rav

Žvaigždės danguje ir ant žemės

Prasidėjo Ravinia festivalis


RAMUNĖ LAPAS
RAIMUNDAS M. LAPAS

Jei niekada nesate buvę...

Raimundas: Ravinia – tai vasaros muzikos festivalis po atviru dangumi su daugiau kaip 100 metų tradicijomis (nuo 1904 metų). Klasikinės ir šiuolaikinės muzikos koncertai rengiami nuostabiame parke šiauriniame Čikagos priemiestyje Highland Park. Žiūrovai klausosi muzikos pusiau atviroje vasaros estradoje arba tiesiog po atviru dangumi įsikūrę ant pievelės. Pikniko krepšys – neatskiriama šios malonios patirties dalis. Kamerinio pobūdžio koncertai taip pat vyksta uždarame senoviniame Martin teatre.

Ramunė: Tai ne vienintelis tokio pobūdžio festivalis Amerikoje. Koncertai po atviru dangumi rengiami ir kituose parkuose (Tanglewood prie Bostono, Hollywood Bowl prie Los Angeles ir kt.), taačiau Michigan ežero kaimynystė, išpuoselėta teritorija, koncertų kokybė ir įvairovė suteikia Ravinia ypatingo žavesio – tai pastebi ne vienas čia apsilankęs garsus atlikėjas. O žvaigždėmis Ravinia pasigirti gali!

Jei nesate buvę dešimt metų...

Raimundas: Apie kai kurias šio sezono muzikines žvaigždes – netrukus, o tuo tarpu reiktų pasakyti, kad, nepaisant metų naštos, Ravinia gražėja ir modernėja. Šimto metų jubiliejų atšventęs festivalis vis noriau įsileidžia populiarios muzikos žvaigždes. Štai šiemet čia pirmą kartą pasirodė ,,Deep Purple”, ,,Maroon 5”, o netrukus net du koncertus surengs talentingoji Jennifer Hudson. Kita naujovė – scenoje, o per kai kuriuos koncertus ir pievoje įrengti ekranai, leidžiantys matyti dirigento bei atlikėjų veidus.

Jei dar nebuvote šiemet...

Ramunė: Ravinia jums paruošė staigmeną! Įrengta požeminė pėsčiųjų perėja, taigi pasistačiusiems automobilius anapus bėgių, nebereikia laukti, kol pajudės traukinys. Na, ir šiaip yra saugiau ir tvarkingiau. O grįžtant prie žvaigždžių, tai jos Ravinia – pačios ryškiausios ir pačios įvairiausios: nuo Robert Plant ir ,,Gipsy Kings” iki Tony Bennett ir Yo-Yo-Ma.

Raimundas: Šiemet ir vėl neaplenkė festivalio garsus aktorius ir rašytojas Garrison Keillor, birželio 25 d. iš čia visai Amerikai transliavęs savo radijo teatro ,,A Prairie Home Companion” programą. Retas perlas, ypač turint galvoje, kad Keillor paskelbė greitai baigsiantis savo sceninę karjerą. Ką tik įvyko ir virtuoziškojo Lang Lang koncertas. Svaigi šio pianisto karjera prasidėjo Ravinia. Prieš daugiau kaip 10 metų tuometinis festivalio muzikos vadovas Christoph Eschenbach pakvietė niekam nežinomą jaunuolį pakeisti susirgusio pianisto ir – voila! – tą naktį gimė ryški ir nepakartojama Lang Lang žvaigždė. Artimiausiu metu Ravinia viešės kitos garsenybės: operos solistė Deborah Voigt (liepos 9 d.), jau minėtoji ,,Oskaro” premijos laureatė Jennifer Hudson (liepos 16–17 d.), kabareto dainininkė Sylvia McNair (liepos 23 d.), roko grupė ,,BoDeans”.

rav

Sukaktys, sukaktys

Ramunė: Kadangi festivalio tradicijos tokios senos, nenuostabu, kad kasmet atsiranda apvalių datų. Štai šiemet švenčiamas Čikagos simfoninio orkestro (Chicago Symphony Orchestra arba CSO) dalyvavimo Ravinia festivalyje 75metis. Šiai sukakčiai skiriamas ne vienas iškilus koncertas. Nuostabus, kaip visada, CSO ir dirigento C. Eschenbach kūrybinis pasirodymas, dalyvaujant svečiams: pianistui Lang Lang (liepos 7 d.), pianistui Andre Watts (liepos 8 d.), sopranui D. Voigt (liepos 9 d.). Liepos 14–15 d. CSO atliks Brahms kūrinius (dirigentas Christoph von Dohnanyi, pianistas Emanuel Ax), o liepos 19 d. – speciali jubiliejinė programa ,,Serenade the 75th Anniversary” su orkestro pučiamųjų solo.

Raimundas: Šiemet pasaulis mini vengrų kompozitoriaus ir pianisto Franz Liszt 200 metų gimimo sukaktį. Ravinia taip pat nelieka jai be atgarsio. Liszt ,,Sonata B Minor” skambino Vladimir Feltsman (birželio 24 d.), ,,Piano Concerto No 1” kartu su CSO atliko Lang Lang (liepos 7 d.), o ,,Piano Concerto No 2” – Andre Watts (liepos 8 d.). Liszt kūrybai bus skirtas M. ir C. Dichter koncertas (kartu su ,,Harlem String Quartet”) liepos 28 d. Martin teatre bei keli koncertai rugpjūčio mėnesį, apie kuriuos parašysime kitoje apžvalgoje.

Ach, tas šelmis Liszt!

Ramunė: Tame pačiame Martin teatre liepos 20 d. bus ir ypatinga kompozitoriaus jubiliejui skirta programa, pavadinta ,,Lisztian Loves” (,,Listo meilės”). Tai muzikinisteatrinis klasiko portretas, kurį parašė Harry Clark, o scenoje atkurs aktorius Michael York ir pianistas Andre Watts. Jame senstantis Liszt prisimena daugybę savo gyvenimo meilių (kompozitorius išgarsėjo ne tik savo vituozišku skambinimo stiliumi, kompozicinėmis naujovėmis, nemokomomis pamokomis, bet ir tuo, kad dėl jo tiesiog alpo gražiosios lyties atstovės!).

Dar vienas 75-metis

Raimundas: George Gershwin prieš 75 metus Ravinia atliko savo ,,Rhapsody in blue”. Tai buvo vienintelis jo pasirodymas festivalyje. Minint šią sukaktį, šiemetinis Gala koncertas skiriamas Gershwin kūrybai. Ją atliks Čikagos simfoninis orkestras, diriguojamas festivalio muzikinio vadovo James Conlon, dalyvaujant solistams Sylvia McNair, Kelli O’Hara, Brian Stokes Mitchell bei pianistui Kevin Cole.

Čia dar ne pabaiga

Ramunė: Kiek daug galima pasakoti apie Ravinia! Tačiau laikraštis – ne guminis. Tad apie kitas įdomybes bei įžymybes, tarp jų ir apie dar vieną Ravinia užgimusią ,,žvaigždę” – šįkart iš saldumynų pasaulio (Ravinia garsi ne tik muzika, bet ir aukšto lygio virtuve!) – ieškokite kitame straipsnyje. O kol kas svarbiausia nuoroda susidomėjusiems festivaliu – tinklalapio adresas: www.ravinia.org. Čia rasite visą reikalingą informaciją – kas, kada, kiek, kaip nuvykti ir t. t. Smagios ir turiningos vasaros Ravinia!

rav
Ravinia festivalio spaudos tarnybos nuotr.