dali

S. Dali muziejus St. Petersburg – įdomios architektūros ir formų. A. Vaškevičiaus nuotr.

Į naująjį S. Dali muziejų plūsta lankytojai

ALGIS VAŠKEVIČIUS

,,Sveiki atvykę” – įvairiomis pasaulio kalbomis užrašyta ant naujojo ispanų dailininko Salvador Dali (1904–1989) muziejaus, St. Petersburg mieste, Florida durų. Į naujas patalpas muziejus persikėlė visai neseniai – šių metų sausį, ir čia jau plūsta šio dailininko gerbėjų minios. Šis muziejus – pats didžiausias S. Dali muziejus už Ispanijos ribų, kuriame saugoma apie 2,100 įvairių menininko darbų.

daliIspanijoje, Figueres mieste, gimęs dailininkas, 1940 metais bėgdamas nuo vokiečių okupacijos atsidūrė Jungtinėse Amerikos Valstijose ir čia praleido aštuonerius metus. Amerikoje S. Dali dirbo teatre, balete, kūrė papuošalus, lankėsi Hollywood, kur ,,Walt Disney’’ bendrovei kūrė animacinį filmą ,,Destino”. Šis projektas neišvydo dienos šviesos, bet Roy Disney jį baigė 2003 metais, kai W. Disney ir S. Dali jau buvo mirę.

1943 metais S. Dali susipažino su Eleanor ir Reynolds Morse šeima, su kuria išliko draugais ilgus dešimtmečius, daug bendravo, kartu keliavo. Būtent šie amerikiečiai iš Clevelando įsigijo daug dailininko darbų, kuriuos iš pradžių kaupė savo namuose Beachwood, Ohio valstijoje, o aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmetyje nutarė padovanoti visuomenei.

Ilgai buvo ieškoma, kur S. Dali muziejus galėtų įsikurti. Geriausias sąlygas pasiūlė būtent St. Petersburg, kur buvo pastatytas ir 1982 metais atidarytas S. Dali muziejus. Šių metų pradžioje muziejus, kurį kasmet aplanko apie 200,000 lankytojų, persikėlė į naujas, labai erdvias ir modernias patalpas S. Dali vardo bulvare St. Petersburg.

Įspūdingų formų pastatą, kuriame dera natūrali uola, stiklas ir betonas, sukūrė architektas Yann Weymouth iš garsios architektų ir dizainerių įmonės HOK, kuri yra didžiausia tokia Amerikoje ir ketvirtoji pasaulyje. Pastato vidų puošia įspūdingi spiralės, kuriai S. Dali visada skyrė ypatingą dėmesį, formos laiptai, šalia pastato yra vadinamasis matematikos sodas – įdomus labirintas, po kurį galima paklaidžioti ir atrasti ryšį tarp matematikos ir gamtos. Viduje yra įsikūrusi ir kavinė, pavadinta S. Dali rusų kilmės žmonos Gala vardu.

S. Dali dar 1936 metais pirmą kartą atsidūrė ant ,,Time’’ žurnalo viršelio, 1939 metais jis buvo New York pasaulinės parodos dizaineris, o 1941 metais surengta pirmoji retrospektyvinė jo darbų paroda New York Moderniojo meno muziejuje (MOMA).

S. Dali muziejuje Florida lankytojai gali apžiūrėti 96 garsiojo siurrealisto ant drobės tapytus darbus, pradedant 1914 ir baigiant 1980 metais. Čia yra ir jo ,,Autoportretas” (1921), ir darbas ,,Mano mirusio brolio portretas” (1963), ir ,,Christopher Columbus Amerikos atradimas” (1958), ir daugelis kitų garsių kūrinių. Meno mylėtojai šiame muziejuje gali pamatyti ir garsųjį jo ,,Omaro telefoną”, skulptūrą ,,Venera su stalčiais” ir daugybę kitų įdomių darbų.

Atskiroje salėje galima pažiūrėti dokumentinį filmą apie menininką, taip pat jo kartu su legendiniu ispanų kino režisieriumi Luis Bunuel 1929 metais sukurtą filmą ,,Andalūzijos šuo”, kuris tada buvo itin drąsus ir iššaukiantis. Čia yra ir jo pieštuku piešti darbai, lankytojai gali susipažinti su paties dailininko parašyta autobiografija ,,Slaptas Salvador Dali gyvenimas”, taip pat dar keliomis jo parašytomis knygomis.

S. Dali savo asmeninį muziejų Ispanijoje, savo gimtajame Figueres mieste, atidarė 1974 metais, ir nuo tada jis yra vienas garsiausių turizmo taškų visoje Ispanijoje. Čia yra sukaupti garsiausi jo kūriniai, čia jis ir palaidotas.

,,Būdamas šešerių metų aš norėjau būti virėjas. Kai sulaukiau septynerių, jau norėjau būti Napoleonu. Ir mano norai nuo to laiko kasmet vis labiau augo”, – yra sakęs dailininkas. Tai, kad jo šlovė metams bėgant, neblėsta, rodo ir minios lankytojų S. Dali muziejuje St. Petersburg mieste Florida.

dali

dali

Ir muziejaus aplinka primena dailininko darbus.