Lietuvių oreivių balionai raižys Battle Creek, MI padangę

DALIA CIDZIKAITĖ

Nors oro balionų sportas Lietuvoje skaičiuoja beveik tiek pat metų, kaip ir antroji Lietuvos nepriklausomybė, Lietuvos oreiviai pagal pasiektus rezultatus vietą pasaulyje užleidžia tik Jungtinių Amerikos Valstijų, Japonijos, Šveicarijos ir Prancūzijos komandoms.

Lietuvos oreivių rinktinės sugebėjimais JAV lietuviai netrukus galės patys įsitikinti – šių metų rugpjūčio 17–25 d. Battle Creek, Michigan, vyks 20-osios Pasaulio karšto oro balionų varžybos, kuriose dalyvaus net penkios oreivių komandos iš Lietuvos (www.balloonworlds2012. com/). Viena iš čempionate dalyvausiančių lietuvių oreivių šioje Lietuvos rinktinėje – vienintelė moteris komandoje Daiva Rakauskaitė sakė, jog į Battle Creek vyksiantį čempionatą lietuviai deda nemažai vilčių: ,,Sieksime patekti į dešimtuką, o labiausiai norėtųsi iškovoti medalį.”

Sovietų Sąjungoje – pirmieji

Oro balionų sporto pradžia Lietuvoje laikomi 1988 metai, kai į Lietuvą mainais į sklandytuvą buvo atsivežti du pirmieji oro balionai. 1988 m. vasario 27 d. Lietuvoje įkurta Lietuvos oreivių draugija, kuri šiuo metu vienija 15 oreivių klubų visoje šalyje. Jau tais pačiais metais lietuviai dalyvavo Europos čempionate (tik kaip fiestos dalis), o kitais metais jau kaip varžybų dalyviai – du lietuviai oreiviai išvyko į pasaulio čempionatą.

Taip lietuviai tapo pirmaisiais Sovietų Sąjungoje, įžengusiais į oro balionų sportą ir paskui save patraukusiais Rusijos, Latvijos bei Estijos oreivius. Tiesa, kaip rašoma Lietuvos oreivių draugijos tinklalapyje, 1988 m. birželio 11 d. Molėtų rajone, Balninkų kaime, į dangų pakilęs pirmasis Lietuvoje registruotas karšto oro balionas (broliai Rimvydas ir Antanas Maciulevičiai) nebuvo pirmasis oro baliono skrydis Lietuvos padangėje. Dar 1891 m. karšto oro pripildytu balionu virš Vilniaus buvo pakilęs Stanislovas Drevnickis.

Oro balionų sporto pradžia sietina su Rimvydo Maciulevičiaus ir Juozo Valūno pavardėmis. Jie pirmieji Lenkijoje išsilaikė pilotų egzaminus, gavo pažymėjimus. Pirmieji oreiviai egzaminus laikė Lenkijoje, vėliau, kai Lietuvoje oro balionų pilotų egzaminavimo tvarka buvo pripažinta galiojančia pasauliniu mastu, pradėti teikti lietuviški pilotų pažymėjimai. Šiuo metu Lietuvoje yra išduota apie 200 oreivių pažymėjimų.

Sovietų Sąjungoje oro balionai, nei kaip laisvalaikis, nei kaip sportas, neegzistavo, nes aviacijos sportą griežtai prižiūrėjusi karinė struktūra DOSSAF šios šakos nevystė. Toks pat likimas buvo ištikęs ir Rytų Vokietiją, kurioje oro balionai pasirodė tik griuvus Berlyno sienai.

Tarp geriausiųjų

Nors oro balionų sportas Lietuvoje itin ,,jaunas”, lietuviai oreiviai jau yra nemažai pasiekę. 1997 metais Gintaras Šurkus laimėjo pasaulio bronzos medalį. Pirmieji oreiviai Lietuvoje buvo daugiau mėgėjai, todėl ir jų pasiekti rezultatai nebuvo geri. Tačiau vėliau į šį sportą atėjo keletas profesionalių sportininkų, kurie ir pradėjo kurti profesionalaus sporto aplinką. Tai Rimas Kostiuškevičius ir Valerij Machnorylov, abu profesionalūs parašiutininkai. Rimas, iškovojęs pasaulio parašiutininkų vicečempiono vardą, į oro balionų sportą atėjo 1998 m., o 1999 m. jau tapo Lietuvos čempionu. Nuo 2008 m. kartu su juo sportuoja ir jo sūnus Rokas Kostiuškevičius. Abu jie dalyvaus ir 20ame pasaulio čempionate Battle Creek.

Nors, kaip pastebi Lietuvos oreivių draugija, Šurkaus rezultato kol kas dar niekam iš Lietuvos pakartoti ar pagerinti nepavyko, tačiau šiandieniniai šalies karšto oro balionų sporto rinktinės nariai pasaulio, Europos čempionatuose patenka į pirmąjį dešimtuką bei gali bet kurią dieną užlipti ir ant nugalėtojų pakylos. Gali būti, jog tokia laimė lietuviams kaip tik nusišypsos Amerikoje vyksiančiose varžybose.

Dalyvaus net penkios komandos iš Lietuvos

20ame Pasaulio karšto oro balionų čempionate dalyvaus 100 oreivių iš viso pasaulio. Praėjusiame čempionate, vykusiame 2010 m., du lietuviai (Vytautas Sviderskis ir Rimas Kostiuškevičius) užėmė 7-tą ir 8-tą vietas ir taip iškovojo 3 papildomas dalyvių vietas šių metų čempionate. Todėl Lietuvai atstovaus ne dvi, o penkios komandos. Daugiausia oreivių bus JAV (10), Vokietijos (7), Prancūzijos (7) ir Japonijos (6) rinktinėse.

Battle Creek vyksiančiame pasaulio oro balionų čempionate Lietuvos rinktinę sudarys penki oreiviai – Rimas Kostiuškevičius, Rokas Kostiuškevičius, Vytautas Sviderskis, Daiva Rakauskaitė ir Mindaugas Lyčius. Kiekvieno oreivio komandoje dalyvaus po tris papildomus komandos narius, taigi iš viso bus 20 narių ir pilotų.

Rimas Kostiuškevičius skris Marijampolės (Marijampolės oreivių klubas), Vytautas Sviderskis – Oreivystės centro (Oreivystės centro klubas), Mindaugas Lyčius – ,,Alitos” oro balionu (Alytaus oreivių klubas). Roko Kostiuskevičiaus (Marijampolės oreivių klubas) ir Daivos Rakauskaitės (Oreivystės centro klubas) balionai bus be pavadinimų.

Labiausiai patyręs ir daugiausiai laimėjimų pasiekęs yra Rimas Kostiuškevičius, jo pėdomis aktyviai seka jo sūnus Rokas Kostiuškevičius. Beje, Rimas į Lietuvą atvežė pirmąjį dirižablį ir sėkmingai jį populiarina Lietuvoje. Rokas, pradėjęs skraidyti vos prieš keletą metų, jau yra ne vienerių varžybų prizininkas ir nugalėtojas. Jam šis pasaulio čempionatas bus antras; gali būti, jog lietuvaitis bus vienas jauniausių dalyvių tokio lygio čempionate.

Vytautas Sviderskis skraido apie 10 metų. Jam, kaip ir Rokui Kostiuškevičiui, šis pasaulio čempionatas bus antras. 2006 m. Vytautas kartu su kolega, Oreivystės centro nariu Aurimu Vengriu oro balionu pakilo net į 7 km aukštį.

Mindaugas Lyčius – taip pat labai patyręs oreivis. Oro balionu jis skraido jau seniai, tačiau pastaruosius 10 metų vietą pasaulio čempionatuose užleisdavo kitiems šiek tiek geresnių rezultatų pasiekusiems oreiviams.

Daivai Rakauskaitei, oro balionų sporte dalyvaujančiai nuo 2006 m., šis čempionatas bus pirmas. Tačiau 2009 m. ji jau dalyvavo Europos čempionate, Prancūzijoje, tais pačiais metais jai pavyko iškovoti Lietuvos moterų čempionės vardą. Battle Creek vyksiančiose rungtynėse Daiva bus vienintelė moteris Lietuvos rinktinėje. Pasak Daivos, Lietuvoje šiuo metu oreivių pažymėjimus turi apie 10 moterų, tačiau aktyviame sporte dalyvauja vos kelios.

Į šį pasaulio čempionatą taip pat atvyksta keturios lietuvaitės-stebėtojos (Diana Jarmalaitė, Audra Rukšaitė, Eglė Digrytė ir Silvija Grikienytė), kurios stebės ir fiksuos oreivių atliekamas užduotis bei garbingą elgesį siekiant rezultatų. Pagal varžybų taisykles stebėtojas gali stebėti tik kitos šalies oreivį.

Sieks medalio

,,Dalyvauti šiame pasaulio čempionate yra ir garbė, ir iššūkis, – sako Rakauskaitė, – nes jame dalyvaus stipriausi kiekvienos šalies pilotai.” Todėl žiūrovų laukia tikrai įdomios, o oreivių – ir sunkios varžybos. Sirgaliai, atvykę palaikyti Lietuvos rinktinės, galės įsikurti palapinių miestelyje. Tikimasi, kad Amerikos lietuviai gausiai atvyks palaikyti savo komandos.

Lietuviai pasaulio čempionatui JAV ruošiasi visą vasarą. Siekdami išlaikyti ir tobulinti skrydžio techniką bei užduočių strategijų sudarymo įgūdžius, jie aktyviai dalyvauja varžybose. Paskutinės numatomos varžybos prieš pasaulio čempionatą lietuviams vyks rugpjūčio mėnesio pirmąjį savaitgalį, po to visa įranga bus siunčiama į Ameriką.

Nors 20ame Pasaulio oro balionų čempionate lietuviai sieks ne tik patekti į dešimtuką, bet ir iškovoti medalį, jie puikiai supranta, jog šiame sporte labai sunku numatyti, kaip viskas bus, nes daug lemia oro sąlygos. ,,Tačiau, – pastebi Rakauskaitė, – būsimame čempionate dalyvaus labai stiprūs oreiviai iš Lietuvos, ir visa komanda yra pasiryžusi padėti vieni kitiems bei laimėti kuo daugiau taškų kiekvienoje rungtyje.”

Lietuvius tarp kitų danguje skriejančių balionų kupolų nebus sunku atpažinti – žadama ant balionų krepšių pritvirtinti Dariui ir Girėnui bei Feliksui Vaitkui pagerbti skirtus plakatus bei taip paminėti kitais metais įvyksiantį skrydžio per Atlantą jubiliejų.




Pernai vykusiame Europos karšto oro balionų čempionate Ispanijoje lietuviams pavyko užimti 9 (Vytautas Sviderskis su Oreivystės centro kupolu), 11 (Rimas Kostiuškevičius su LYLTU kupolu), 30 (Rokas Kostiuškevičius su ,,Omnitel” kupolu) ir 63 (Vytautas Junevičius su ,,Vilkmergės” kupolu) vietas.


Lietuvos komanda. Paskutinėje eilėje, iš kairės į dešinę, antras yra Rokas Kostiuškevičius, trečias – Rimas Kostiuškevičius, ketvirtas – Vytautas Sviderskis.