ilo
Ilona

Bridimas per brastą
Padėkime nelaimės užkluptai lietuvių šeimai

LORETA TIMUKIENĖ

Kol esame sveiki, nesusimąstome, kokia trapi riba tarp laimės ir nelaimės, tarp gyvybės ir mirties. O liga nesirenka – neaplenkia nei jaunų, nei senų, nepaisydama mūsų norų, planų, svajonių. Sakytume, laimingi tie, kurie išvengia susitikimo ja, deja deja, retam nusišypso tokia laimė. Aplankius nelauktai viešniai sutrinkame, ieškome atsakymų į tūkstančius ,,Kodėl?”. Eidami išgijimo link ypatingai branginame ištiestą pagalbos ranką.

Prieš kelias savaites mus pasiekė laiškas – apie nelaimę, kuri užgriuvo Čikagoje gyvenančią Valašinų šeimą, rašė neseniai čia viešėjusios aktorės Olitos Dautartaitės kolegos, žinomi Lietuvos aktoriai Nijolė Lepeškaitė ir Viktoras Valašinas. Jų marti, 45 metų Ilona, po trijų trūkusių aneurizmų (tai yra nenormalus kraujagyslės dalies išsiplėtimas) ir kelių operacijų atsidūrė komoje. ,,Dieną naktį prie Ilonos budi Darius, dukra Evelina ir po šios žinios į Čikagą atskridusi Nijolė. Dabar sūnus negali dirbti, Nijolei turbūt teks išeiti iš Kauno teatro, o mūsų, Lietuvos aktorių, finansinės galimybės padėti žinote kokios. Nežinome, kaip elgtis, todėl ir drįstame prašyti Jūsų pagalbos. Gal įmanoma surasti pagalbos ar labdaros fondą, gal dar kas galėtų padėti,” – tokiais žodžiais kreipėsi Lietuvos aktoriai. Išgirdę šį prašymą, susisiekėme su Dariumi ir Evelina, jie papasakojo apie jų šeimą užgriuvusius rūpesčius.

Ilona ir Darius Valašinai su dukra Evelina į Jungtines Valstijas, išlošę ,,Žalią kortą”, atskrido prieš devynerius metus, birželio mėnesį. Kaip ir dauguma atvykstančiųjų į naują šalį, jie taip pat nelabai žinojo, ko laukti ar tikėtis. ,,Tiesiog norėjome išmėginti laimę, ieškojome naujų galimybių”, – sako Evelina ir Darius. Pradžioje šeimai nebuvo lengva, tačiau, kaip sako Darius, jie turėjo vienas kitą ir to pakako. Laikui bėgant atsirado geresni darbai, patogi gyvenamoji vieta bei vienas kitas pažįstamas. Nepaisant to, šeima gyveno kukliai, nesiversdami per galvą dėl darbų ar pinigų. ,,Niekada netroškome prabangių automobilių ar garsių dizainerių drabužių – tiesiog mums to nereikėjo. Didžiausia vertybė mums visada buvo šeima. Mes buvome laimingi”, – apie netolimą praeitį pasakoja Evelina ir Darius.

Kalbėdami apie Iloną, Evelina ir Darius negaili gražių žodžių. Pasak jų, Ilona labai atsidavusi šeimai, ji visuomet palaikydavo pusiausvyrą namuose. Jei tarp dukros ir tėčio kildavo kivirčas, ji tuoj pat stengdavosi juos nuraminti ir atrasdavo, kaip išspręsti kivirčą, kol jis neįsiplieskė į didelį barnį. ,,Mama be galo rūpestinga – jei mes su tėčiu būdavome laimingi, tuomet ir ji jausdavosi gerai. Ji labai paprasta, jai niekada nereikėjo jokių brangių drabužių ar rankinių, batų. Materialiniai dalykai jai nesuteikė laimės. Manyčiau, nesuklysiu pasakiusi, kad jos gyvenimo tikslas buvo visapusiškai aprūpinti mane ir tėtį. Mamos ir tėčio santykiai visuomet buvo labai šilti ir darnūs. Kiekvieną dieną jie nekantriai laukdavo, kol pasibaigs darbo diena ne dėl to, kad buvo išvargę ir norėjo ilsėtis, bet tiesiog dėl to, kad labai pasiilgdavo vienas kito”, – apie mamą su meile ir šiluma kalba Evelina. Pasak merginos, mama ypatingai mylėjo gyvūnus. Valašinų namuose visada būdavo koks nors augintinis, kuris laikomas šeimos nariu. Per visus 9 metus, kuriuos gyvena JAV, lietuvių šeima sako nė karto nebuvusi kartu išvykusi atostogauti, kadangi kažkas turėdavo likti namuose, nes augintinių priežiūros jie nenorėjo patikėti svetimiems.

Tačiau ramų šeimos gyvenimą lyg perkūnas iš giedro dangaus apvertė aukštyn kojom netikėta Ilonos liga. Kovo 6 d. po pietų Evelina sulaukė skambučio iš mamos darbo, jai buvo pranešta, jog Ilona prastai jaučiasi. Atvažiavusi į mamos darbovietę mergina pamatė greitosios pagalbos automobilį, gaisrinę, policiją. Ilona buvo skubiai išgabenta į artimiausią ligoninę. Apžiūrėję moterį medikai pasakė, kad jos būklė yra kritinė – jai trūko aneurizma ir galvoje labai stipriai išsiliejo kraujas. Netrukus netikėtai trūko antra aneurizma, moteris buvo skubiai išgabenta į Evanston ligoninę, kuri daugiau specializuojasi neurologinių ligų gydyme. Gydytojai bandė sustabdyti kraujavimą, darydami angiogramą, t. y. sutvirtindami trūkusias kraujagysles ir taip bandydami sustabdyti kraujavimą. Tačiau kraujavimas buvo toks stiprus, kad net ir sustabdžius jį Ilonos smegenys nuo galvoje susikaupusio išsiliejusio kraujo ėmė sparčiai tinti. Moteris pateko į komą. Gydytojai buvo priversti atlikti dar vieną operaciją, jiems teko išimti didelę dalį kaulo kairėje galvos pusėje, kad tinstančios smegenys turėtų vietos plėstis.

Atliekant šią operaciją, trūko trečia aneurizma. Medikai sakė, kad tokių atvejų, kai per kelias valandas trūksta 3 aneurizmos, jie nėra matę. Po kelių savaičių buvo darytos dar kelios prevencinės operacijos. Ligonė išbuvo reanimacijoje 4 savaites, prijungta prie dirbtinio kvėpavimo aparato. Dabar ji perkelta į kitą ligoninę reabilitacijai ir slaugai. Kol kas jokių didelių pokyčių dar nematyti, išskyrus tai, kad moteris pradėjo pati kvėpuoti. Tačiau Ilonos šeima, artimieji, jų draugai turi vilties, kad Ilona pasveiks.

Evelinos su Darium paklausus, ar buvo galima užbėgti ligai už akių, ar Ilona anksčiau skundėsi kokiais negalavimais, jie sakė, kad moteris niekuomet nesiskundė sveikata. Kaip ir dauguma, ji retkarčiais padejuodavo dėl skaudančios galvos ar perštinčios gerklės, slogos, ir tiek. Gydytojų teigimu, aneurizmą turintys žmonės dažniausiai nepastebi jokių ligos požymių. Apie ją sužinoma tik tuomet, kai aneurizma trūksta ir išsilieja kraujas. Taip ir nutiko lietuvei. Gydytojai kol kas jokių konkrečių pažadų neteikia, nes Ilonos ligos atvejis, pasak jų, yra neeilinis. Medikų teigimu, gali užtrukti net keletą mėnesių, kol atslūgs smegenų tinimas. Tad kol kas dar per anksti kažką spėlioti, tiesiog reikia laukti.

Šiuo metu Dariui ir Evelinai, kuri mokosi koledže, padeda iš Lietuvos atskridusi Dariaus mama Nijolė. ,,Ji mums suteikia didelę moralinę paramą ir praskaidrina nuotaiką. Ir, žinoma, mes su tėčiu vienas kitam suteikiame daug stiprybės ir vilties”, – sako Evelina.

Valašinams dabar labiausiai reikalinga finansinė parama, kadangi nei Evelina, nei Darius nedirba, jie pasikeisdami būna prie Ilonos. Ilona turėjo sveikatos draudimą, tačiau gegužės mėnesį jo nebeturės, kadangi moteris nebedirba, o draudimas buvo gautas per jos darbovietę. Norintys paaukoti nelaimės ištiktai šeimai pinigus gali pervesti į PAYPAL sąskaitą help.ilona@gmail.com. Jei atsirastų norinčių padėti, bet neturinčių galimybės prieiti prie PAYPAL sistemos, visą reikalingą informaciją Ilonos artimieji suteiks elektroniniu paštu, kurio adresas help.ilona@gmail.com. Valašinų šeima iš anksto nuoširdžiai dėkoja visiems, kurie jiems išties pagalbos ranką.

Liga – išbandymas, gili upė, per kurią radęs brastą, turi ją pažymėti kitiems. Jei šiandien sergantys ar jų artimieji kreipiasi į mus vilties pilnomis akimis – atsiliepkime, nes nė vienas nežinome, ar neteks patiems bristi ta upe, viltingai ieškant brastos. Jeigu rasime ją jau pažymėtą, ta upė neatrodys tokia grėsmingai gili.


seima
Ilona ir Darius Valašinai su dukra Evelina