėgumo pogrupius, ir jau trečiosiose „A” pogrupio varžybose nugalėtojui išaiškinti prireikė net dviejų pratęsimų. Vos penkiese į Long Island atvykę Philadelphia „Aro” krepšininkai sugebėjo pateikti pirmąją didelę šio turnyro sensaciją, 34:32 nugalėdami vieną stipriausių pastaruoju metu Rytų pakrantėje New York LAK-1 komandą. „B” pogrupyje atrankiniame rate atkaklumu išsiskyrė Baltimore „Vilko” ir CT „Ąžuolų” penketuko rungtynės, vėl, kaip ir praeitame turnyre Baltimore (MD), stipresni pasirodė Naujosios Anglijos atstovai – 31:25. Pagal varžybų nuostatus tik 4 ekipos (po 2 geriausiai pasirodžiusias iš abiejų pogrupių) iškovojo galimybę rungtis dėl apdovanojimų. Taigi nepaisant puikaus žaidimo dviejose paskutinėse rungtynėse Philadelphia „Arui” pritrūko vos 3 taškų iki išsvajotos antros vietos „A” pogrupyje, be to, tarpusavio dvikovoje su aikštelės šeimininkais Long Island „Lietuvio” komanda pajėgesni tapo pastarieji – 47:29. Pirmąją vietą tarp „A” pogrupio dalyvių nepaisant vienos patirtos nesėkmės, kaip ir tikėtasi, užėmė New York LAK-1 vyrai, abejas kitas rungtynes laimėję įtikinama persvara. „B” pogrupyje be pasipriešinimo pasirodė Connecticut „Ąžuolai”, paskutinėse varžybose prieš baigiamąsias rungtynes įveikę savo „amžinąjį” priešininką – antrojoje vietoje likusią New Jersey „Liepsną” 30:22.

Prieš kovą dėl pagrindinių turnyro apdovanojimų buvo surengtos parodomosios dviejų moterų komandų rungtynės – CT „Audra” po atkaklios kovos nugalėjo jungtinę New York New Jersey ekipą 25:20. Geriausia žaidėja, vėliau išrinkta New Jersey „Liepsnos” lietuvių sporto klubui atstovaujanti Rasa Hayes, per daug nesikrimto dėl savo komandos pralaimėjimo – sukaupė visas jėgas būsimai rungčiai: organizatorių suruoštam tritaškių konkursui. Viena pirmųjų atrankinėse varžybose puolusi krepšį lietuvaitė ne tik aplenkė visus šiame konkurse dalyvavusius vyrus, bet ir parodė absoliučiai geriausią dienos rezultatą – 13 taškų. Kartu su ja į finalą pateko vos vienu tašku mažiau sumetęs New York LAK veteranas Antanas Drulia, tačiau papildomoje metimų serijoje dėl LR gen. konsulo New York ambasadoriaus Jono Paslausko įsteigto prizo ryškiai nusileido kaimyninės „Sodų” valstijos atstovei 3-7.

Atslūgus emocijoms po netikėtai pasibaigusios tritaškių rungties, į aikštelę vėl buvo pakviestos stipriausios vyrų komandos. Pirmiausia dėl trečios vietos pečius surėmė Long Island „Lietuvio” ir New Jersey „Liepsnos” krepšininkai. Nors didelę rungtynių dalį pirmavo karštai gausiai susirinkusių sirgalių palaikomi vietos lietuviai, laimėję ir pirmą kėlinį 24:19, o likus vos porai minučių iki pagrindinio varžyboms skirto laiko pabaigos sugebėję išlaikyti tą pačią 5 taškų persvarą, visgi daugiau patirties tokiose varžybose turintys trenerio Dariaus Baranausko (beje, gyvenančio Long Island, NY!) vadovaujami liepsniečiai paskutinėmis sekundėmis palaužė „Lietuvio” penketuką 43:40.

Dėl ŠALFASS Rytų apygardos įsteigtos taurės ir „auksinių” apdovanojimų į kovą su geriausiąja laikyta New York LAK-1 komanda stojo Connecticut „Ąžuolų” ekipa. Ir šiose rungtynėse pasikartojo panašus scenarijus – beveik visas rungtynes pirmavo niujorkiečiai, tačiau jiems pastoviai lipę ant kulnų CT vyrai dar iki pertraukos sumažino skirtumą iki minimumo – 13:14. Nors rungtynių pabaigoje LAK-1 vėl išsiveržė į priekį (24:30), paskutinį žodį stipriausių turnyro komandų dvikovoje tarė „Ąžuolai”, pataikę keletą neįtikėtinų tolimų metimų ir susigrąžinę persvarą paskutinę varžybų minutę laimės iš savo rankų nebeišleido – 35:33.

Po turnyro visi varžybų dalyviai ir svečiai buvo pakviesti į „Grace Episcopal” bažnytiniame komplekse Riverhead, NY įsikūrusios A. Kazickienės lituanistinės mokyklos patalpas Sausio 13-osios aukų atminimo paminėjimui bei krepšinio turnyro nugalėtojų bei prizininkų, geriausių žaidėjų apdovanojimui. Šios mokyklos vadovė, neseniai AL „Metų žmogumi” išrinkta Neila Baumilienė pasveikino susirinkusius, padėkojo turnyro sumanytojui Raimundui Rakauskui bei ŠALFASS Rytų apygardos pirmininkui Žilvinui Bubliui už puikų sumanymą ir varžybų suorganizavimą. Tylos minute buvo pagerbti 1991 m. sausio 13-ąją žuvusieji už mūsų šalies laisvę Vilniuje kruvinojo sovietų antpuolio metu, o tarp Long Island turnyro dalyvių atsirado net vienas krepšininkas, šiuo metu gyvenantis Waterbury (CT) – Arūnas Eidukaitis, tais laikais pagerbtas atminimo medaliu, gautu iš paties Vyt. Landsbergio rankų.

Po to vyko apdovanojimų įteikimas šio turnyro čempionams bei antrosios ir trečiosios vietos laimėtojams, o naudingiausio žaidėjo titulas šįkart atiteko Connecticut „Ąžuolų” krašto puolėjui Andriui Budriūnui „Anglui”. Tuomet rezultatyviausiam varžybų krepšininkui New York LAK-1 gynėjui Airidui Druliai įteiktas LR gen. konsulo New York amb. Jono Paslausko įsteigtas prizas – krepšinio kamuolys. Tarp moterų geriausia žaidėja, kaip jau minėjau, išrinkta New Jersey „Liepsnos” puolėja R. Hayes, tą dieną laimėjusi ir tritaškių konkursą.

Iki vidurnakčio linksminantis varžybų dalyviams ir Long Island Lietuvių Bendruomenei, liejosi „Alita” lietuviškas šampanas – jį turnyro reng©jams dovanojo kompanijos, atstovaujančios gamintojui JAV, atstovas New Jersey ir New York Ž. Bublis. Į namus išvykdami pakilios nuotaikos, jau sulaukėme kvietimo į ateinančias lietuvių krepšinio varžybas Rytų pakraštyje. Kovo 21-ąją, šeštadienį, visų laukia LR ambasados Washington, DC organizuojamas turnyras šalia JAV sostinės esančioje Maryland valstijoje. Na, o į Long Island (NY) tikimės sugrįžti kitų metų sausį.

larry

Turnyro nugalėtojai CT ,,Ąžuolai” su sporto klubo pirmininke V. Gelažauskaite.
K. Jankūno nuotraukos