namas

Šiame name Kaune kuriamas prezidento V. Adamkaus muziejus-biblioteka. A. Vaškevičiaus nuotr.

Lietuvoje kuriamas prezidento V. Adamkaus muziejus-biblioteka

ALGIS VAŠKEVIČIUS

Kaune kuriamas Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus muziejus-biblioteka. Tokį sprendimą šio miesto taryba vienbalsiai priėmė praėjusių metų gruodį. Šiame mieste 1926 metais gimęs V. Adamkus Kauno miesto tarybos sprendimu 2006 metais tapo Kauno garbės piliečiu, be to, 2001 metais jam buvo suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politikos mokslų garbės daktaro vardas. Būtent VDU, taip pat name, kuriame įsikurs muziejus ir biblioteka, dabar veikiantis Lietuvių išeivijos institutas ir pats V. Adamkus yra naujosios įstaigos steigėjai.

Panašios įstaigos Lietuvoje iki šiol nebuvo. Prezidento muziejus-biblioteka kuriamas remiantis amerikietiškuoju prezidentinės bibliotekos modeliu. Naujajam muziejui-bibliotekai vadovauti paskirtas VDU istorijos doktorantas Arūnas Antanaitis teigia, kad tokios prezidentinės bibliotekos, kokią ruošiamasi įsteigti, nėra ir visoje Rytų bei Vakarų Europoje, nes tai yra tiesiogiai susiję su vieno žmogaus, buvusio valstybės vadovo paveldu.

Šiame muziejuje-bibliotekoje lankytojai galės pamatyti dokumentus, nuotraukas, filmus, susijusius su V. Adamkaus gyvenimu ir veikla. Čia taip pat bus rengiami istorinių ir politinių knygų pristatymai, vykdoma mokslinė tiriamoji veikla, bus stiprinami ryšiai su išeivija. Pastate bus įrengti seminarų kambariai ir viešajai veiklai skirtos erdvės, kur vyks seminarai, bus skaitomos paskaitos.

Manoma, kad įrengti tokiam muziejui-bibliotekai reikės apie metų laiko. Pastate Kaune, S. Daukanto gatvėje 25, kur įsikurs ši įstaiga, dabar veikia Lietuvių išeivijos institutas. Šiame buvusiame pirklio G. Michelsono name pirmosios Nepriklausomybės metais buvo įsikūrusi Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Pačiame miesto centre esantis pastatas – visai šalia Vytauto Didžiojo universiteto rūmų, netoliese – ir Vytauto Didžiojo karo muziejus.

Planuojama, kad muziejaus-bibliotekos paslaugos bus nemokamos, o jį pažadėjo remti ir šiemet lapkritį 85-ąjį gimtadienį švęsiantis V. Adamkus, taip pat bus ieškoma privačių rėmėjų. Amerikoje veikiantys tokie buvusių šalies prezidentų muziejai-bibliotekos nėra nemokami.

Bene labiausiai žinomas ir gausiai lankomas yra 40-ojo JAV prezidento Ronald Reagan (1911–2004) muziejus-biblioteka, įsikūręs California, Simi Valley vietovėje. Neseniai vasarį buvo minimos 100-osios R. Reagan gimimo metinės, ir muziejus sulaukė itin daug lankytojų, kuriems už bilietą tenka mokėti 12 dolerių.

Visus labai domina čia esanti tiksli Ovalinio kabineto kopija, o taip pat prezidentinis lėktuvas „Air Force One’’, nuo 1973 iki 2001 metų skraidinęs septynis JAV prezidentus, nuskridęs iš viso 660 tūkstančių mylių ir leidęsis 46 Amerikos valstijų bei 26 pasaulio šalių oro uostuose. Bibliotekoje saugoma apie 60 milijonų puslapių su R. Reagan veikla susijusių dokumentų, 1,6 milijonai fotografijų, dešimtys tūkstančių garso ir vaizdo įrašų, 40 tūkstančių įvairių rodinių.

Už apsilankymą prezidento Jimmy Carter muziejuje Atlanta, Georgia valstijoje reikia mokėti 8 dolerius. 1976–1981 metais prezidentu buvusio J. Carter muziejus duris lankytojams atvėrė 1986 metais, jo statyba kainavo 26 milijonus dolerių. Šiame muziejuje-bibliotekoje taip pat yra atkurtas Ovalinis kabinetas, čia rodomos ir J. Carter padovanotos dovanos.

41-ojo JAV prezidento George Bush muziejus-biblioteka buvo atidarytas 1997 metais Texas universiteto teritorijoje. Šiame muziejuje-bibliotekoje sukaupta 43 milijonai puslapių dokumentų, 2 milijonai fotografijų, apie 3 tūkstančiai dovanų, maždaug 100 tūkstančių rodinių. Visa tai galima apžiūrėti už 7 dolerius.

9,95 dolerio teks sumokėti už prezidento Richard Nixon muziejaus-bibliotekos apžiūrėjimą California, apie 60 tūkstančių gyventojų turinčiame Yorba Linda mieste. Čia galima pamatyti ir gimtąjį prezidento namą, kurį pastatė jo tėvas 1912 metais, taip pat šešiolikos vietų malūnsparnį, 1960 metais pastatytą už 1 milijoną dolerių, kuriuo R. Nixon skraidė iš viso 180 kartų. Čia taip pat yra daug dokumentų, įvairių rodinių.

V. Adamkaus muziejus-biblioteka Kaune bus gerokai kuklesnis, tačiau jo kūrėjai įsitikinę, kad tai bus muziejus su šiuolaikiškais sprendimais ir šiuolaikiška informacijos forma.

Algis Vaškevičius – Lietuvos žurnalistas, ilgametis ,,Draugo” bendradarbis.