teis
VU teisės doktorantės Aistė Dumbrytė (pirma iš kairės) ir Jevgenija Vienažindytė (ketvirta iš kairės) po susitikimo su Columbia University komanda. Iš Aistės Dumbrytės asmeninio archyvo.

Viename garsiausių pasaulinių tarptautinės teisės renginių
– dvi teisininkės iš Lietuvos


DALIA CIDZIKAITĖ

Šių metų kovo 25–31 dienomis JAV sostinėje Washington, DC vyko 53-iasis Philip C. Jessup tarptautinio teismo inscenizavimo konkursas, sutrumpintai – Jessup konkursas (Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition), kuriame pirmą kartą dalyvavo dvi lietuvės – pirmų metų teisės doktorantės iš Vilniaus universiteto (VU) Aistė Dumbrytė ir Jevgenija Vienažindytė.

Jessup konkursas yra vienas žinomiausių pasaulinių tarptautinės teisės renginių, į kurį dalyviai suvažiuoja iš daugiau kaip 80 šalių atstovauti per 500 teisės aukštųjų mokyklų. Konkurso metu prieš pagrindinį Jungtinių Tautų teisminį organą – Tarptautinį teisingumo teismą – yra sprendžiama tarptautinės teisės specialistų parengta byla tarp išgalvotų šalių.

Kiekvienas metais tūkstančiai teisės studentų iš viso pasaulio ištisus metus gilinasi į tarptautinės teisės žinovų parengtą bylą tarp dviejų valstybių. Parinkta byla skatina konkurso dalyvius spręsti opias ir aktualias tarptautinės teisės, tarptautinės humanitarinės teisės ir tarptautinių žmogaus teisių problemas.

Dauguma į DC vykstantį baigiamąjį Jessup konkurso etapą ,,White & Case International Rounds” atvyksta po atrankos savo šalies nacionaliniuose ar regioniniuose konkursuose. Ne išimtis – ir Aistė su Jevgenija, kurios, susirungusios su Mykolo Romerio universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto teisininkais, pirmą kartą iškovojo savo universitetui garbę dalyvauti šiame garsiame tarptautinės teisės renginyje. Ankstesniais metais Jessup konkurse yra dalyvavusi Romerio universiteto komanda.

Įtikinamai apginti valstybės laikyseną tarptautiniame konkurse – nemenkas iššūkis net ir patyrusiam teisininkui. Šių metų dalyviai sprendė sudėtingus tarptautinės teisės klausimus apimančią sąlygą ir stengėsi teisėjų kolegijai įrodyti, jog išmano vyriausybės teisėtumo, jėgos panaudojimo, valstybių imuniteto, kultūros vertybių apsaugos bei kitus klausimus.

Pirmame rate VU studentės susitiko su Pietų Korėjos Soongsil universiteto, Dominikos Respublikos Universidad Iberoamericana, Baltarusijos International University MITOS ir Amerikos Columbia University Law School komandomis. Laimėjusios tris pergales iš keturių, Aistė ir Jevgenija turėjo nusileisti garsios JAV teisės mokyklos Columbia University atstovams. Deja, to neužteko ir lietuvaičių dalyvavimas šių metų Philip C. Jessup tarptautinio teismo inscenizavimo konkurse pasibaigė pirmame rate. Beje, iki šiol nė viena lietuvių komanda toliau pirmo rato šiame konkurse nėra nuėjusi. Ir nors pralaimėjimas nėra pats maloniausias jausmas, Aistė ir Jevgenija džiaugiasi, jog pralaimėjo prieš tikrai stiprią komandą – komandą, kuri pateko į baigiamąjį ratą ir, nusileidusi Rusijos Maskvos universiteto teisinininkų komandai, užėmė antrą vietą.

Dalyvauti Jessup konkurse buvo sena Jevgenijos ir Aistės svajonė. ,,Apie konkursą žinojome jau seniai, – pasakojo telefonu pakalbinta Dumbrytė, – nes jis tarptautinės viešosios teisės srityje yra žinomiausias ir garsiausias. Dar studijuodamos tarptautinės teisės magistro programoje norėjome kada nors jame dalyvauti.”

Rengimasis konkursui pareikalavo daug laiko ir pastangų. VU doktorantės jam pradėjo ruoštis dar praėjusių metų rugsėjo mėnesį. Aistė prisimena, jog joms teko perskaityti ne vieną tarptautinės viešosios tei-sės vadovėlį, daugybę Jungtinių Tautų organų rezoliucijų, susipažinti su tarptautinių teismų sprendimais, nagrinėti valstybių nuomonę įvairiais klausimais.

Merginos konkursui ruošėsi pačios, neturėjo jokio vadovo ir jokios nuolatinės pagalbos. Todėl pačios turėjo aiškintis, kur ieškoti informacijos, kaip gautą temą nagrinėti. Konkurse buvo du etapai: iš pradžių reikėjo visus argumentus (už vieną ir kitą poziciją) pristatyti raštu – taip tikrinami dalyvių rašytinių pozicijų rengimo įgūdžiai. Kitas etapas vyksta žodžiu. ,,Vargo buvo daug, – sako Aistė, – nes informacijos kiekis – didžiulis. Reikėjo labai daug skaityti, susipažinti su teismų praktika, atskirų valstybių pavyzdžiais, su tuo, kas kiekvieną dieną vyksta tarptautinėje erdvėje, tai įvertinti ir pritaikyti savo atvejui. Šalia to, visa tai turėjome veiksmingai išdėstyti teisėjui per 20 minučių.” Tačiau, pastebi lietuvės, iškovota galimybė atstovauti Lietuvai šiame garsiame konkurse tikrai buvo verta viso to vargo.

Dviejų žmonių komanda Jessup konkurse yra gana retas dalykas, paprastai nagrinėjamą bylą pasidalija dvi vienos komandos grupės: viena gina vieną poziciją, kita – kitą. Jessup konkurse dalyvavusios lietuvės prisimena, jog daug kas iš kitų komandų klausė, ar jos čia dalyvauja tik dviese. ,,Suprantama, – sako Aistė, – to darbo dviems buvo daugiau, bet manome, kad tame yra ir teigiamų dalykų, nes labai gerai įsigilini į visus klausimus, labai gerai matai ir vieną, ir kitą pusę. Taip sustiprėja tavo argumentavimas.”

Įvykusį konkursą Jevgenija ir Aistė vertina kaip labai didelį iššūkį sau: juk kiekvienam norisi pamatyti, kokius kalnus gali nuversti! Merginos pasakojo, jog iš pradžių gavus bylą viskas atrodė labai sudėtinga, vos neįmanoma, bet per pusę metų pamatė, jog tą milžinišką užduotį galima įveikti. VU studentės vertina ir joms suteiktą galimybę palyginti save su žmonėmis iš viso pasaulio, pasižiūrėti, kaip reaguoji į stresą, kaip gali išsisukti iš atvejų, kurių nelaukei. Aistės nuomone, ,,visi šie įgūdžiai pasirinktoje teisės profesijoje vėliau bus labai reikalingi”. Ne mažiau svarbūs yra ir pasaulio, kitokių požiūrių pamatymas, susipažinimas su teise besidominčiais žmonėmis iš viso pasualio – šie įgūdžiai eina šalia ir jie taip pat yra labai svarbūs.

Jaunosios teisininkės, patekusios ir dalyvaudamos viename iš žinomiausių pasaulinių tarptautinės teisės renginių, parodė, jog jauna karta įdeda labai daug pastangų ruošdamasi savo profesijai. Paprašytos pakomentuoti jau kuris laikas žiniasklaidoje netylančius balsus apie žemyn besiritančią Lietuvos teisėsaugą, VU studentės neslėpė, jog tos problemos išties egzistuoja. Tačiau ir priminė, jog, kaip ir visur, taip ir čia, reikėtų pamatyti ir kitą pusę – ,,kad yra gana daug jaunų, perspektyvių žmonių, kurie deda pastangas ir kurie siekia Lietuvos teisės sistemą padaryti geresnę”. Doktorančių nuomone, Lietuvoje neretai pritrūksta ir išsamesnės informacijos, kuri leistų visuomenei nešališkai įvertinti teisės padėtį Lietuvoje.

Nenustebkime, jei kitų metų Philip C. Jessup tarptautinio teisingumo teismo inscenizavimo konkurse ir vėl dalyvaus VU jaunieji teisininkai: išvykdamos namo Jevgenija ir Aistė sakė, jog galvoja kitiems metams ne tik rengti savo komandą, bet ir dirbti su ja, kad ji laimėtų.


jes
Jau 53-iąjį kartą geriausios jaunų teisininkų
komandos varžėsi dėl ,,Jessup” taurės.
Šiais metais ją laimėjo Rusijos Maskvos
universiteto komanda.