Rimantas Šadžius Straipsnio autorės nuotr.

Lietuvos finansų ministras –
apie Lietuvą eurozonoje ir Europos Sąjungos šeimą


ROSSETA VINGEVIČIŪTĖ-WILBUR
 
„Europos Institutas’’ (,,The European Institute”) susitikimui su Lietuvos finansų ministru Rimantu Šadžiumi pasirinko ,,Bank of America” pastatą su nuostabiu vaizdu į Washington miestą. Kadangi Lietuva antrąjį šių metų pusmetį pirmininkaus Europos Sąjungos tarybai (jai pirmajai iš Baltijos valstybių teko tokia garbė ir atsakomybė), R. Šadžiaus  apsilankymas JAV buvo įtemptas ir sulaukė nemenko dėmesio.

,,Bank of America” vykusiuose pusryčiuose su Lietuvos ministru dalyvavo įvairių ambasadų JAV atstovai, bankininkai bei JAV valdžios pareigūnai.

Sklandžiai angliškai kalbantis R. Šadžius pagal išsilavinimą yra chemikas ir teisininkas, tačiau įrodė, jog gerai suvokia Europos bei pasaulio ekonomikos ir finansų reikalus. Beje, Socialdemokratas partijos narys, R. Šadžius prisipažino esąs didelis buvusio Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Margaret Thatcher ir Prezidento Ronald Reagan gerbėjas.

Ministras patvirtino, jog Lietuva tikisi kitąmet įsivesti eurą, ir žurnalistai nuolat jo klausinėja, ar verta šaliai prisijungti prie eurozonos suirutės. Pasak R. Šadžiaus, jog Lietuva praktiškai jau turi eurą, kadangi litas tvirtai surištas su europietiška valiuta. Tik tiek, jog lietuviai savo piniginėse vis dar nešiojasi litus, o Lietuvos valstybei ir verslui tenka mokėti valiutų keitimo mokesčius.

Kai paklausiau ministro, ar nenutiks taip, kaip 2007 m., kai Lietuva buvo nepriimta į eurozoną dėl to, kad per plauką neatitiko Mastrichto sutarties  reikalavimų, R. Šadžius sakė, jog niekas negali būti tikras, kad 2014 m. Lietuva juos visus išpildys. Bet pabrėžė, jog Vyriausybė stengsis, kad Lietuva kuo greičiau įsivestų eurą, taigi lietuviški litai greitai gali tapti numizmatine vertybe.

Lietuvos finansų ministras vis dėlto daugiau kalbėjo apie bendrą  padėtį Europoje, apie būtinybę atidžiau prižiūrėti bankus, suvienodinti kai kuriuos esminius mokesčius. R. Šadžius ne kartą naudojo Europos Sąjungos, kaip šeimos analogiją, kuri labai patiko Oliver Moss, ,,Bank of America”, Global Government Division direktoriui, vedusiam diskusijas.

Ministras sakė, jog ES, kaip ir šeimoje, reikia turėti biudžetą ir aiškias taisykles.

Kai kurie žymūs ekonomistai kritikavo Lietuvos bei kitų Baltijos šalių griežtas taupymo priemones, kurių buvo imtasi po pasaulinės finansų krizės. Ministras R. Šadžius teigė, jog griežtas taupymas negali būti tikslas, ir kad nėra taip, jog net sunkiausiu metu valstybė neturėtų pinigų, nes netgi esant nemažai šešėlinei ekonomikai, valstybė surenka mokesčius. Tėra klausimas, kaip tuos pinigus tinkamai panaudoti.


Įdomu buvo išgirsti, jog socialdemokratas R. Šadžius užsiminė apie Europoje bręstančias socialinės gerovės politikos permainas, ir kad socialinės išmokos turi būti siejamos su skatinimu dirbti ir užsidirbti.

Finansų ministras taip pat tvirtino, jog Lietuvai negresia Kipro bankų bėdos, mat Lietuvos bankininkystės sektorius yra labai mažas, ir šalyje yra vos septyni vis dar veikiantys bankai. Kai ministro pasiteiravau, ar Lietuvoje nėra rusų pinigų problemos, mat abu neseniai žlugę bankai – ,,Snoras” ir ,,Ūkio bankas” – turėjo sąsajų su Rusija, R. Šadžius paskubėjo užtikrinti, jog tokios problemos nėra.

Naujų idėjų ar ES ateities planų bei gilesnės dabartinės ES padėties analizės susitikime su Lietuvos Finansų ministru neišgirdau. Kita vertus, R. Šadžius deramai atstovavo Lietuvos Vyriausybę šioje gerai informuotuoje JAV verslininkų draugijoje.

Finansų ministras R. Šadžius, kartu su viceministru Algimantu Rimkūnu, balandžio 18 – 21 d. Washing-ton dalyvavo Pasaulio banko (PB) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pavasario susitikimuose. Ministras bei viceministras taip pat dalyvavo susitikimuose su TVF, PB, Šiaurės ir Baltijos šalių grupės atstovais bei kituose dvišaliuose susitikimuose. Apsilankymo metu buvo pasirašytos sutartys dėl pajamų dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo prevencijos su Kuveitu ir Maroku.