Naujos taisyklės, kaip naudotis apsaugos nuo saulės priemonėmis

GYD. ONA RADZEVIČIENĖ
saule
Daugiau nei 2 milijonai žmonių JAV kasmet yra gydomi nuo dviejų labiausiai paplitusių odos vėžių: basoląstelinio (basal cell) ir plokščialąstelinio (squamosus cell) odos vėžio (carcinoma); 68,000 žmonių kasmet nustatoma melanoma — vienas iš piktybiškiausių odos vėžio susirgimų. Apsaugos nuo saulės priemonės neapsaugo nuo basoląstelinio vėžio, bet apsaugo nuo plokščialąstelinio, taip pat nuo melanomos.

Po 33 metų ilgų svarstymų The Food and Drug Administration (FDA) išnagrinėjo ir apibendrino taip plačiai šalyje naudojamas apsaugos nuo saulės priemones. Vos prieš porą savaičių buvo priimtos naujos naudojimosi šiomis priemonėmis taisyklės. Iš gamintojų pareikalau ta aiškesnės gaminių ženklinimo tvarkos, draudžiant naudoti klaidinančias žymas, kaip ,,visiškai nepraleidžiantys saulės spindulių”, ,,visapusė apsauga”, ,,nepralaidūs vandeniui (waterproof) ir prakaitui (sweatproof)”.

FDA teigimu, priemonės apsaugai nuo saulės turi apsaugoti nuo UVB ir UVA (ultravioletinių A ir B spektro) spindulių. UVB spinduliai sąlygoja kūno nudegimą (sunburn), o UVA – raukšlių atsiradimą, bet jie abu gali sukelti vėžį. FDA taisyklės, kurios įsigalios šiemet, skelbia, kad apsaugos priemonės su 15 ir daugiau SPF (sun protector factor) gali apsaugoti nuo nudegimo ir sumažinti odos vėžio išsivystymo galimybes, o taip pat apsaugoti odą nuo ankstyvo senėjimo.

Buvo siūlymų apsaugos nuo saulės priemones žymėti taip: SPF numeriai rodo apsaugą nuo UAB spindulių, o žymė žvaigždutėmis (stars) nuo 1 iki 4, skirta žymėjimui apsaugai nuo UVA. Toks ketinimas susilaukė prieštaravimų, teigimų, kad vartotojai bus klaidinami ir sunku bus susigaudyti, kokią priemonę rinktis. Todėl nutarta leisti gamintojams žymėti ,,plataus spektro” (broad spectrum) apsaugą, kas reiškia, kad gaminio sudėtyje yra atitinkamai proporcingas kiekis medžiagų, apsaugančių nuo abiejų rūšių spindulių, toliau paliekant SPF numerius.

Renkantis apsaugos nuo saulės priemones reikia atkreipti dėmesį, kad jos turėtų ne mažiau nei 15 SPF ir būtų pažymėtos nauja žyme — ,,broad spectrum”, rodančia, kad priemonės tinkamai apsaugo nuo UVB ir UVA spindulių. Taip pat yra pažymima, kad nėra būtinybės rinktis apsaugos nuo saulės priemones su atžymomis 70, 80, 100 SPF, nes jos ne ką geriau apsaugo nei tos, kurių sudėtyje yra 50 SPF. Būta net svarstymų neleisti gamintojams gaminti priemones su aukštesniais nei 50 SPF, bet čia sprendimas paliekamas ateičiai. Šiuo metu vyriausybė aiškinasi, ar stebima išskirtinė nauda žmonėms, naudojantiems priemones su aukštesniais nei 50 SPF.

FDA paneigė teigimus apie apsaugos nuo saulės priemonių nepralaidumą vandeniui ir prakaitui. Gamintojai turėtų pažymėti apie atsparumą vandeniui (water resistent) ir nurodyti, kiek minučių gaminys yra atsparus vandeniui. Ant gaminių, kuriuose nebus išlaikyti FDA reikalavimai ar turės SPF mažiau nei 2–14, privalės būti pažymėta, kad jie neapsaugo nuo odos vėžio bei ankstyvo senėjimo.

Kai kurie vartotojai ir gamtos apsaugos grupės yra susirūpinę, kad kai kurios gaminių sudedamosios dalys yra tokios mikroskopiškai mažos, jog gali per odą patekti į organizmą. FDA teigimu, atlikti tyrimai parodė, kad nerimauti nėra pagrindo. FDA patikrino 17 medžiagų (agent), naudojamų JAV apsaugos nuo saulės priemonių gamybai, rasta, kad jos yra saugios naudoti. Ateityje planuojama patikrinti dar daugiau. Europoje jau yra patikrintos 28 medžiagos, Japonijoje – 40, ir JAV gamintojai laukia šių medžiagų įvežimo į šalį.

Vartotojai teiravosi, ar yra saugu vartoti apsaugos nuo saulės priemones purškalų (spray) pavidalu. FDA tvirtinimu, tai yra saugu, bet patariama naudoti atsargiai, ypač vaikams.

Verta prisiminti, kad apsaugos nuo saulės priemonės negali pilnai apsaugoti nuo pavojingo saulės spindulių poveikio, todėl patariama laikytis šių taisyklių:

– Venkite ilgo buvimo saulėje didžiausio jos aktyvumo valandomis tarp 11 val. r. iki 3 val. p. p.

– Jei buvimo saulėje išvengti neįmanoma, vilkėkite gerai apsaugančius drabužius, dėvėkite galvos apdangalus ir akinius nuo saulės.

– Saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių kūdikius ir vaikus.

– Naudokite pakankamą apsaugos nuo saulės kiekį. Patariama vienam kvadratiniam centimetrui sunaudoti 2 mg priemonės. Tai būtų 30 gramų (5 pilni arbatiniai šaukšteliai) apsaugos nuo saulės kremo suaugusiam.

Geros vasaros!

Paruošta remiantis ,,The New York Times”; www.alfa.lt; http://europa.eu

saule