rav
Garrison Keillor ir jo "Prairie Home Companion" visur žavus - tiek eteryje, tiek Ravinia estradoje.
Ravinia muzikos festivalio spaudos tarnybos nuotraukos

Kai žodžiai pradingsta, muzika prasideda

RAIMUNDAS MARIUS LAPAS

Ne veltui čia prisiminiau vokiečių rašytojo, poeto ir žurnalisto, vieno žymiausių pirmosios XIX a. pusės literatų Christian Johann Heinrich Heine aforizmą. Mano paties žodžiai išdžiūvo nuo kaitros, kuri alina „Vėjų miesto” gyventojus. Belieka tik paklusti muzikos garsams, kas vasarą sklindantiems iš šiaurinio Čikagos priemiesčio Highland Park, kur, kaip žinia, jau nuo 1904 m. vyksta Ravinia muzikos festivaliai.

Puikiame, tiesiog idealiame gamtos kampelyje, netoli Michigan ežero, įsikūręs parkas garsėja grožiu, švara, gerais restoranais, mandagiu ir draugišku aptarnavimu. Ir, žinoma, pasauliniu meniniu muzikos lygiu. Ravinia festivalis – seniausias muzikos festivalis Amerikoje. Naujokams su storesnėmis piniginėmis siūlytume bilietą pirkti paviljone, tačiau visuomet patogiai įsitaisysite ir gražioje pievelėje. Tokiu atvejų atsivežkite užkandžių ir gėrimų, nes nėra didesnio malonumo kaip mažytis piknikas gamtoje, lydimas neeilinių atlikėjų koncerto. Automobilių aikštelės – tvarkingos, iš jų autobusai nemokamai nuveža iki pat parko vartų. O jei nevairuojate, Ravinia patogiai pasieksite ,,Metra” traukiniu (www. metrarail.com), kuris išleidžia keleivius tiesiai prie parko vartų.

Ir tradiciška, ir nauja

Kalendorinė vasara prasideda birželio 21 dieną, tačiau daugelis čikagiškių ir aplinkinių valstijų gyventojų, kuriuos pažinsi iš automobilių numerių, vasaros sezoną pradeda per Ravinia festivalio atidarymą. Šiemet tai įvyko birželio 7 d. su pasauline baleto ,,Clair de Lune” premjera. Šoko „Concert Dance Inc.”, o spektaklį režisavo gabi choreografė Venetia Stifler.

Aš Ravinia sezoną pradėjau po dviejų savaičių. Mano ausiai ypatingas buvo birželio 23 d. vakaras (kaip pasakytų beisbolo aistruoliai – „it was quite a double header“), kurio metu įvyko net du koncertai. Pirmasis – spalvingo, šmaikštaus, nesenstančio Garrison Keillor su savo trupe ,,A Prairie Home Companion”. Jau 35 metai kas šeštadienį teisioginiame radijo eteryje skamba nostalgiški, graudžiai juokingi Keillor pasakojimai apie Wobegon ežero apylinkių gyventojus, lydimi country stiliaus muzikos su detektyvo Guy Noir nuotykių, kaubojiškų istorijų intarpais. Tradiciškai „Prairie Home Companion” koncertas festivalyje tiesiogiai transliuojamas per visuomeninį radiją – jį girdi visa Amerika.

Kaip ir pernai, su Keillor į sceną užlipo festivalio „senbuvis” Jack Zimmerman, praeityje dirbęs Ravinia festivalio administracijoje, dabar vadovaujantis Lyric Opera spaudos tarnybai. Šįkart buvęs marquetteparkietis, jaunystėje pūtęs tromboną pas lietuvius „Neo lituanų” pramoginės muzikos orkestre, pasakojo žiūrovams apie tai, kaip, mokydamasis konservatorijoje, jis susitiko savo pirmąją meilę, kaip už dešimkę papirko policininką, kad šis neišrašytų jam baudos už greičio viršijimą. Pasigyręs tuo naujosios draugės šeimai pritarimo nesulaukė, atvirkščiai – jos tėvai užkirto kelią tolimesnei jų draugystei. Užtat paties Jack mama ir senelis labai džiaugėsi vaiko gabumais – su tokia maža suma išsisukti nuo baudos! Kelių knygų autoriaus Zimmerman pasakojimai apie jaunystės nuotykius iki ašarų prajuokino Ravinia žiūrovus. Antrasis to vakaro koncertas, surengtas kameriniame Martin teatre, taip pat buvo neeilinis. Legendinis, iš Čikagos kilęs kompozitorius (beje, litvakas!) Philip Glass minėjo savo 75metį. Kartu scenoje pasirodė jaunas, gabus smuikininkas Timothy Fain. Koncertas vyko be pertraukos, tačiau tos daugiau nei dvi valandos praskriejo kaip viena akimirka. Pagalvojau – Ravinia tuo ir žavinga, kad čia po vienu dangumi susitinka pačių įvairiausių žanrų garsieji muzikai!

Birželio 27 d. vakarą į Ravinia paviljoną gausiai susirinkę žiūrovai neliko abejingi koncertui „Go Brazil”. Pirmoje dalyje pasirodė gerai pažįstamas Ramsey Lewis su savo vadovaujamu orkestru „Electric Band”. Ravinia festivalio džiazo vadovas tą vakarą dalinosi scena ir garbe su antrosios koncerto dalies atlikėju, žinomu brazilų muzikantu Sergio Mendes. Ne pirmos jaunystės (gimęs 1941 m.), raukšlių paženklintų veidu Mendes jau senokai koncertavo Čikagoje. Jo, trijų žavių vokalisčių ir pašėlusiai gerai grojančių muzikantų atliekama bossa nova stiliaus muzika buvo nuostabi atgaiva karštą vasaros naktį.

rav
Bossa nova  karalius Sergio Mendes groja Ravinia nuo 1966 m.

Premjeros, premjeros

Jau seniai supratau – jei Ravinia festivalyje pirmą kartą pasirodo koks nors nematytas (bent man) atlikėjas, nepraleisk progos, nes greičiausiai nesigailėsi. Taip buvo praeityje, taip atsitiko ir birželio 30 d. Kanados roko bei pop muzikos atlikėja, dainų autorė, prodiuserė, pianistė, mecosopranas Sarah McLachlan mane pakerėjo iš pirmo karto. Garsėjanti melodingomis baladėmis, pardavusi jau per 14 mln. savo įrašų, laimėjusi net tris ,,Grammy” apdovanojimus, dainininkė pirmą kartą pasirodė Highland Park su 40 Chicago Symphony Orchestra muzikantų. Ši premjera ilgam išliks mano ir, tikiuosi, kitų vakaro dalyvių atmintyje kaip išskirtinis muzikinis patyrimas.

„Šventinis dinamitas, sprogęs po liepos ketvirtosios” – taip apibūdinčiau Jaap van Zweden pirmąjį pasirodymą Ravinia praėjusį šeštadienį, liepos 7 d. Po alinančios savaitės Čikagoje buvo neapsakytai gaivu išgirsti fantastinį koncertą, kuriam dirigavo reto talento maestro. Gustav Mahler ,,Šeštoji simfonija” buvo pasirinkta neatsitiktinai – tą dieną minėjome kompozitoriaus 152jį gimtadienį. Čikagos simfoninis orkestras be priekaištų atliko šį 1903 m. vasarą sukurtą šedevrą, ypač trečiąją jo dalį „Andante moderato”. Tiesą sakant, po 90 minučių buvo gaila, kad kūrinys baigėsi. Ilgais ir audringais plojimais žiūrovai dėkojo gabiam olandui, mokančiam ne tik virtuoziškai valdyti batutą, bet ir iškalbingu akių žvilgsniu bendrauti su orkestrantais. O aš mintyse šią asmenybę įsirašiau į savo stebėsimų muzikų sąrašą. Ir visiems patariu: „Jaap van Zweden – a must see!”

rav
Liepos 25 d. - publikos numylėtinis smuikininkas Joshua Bell
Talentas & grožis = Diana Krall
Gabusis dirigentas Jaap van Zweden "A must-see !!! "


Artimiausiomis savaitėmis

Kasmet su naujais, dar bręstančiais, tačiau jau daug žadančiais talentais Čikagos klausytojus supažindina buvęs Ravinia festivalio meno vadovas dirigentas Christoph Eschenbach. Manau, jog jo liepos 13 d. diriguojamas „Brahms Bonanza” (su smuikininke Nicola Bendetti ir violončelininku Leonard Elschenbroich), liepos 14 d. ,,Movie Music Concerto” (su smuikininku Erik Schumann) bei liepos 16 d. Schubert bei Brahms kūrinių koncertas, kuriame maestro fortepijonu akompanuos baritonui Matthias Goerne, pradžiugins net reikliausią melomaną.

Džiazo gerbėjams vertėtų pasižymėti kalendoriuose liepos 17 d., antradienį, kai pas mus sugrįš vokalistė Diana Krall. Pelniusi tris „Grammy” apdovanojimus, išskirtinio balso dainininkė visuomet pritraukia gausias minias. Jos koncertas, spėju, bus vienas iš populiariausių šį sezoną, tad paskubėkite bilietus įsigyti iš anksto – paprastai jie tirpsta greitai. O belaukiant koncerto, siūlyčiau pasiklausyti vieno geriausių jos albumų „From This Moment On”.

Populiari roko grupė „BoDeans” pasirodys penktadienį, liepos 20 d. Na, o jei ieškote progos pasipuošti vasarine vakaro suknele (arba priežasties ją įsigyti), neužmirškite liepos 21 d. gala vakaro. Programą tą iškilmingą vakarą atliks žiūrovų numylėtinės vokalistės Patti LuPone ir Patricia Racette. LuPone dainuos savo klasikinius Broadway kūrinius, o Racette žiūrovus pamalonins Puccini ir Dvorak arijomis. Bilietai į šį neeilinį prabangų renginį nėra itin brangūs: nuo 70 iki 100 dol. paviljone, 10 dol. – ant žolės.

rav
Liepos 20-tos vakarą Highland Park sudrebins legendinė grupė "BoDeans"

Tai tik keletas iš daugelio koncertų, kuriais Ravinia festivalis džiugins lankytojus liepos mėnesį. Parko vartai kasdien atidaromi 5 val. p. p., o savaitgaliais 1 val. p. p. Išsamų reperturą ir daugiau informacijos rasite internete www.ravinia.org arba teiraukitės telefonu 847-266-5000.

O aš su savo Jumis susitiksiu už trijų savaičių, kai ateis laikas rugpjūčio mėnesio koncertams su mano asmeniniais pasiūlymais! Linkiu nuostabių akimirkų Ravinia!

rav
Ravinia be vyno - tarsi vakaras be muzikos!