Kaip draugas Paleckis saulės ieškojo

ROSSETA VINGEVIČIŪTĖ-WILBUR

Buvusio sovietų diplomato, dabar – Europos Parlamento nario, Justo Vinco Paleckio sūnus ir Stalin saulės nešėjo, sovietinės Lietuvos premjero Justo Paleckio anūkas Algirdas Paleckis gegužės 7 dieną Washington, DC skundėsi Lietuvos teismais.

Tiesa, Paleckio skundai ir sąmokslo teorijos Amerikai nebuvo įdomios. JAV sostinėje įsikūrusio ,,The National Press Club” (NPC) surengtoje Paleckio spaudos konferencijoje nebuvo nė vieno amerikiečio žurnalisto. Į susitikimą atvyko tik 8 žmonės: trys iš jų – vietos lietuviai, vienas pačiame NPC dirbantis senyvo amžiaus džentelmenas, nelabai suvokęs konferencijos esmę ir jos metu kilusias aistras, bei keletas Paleckį lydėjusių įtartinų veikėjų.

Kitą savaitę Lietuvos Apeliacinis teismas nagrinės bylą, kurioje Paleckis kaltinamas Sausio 13-osios nusikaltimų neigimu. Teisminis procesas prieš ,,Socialistinio liaudies fronto” vadovą pradėtas pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 170 2 str. 1 d. dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams, SSSR ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo. Paleckis teisiamas dėl savo žodžių, pasakytų 2010 m. lapkričio 2 d. „Žinių radijo” laidoje „Raktas”. Jis tuomet teigė: „O kas buvo Sausio 13-ąją prie bokšto? Ir, kaip dabar aiškėja, saviškiai šaudė į savus.” Paleckis teigia, jog tai byla prieš laisvą žodį.

Jam pritaria NPC spaudos konferencijoje emocijų nevaldžiusi Carla Stea, kuri prieš kelis mėnesius sklaidėsi ir teismo salėje Lietuvoje, prisistačiusi kaip žmogaus teisių gynėja. NPC ji sakėsi esanti ,,Global Research” organizacijos nare. Užtenka tik atsidaryti šios organizacijos interneto puslapį, jog pamatytumei šūkį „Pasakyk ne JAV ir NATO pasaulio tvarkai.” Pasidomėjus giliau, paaiškėja, jog Paleckio šalininkė bendradarbiauja su tais, kurie neigia, jog 2001 m. Rugsėjo 11-osios įvykiai New York mieste buvo teroristų darbas. Maža to, prieš metus Stea rašė: „1991 m. sausio 13 d. Lietuvos provokatoriai susidūrė su Sovietų armija, nužudė 14 žmonių, juos skubiai palaidojo, nesulaukę tyrimo, ir apkaltino jų mirtimi Sovietų karius, kurie nieko nenužudė”. Perskaičius tokius sakinius ir matant jų autorę įžūliai ginant Paleckį, imi abejoti žmogaus sveiku protu.

Bet Stea labiausiai siutino mano spaudos konferencijos metu užduoti klausimai apie galimas organizacijos ,,Pasaulis be nacizmo” (,,World Without Nazism”), kurios valdybos nariu prisistatė esąs Paleckis, sąsajas su Kremliumi. Pats Paleckis, paklaustas, ar žino, jog Izraelio laikraštis ,,Haaretz” ,,Pasaulis be nacizmo” steigėją Rusijos milijonierių Boris Spiegel vadina Kremliui artimu oligarchu, tvirtino, jog tai netiesa, ir kad jų organizacija yra žmogaus teisių gynimo organizacija.

Lietuvos naujienų svetainė 15min.lt, šią savaitę aprašiusi Paleckio išvyką į Washington, DC, priminė, jog Estijos saugumo policija „Pasaulis be nacizmo” taip pat vertina kaip Maskvos remiamą propagandos organizaciją, kuri remia Rusijos užsienio politiką, skirtą buvusioms sovietinėms respublikoms, ir skleidžia sovietmečio požiūrį į Antrąjį pasaulinį karą.

Politologas Kęstutis Girnius, www.15min.lt paklaustas, kaip Paleckiui buvo suteikta teisė kalbėti NPC, sakė: „Tiesiog žadą atima (…) Sunku įsivaizduoti tokį dalyką. Jų kvietimą sunku gauti, tik labai retais atvejais. Ypač tokiai marginalijai…” Turiu pripažinti, jog ir man tuo buvo sunku patikėti, o klausantis Paleckio paistalų – sunku susivaldyti.

NPC Paleckis ne tik gynė savo išsakytus teiginius, jog neva yra liudininkų, teigiančių, kad ,,saviškiai šaudė į savus”, jis pasakojo turįs mistines balistines išvadas apie savų šaudymą, o sakė, jog apie tai rašė toks jam svarbus autoritetas kaip Vytautas Petkevičius.

,,Paleckis spaudos konferencijoje netgi bandė parodyti, kur ir kaip galėjo būti įsikūrę snaiperiai. JAV Lietuvių Bendruomenei puikiai pažįstama Asta Banionis, kuri tų sausio įvykių metu buvo Lietuvoje, primygtinai, bet labai ramiai bandė iškvosti Paleckį, kaip jis padarė tokias išvadas, jei nė vienas iš gal pusantro šimto tuo metu Vilniuje dirbusių Vakarų žurnalistų apie tai neparašė. Ji taip pat mėgino suprasti, kodėl lietuviai turėtų šaudyti į savus. Paleckis jai atsakė, esą tuometinė Lietuvos valdžia dramatiškais įvykiais galėjo siekti palankumo Lietuvos laisvės siekiui. Paklaustas, ar tai, ką jis tvirtina, nėra tobulas sovietų saugumo veiklos metodų, kuriais siekiama diskredituoti demokratijos siekiančias valstybes, pavyzdys, Paleckis to neneigė ir pridūrė, jog Sąjūdyje buvo sovietų saugumo agentų.

Paleckio brolis, Lietuvos televizijos (LTV) direktorius Rimvydas Paleckis, viešai atsiprašė Sausio 13-osios aukų artimųjų ir visų Lietuvos žmonių: „Man gėda dėl brolio kliedesių. Savo akimis mačiau, kaip prie bokšto žuvo žmonės. Tas nesąmones, kurias pastarosiomis dienomis kalba Algirdas Paleckis, pirmieji, netrukus po tos kruvinos nakties, pradėjo skleisti perversmininkai (...)”, – teigia LTV direktorius. Tačiau, kai NPC paklausiau, kaip tokius brolio pasisakymus vertina jis pats, Algirdas Paleckis sakė manąs, jog jo brolis patyrė milžinišką spaudimą, kadangi vadovauja Lietuvos televizijai, kuriai didelę įtaką esą daro valdančioji Lietuvos partija. Lietuvos valdantieji buvo apkaltinti ir nacizmo šlovinimu, nes, pasak Paleckio, šiuo metu Lietuvoje garbinami tie, kurie bendradarbiavo su naciais. O Paleckis, kaip žinia, yra kovotojas už „pasaulį be nacizmo”. Vis dėlto ,,kovotojui” buvo labai neramu, kad kitą savaitę teismas gali jį nuteisti realia laisvės atėmimo bausme. Jam tai atrodo pernelyg žiauru. Viename prabangiausių Vilniaus kvartalų gyvenantį Paleckį mintis apie kalėjimo kamerą baugina.

Apskritai, Paleckio spaudos konferencija NPC buvo siurrealistinė. Neapleido mintis, jog stebi porą psichikos problemų kamuojamų žmonių, jog nevertėtų į juos kreipti dėmesio. Bet nerimą kelia kitas klausimas – kieno įtaka lėmė, kad jie kalbėjo pastate, kuriame konferencijas rengia valstybių vadovai ir kiti iškilūs žmonės. Manau, jog tai galėtų būti įdomaus tyrimo tema, bet apie tai galbūt kada nors vėliau.