Programa padės moterims įveikti ligą

LORETA TIMUKIENĖ
vaiva
Čikagoje gyvenančiai lietuvei Vaivai Vaišnytei kartu su dviem kitomis moterimis – buvusia bendradarbe ir jos pažįstama, fizinės terapijos specialiste – kilo mintis, kad turėtų būti geresnis būdas padėti moterims, kamuojamoms problemos, apie kurią daugelis nedrįsta kalbėti. Šlapimo nelaikymas – slepiama ne vien vyresnio amžiaus moterų bėda. Trys anksčiau minėtos moterys sukūrė programą, kurią naudodamos moterys gali savarankiškai atlikti pratimus, padedančius lengviau atsikratyti šio susirgimo. Projekto autorės įsitikinusios, kad labai svarbu viešai kalbėti šia tema ir moterims pasiūlyti produktą, kurį jos galėtų nusipirkti ir naudoti namie.

Apie šį negalavimą nedrįstama kalbėti

Su šlapimo nelaikymu susiduria apie 20 mln. moterų visame pasaulyje, tačiau beveik niekas apie tai garsiai nekalba. Sergančios slepia savo problemą nuo aplinkinių. Gydytojai apie tai retai kada paklausia. Neįtikėtina, bet JAV higieninėms priemonėms išleidžiama du kartus daugiau pinigų negu veiksmingiems gydymo metodams. Tik 10–20 proc. sergančiųjų kreipiasi į gydytoją. JAV surengtos apklausos parodė, kad šlapimo nelaikymas sukelia nemažai medicininių, socialinių, higieninių problemų. Neretai ši būklė sukelia nedarbingumą.

Šlapimo nelaikymui įtak
os gali turėti vyresnis amžius, gimdymai, menopauzė, šlapimo takų ligos, pilvo ertmės operacijos, nervų sistemos ligos, diabetas, padidėjęs kraujo spaudimas, Alzheimerio liga, nutukimas, rūkymas, kava, alkoholio vartojimas, dirbtinių saldiklių vartojimas, sunkios sąnarių ligos ir t. t.

Jau senuosiuose medicinos raštuose randama egiptiečio gydytojo Inhotempo (2700 m. pr. Kr.) aprašymą apie moterų šlapimo nelaikymą. Hipokratas aprašė moters nevalingą šlapimo tekėjimą, prasidedantį po sunkaus gimdymo. Avicena minėjo moterų šlapimo nelaikymą, atsiradusį po gimdymo dėl šlapimo pūslės vientisumo pažeidimo. XIX a. jau buvo aprašomas moterų šlapimo nelaikymo gydymas. Šiuo metu yra žinoma nemažai gydymo būdų, padedančių įveikti šį negalavimą. Tai ir operacijos, gydymas vaistais, fizioterapiniai pratimai. Tačiau, kaip sako Vaišnytė, kiekvienu atveju pasiūlyti tinkamiausią gydymą turėtų gydytojas.

Programa gali padėti ligoniams

Vaišnytė su dviem bendramintėmis siūlo vaizdo programą, kurioje pristatomi fiziniai pratimai, padedantys atsikratyti nemalonaus negalavimo. Pačiai Vaivai ir jos bendradarbei kilo mintis sukurti vaizdo programas, kadangi pačioms teko daryti pratimus dėl ortopedinių sužeidimų (Vaivai – dėl kaklo, jos bendradarbei – dėl peties). Jos savo kailiu patyrė, kad yra gana sunku grįžus namo prisiminti, kaip taisyklingai atlikti paskirtus pratimus. Moterims pritarė dar viena bendradarbė, fizinės terapijos specialistė, kuri vis bando rasti geresnį būdą paruošti pratimus pacientams, kad jie tai galėtų atlikti namuose. Programos kūrėjoms kilo mintis, kad čia galėtų padėti filmuota medžiaga, kurioje būtų parodyta, kaip fizinės terapijos specialistas dirba su pacientu. Vaišnytės nuomone, jeigu medžiaga gerai nufilmuota (kartu dirbant pacientui bei fizinės terapijos specialistui) ir viskas tinkamai išaiškinta – ji gali labai padėti ligoniams. Moterys prieš porą mėnesių išleido pirmą filmuotą programą, planuoja sukurti visą seriją tokios filmuotos medžiagos, padedančios lengviau įveikti užklupusius negalavimus.

Kam skirta ši programa?

Pasiteiravus, kodėl buvo pasirinktas būtent šis susirgimas, t. y. šlapimo nelaikymas, Vaiva atsakė, kad tai nulėmė ne viena priežastis. Pasirodo, viena iš programos sumanytojų (fizinės terapijos specialistė), pagimdžiusi 3 vaikus, buvo pati susidūrusi su šia problema. Fizioterapeutė suprato, kur yra šio susirgimo priežastis, ir pasirinko pratimus, kuriuos atlikdavo 3 kartus per savaitę. Maždaug po dviejų mėnesių ji pasveiko.

Ši programa yra skirta toms moterims, kurių negalavimas susijęs būtent su raumenų silpnumu. Ypač tos, kurios yra neseniai pagimdžiusios, gali turėt šią problemą, nes dažnai jų raumenys būna pažeisti. Siūlomi pratimai padeda sustiprinti daugybę raumenų, kurie padeda sulaikyti šlapimą. Vaišnytė sakė, kad prieš pradedant naudoti jų siūlomą produktą moterys turėtų pasitikrinti pas gydytoją, kuris leistų joms šiuos pratimus atlikti. Šią programą gali naudoti ir moterys, kurios turi nemažai bėdų po menopauzės, kuomet hormonų pusiausvyros pasikeitimas gali susilpninti dubens diafragmos raumenis.

Informacija turi būti patikrinta

Vaišnytė sakė, kad jos yra nusiteikusios užtikrinti, jog jų pateikiama informacija būtų teisinga ir ja naudodamiesi žmonės galėtų tobulai atlikti pratimus.

Kuriant programą nemažai dėmesio buvo skiriama anatomijai. Projekto autorės įsitikinusios, kad žmonės gali geriau atlikti pratimus, kuomet jie supranta, kokius raumenis ir kodėl svarbu stiprinti. Kurdamos programą moterys sukvietė ,,Advisory Board” – medikų profesionalų (ginekologų, uroginekologų) ir fizioterapeutų grupę, kuri sutiko peržiūrėti informaciją ir pasidalinti nuomonėmis (viena iš grupės narių yra University of Chicago uroginekologė dr. Sandra/Rasa Valaitis). Jiems buvo parodyta visa medžiaga ir, atsižvelgiant į jų pastabas, ji buvo redaguota.

Programos sumanytojos taip pat daug laiko praleido su galimomis „pacientėmis” – t. y. su moterimis, kurios galėtų būti siūlomo produkto vartotojos. Buvo siekiama patikrinti, kaip jos supranta pateikiamą informaciją (su iliustracijomis, paaiškinimais ir vaizdo medžiaga). ,,Mes visi žinome, kad tai, kas vienam žmogui aišku (ypač tokiam, kuris gerai susipažinęs su tema), kitam gali būti visiškai neaišku ar neįdomu,” – sakė Vaiva. Tai suprasdamos moterys daug kartų filmavo visą programą, tada ją parodydavo grupei žmonių ir stebėdavo, kaip tie žmonės atlieka pratimus pagal filmuotą medžiagą. Kaip sako Vaišnytė, jos labai daug iš tų ,,stebėjimų sesijų” išmoko. Programos sumanytojos lankėsi ir ,,ligonių” namuose – jos ne tik stebėjo, kaip sekasi atlikti pratimus, bet ir sąlygas, kurios reikalingos jiems tinkamai atlikti.

Norint pasinaudoti šia programa, namuose reikia turėti vaizdo grotuvą arba kompiuterį. Programą sudaro 4 dalys. Pirmoje dalyje fizinės terapijos specialistė išaiškina, kaip pilvo raumenų būklė įtakoja ligos simptomus ir kuriuos iš jų yra svarbu stiprinti. Antroje dalyje išaiškinama, kaip žmogaus laikysena paveikia ligos simptomus. Taip pat išaiškinama ir parodoma, kaip kiekvienas žmogus gali patikrinti, kad jis turi tinkamiausią laikyseną. Paskutinėje dalyje pristatomi pratimai. Pacientai gali rinktis 4 programas. Kiekviena programa (jos trukmė 18–28 minučių) paruošta taip, kad būtų galima stiprinti visus reikalingus raumenis. Tad moterys gali pasirinkti labiausiai patinkančią arba dėl įvairumo gali rinktis vieną iš 4 programų.

Kaip sekasi parduoti produktą?

Pasak projekto autorių, parduoti produktą sekasi neblogai, nors norėtųsi greitesnio rezultato. Sunkiausia, pasak Vaišnytės, yra plačiai paskleisti informaciją apie šį produktą. Bet jos džiaugiasi, kad medicinos profesionalai gerai įvertino jų pateikiamą informaciją, produkto vartotojos patenkintos, kad jį naudoti yra tikrai nesudėtinga. Tai projekto sumanytojoms teikia pasitikėjimo, kad pasirinktas tinkamas kelias. Dabar stengiamasi kuo plačiau paskleisti informaciją apie šį produktą. Susidomėję šia programa daugiau informacijos gali rasti internetinėje svetainėje www.hab-it.com.

Ruošiama dar viena programa

Kaip sakė V. Vaišnytė, jau yra ruošiamas kitas produktas, susijęs su nugaros problemomis. Šiuo metu ruošiama klinikinė šio produkto studija (clincial study/research). Jau yra parengtas scenarijus ir nufilmuota visa vaizdo medžiaga, kuri artimiausiu metu bus pradėta redaguoti. Filmuojant ir redaguojant medžiagą moterims talkina šių sričių profesionalai. Kaip sakė Vaiva, jos nori turėti kliniškai patikrintą informaciją, pagrindžiančią siūlomą produktą. Tikimasi, kad studija prasidės per ateinančius du mėnesius ir tęsis, kol bus surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių daryti išvadas.