Kur ritasi ŠALFASS?

ŽILVINAS BUBLYS
Rytû apygardos pirmininkas

Praėjususį savaitgalį, balandžio 25–26 d., Čikagoje įvykusios 59tos ŠALFASS žaidynės, matyt, susilauks nemažai kritikos.

Populiariausios tarp lietuvių sporto šakos krepšinio varžybos labiau priminė „Vėjų miesto” pirmenybes, nes iš kitų miestų atvyko labai nedaug komandų. Matyt, tam turėjo įtakos tai, kad jau keletą metų Čikagos krepšininkai nedalyvauja net prestižiniuose „Ambasados” taurės ir ŠALFASS senjorų turnyruose Washington, DC, New Jersey ar visiškai netoli Cleveland mieste. Negana to, į tolimą miestą (13–16 val. vairavimo) atvykusios NewJersey/NewYork jaunių „A” ir New Jersey/Connecticut moterų jungtinės komandos buvo atvirai skriaudžiamos vietinių teisėjų.

Pirmose rungtynėse NJ/NY jauniams kovojant su Hamilton „Kovo” ekipa, susidarė vaizdas, kad teisėjams nepatinka lietuviškai kalbantis jaunimas. Jie neskyrė baudų kanadiečiams, net kai jie trise griūdami išvertė iš kojų vieną iš NJ/NY krepšininkų ir perėmė kamuolį. Paklausti, kodėl jie neskyrė baudos, atsakė, kad NJ/NY krepšininkas žaidė pernelyg pasyviai. Tačiau priešininkams net nepalietus Hamilton krepšininkų, o tik bandant neleisti mesti į krepšį, buvo švilpiamos abejotinos baudos. Tokių klaidų buvo begalė. Gaila, kad tai nepavyko nufilmuoti vaizdo juostoje. Tokiu būdu dėl surinktų baudų skaičiaus ant suoliuko pasodinus pagrindinius du NJ/NY žaidėjus, po pratęsimo Hamilton atstovai šventė pergalę.

Dar blogesni dalykai dėjosi šalia esančioje River Valley mokyklos salėje, kur NJ/CT jungtinė moterų komanda kovėsi su vietos čikagiečių „Lituanica” dėl patekimo į baigiamąsias rungtynes. Šias varžybas sugadino nekompetentingas ir šališkas vietinių teisėjų bei sekretoriato darbas. Teisėjos leido čikagietėms daryti ką panorėjusioms ir net atvirai kertant per rankas nebuvo skiriamos pražangos, o paklausus, kodėl arba kuri iš svečių žaidėjų prasižengė, NJ/CT komandai buvo paskirtos net 5 techninės pražangos. Sekretoriatas stabdė laiką, kai tai buvo naudinga čikagietėms, ir nestabdė jo, nors tai turėjo daryti visą laiką. Todėl pasibaigus rungtynėms aš įteikiau protestą ŠALFASS Centro valdybos pirmininkui Laurynui R. Misevičiui. O paaiškėjus, kad rungtynėms dėl bronzos teisėjaus ta pati teisėja, NJ/CT moterys atsisakė tęsti turnyrą.

Beje, daugelio teisėjų darbu pasibaisėjo ne tik Rytų pakrantės atstovai, bet ir kitų klubų žaidėjai bei treneriai. O baigiamosios rungtynės tik patvirtino tai, kad teisėjavimas šiose žaidynėse buvo žemo lygio. Teisėjų klaidas teko taisyti net ŠALFASS vadovams.

Nors prieš žaidynes buvo atnaujintos ir išsiuntinėtos šiuo metu galiojančios ŠALFASS krepšinio varžybų taisyklės, panašu, kad dauguma teisėjų net nežvilgterėjo į jas ir darė savo „tvarką”.

Belieka tikėtis, kad kitose ŠALFASS žaidynėse teisėjai bus kompetentingesni ir teisėjaus pagal šios organizacijos priimtas taisykles arba bus šalinami iš varžybų. O jei tai neįvyktų, iš šios didžiausios užjūrio sporto organizacijos gali pasitraukti visos Rytų pakrantės sporto klubai.

Na, o Čikagos miesto krepšininkes ir krepšininkus norėtųsi pamatyti rungtyniaujant ne tik namuose.