trans
Egidijus Malakauskas prie savo darbo ,,Prisiminimai, kurie padės įveikti ribas”.
Monikos Kerr ir Inos Stankevičienės nuotraukos

,,Transformuoti gyvenimai” – būtasis laikas, virtęs esamuoju


LAIMA APANAVIČIENĖ

Čiurlionio galerijoje balandžio 27 d. atidaryta neįprasta paroda ,,Transformuoti gyvenimai”. Neįprasta ji ne tik dailininkų darbais, neįprasta ir dalyvių skaičiumi – sumaniusių dalyvauti parodoje buvo visas dvidešimt.
Ši paroda gimė visiškai netikėtai. Tai dailininkės Aušrinės Marcinkevičiūtės-Kerr sumanymas. Tai ji visus kūrybingus žmones pakvietė ,,pažaisti”. Atsiliepusiųjų skaičius tik dar kartą patvirtino, kad mes nors ir suaugę, kartais su malonumu ,,žaidžiame”, juolab kad tas ,,žaidimas” susijęs su kūryba.

,,Aplink mus gyvena daugybė žmonių, kurie iš profesijos nėra dailininkai, tačiau – labai kūrybingi. Norėjosi, kad šioje parodoje dalyvautų ne tik menininkai profesionalai, bet ir kiti kurti mėgstantys žmonės”, – parodos atidarymo metu kalbėjo parodos sumanytoja ir kuratorė dailininkė Marcinkevičiūtė-Kerr.

Pas dažną mūsų spintoje kabo jau seniai nenešiojami drabužiai – suknelė, švarkas ar sijonas, kur nors lentynoje guli seni batai, ar apdulkėjęs galvos apdangalas. Kad spintų užkaboriuose, skryniose, dėžėse esančių senų drabužių, avalynės, pirštinių ir galvos apdangalų bei kitų mums mielų daikčiukų neišmestume, Aušrinė ir pasiūlė sukurti iš jų ką nors įdomaus, originalaus. Smagu, kad į parodos kuratorės Aušrinės ir Čiurlionio galerijos kvietimą atsiliepė ne tik Čikagoje ir jos apylinkėse gyvenantys kūrybingi žmonės. Darbus atsiuntė kūrėjai iš Boston, MA, Lansing, MI, Antioch, IL, net iš Lietuvos. Ši paroda tik dar kartą parodė, kad išlaisvinę savyje glūdintį kūrybiškumą, pasitelkę vaizduotę kiekvienas gali tapti menininku.

Parodos atidaryme dalyvavę autoriai pasakojo apie savo kūrinio gimimą, džiaugėsi, kad turėjo progos išbandyti save. Darbai buvo įvairiausi – pradedant ant sienos kabinamais paveikslais, baigiant medžiaginiu smuiku ar vaza gėlėms iš megztų kojinių. Daugelis parodos dalyvių prisipažino, kad, išgirdę apie būsimą parodą, net negalvojo joje dalyvauti, tačiau draugų ir parodos ruošėjų paskatinti, vis tik ryžosi.

Kūrybiniai sumanymai gimė įvairiausiais būdais. Štai Izida Valatka sakė, kad susapnavo angelą. Taip gimė darbas ,,Angelas, kurį regėjau sapne”, o jam sukurti Izida panaudojo seno sijono atraižą ir nudėvėtą antklodę. Išdavoje – ant Čiurlionio galerijos sienos kabo puikia veltinio technika atliktas paveikslas.

Juritai Tamošiūnienei mintis apie ,,skrybėlaites” atkeliavo iš jos vaikų vaikystės, o Vilma Poliuvienė, vieną vakarą prisiminusi nepelnytai užmirštas močiutės nertas linines servetėles, nutarė jas prikelti naujam gyvenimui. Pridėjo truputį veltinio, organzos – ,,Ir pražydo linai...” ant jos sukurto kaklo papuošalo ir sijono.

Gražina Kriaučiūnienė parodai pasiūlė turistinius marškinėlius su užrašu ,,,Išlikau gyvas Gariūnuose” (,,I survived Gariunai”), o Paulius Doftartas, savo darbui panaudojęs dvi pižamines kelnes, dvejus vaikiškus batukus, diržą ir batų raštelius, sukūrė... smuiką.

Ant sienos ,,pulsavo” ,,Sutrikusi širdis”, nebesitikėdama, kad atgaus širdies ramybę (triptiko autorė Viktorija Turapinaitė), tolėliau, vidury salės kabėjo spalvingas A. Marcinkevičiūtės-Kerr ,,naujai pasiūtas” paltas, prie grindų pritvirtintas akmenimis. Liuda Bal savo darbu teigė, kad kur bekeliautume, kur besustotume šiame kelyje, kaip besikeistume – visi mes širdyje nešiojamės gabalėlį tyro gintaro, meilės savo kraštui apraišką, juk esame dalelė Lietuvos... Tad nenuostabu, kad jos kelioniniame lagaminėlyje buvo ir gintaro gabalėlis.

Jaunoji menininkė Monika Kerr, savo darbui panaudojusi išaugtus vaikystės marškinėlius, sako, kad parodai sukurtas darbas – tai šuolis į suaugusiųjų pasaulį.

Sudžiovintos laukų gėlės rado ,,prieglobstį” Živilės Ramašauskienės kažkada megztose kojinėse, tapusiose vaza, o Dianos Darbutienės paveikslo ,,dangus” mėlynavo šilku, o ,,žemė” – rudu bei juodu veltiniu ir stiklo karoliukais.

Puiki menininkė Danutė Turlaitė, jau seniai nedalyvavusi parodose, šį kartą ryžosi ir parodai pristatė net du paveikslus – ,,Žydinčią magnoliją” (sintetinis senos suknelės audinys, poliamidiniai dažai, tekstilės dažai, mitsumata pluoštas) ir ,,Kvadratas” (parduotuvėje pirktas ir, deja, niekada nedėvėtas odinis sijonas bei jo pamušalas).

Eglė Špokaitė-Mačikėnienė, darbui panaudojusi sudėvėtus balerinos batukus ir pridėjusi klijų, žemės, vandens bei baltai žydinčią orchidėją, širdingai bando atsakyti į klausimą, kas vis tik yra šokis, balerinos lengvumas, scenos stebuklas?..

Egidijaus Malakausko darbas ,,Prisiminimai, kurie padės įveikti ribas” sujaudina, kai perskaitai užrašą po juo: ,,Sienos… Jas statome patys. Patys galime ir sugriauti ar pastatyti dar didesnes. Bet bjauriausios yra tos, kurias tau stato kiti tavo ‘gerovei’, tavo ‘apsaugai’. Sienos, kurios naikina viską, už kurių tampi tik instrumentu, įrankiu…” Darbą Egidijus sukūrė iš senų drabužių, kurių negalima sudėvėti, ir iš senų dažų. Šešios žvaigždės – šeši metai be normalaus darbo, normalaus gyvenimo. Juodai baltos nuotraukos, kaip nespalvoti sapnai: geriausi prisiminimai iš vaikystės, kurią autorius vis dar sapnuoja. Tai jo prisiminimai, kurie padeda įveikti sienas.

Parodoje akį traukė ir amerikietės Ruth Barnes, Dainoros Baliutavičienės, Audronės Varkalienės sukurti darbai.

Žavi profesionalių menininkų – jau minėtos Aušrinės bei Sonatos Kazimieraitienės, Irenos Šaparnienės, Alvydo Pakarklio, Audriaus V. Plioplio darbai. Profesionalios dailininkės Renės Banaitienės iš Lietuvos darbas ,,Žinia” tarsi laiškas ją pažįstantiems (prieš keletą metų galerijoje buvo suruošta jos darbų paroda). Dar kartą su galerijos lankytojais ,,susitiko” ir dar viena menininkė iš Lietuvos – Dalia Jarmolavičiūtė, ant buvusio džinsinio sijono pritvirtinusi Baltijos jūros nuglūdintus medžio gabalėlius ir viduryje darbo ,,įtvirtinusi” veidrodinę akį.

Paroda ,,Transformuoti gyvenimai” – tarsi tiltas į nuoširdų bendravimą, prisiminimus, esamą ir būtąjį laiką. Tai kūrybingų žmonių ,,susitikimas”, noras pabūti kartu. Čiurlionio galerijos lankytojams ši paroda taip pat patiko, o kuratorės Marcinkevičiūtės-Kerr planuose – padaryti šią parodą tradicine. Kas žino, gal jos planai ir išsipildys?..


trans
Parodos lankytojams patiko Aušrinės Marcinkevičiūtės-Kerr sukurtas ,,paltas”.

trans

trans

trans

trans

trans

Paroda ,,Transformuoti gyvenimai” susilaukė ne tik gausaus būrio dalyvių, bet ir lankytojų dėmesio.