soccer

Philadelphia įvyko II Lietuvių futbolo turnyras

EUGENIJA MISEVIČIENĖ

Saulutė, graži gamta, lietuviškas alutis, senų ir naujų draugų kompanija! Skamba kaip puikiai praleista diena, ar ne? Taip ir įvyko praėjusį šeštadienį, gegužės 30-ąją, kada Rytų pakrantės lietuvaičiai ir atstovai iš Čikagos suvažiavo į Philadelphia, kur antrą sykį buvo surengtas Šiaurės Amerikos lietuvių futbolo turnyras, šį kartą skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti.

Amerikiečiai šią sporto šaką kažkodėl vadina „soccer” arba europietišku futbolu. Tačiau visame pasaulyje soccerfutbolas ir yra tiesiog futbolas, sporto šaka numeris vienas – populiariausias žaidimas mūsų planetoje, pritraukiantis milijonus žiūrovų, šimtus profesionalių sportininkų. Jis jau seniai tapo ne tik visiems puikiai pažįstamu sportu, bet ir itin pelningu verslu. Nors Lietuvoje vis dėlto populiaresnis yra krepšinis, praėjusį savaitgalį Philadelphia odinį kamuolį gainioję lietuviai įrodė, kad futbolą žaidžia ne ką blogiau nei su gerokai didesniu oranžiniu kamuoliu.

Po penkerių metų ir vėl į futbolo aikštelę

Šis, tradicija tapęs futbolo turnyras, rengiamas jau antrąjį kartą. Pirmasis buvo suorganizuotas ten pat 2004aisiais šios sporto šakos profesionalaus žaidėjo Lietuvoje, vėliau apsigyvenusio Philadelphia apylinkėse ir ten įsteigusio vaikų futbolo mokyklą Virgio Anušausko dėka. Nors ir prabėgo ne vieneri metai, kol į Rytų pakrantę vėl buvo sukviesti JAV gyvenantys lietuviai, šios sporto šakos mėgėjai, organizatoriai pažadėjo, kad padarys viską, jog šis turnyras, kaip ir daugelis panašių krepšinio varžybų Šiaurės Amerikoje, taptų kasmetiniu.

Na, o šiemet iniciatyvos atgaivinti futbolo turnyro tradiciją ėmėsi Tadas Brusokas, Lietuvoje lošęs regbį, tačiau atvykęs į Ameriką susidomėjęs ir futbolu. Sau į pagalbą pasitelkęs daug patirties turintį minėtą Anušauską, ilgametį lietuvių sporto puoselėtoją išeivijoje Rimą Gedeiką bei www.PhilaFutbolas.com internetinio puslapio kūrėją Luką Kulikauską ir kitus savanorius, pats dar netikėjo šio renginio sėkme. Kaip pasakojo Tadas, jis manė, kad į turnyrą geriausiu atveju atvažiuos 4–6 komandos. Tačiau jų susirinko net devynios – New York LAK, Long Island (NY), dvi New Jersey valstijos ekipos, Connecticut, Washington, DC, dvi vietinės Philadelphia (PA) komandos bei futbolininkai iš lietuvių „sostinės” JAV Čikagos. Smagu, kad tarp žaidėjų sulaukta ir vieno diplomato – už Washington, DC komandą žaidė Lietuvos Respublikos generalinio konsulato NY konsulas Aleksandras Kudaba.

Nuostabus futbolo spektaklis buvo užtikrintas

Visos dalyvės burtų keliu buvo paskirstytos į du pogrupius. Pirmajame pogrupyje atsidūrė Philadelphiasoccer pirma komanda, Čikaga, Washington, DC, Connecticut bei New York komandos. Antrajame – futbolininkai iš New Jersey valstijos (abi komandos), Long Island ir Philadelphia antroji komanda. Nuo pat pirmųjų rungtynių pradėjo aiškėti, kurios komandos rimtai ketina patekti į pusfinalį, tačiau visų ekipų atstovai grūmėsi negailėdami jėgų. Tačiau kaip ir visose varžybose, kelias į baigiamąsias varžybas atviras tik dviem pačioms geriausioms komandoms. O turnyras vyko tik vieną dieną, taigi futbolininkams teko išlieti nemažai prakaito. Kartais dėl laiko stokos kai kurioms komandoms reikėjo sulošti kelias rungtynes iš eilės, pailsėjus vos dešimt minučių. Nepaisant to, gausiai susirinkusiems žiūrovams ir gerbėjams nuostabus futbolo spektaklis buvo užtikrintas, sužavint visus puikiais perdavimais ir netikėtais įvarčiais.

Po kraują stingdančių kovų į pusfinalį išėjo Lakewood (NJ), Connecticut, Čikagos ir Philadelphia antroji komanda, kurios spalvas, beje, gynė ir pagrindinis šio turnyro organizatorius Brusokas. Turnyro geriausios komandos vis įnirtingiau siekė savo tikslo, juk visi žinome, kad ypač tarp Čikagos lietuvių yra didelis pajėgių sportininkų pasirinkimas. „Vėjų” mieste apsigyvenę daug mūsų tautiečių, jie turi galimybę dažniau sportuoti, kasmet vyksta ne tik krepšinio, bet ir futbolo lygų čempionatai. Todėl Lakewood komandai pusfinalyje įmušus pirmąjį įvartį į svečių iš Čikagos vartus, žiūrovai netikėdami savo akimis nė sekundei nesitraukė iš savo vietų. Tačiau Vidurio Vakarų regiono lietuviai nesiruošė nusileisti savo varžovams ir „Sodų” valstijos atstovams atsakę dviem įvarčiais užsitikrino sau „kelionę” į baigiamąsias varžybas.

Tuo pat metu antrajame pusfinalyje Connecticut vyrai su Philadelphia antrąja komanda per rungtynėms skirtą laiką nugalėtojo neišaiškino – 1:1, todėl buvo mušami vienuolikos metrų baudiniai. Sėkmė nusišypsojo šeimininkams, kurie labai džiaugdamiesi ruošėsi rimčiausiam iššūkiui – baigiamosiose varžybose susigrumti su svečiais iš Čikagos.

„Mažajame finale” dėl trečios vietos susitiko Connecticut ir Lakewood (NJ) komandos. Buvo sužaistos kovingos lygiosios 2:2, taigi laimėtojai vėl paaiškėjo tik po vienuolikos metrų baudinių serijos. Šįsyk Naujosios Anglijos atstovai išplėšė pergalę ir netikėtai iškovojo trečiąją vietą. O dėl pirmosios vietos susigrūmė Čikagos bei šeimininkų Philadelphia–II komandos. Šįsyk lauktos aštrios kovos nesulaukėme – „Vėjų” miesto atstovai laimėjo „sausu” rezultatu 4:0 bei pelnytai, kaip ir prieš 5 metus, Š. Amerikos lietuvių futbolo turnyre užėmė pirmąją vietą.

Uždarymo šventė vyko svetinguose Lietuvių namuose

Po varžybų visi dalyviai bei svečiai buvo pakviesti į Philadelphia Lietuvių namus, kur įteikti apdovanojimai nugalėtojams ir prizininkams, vyko vakarėlis su lietuviška ir kitų Europos šalių estradine muzika, kurią parinko Rytų pakrantėje gerai jau žinomi DJ Rimas su Arvydu iš Connecticut valstijos. Organizatoriai nuoširdžiai padėkojo visiems dalyvavusiems turnyre ir jo rėmėjams, be kurių tokie renginiai būtų neįmanomi. Šių metų varžybas parėmė kompanijos „Baltic Cargo” – „Atlantic Express Corp.” padalinys NJ (vadovas Ramūnas Žiausys), kurio dėka visiems turnyro dalyviams buvo pagaminti specialūs marškinėliai. Taip prie šio renginio finansiškai prisidėjo pats Anušauskas, JAV Lietuvių Bendruomenės Philadelphia, PA apylinkė. Prizus įsteigė Lietuvos Futbolo federacija ir Lietuvos Tautinio Olimpinio komiteto Kauno apskrities taryba. Ir, žinoma, nederėtų pamiršti Lietuvių namų šeimininkių, kurios darbavosi virtuvėje, kol kiti stebėjo varžybas bei ruošė salę vakarui.

Netrukus vakaro vedėjas Dainius Didžbalis paskelbė nugalėtojus bei prizininkus, o organizatoriai jiems įteikė apdovanojimus. Specialus prizas buvo paskirtas labiausiai nukentėjusiam varžybų dalyviui Jonui Juozaičiui iš New York. Geriausio vartininko taurė atiteko Philadelphia–II komandos vartų sargui Viktorui Valantiejui. Geriausiu gynėju tapo Connecticut komandos narys Andrius Budriūnas, saugu – čikagietis Edvinas Trinkūnas, puolėju – Lakewood, NJ žaidėjas Tomas Banionis, kuriam atiteko LR gen. konsulato NY įsteigtas prizas. Tuo tarpu ŠALFASS Centro valdyba, pirmininkaujama Lauryno R. Misevičiaus, kartu su Stasiu Kavaliausku ir Žilvinu Bubliu pasveikinę visus sportininkus ir organizatorius, įteikė taurę perspektyviausiam turnyro žaidėjui – Philadelphia komandos futbolininkui Airidui Baltrušaičiui bei atminimo prizą diplomatui Kudabai. Na, o pagrindiniam šio turnyro organizatoriui Brusokui Laurynas padovanojo asmeninę dovanėlę – kaklaraištį su futbolo kamuoliais, kuris visą vakarą puošė Tado kaklą. Pirmųjų trijų vietų laimėtojams organizatoriai įteikė specialiai šiam turnyrui pagamintus medalius.

Po apdovanojimų dalies vakarėlis tęsėsi geroje kompanijoje su lietuvišku alumi ir linksma muzika. Taip praėjo antrasis Philadelphia surengtas lietuvių futbolo turnyras. Reikia tikėtis, kad „Meilės ir brolybės” miesto pakraščio aikštelėse lietuviai kitą kartą susitiks nebe už penkerių metų, o jau 2010ųjų pavasarį! 

soccer

soccer

Turnyro dalyviai. Rimo Gedeikos nuotraukos