Muzika – tarpininkė tarp mūsų dvasios ir jausmų


RAIMUNDAS MARIUS LAPAS

Be galo smagu sulaukti telefoninių skambučių ar elektroninių žinučių iš skaitytojų, kurie pasinaudojo mano pasiūlymais apsilankyti viename ar kitame koncerte Ravinia. Daugelis prisipažįsta, kad tokį nuostabų vasaros festivalį (ir vos ne savame kieme!) atrado būtent „Draugo” dėka. O aš pastebėjau, kad šią vasarą parke vis dažniau galima išgirsti besišnekučiuojant lietuviškai. Tai įrodymas, kad neeilinis renginys Highland Park mūsų tėvynainiams tampa užuovėja po įtemptos darbo dienos ar savaitės, o mylimas mūsų laikraštis atidžiai skaitomas.

Pantomima – geniali, gala vakaras – blankus

Ravinia muzikos festivalio meno vadovas James Conlon – tikras detektyvas. Jis visada suranda pamirštų muzikinių perliukų – ypač iš tarpukario Vokietijos, kai galingą šalį valdė brutalūs naciai. Tuomet daugelis gabių kompozitorių (ypač žydų kilmės) sulaukė liūdno likimo Dachau, Auschwitz stovyklose, buvo naikinami ir jų kūriniai. Tik maža dalis jų natų išliko. Pavyzdžiui, Kurt Weill 1922 m. parašytas kūrinys „Zaubernacht” („Stebuklinga naktis”) netikėtai 2006 m. buvo atrastas Yale University bibliotekos fonduose (pats kompozitorius 1933 m. sėkmingai paspruko į JAV ir išpopuliarėjo New York Broadway scenose). Š. m. liepos 19 d. šio kūrinio JAV premjera įvyko ne kur kitur, o Ravinia. Įspūdis – stulbinantis.

Pantomimos žanro kūrinyje vokalas minimalus, tik pradžioje ir pabaigoje girdime sopraną (šiuo atveju – Janai Brugger balsą). „Zaubernacht” – pasaka, „a la Alisa stebuklų šalyje”, kai, vaikams užmigus, jų skudurinės lėlės tampa gyvos ir per naktį prisigalvoja visokių išdaigų. Jas tą vakarą „Martin Theater” scenoje krėtė išradinga ir šmaikšti „T. Daniel Productions” trupė. Esu tikras, jog „Mahagony” bei „Dreigroschenoper” („Trijų skatikų operos”) gerbėjams ši groteskiška ir dekadentiška Weill „Zaubernacht” buvo netikėta staigmena. Pasibaigus koncertui, susirinkę žiūrovai gana entuziastingai plojo savo tėvynainiui Weill, deja, vienintelis, nutaręs pagerbti kompozitorių bei to vakaro atlikėjus ovacijimis, buvo teatre sėdėjęs lietuvis – muzikos recenzentas...


Liepos 19 d. „Martin Theater” per Weill „Zaubernacht” net skudurinės lėlės įgavo gyvybę. Russell
 Jenkins/Ravinia festivalio nuotr.

Po dviejų dienų keliai vėl vedė link Highland Park. „Išskirtinis sezono gala koncertas, reikės pasidabinti!” – entuziastingai mąsčiau. Šiemet programoje – Čikagos simfoninio orkestro atliekami Schubert, Wagner, Ravel kūriniai, Puccini, Dvorak, Catalani arijos, interpretuojamos soprano Patricia Racette bei Patti LuPone (kažkodėl išspausdintoje programoje kukliai tepavadinta „vokaliste”) dainuojamos Broadway melodijos. Bet kad kažko truks, pajutau dar neprasidėjus koncertui. Nesuklydau. Pirmąsyk gala koncerto metu nenuskambėjo nei sveikinimai, nei padėkos rėmėjams (o juk Ravinia festivalio moterų taryba, tradiciškai atsakinga už šį vakarą, šiemet švenčia savo 50-metį!). Tiesa, Čikagos simfoninis orkestras šauniai atliko „Rosemunde” bei „Tannhauser” uvertiūras, o pabaigoje ypač virtuoziškai – „Daphnis et Chloe”. Vokalistė Patti LuPone su didžiausia energija, pilnu tempu „varė” atmintinas Broadway melodijas. Parodė gerą mokyklą, puikų diapazoną, šmaikštų humorą. Deja, to negalima pasakyti apie kitą to vakaro atlikėją, operos solistę Patricia Racette. Soprano atliekamoms arijoms trūko gyvybės bei žavesio, o bandymas atlikti popuri pagal legendinės Edith Piaf repertuarą atskleidė dainininkės trūkumus vaidyboje. Ir dainų prasmė nebuvo pagauta. Pagalvojau – geriau jau meno vadovas Conlon būtų patikėjęs Piaf repertuarą LuPone. O gal išvis nereikėjo to „švento daikto” judinti, juk Piaf – kaip ir jos dainos – unikalus reiškinys, ir vargu ar kas kitas gali jos repertuarui suteikti tiek jėgos? Taip, buvau tą vakarą elegantiškai pasidabinęs, tačiau grandiozinis gala koncertas muzikine prasme netapo šio sezono puošmena!

Jam – jau dešimtas sezonas Ravinia scenoje. Ir vis dėlto per tą laikotarpį smuikininkas Joshua Bell sėkmingai išlaikė rimtus muzikinius egzaminus. Pirmą kartą čia pasirodęs 1989 m., jis iškart tapo čikagiečių numylėtiniu. Itin karštą rugpjūčio 25 d. vakarą Highland Park padangėje skambėjo temperamentingai atliekama muzika: tarsi dramatiškas maratonas Barber „Koncertas smuikui op.14”, be sustojimo grojant net 176 taktus, žaismingas, beveik šelmiškas Ravel „Tzigane” („Čigonė”). Bell – jautrus ir talentingas jaunosios kartos menininkas. Tikiu, kad sulauksime dar daug nuostabių jo koncertų bei įrašų. Bravo! Bis!


Žavingoji Patti LuPone užvaldė žiūrovų širdis gala koncerto metu.

Ravinia padangėje – nuo A iki Z

Penktadienis daugeliui yra darbo savaitės pabaiga, todėl siūlau nepatingėti ir rugpjūčio 3 d. nuvykti į Ravinia. Čia 8 val. v. koncertuos trys legendiniai vyrai, kuriuos pavadinčiau „pražilę, tačiau nepasenę” – grupė „Crosby, Stills & Nash”. Nuo savo pirmojo pasirodymo „Woodstock” muzikos festivalyje šie rokenrolo ambasadoriai įsitvirtino melomanų širdyse. Jie mylimi ir visada laukiami štai jau keturis dešimtmečius. Jų pirmoji plokštelė, išleista dar 1969 m., iki šiol yra, anot autoritetingo „Rolling Stones” žurnalo „viena iš 500 geriausių kada nors pasirodžiusių muzikinių albumų”. Ar tai nesukelia smalsumo, ar dar reikia argumentų, kodėl verta nuvykti pasiklausyti seno gero roko?

Fortepijoninės muzikos gerbėjai privalo kalendoriuose pasižymėti dvi datas. Antradienį, rugpjūčio 7 d., Ravinia scenoje pasirodysis itin gabus pianistas Jean Yves Thibaudet. Čikagos simfoninio orkestro gerbėjai Thibaudet gerai pažįsta, nes šis prancūzų virtuozas ne kartą yra su šiuo orkestru grojęs. Jean Yves koncertavo bei dirbo įrašų studijose ir su sopranu Renee Fleming, mecosopranais Cecilia Bartoli ir Angelika Kirchschlager, violončelininku Yuri Bashmet, smuikininkais Joshua Bell Julia Fischer bei daugeliu kitų garsių muzikantų. Šįsyk kartu su James Conlon diriguojamu Čikagos simfoniniu orkestru Thibaudet atliks Ravelio bei Debussy kūrinius. Aš asmeniškai ypač laukiu jo interpretuojamo Debussy „La Mer”. O kitą dieną, rugpjūčio 8 d., į Highland Park estradą sugrįžta Yefim Bronfman. Programoje – Dvorak „Septintoji simfonija” bei monumentalus Brahms kūrinys „Piano concerto numeris 2”. Manau, abu koncertai bus atmintini.


Pianistas Jean Yves Thibaudet

Kas dar labiau gali įkaitinti čikagiečius nei ši tokia karšta vasara? O gi grupė „Train” ir vokalistas Mat Kearney! 1994 m. San Francisco įkurtos pop grupės didžiausias – ir labai sėkmingas (pats buvau liudininkas!) – pasirodymas įvyko, beje, ne kur kitur, o Ravinia. „Train” Highland Park pasirodys rugpjūčio 11–12 d. Bilietai į jų koncertus tirpsta taip greitai, kaip „vėjų miesto” gyventojai braukia prakaitą nuo savo kaktos. Nelikite už borto – užsisakykite vietas dabar!


Grupė „Train” ir vokalistas Mat Kearney sugrįžta į Ravinia rugpjūčio 11–12 d.

Nors retai tepasirodo operos scenoje, sopranas Kiri Te Kanawa neužmiršta mūsų ir rugpjūčio 14 d. vėl grįžta į intymų „Martin Theater”. Garsiajai divai akompanuos Kevin Murphy. Programa iš anksto neskelbiama, tačiau tikėkimės, kad primadona tą vakarą neužmirš savo mėgstamiausio kompozitoriaus Richard Strauss herojų – Arabellos, Marschallin, Comtessos.

Jei jau prabilome apie operinę muziką, ta pati rugpjūčio savaitė bus ja turtinga. Ten pat, „Martin Theater”,
rugpjūčio 16 d. 7 val. v. ir rugpjūčio 18 d. 1 val. p. p. bus atliekama Wolfgang Amadeus Mozart „Užburtoji fleita” (su Michael York, Charles Castronovo, Nathan Gunn, Erika Miklosa bei Morris Robinson). O rugpjūčio 17 d. 7 val. v. ir rugpjūčio 19 d. 1 val. p. p. – pirmasis tarptautinis Mozart „hitas” „Idomeneo” (pagrindiniuose vaidmenyse Susanna Philips, Richard Croft, Ruxandra Donose).

Na, o tarp visų „rimtų” muzikavimų šeštadienį, rugpjūčio 18 d., Ravinia darsyk pasirodys 86-rių sulaukęs,
bet jaunyste spindintis amžinasis Tony Bennett. Bent sykį gyvenime būtina pamatyti scenoje šią estrados legendą.

Kaip matote, Ravinia muzikinė paletė spalvinga. Primename, jog parkas yra vos 20 mylių nuo Čikagos. Bilietų kasa dirba kasdien (tel. 847-266-5000, interneto svetainės adresas www.ravinia.org). Pasidarykite sau mažas atostogas neišvažiavę už Illinois ribų – apsilankykite seniausiame Amerikoje muzikos festivalyje po atviru dangumi ir pajuskite Čikagos pulsą, kol vasara dar nepraėjo!



Sopranas Kiri Te Kanawa