bbalboyzDominykas Milka ir Gilvydas Biruta. Autorės nuotraukos

Jaunieji krepšininkai už Atlanto
Sausio 30 d. ,,Newark National Invitational” turnyre sužibėjo du lietuviai

EUGENIJA MISEVIČIENĖ

Kaip žinia, lietuviams krepšinis – lyg antra religija. Didžiuojamės, išgirdę naujienas apie savo tautiečių sportinius laimėjimus. Neseniai pasiekė džiugi žinia, kad Lietuvos krepšinio legenda Šarūnas Marčiulionis pasiūlytas į Šiaurės Amerikos nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) Šlovės muziejų (Hall of Fame). Šarūnas buvo pirmasis krepšininkas iš Lietuvos, žaidęs šioje prestižinėje lygoje. Nuo to laiko ten rungtyniauja ir daugiau lietuvaičių. Smagu, jog gerų vertinimų sulaukia ir jauni krepšininkai, kurie ateityje taip pat gali patekti į daugelio išsvajotąją NBA.

Turnyre žaidė du lietuviai

Prieš kelias savaites sužinojome ir dar vieną džiugią žinią apie šiuo metu New Jersey valstijoje gyvenantį perspektyvų lietuvį Gilvydą Birutą, besimokantį ir žaidžiantį St. Benedict’s vidurinėje mokykloje Newark mieste. Baigus vidurinę mokyklą, jis yra kviečiamas studijas tęsti garsiajame Rutgers University (NJ). Vaikinas yra atletiško sudėjimo, greitas ir šoklus žaidėjas.

Tuo įsitikinome patys, sausio mėn. paskutinį savaitgalį nuvykę į ,,Newark National Invitational” turnyrą, kur žaidė 12 mokyklų komandų iš New York, New Jersey, Maryland, Illinois ir net Tennessee valstijų. Tokios varžybos rengiamos jau šeštąjį kartą, antrus metus iš eilės jos organizuojamos Newark esančiame Prudential Center. Mums itin smagu buvo stebėti varžybas ir dėl to, kad net dviems iš minėtų mokyklų atstovavo lietuviai. Kaip jau minėjau, vienas iš St. Benedict’s „Gray Bees” žaidėjų yra 18metis G. Biruta, o New York Christ the King High School „Royals” komandoje žaidė jo bendraamžis, kitas lietuvis Dominykas Milka.

Sirgaliai jau įsiminė lietuvio vardą

ballplayDominyko komandai rungtynės prieš Jersey City (NJ) St. Peter’s Prep mokyklą prasidėjo ne itin linksma gaida. Nuo pat pirmųjų minučių „Royals” krepšininkai atsilikinėjo nuo savo varžovų, tačiau trečiajame kėlinyje įvyko persilaužimas ir lietuvio komandos draugai ne tik pasivijo ,,Marauders”, bet ir po įtempto taškas į tašką ketvirtojo kėlinio bei pratęsimo laimėjo rungtynes rezultatu 75:72. D. Milka šiose varžybose pelnė 8 taškus.

Kur kas lengviau pergalę iškovojo Gilvydo komanda „Gray Bees”, kuri nuo pat rungtynių prieš Čikagos De La Salle Institute (IL) „Meteors” pradžios įgijo apčiuopiamą persvarą. Rungtynių baigtis nekėlė jokių abejonių – 80:50 St. Benedict’s krepšininkų naudai. Gilvydas tapo antru tarp daugiausiai taškų savo komandos žaidėjų pelniusiųjų, įmetęs 15 taškų (jis taip pat atkovojo 6 atšokusius kamuolius). Pastarosios dvikovos metu girdėjosi palaikymo šūksniai Gilvydui ne tik iš stebėti varžybų atėjusių lietuvių, bet ir amerikiečių, kurie jau įsiminė mūsų tautiečio pavardę.

Lietuvos jaunių krepšinio rinktinės žaidėjas G. Biruta nutarė mokslus ir sportinę karjerą tęsti New Jersey Rutgers University, nors juo domėjosi ir dar kelios garsios aukštosios mokyklos (University of Pennsylvania, Davidson College (NC), University of Kentucky bei Harvard University (MA)). Šį aukštaūgį krepšininką esame sutikę ir anksčiau – nors Gilvydui puikiai sekasi žaisti ir su amerikiečiais, jaunuolis mielai dalyvauja ir lietuvių organizuojamose varžybose, dažnai Gilvydas gina NY Lietuvių atletų klubo vyrų komandos garbę mėgėjiškuose ŠALFASS ir kituose turnyruose.

Krepšinį įsimylėjo vos žengęs pirmuosius žingsnius

G. Biruta gimė Jonavoje, kur ir pradėjo lankyti mokyklą. Tačiau vėliau su mama poete Jolanta Toločkaite persikėlė į Kauną, kad galėtų žaisti krepšinį Arvydo Sabonio mokykloje. Kaip pasakojo vaikinas, šią sporto šaką jis įsimylėjo vos tik pradėjęs žengti pirmuosius savo žingsnius. Mama jam nupirko žaislinį lanką, ir nuo to viskas prasidėjo. Berniukas augo mintimis apie krepšinį.

Žaisdamas kieme mažasis Gilvydas, kai kiti vaikai kapstėsi smėlio dėžėje, nepaleisdavo iš rankų kamuolio. Jaunuolio idealu tapo NBA legenda Michael Jordan – Gilvydas svajojo būti panašus į jį.

Nuo mažens žaisdamas krepšinį bei stebėdamas kitus krepšininkus, jis buvo tikras dėl savo ateities. Į Lietuvos jaunučių rinktinę (iki 16 metų amžiaus) Gilvydas buvo pakviestas 2007aisiais, vos 15os. Tada iš Graikijos lietuvių komanda namo parsivežė bronzos medalius. Kitą vasarą, jau 16os, jis atstovavo savo gimtinei iki 18 metų amžiaus jaunių rinktinėje ir iš Graikijos parsivežė sidabrą. Praėjusią vasarą tame pačiame čempionate, vykusiame Prancūzijoje, Lietuvos rinktinė užėmė ketvirtą vietą.

Svajoja tęsti karjerą JAV

Prieš atvykdamas į JAV, G. Biruta jau žaidė krepšinį Švedijoje bei Ispanijoje, tačiau, nusprendęs siekti mokslų, 2008aisiais lietuvis atvyko į Ameriką studijuoti St. Benedict’s Prep vidurinėje mokykloje. Dabar Gilvydas tikisi, kad ir pabaigęs universitetą tęs krepšininko karjerą už Atlanto, tačiau, jei likimas nulemtų, vyktų žaisti ir atgalios į Europą.

Nors laisvalaikio be krepšinio lieka tikrai nedaug, jaunuolis dar domisi muzika bei filosofija, mėgsta skaityti įžymių žmonių biografijas.

Tikrai džiugu, kad mūsų mažos tautos krepšininkai ir toliau skinasi kelią šios sporto šakos pasaulyje. Tikimės, jog apie jų ypatingus pasiekimus išgirsime dar ne vieną kartą!

bballa

Pastaruoju metu Gilvydas vis dažniau savo komandos puolimą užbaigia galingu dėjimu į krepšį.

mom

G. Birutos mama Jolanta atvyko į New Jersey valstiją ne tik padėti sūnui įsitvirtinti Amerikoje, bet ir lietuvių bendruomenei pristatyti savo eilių knygelę „Kada sunku tau bus širdy”

'