03-01-11

Spinduliavimo pavojus, atliekant dantų tyrimus

GYD. ONA RADZEVIČIENĖ

Pastaraisiais metais vis dažniau kalbama apie per dažną radiologinių (spinduliavimo) tyrimų naudojimą vaikams ir paaugliams. Kaip žinome, ši amžiaus grupė yra ypač jautri spinduliavimui, kuris ateityje gali turėti reikšmės piktybinių ligų išsivystymui.

Dauguma ligoninių ir medicinos įstaigų atkreipė į tai dėmesį, tik dantų įstaigos į tai nepakankamai sureagavo. Odontologinėse ortodontinėse klinikose radiologinis tyrimas ypač dažnai naudojamas, gydant ir taisant dantų sukandimą. Pastaruoju metu ypač padažnėjo kūgio formos spindulių CT skaitytuvo (angl. conebeam CT scanner, toliau – CT skaitytuvas) naudojimas, kuris užtikrina puikų trimatį (3-D) dantų, šaknų, žandikaulio bei skruostikaulio vaizdą. Tai yra gana patogu gydytojams ortodontams, nes tai – gana tikslus, greitas tyrimas, kurio metu galima pastebėti pakitimus, kurių įprastinių panoraminių rentgenogramų metu galima nepastebėti. Tačiau atliekant šį tyrimą, pacientas gauna nuo 4 iki 67 kartų daugiau spindulių, nei atliekant dvimates (2-D) panoramines rentgenogramas, kadangi, gydant dantų sukandimą, reikalinga atlikti ne vieną, bet keletą tyrimų.

Šį mėnesį The Academy and The American Association of Endodontist išleido nutarimą, siūlantį nenaudoti šio tyrimo atrankos tikslams (screening purposes), nes kai kurie ortodontai taiko CT skaitytuvą visiems pacientams. Kai kurie odontologai JAV ir Europoje kelia klausimą, ar šio tyrimo nauda yra didesnė už pavojų, kurį sukelia padidintas spindulių kiekis. Dr. Brenner teigia, kad vienam iš 10,000 vaikų gali išsivystyti piktybiniai susirgimai net po vieno CT tyrimo. CT skaitytuvus patariama naudoti, atliekant dantų implantus ir kitais sudėtingais atvejais. Taisant dantų sukandimą paprastais, nesudėtingais atvejais, kai reikia tik kažkiek pastumti keletą dantų, yra pakankama atlikti įprastą panoraminę nuotrauką.

Ką reikėtų klausti dantų
gydytojo, prieš atliekant rentgenogramą

The Food and Drug Administration ir kai kurie žinovai siūlo užduoti šiuos klausimus:

* Ar būtina atlikti dantų rentgenogramą? Tokį klausimą gali užduoti kiekvienas, tam nėra būtina turėti daug mokslinių žinių.

* Kokios rūšies rentgenologinis tyrimas – įprastinė ar panoraminė rentgenograma, ar kūgio formos spindulių CT skaitytuvas – suteiks būtiną informaciją ir užtikrins mažiausią spindulių kiekį? ,,Gydant dantų sukandimą, yra būtinas dantų rentgenologinis tyrimas, bet daugeliu atvejų pakankamą informaciją galima gauti, atlikus paprastą panoraminę nuotrauką”, – teigia Keith Horner, the School of Dentistry at the University of Manchester profesorius.

* Kokio greičio juosteles (film), atliekant rentgenogramas, jūsų dantistas naudoja: greitesnes E ar F? The American Dental Association teigia, kad lėtesnės D greičio juostelės neturėtų būti naudojamos, bet 70 proc. dantistų jas naudoja, neatsižvelgdami į tai, kad jos skleidžia net 60 proc. daugiau spindulių nei E ir F juostelės. Naudojant skaitmeninio vaizdo skaitytuvą (detektorių) vietoje rentgenogramų, galima ženkliai sumažinti spindulių kiekį.

*Jei CT skaitytuvą būtina naudoti, ar prietaisai yra nustatyti mažiausio spinduliavimo režimu? The American Association of Orthodontists teigia, kad kai kuriais ypatingais atvejais CT skaitytuvai gali būti naudojami, bet tai nereiškia, kad kiekvieną kartą, pradėjus gydyti dantų sukandimą, būtina juos naudoti.

*Siekiant apsaugoti organizmą nuo spindulių poveikio, ar yra naudojamos švininės prijuostės, skydliaukės apykaklės bei kitos apsaugos priemonės?
 
*Ar rentgenologinio tyrimo duomenys bei gautų spindulių kiekis yra atžymimas jūsų asmens dokumentuose (record)? Siekiant išvengti pakartotinio rentgenologinio tyrimo, gauti duomenys turėtų būti perduodami kitam gydytojui. ,,Jei jūs gaunate dvigubą spindulių kiekį, jūs padvigubinate pavojų susirgti piktybinėmis ligomis. Jei jūs gaunate pusę kiekio, pavojus susirgti sumažėja du kartus’’, – teigia dr. David Brenner, Columbia University Medical Center Radiologinio centro vadovas.

Paruošta remiantis ,,The New York Times’’, FDA ir American Dental Association