Skausmas krūtinėje

DALIUS KEDAINIS, MD
Lake St. Louis, MO
www.kedainisMD.com

Prieš daugelį metų daktaras Levin aprašė gana būdingą širdies ligos požymį. Jis pastebėjo, kad dažniausiai, pasakodami apie skausmą širdies plote, pacientai laiko sugniaužtą dešinės rankos kumštį, prispaudę jį prie krūtinės. Sunkumas, gniaužiantis ar spaudžiantis skausmas, dažnai lydimas dusulio, nerimo, išpylimo šaltu prakaitu, širdies permušimu – dažniausiai šį skausmą lydintys simptomai. Šis būdingas rankos gestas iki šiol vadinamas Levino ženklu. Jame glūdi daug skausmo, kančios ir nerimo. Juk ne kiekvieną kartą, sudiegus pilvo viršutinėje dalyje ar krūtinėje, pacientai „griebiasi už širdies” (gana taiklus lietuviškas posakis). Pamačius šį rankos gestą, skubame pagalbon savo artimam ar kaimynui, nedelsiant kviečiame gydytojus ir stengiamės padėti sergančiajam.

Iš tiesų, tai tikrai įdomus gestas. Ar pastebėjote, kad tai vienas dažniausiai kasdieniniame bendravime naudojamų išraiškos būdų? Prispaudę ranką prie širdies užtikriname savo nuoširdumą, padėką, gailestį, patikiname savo žodžių tikrumą, žadame ir t.t. „Pridėję ranką prie širdies” galime išreikšti visą aibę emocijų, veiksmų, norėdami sustiprinti savo žodžių galią, pabrėžti jų reikšmę. Kita vertus, dažnai priglaudę ranką prie krūtinės, pabrėžiame savo fizinio skausmo ar kančios intensyvumą.

Turbūt sutiksite su manimi, kad šis gestas veiksmingai atkreips mūsų dėmesį. Išklausysime jį atlikusį žmogų, bandysime suprasti ir padėti. Tad jei mūsų pašnekovas skundžiasi ūmiu krūtinės skausmu, kaip atskirti, ar šį skausmą sukėlė ūmus širdies ritmo arba širdies kraujotakos sutrikimas, ar šis skausmas nėra susijęs su širdies liga?

Du kraujotakos sutrikimo mechanizmai

Kalbant apie širdies ritmo arba širdies kraujotakos sutrikimo skausmą, norėčiau paminėti du kraujotakos sutrikimo mechanizmus. Širdies aritmijos pablogina širdies susitraukimo galią ir reguliarumą. Dėl to širdies raumuo susitraukia chaotiškai ir širdis nesugeba pumpuoti pakankamai kraujo, sukeldama ūmų kraujotakos nepakankamumą. Vaizdžiai palyginkime šią situaciją su daržo laistymui naudojama gumine žarna: kritus spaudimui, vanduo nustoja bėgti.

Kita vertus, širdies skausmą gali sukelti ūmus širdies kraujagyslių užsikimšimas (trombas). Šiuo atveju, tęsiant jau naudotą palyginimą, vanduo iš žarnos nebėgtų, susiformavus kamščiui. Širdis, kaip ir kiti gyvybiškai svarbūs organai, turi nuolat gauti kraujo, prisotinto deguonimi bei maistinėmis medžiagomis.

Abiem anksčiau minėtais atvejais širdies raumeniui staiga pradeda trūkti deguonies, maistinių medžiagų bei energijos. Širdies raumenyje išsivysčius hipoksijai (deguonies badui), užeina ūmus, spaudžiantis, duriantis ar plešiantis skausmas. Šis skausmas gali plisti į kaklą, kairę ranką, kairę mentį, dažnai susijęs su pykinimu, širdies permušimais, dusuliu, galvos svaigimu, išpila šaltas prakaitas, darosi silpna. Paprastai šis skausmas trunka neilgai (ne ilgiau 5–15 minučių), praeina savaime, pailsėjus ar išgėrus dozę ,,Nitroglicerino”.

Jei šie skausmai kartojasi, bet jų intensyvumas bei trukmė nekinta, šis sindromas vadinamas stabilia Angina pectoris. Šie skausmai dažniau užeina fizinio ar emocinio streso metu, sunkiau pavalgius, intensyvaus sporto ar fizinės veiklos metu, ypač jei sportuojama šaltame ore. Kartais angina pectoris gali pasireikšti gana netradiciškai, pvz., kaip sunkumas pilve ar pykinimas, kaip nepaaiškinamas intensyvus nuovargis net po nedidelės mankštos. Kartais angina pectoris pasireiškia tik dusuliu ir nepatogumu krūtinėje.

Manau, nereikia net minėti, kad šie simptomai, ypač jei jie kartojasi vis dažniau ir trunka ilgiau, yra itin nerimą keliantys. Reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytojus pilnai ištirti širdį (apklausai, apžiūrai, elektrokardiogramai, širdies streso mėginio atlikimui, aritmijų ištyrimui). Taipogi labai svarbu pastebėti, kad dažnai angina pectoris gali išsivystyti į pilną miokardo infarktą. Tad pirmą kartą pajutus šiuos požymius ar jei širdies skausmas intensyvesnis bei ilgiau trunkantis, reikia nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą bei skubėti į ligoninės priimamąjį (Emergency Room).

Skundžiantis stabilia krūtinės angina, labai svarbu ne tik gerti vaistus, bet ir greitai bei veiksmingai keisti gyvenimo būdą: gerai kontroliuoti kraujospūdį bei diabetą, sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, mesti rūkyti, atsikratyti antsvorio, saikingai vartoti alkoholį bei kofeiną, keisti mitybą, aktyviau sportuoti bei mankštintis.

Su širdies raumenų skausmu nesusijusios priežastys

Žinoma, ne kiekvienas krūtinės skausmas ar dieglys yra širdies kraujotakos sutrikimo požymis. Krūtinės skausmą gali sukelti visa aibė ligų bei sindromų. Leiskite paminėti dažniausias su širdies raumenų skausmu nesusijusias priežastis:

• Rijimo sutrikimai bei stemplės ligos, ypač stemplės spazmas bei stemplės susiaurėjimas. Stemplė yra plonas, gleivine išklotas raumeningas vamzdelis, sujungiantis burnos ertmę bei ryklę su skrandžiu. Prarijus sukramtyto maisto gumulėlė, jis ne tiesiog nukrenta į skrandį, bet yra aktyviai nustumiamas, palaipsniui susitraukiant skirtingoms stemplės dalims. Ši veikla vadinama peristatika („bangavimas susitraukiant”). Spazmiškai susitraukiant stemplei ar jei stemplės raumuo negali prastumti maisto gumulo pro susiaurėjusią dalį (dažniausiai randą, įgimtą susiaurėjimą ar vėžinį darinį), praėjus keletui sekundžių po rijimo, išsivysto stiprus krūtinės skausmas.

• GERD (gastroezofaginio refliukso liga) gali sukelti skausmą ne tuojau po rijimo, bet praėjus kelioms ar keliolikai minučių po sunkesnio ar aštresnio valgio, ypač jei gausiai vartota alkoholio, kofeino, pomidorų padažo, valgyta itin aštrų ar marinuotą, actinį maistą. Šį skausmą sukelia skrandžio turinio „atpylimas” į stemplę. Šios rūšies skausmas dažniausiai būna dirginantis, graužiantis (dar vadinamas rėmeniu). Jį sukelia itin rūgštus skrandžio turinys, sudirginantis bei chemiškai rūgštimi nudeginantis gležną apatinės stemplės dalies gleivinę.

• Perikarditas yra širdį gaubiančio maišelio (perikardo) uždegimas. Šis stiprus sausgyslinis bei plėvinis maišelis gali staiga „užsidegti” dėl infekcijų, įvairių vaistų pašalinio poveikio, inkstų ar kepenų nepakankamumo metu nepašalinamų toksinių medžiagų ir t.t. Paprastai skausmas yra stiprus, nuolatinis, pasireiškia širdies plote ir kiek palengvėja pakeitus kūno poziciją, palinkus į priekį (tuomet širdis labiau suspaudžiama krūtinės ląstoje, mažiau juda savo maišelyje bei mažiau jį dirgina).

• Pleuritas yra plautį dengiančios plėvės uždegimas. Panašiai kaip perikarditas, ši liga sukeliama infekcijų, vaistų, vėžinių susirgimų ir panašiai. Skausmas dažniausia pasireiškia vienoje krūtinės pusėje, aštrus ar maudžiantis, suintensyvėja giliau įkvėpus ar pakosėjus (plautis labiau dirgina jį dengiančią plėvę) ir palengvėja paviršutiniškai kvėpuojant bei gulint ant skaudančios pusės.

• Raumenų, kaulų bei kremzlių negalavimai. Krūtinės ląsta dažnai skauda nuolat kosint, čiaudant. Patempus ar pažeidus krūtinės ląstos raumenis, išsivysto krūtinės paviršiaus skausmai, dažnai intensyvesni judant, sukant liemenį, kosint ir t.t. Kartais krūtinės ląstą skauda dėl kremzlių, jungiančių krūtinkaulį su šonkauliais, uždegimo (costochondritis). Šiuo atveju galima puikiai apčiuopti skaudžiamus taškus (stipriau paspaudus abipus krūtinkaulio). Paprastai šios ligos gydomos priešuždegiminiais vaistais.

• Nerimo sutrikimai ar panikos atakos taipogi gali pasireikšti stipriu krūtines ląstos nepatogumu, dusuliu, gomulo jutimu „gale gerklės”, panika ir t.t. Šios rūšies nepatogumas daugiau psichogeninis ir turėtų būti gydomas nerimą mažinančiais, antidepresiniais vaistais, psichoterapija, elgesio terapija bei mokantis atsipalaiduoti (relaksacija, joga, meditacija ir t.t.)

Kaip matome, krūtinės skausmas gali būti „širdinis” bei „neširdinis”. Tačiau, kaip dažnai gyvenime bei medicinos praktikoje būna, ne viskas yra juoda ar balta, yra aibė pilkos spalvos atspalvių. Sunku atskirti itin stipraus ūmaus širdies skausmo priežastį (ar tai širdies ataka, ar tai stemplės spazmas, ar panikos ataka), taip pat širdies ataka gali pasireikšti itin vangiais simptomais (nuovargiu, pykinimu, pilvo diskofmortu). Todėl, jei staiga jus ištiko ūmus krūtinės skausmas ar jei skausmo pobūdis skirtingas, intensyvesnis, jei išties tenka sugniaužti kumštį ir prispausti ji prie krūtinės, nedelskite! Tuojau pat skambinkite 911, išgerkite 1 tabletę ,,Aspirino” bei padėkite po liežuviu ,,Nitroglicerino” tabletėlę (galite jas vartoti kas 5 minutes iki 3 kartų, jei skausmas nepraeina). Jei tuo metu vairuojate, išsukite į šalikelę, pasistenkite, kad kas pakviestų kelių patrulį ir nedelsiant vykite į ER.

Nepamirškite, kad krūtinės skausmas gali būti pati tikriausia ūmi situacija (emergency). Jūsų sveikata bei gyvybė gali būti rimtame pavojuje. Pabaigai norėčiau priminti ir primygtinai pabrėžti Amerikos Kardiologų kolegijos patarimą: jei jus ištiko ūmi širdies ataka, pirmoji valanda yra auksinė. Jei galima atidaryti kraujagyslę per pirmas 60–70 minučių, jūsų galimybė išgyventi yra didelė. Praėjus valandai, ši tikimybė sparčiai mažėja.

Tad būkime sveiki!