spice

Šių metų ,,International Home + Housewares Show’’ tėvo ir dukters, Kristinos ir Gintauto Burokų, komanda pristatė savo sukurtą ,,SpiceStor Organizer System” – patogią ir nebrangią sistemą standartinėms prieskonių dėžutėms sudėti.


Tarptautinėje mugėje pristatytas lietuvių išradimas


RAMUNĖ LAPAS

Šimtai, gal net tūkstančiai skirtingų aparatų virti kavai, viena už kitą geresnės ir gražesnės keptuvės, ekologiškesni vandens buteliai, virtuvinis linas... Rinka, atrodytų, sprogsta nuo pasiūlos. Nejau dar galima įsiterpti, nejau dar galima ką nors nauja išrasti? Pasirodo, galima. Tuo akivaizdžiai įsitikini apsilankęs kasmetinėje namų apyvokos reikmenų mugėje, kurią jau 73 metus rengia International Housewares Association (IHA).

Namų ūkis nuosmukio nejaučia

Nuo 1961 metų renginys ,,International Home + Housewares Show’’ vyksta milžiniškame ,,McCormick Place’’. Visi bilietai į šiemetinį renginį buvo parduoti, užimtos visos galimos vietos. Savo gaminius rodė 2,130 didesnių ar mažesnių įmonių, apie 500 – naujų, 30 proc. – atvykę iš kitų šalių. Mugėje apsilankė 60,000 žmonių iš 100 valstybių, vien pirkėjų iš užsienio atvyko daugiau kaip 21,000.

Produktai buvo sugrupuoti į keturias pagrindines grupes: ,,Wired and Well Expo’’, ,,Dine and Design Expo’’, ,,Clean Contain and Sustain’’ ir ,,Global Crossroads’’ ir išdėstyti trijuose ,,McCormick Place’’ pastatuose.

Renginio rėmuose veikė ir pažintinės parodos. Dauguma jų buvo sutelktos vienoje erdvėje – ,,Hall of Global Innovation’’. Jos pristatė pirmą kartą teiktų apdovanojimų už naujovišką dizainą (IHA Innovation Awards) laimėtojus, pasižymėjusius naujovių ir kokybės skleidėjus pasaulyje (Global Innovation Awards), premijuotus studentų išradimus (2012 Student Design Competition winners), madingiausias spalvas ir jų derinius (Pantone ColorWatch), geriausius ekologiškus produktus (Going Green). Šių parodų rengimas buvo tiesioginė JAV lietuvės Viktorijos KašubaMatranga atsakomybė, IHA dirbančios nuo 1992 metų.

Mugėje išskirta ir dar viena grupė – ,,New Exhibitor Area’’. Būtent joje pirmą kartą dalyvavo lietuvių šeima iš Orland Park Kristina ir Gintautas Burokai.

Nerandi nusipirkti – išrask!
 
Šių metų renginyje tėvo ir dukters komanda pristatė savo sukurtą ,,SpiceStor Organizer System” – patogią ir nebrangią sistemą standartinėms prieskonių dėžutėms sudėti. Taip, taip, toms nedidukėms apvalioms ,,McCormick’’ ir kitų bendrovių prieskonių dėžutėms, kurias pamatysi beveik kiekvieno amerikiečio virtuvėje. Kai kuriose – net labai daug, štai pats Gintautas Burokas turi apie 120 prieskonių! Jų laikymo problema ir paskatino vyrą sukurti naują gaminį. ,,Kartą ruošiausi kažką kepti, – prisiminė Gintautas, – atidariau spintelę, ir pabiro visi prieskoniai. Pykau ant žmonos, kad negali jų sudėti, o ji sako: ‘Tai tu imk ir sudėk!’ Pradėjau ieškoti ko nors tinkamo parduotuvėse, bet nieko neradau. Tada pats pradėjau galvoti, planuoti. Prisijungė mano dukra, ir gimė mūsų gnybtukai.”

Tėvas ir dukra sudaro gerą komandą. Gintautas pagal profesiją yra inžinierius, 30 metų dirbo kompiuterių srityje – kūrė kompiuterių programas, buvo vadybininku. Kristina University of Illinois at Chicago (UIC) baigė pramoninį dizainą. Vienas kuria, projektuoja, kitas pritaiko savo inžinieriaus ir vadybininko patirtį. ,,Norėjau pradėti dirbti savarankiškai, – prisipažino Gintautas – ir sau susikurti naują darbo vietą, ir dukrai suteikti galimybę uždirbti. Galvojau – užteks kitiems, laikas pradėti sau.”

Šiek tiek daugiau kaip prieš metus buvo įkurta ,,Sensible Designs Online Inc.”, į pramoninį dizainą nukreipta įmonė, kuri siekia ieškoti lengvų, prieinamų, kasdienėje buityje iškylančių problemų sprendimo. ,,SpiceStor Organizer System” – pirmas, bet ne vienintelis tėvo ir dukters sukurtas produktas. Dar keli, bet jau visai kitokio pobūdžio, šiuo metu yra rinkos tyrimo stadijoje.

Gerumas slypi paprastume

spiceRinką gerai pažįstanti IHA dizaino programų koordinatorė Viktorija Kašuba-Matranga džiaugėsi, kad lietuvių šeimai pavyko atkreipti pirkėjų dėmesį, nes šioje srityje – prieskonių sudėjimo ir laikymo – yra ypač daug varžovų. Buroko manymu, didžiausią problemą – prieskonių kiekį – jiems pavyko išspręsti. ,,Daug visokių dalykų siūloma prieskoniams sudėti, – sakė jis. – Yra labai gerų sistemų, bet jose telpa 20–30 dėžučių. Tuo tarpu mes matome, kad žmonės jų turi po 40, 60, 80 ar ir daugiau. Mūsų sistema leidžia sudėti daug prieskonių, neužimant visos spintelės erdvės.”

Standartinis ,,SpiceStor’’ lakštas talpina 40 dėžučių, antras greta – dar 40. Sistemą galima didinti. Be to, ji universali ir patogi – galima ir spintelėje pakabinti, ir į stalčių įdėti, ir ant lentynos ar stalo pastatyti. Lengva ištraukti, lengva prieiti. Jei gamini, lakštą gali ant stalo pasistatyti, visi prieskoniai bus po ranka. Gnybtus galima pritaisyti prie spintelės durelių ir ten sudėti dažniausiai naudojamus prieskonius. ,,SpiceStor Organizer System” siūlo daugybę variantų. ,,Aš norėjau, kad būtų tikrai patogu ir gerai pritaikoma, – kalbėjo išradėjas, – kad kuo daugiau prieskonių galima būtų sudėti į kuo mažesnę erdvę. Mūsų sistema siūlo daug būdų, kaip panaudoti tą patį dalyką. Manau, kad mes apgalvojome viską.”

Burokas sako pastebėjęs, kad žmonės paprastai nenori prieskonių laikyti atvirai. Tiesa, yra sistemų, siūlančių perpilti prieskonius į dailius vienodus indus. Tai įdomu, bet mažai kas nori išleisti 80 dol., kad pakabintų prieskonius ant sienos. ,,Tai nėra grožybė, – teigė vyras. – Žmonės nori paprasčiau – kai reikia, nori greitai rasti, o ne grožėtis.”

,,SpiceStor” – labai nebrangus produktas: priklausomai nuo lakšto dydžio ir gnybtų skaičiaus jis kainuoja 9, 15 ar 20 dol., o spaustukai atskirai – dar mažiau. Aukštos kokybės nelūžtanti plastmasė pagaminta iš perdirbtų medžiagų. Kai gaminys pasidaro nereikalingas, jį vėl galima perdirbti. Produktas – amerikietiškas, ir Burokas tuo didžiuojasi. ,,Paprastai tokius dalykus gamina Kinijoje, – aiškino jis, – bet mes nutarėme, kad gaminsime Amerikoje. Viskas vyksta taip: mes projektuojame, Florida valstijoje gaminamos dalys. Sudedame jas į galutinį produktą ir pardavinėjame.” Kol kas pardavinėja internetu (www.spicestor.com), daugiausia klientų yra JAV ir Kanadoje, tačiau po sėkmingo pasirodymo mugėje padėtis gali greitai keistis.

Pastangos apsimokėjo su kaupu
spice
,,SpiceStor” – visiškai naujas produktas, pirmą kartą pasiūlytas interneto parduotuvėje Amazon.com vos prieš keletą mėnesių. ,,Pirmą partiją pardavėme per tris savaites. Mes negalėjome patikėti, kad tiek daug žmonių norėjo mūsų produkto, – pasakojo Gintautas. – Buvo aišku, kad žmonėms reikia tokio dalyko. Tada pagaminome 10 kartų daugiau ir iki Kalėdų išpardavėme viską, ką buvome padarę. Supratome, kad tiesiu spyriu pataikėme į taikinį!”

Tačiau dėl mugės Gintautas su Kristina turėjo abejonių – juk jie naujokai, o dalyvavimas mugėje nemažai kainuoja. Žodžiu, reikia nemažai investuoti, o kad tai apsimokės – niekas nėra tikras. ,,Bet iš tikrųjų mums labai apsimokėjo, – mugei pasibaigus džiaugėsi Burokas. – Aš netikėjau, kad taip gerai gali pasisekti. Mūsų produkto pasižiūrėti atėjo atstovai iš visų didžiųjų įmonių. Netikėjome, kad galime jas ‘užkabinti’. Būtume laimingi, sulaukę dėmesio tik iš vienos kitos internetinės parduotuvės ar mažesnės įmonės. Bet mumis domėjosi visos didelės, visi sakė, kad patinka mūsų produktas, kad nori jį įsigyti. Mums apsimokėjo kiekvienas centas, reikėjo dar daugiau išleisti.”

20 sekundžių ,,SpiceStor’’ skelbimą rodė autobusuose, kurie mugės dienomis nuolat važinėjo tarp viešbučių ir ,,McCormick Place’’. Gintautas sakė, kad labai daug žmonių atėjo būtent pamatę tą skelbimą. Parodoje taip pat buvo rodoma reklama ,,Amazing inventions”, kurioje tėvas su dukra kalba apie savo išradimą. Žmonių reakcija, anot pašnekovo, viena ir ta pati: ,,Koks paprastas dalykas, kodėl niekas anksčiau to nesugalvojo!” arba: ,,Kodėl aš to nesugalvojau!”

Burokas jau turi kelis patentus kompiuterių srityje, bet čia – jam visiškai nauja teritorija, tad tuo maloniau, kad pradžia tokia sėkminga. ,,Tai rūpi visiems, – sakė jis. – Kiekvienas turi virtuvę, prieskonių, kiekvienas galvoja, kur ir kaip juos laikyti. Greitai gal turėsime kitų panašių produktų, juk tą pačią sistemą lengva pritaikyti ir darbo įrankiams, ir lako ar vaistų buteliukams sudėti. Principas tas pats, keičiasi tik spaustukų apimtis.”

Na, o mes tikimės Burokų šeimos išradimą netrukus išvysti parduotuvių lentynose. To ir linkime Kristinai ir Gintautui Burokams iš Orland Park!

spice