liss

Vytautas Kasputis nori, kad vaikai ne tik ko nors išmoktų, bet ir mėgautųsi tai darydami.

JAV LB LISS žinios

Darbų sūkuryje

LAURA STANKEVIČIŪTĖ


Tvirtai ir ryžtingai keliaujame į savo darbus atėjus trečiajai darbo savaitei. Darbdaviai ir darbovietės jau daugeliui tapo gerai pažįstami, o ir su savo pareigomis apsipratome. Kiekvieną dieną keliamės ir einame į darbus kaip eiliniai Lietuvos gyventojai, o savaitgaliais bandome nuveikti kažką daugiau, pakeliauti. Apsipratome su kasdienine buitimi, išmokome prisitaikyti prie aplinkos ir vieni kitų. Šiame ir kituose straipsniuose daugiau dėmesio skirsiu atskiriems stažuotojams ir jų darbovietėms, nes manau, kad kiekvienas LISS studentas turi išskirtinį darbą, galimybes ir patirtį, kurios praplės akiratį apie Lietuvą ir darbą.

Aleksa Lukasiewicz visą šį laiką būdama Kaune stažavo su modernaus šokio grupe ,,Aura”. Ji pasakojo, jog pirmas porą dienų ji tik stebėjo šios grupės repeticijas, kad suprastų jos stilių, kaip kuriamas kiekvienas judesys. Vienas iš pirmųjų dalykų, kurį ji pastebėjo, buvo judesių ir viso šokio unikalumas, ,,Auros”  kūrybiškumas ir naujoviškumas. Ši šokio grupė leidžia ir netgi skatina kiekvieną savo narį surasti savą stilių, tik jam ar jai būdingus judesius. Tai Aleksai paliko didžiulį įspūdį, ji galvoja, kad Amerikoje šokiui būtent to ir trūksta. ,,Aura” metė jai iššūkį – suvokti ir išmokti naujus judesius – tokius, prie kurių mergina nebuvo pratusi. Nebuvo lengva Aleksai peržengti šokių technikos įprastas ribas, kurių ji mokėsi iki šiol. Bet kai tai pavyko padaryti, ji išmoko naujų dalykų, kurie pravers jai sugrįžus į JAV. Aleksa džiaugiasi, kad jos šokis ir technika tobulėja ir turtingėja.

Viena iš Kaune dirbusių studenčių Aista Kazlauskaitė jau iškeliavo dirbti į Vilnių. Kaune ji spėjo padirbėti ir Vaikų teisėje, ir vaikų namuose, ir globos namuose. Šiose įstaigose ji gavo daugiau žinių apie globos ir įvaikinimo sistemą. Jai tai puiki galimybė palyginti Lietuvos vaikų globos sistemą su JAV. Aista stebėjo konsultacijas, pati kalbėjosi su norinčiaisiais įsivaikinti ir su tais, iš kurių vaikai buvo atimti dėl netinkamų gyvenimo sąlygų. Vienas iš įsimintiniausių skirtumų tarp JAV ir Lietuvos jai pasirodė tai, jog globos sistema Lietuvoje yra daug labiau linkusi sugrąžinti vaiką į tikrąją šeimą, nes čia vadovaujamasi galvojimu, jog tikra mama vaikui yra geresnė nei svetima. Aistai labai patiko vienas pasakymas: ,,Nors nėra geriausia mama pasaulyje, bet yra geriausia tam vaikui.” Stažuotės metu Aista taip pat  daug bendravo su vaikais: pamokė juos naujų žaidimų, padovanojo apyrankių atminimui. Dirbdama ji stengėsi ne tik mokyti vaikus, bet ir pati iš jų išmokti. Baigusi stažuotę Kaune, Aista išvažiavo į sostinę dirbti labdaros vadove.

Vaikų globos namuose šiuo metu dirba Saulė Grybauskaitė ir Vytautas Kasputis. Saulė džiaugiasi dirbanti su mažais vaikais. Jai labai patinka juos užimti įvairia veikla. Štai vieną dieną visi susikaupę dėliojo mozaiką. Saulė taip pat padeda vienam septintoje klasėje besimokančiam berniukui su vasaros klasėmis – moko jį anglų kalbos. Vytautas irgi dirba su vaikais, kuria programas, kad vaikai turėtų ką veikti. Jis nori, kad vaikai ne tik ko nors išmoktų, bet ir mėgautųsi tai darydami. Vytautas su šypsena prisimena, kaip vaikams patiko skraidinti lėkštę. Stažuotojai išmokė vaikus amerikiečių žaidimų, o patys buvo mokomi lietuviškų. Vytas stebėjosi lietuviškais globos namais, kurie jam labiau priminė šeimą ar net stovyklą. Vaikai dažnai grįžta aplankyti savo tikrų šeimų (tie, kurie gali), o po to vėl sugrįžta į globos namus. Tėvai taip pat aplanko savo vaikus globos namuose. Vytas niekada nebuvo matęs tokios sistemos ir pripažįsta, jog vaikai tokiuose namuose yra labai laimingi.

Štai tokią patirtį įgijome po trijų savaičių darbo Lietuvoje. Savaitgalį išvažiavome į Vilnių susipažinti su sostine bei švęsti Mindaugo karūnavimo dienos. LISS studentai džiaugėsi šventės metu matę Lietuvos Respublikos prezidentę Dalią Grybauskaitę ir dalyvavę šventinėje programoje.

liss
Saulė Grybauskaitė džiaugiasi dirbdama su mažais vaikais.


liss
Aista Kazlauskaitė su globotiniais.