Vasaros karščiai

VYTAUTAS V. LANDSBERGIS

I

Jau kelinti metai ore sklando žinia apie Amerikoje ir Europoje mirštančias bites. Tiriamos kelios galimos šio reiškinio priežastys:

1. Mobilieji telefonai;

2. Genetiškai pakeisti produktai;

3. Nežinomas bičių virusas.

Albertas Einšteinas yra pasakęs, kad išnykus bitėms žmonija išgyventų maždaug ketverius metus. Įdomu būtų, jei bitės imtų keisti mūsų sąmonę ir gyvenimo būdą į sveikesnį, sąmoningesnį, ekologiškesnį. Patys vargu bau ar turėtume tam ryžto, – reikia rimtos bėdos.

II

Lietuvoje jau dešimtus metus gyvena iš Australijos atvykęs mano pusbrolis Algis Karazija. Retas atvejis, kai Lietuvon grįžtama, o neišvažiuojama. Algis įkūrė nedidelę savo studiją, kuria filmus, įrašinėja muziką ir šiaip taip verčiasi. Džiaugiasi būdamas naudingas savo protėvių kraštui. Ir štai rimtai sušlubavo širdis. Nuėjo pas gydytojus, o tie atsiprašo: ligonių kasos negalinčios jo gydyti, nes nėra pinigų iš „Sodros”. Algis stebisi, juk visi mokesčiai „Sodrai” sumokėti! Tenka kulniuoti į „Sodrą”, tie žada išsiaiškinti per porą savaičių. Pusbrolis atsiprašinėja, sakosi – negalįs tiek laukti... Galįs ir nesulaukti... „Sodros” darbuotojai trauko pečiais – tokia tvarka, ne mes ją sugalvojom, paskambinkit už poros savaičių.

Už poros savaičių patvirtino, kad mokesčiai buvę sumokėti, bet dabar reikia laukti, kada ši informacija pasieks ligonių kasas ir Algis galės gydytis. Per tą laiką širdies skilvelyje įvyko nelabai gerų dalykų.

Išvada: ne ekonominiai reiškiniai lemia emigraciją ir nusivylimą savo Valstybe, o sparčiai vykstantis nužmogėjimas. Dažnai su žmogumi, atėjusiu valdžion (arba valdiškon tarnybon), tarsi kas atsitinka – jis ima ir nužmogėja. Ir pasilieka iš jo kažinkoks besielis, genetiškai pakeistas valdininkas: jokių vitaminų, užuojautos ir meilės. Nors šiaip žmogus visai nieko.

Net ir Andrius Kubilius – jei mokėtų su žmonėmis šiltai, atjausdamas pašnekėti, paaiškinti, kas ir kaip, lengviau būtų ištverti ne tik karščius, bet ir viska kitka.

 III

Per vasaros karščius parduotuvėse atsirado ledai „Seksas paplūdimyje”. Lyg ir nieko blogo, bet... tai padėta šalia kitų vaikiškų ledų. Paklausiau savo marčios, edukologijos mokslų daktarės, ką ji mananti apie šį reiškinį. Ji buvo pašiurpusi:

– Vaikai reklamą priima besąlygiškai, jie nori būti tokiais, kokie pavaizduoti reklamoje. Kaip neproporcingai lieknos Barbės mergaitėms sukėlė milžinišką anoreksijų bei kitų susirgimų bangą, taip ir šie ledai prisideda prie pedofilijos įteisinimo. Vaikams toks ledų pavadinimas – nėra paprastas ženklas, jog produktas skanus. Jis braunasi į vaiko elgsenos perprogramavimą.

Daug plepama apie viešumon iškilusius pedofilijos skandalus, nė nesusimąstant, jog to reiškinio priežastys prasideda televizijų pramoginių laidų bei ledų vežimėliuose.

IV

Mano žmona Ramunė parašė mandagų laišką į ledų fabrikėlį:

Sveiki, gerb. Malakauskai, kad ir kokie skanūs būtų Jūsų įmonėje gaminami ledai, negaliu vestis vaikų prie PREMIA ledų šaldytuvų – jau kuris laikas sujaukia nuotaiką šalia vaikiškais piešinėliais papuoštų ledų sukrauti ,,Sex on the beach”. Kaip žinia, lietuviškoje etiketėje – dar ir paaiškinamasis vertimas vaikams, kurie nesupranta, – ,,Seksas paplūdimyje”. Jei nebūtų liūdna, būtų juokinga... Tikriausiai tamstos vaikų neturite, jei neturite ir tokio elementaraus supratimo. Tokie ledai turėtų stovėti arba viršutinėje šaldytuvo lentynoje, arba alkoholio skyriuje.

Žinau, kad laikmetis toks, kada vaikomasi pelno bet kokiomis aplinkybėmis, tačiau tikiuosi, kad sureaguosite į šį mano kreipimąsi. Ne viena susirūpinusi mama dėl Jūsų ,,išraiškingų” ledų suka galvą, kur kreiptis, ką daryti.

Tikėdamasi supratimo,
Ramunė Landsbergienė
 
V

Laba diena, Gerbiama Ramune Landsbergiene,

Visų pirma norėčiau padėkoti, kad valgote mūsų ledus ir kad mūsų asortimente randate sau tinkančių skonių. Mūsų ledai pozicionuojami įvairiems vartotojams, ne tik vaikams, ledas „Sex on the beach” skirtas suaugusiems, šis ledas nėra alkoholinis, todėl jį nebūtina išskirtinai pardavinėti kitame skyriuje. Pats ledo pavadinimas nėra išgalvotas, tai senas ananasų kokteilio pavadinimas, tokių yra dauguma, pvz.: kaip mochito ir kiti, juos galima užsisakyti, bet kuriame padoresniame bare ar restorane, šie kokteiliai gali būti be alkoholio. Prieš išleisdami šį produktą, mes gerai išsinagrinėjome rinką, pamatėme, kad suaugę žmonės, ar jaunuoliai neturi iš ko rinktis, jiems ledų Lietuvos rinkoje paprasčiausiai nėra, sutikite, juk ledus valgo ne tik vaikai. Remdamiesi kaimynų lenkų patirtimi, kurie šį ledą rinkoje turi jau treji metai, pasiūlėme analogišką produktą mūsų rinkai ir jis tikrai turi savo pirkėją. Gerbiama Ramune, manau nereiktų taip karštai reaguoti, juk tai viso labo pavadinimas, tai ne prekinis ženklas kaip pvz.: „Olia lia pupytės”, po kuriuo pakišta daugybė produktų: Olia lia cola, olia lia ledai, olia lia pica, olia lia traškučiai ir t.t. Juk juos irgi gali vartoti vaikai. Arba dar vienas pavyzdys „Smetoniška gira” su 1,5% alkoholio (tai dar baisiau negu pavadinimas). Juk gerai pasidairius galima rasti daug prekių su užrašu „Sex”, tai ir „sex energija” ir pagaliau prekių ženklinime šis žodis apibrėžia lytį. Mes juk gyvename laisvoje Lietuvoje, esame Europos dalis, jau nebegyvename užspausti, juk dabar ne viduramžiai ir žmonių ant laužo nieks nedegina. Esame laisvi, galime laisvai reikšti savo mintis, kiekvienas žmogus turi turėti savo pasirinkimo teisę bei galimybę pasirinkti.

 Taip aš turiu vaikų, turiu du sūnus, vyresniajam aštuoneri, jaunėliui pusantrų metukų, aš paprasčiausiai jiems neperku sex energijos, olia lia colos ir t.t., perku jiems vaikišką produktą, pvz.: „Klasika eskimo” ar vaisinukus „Jocer”.

 Labai tikiuosi, kad mane supratote, atsiprašau, kad mūsų ledo pavadinimas Jums gadina nuotaiką. Būkim pakantesni vieni kitiems, nekibkime vieni kitiems į gerkles, daugiau šypsokimės, galvokime apie pozityvius dalykus, Ramune, juk šitiek daug pykčio, pavydo ir liūdesio pritvinkę mūsų Lietuvoje. Tobulėkime, keiskimės visi kartu ir gyventi turėtų būt lengviau.

Su pagarba,
Alvydas Malakauskas

VI

 P. S. Gal kai pono A. Malakausko vaikučiai ims užsiiminėti seksu paplūdimyje su kuo papuola, jis ką nors ir supras. Nors neduok Dieve, kad taip atsitiktų! Būtų geriau, jei p. Alvydas į protą ateitų kitais, protingesniais būdais.