Krepšelis paruoštas?
Pasiproduktėliaukime internete

RAIMUNDAS M. LAPAS

Galime džiaugtis vis labiau tobulėjančiu internetu. Dabar ir žmogus, gyvenantis toli nuo lietuviškų centrų, gali be sunkumų įsigyti lietuviškų, o juolab atvežtų iš Lietuvos, maisto prekių. Šiandien pabūsiu jūsų gidu, susipažįstant su internetinėmis svetainėmis, kurios siūlo įsigyti tai, kas lietuviškam skrandžiui priimtiniausia!

Nuo sriubos iki ,,Birutės”

Kol kas internete pavyko užtikti tik dvi parduotuves (abi Čikagoje), prekiaujančias lietuvišku maistu paštu per UPS ar ,,FedEx”. Didžiausia – ,,Lietuvėlė”. Sumanus trečiabangis Andrius Bučas prieš kokį dešimtmetį kukliai pradėjo verslą Jaunimo centre, šeštadieniais bei sekmadieniais parduodamas lietuviškas dovanėles, muzikinius įrašus, knygas, spaudą, tautodailę ir konservuotus maisto produktus. Ilgainiui verslas išaugo, ir prieš septynerius metus jis persikėlė į erdvesnes patalpas. Netruko pasirodyti ir didžiausia lietuviškų prekių internetinė parduotuvė. Kadangi šio straipsnio tema – maistas, kurį galima užsisakyti virtualioje erdvėje, apsiribosime tik tokiomis prekėmis.

Nors makaronai tarybiniais laikais neturėjo gero vardo, dabar Lietuvoje jie vis labiau iš naujo atrandami. Nebijantys nuklysti nuo tradicinės itališkos pastos, ,,Lietuvėlės” internetinėje svetainėje gali įsigyti ,,Gintarinės” firmos makaronų – ragelių bei spagečių. Prie sriubos ar sūrio labai tinka ,,Javinės” grūdų paplotėliai ar ruginiai duoninukai. Kalbant apie grūdų produktus, pasiilgę lietuviškos grikių ar manų kruopų košės, čia gali jų užsisakyti.

Netrūksta ir gėrimų. Parduodamos ,,Tymbark” sultys (nors, manau, tai nėra lietuviška prekė, tokių sulčių pakuočių esu matęs su lenkiškais ir net ukrainietiškais užrašais), rasite čia ir Lietuvoje pilstomų ,,Tyros” bendrovės sulčių: vyšnių, ananasų, apelsinų, multinektaro, multivitami nų, pomidorų, persikų ir vynuogių. Jos skanios, sveikos ir nebrangios. Mėgstate tautinį duoninį gėrimą? ,,Lietuvelė” numalšins jūsų troškulį su ,,Gubernijos” gira iš Šiaulių. Čia ir gazuotas natūralus mineralinis vanduo ,,Tichė” bei tradiciniai ,,Birutė” ir ,,Vytautas”. Neužmirškime ir firmos ,,Gerovė” aviečių bei braškių skonio kisieliaus miltelių pavidalu. Šeimininkės apsidžiaugs, pamačiusios pagardų iš Kėdainių, jų majonezą bei krienus, taip pat saulėgrąžų aliejų.

Pamenate liaudies dainelę: ,,O jūs grybai, grybai, jūs patinkat man”? Pas Andrių grybų netrūksta! Konservuotų, marinuotų, džiovintų – net 14 pavadinimų. O kad lietuvių skrandis ,,miltinis”, tai irgi tiesa. Internetu galite užsisakyti miltinių mišinių blynams, cepelinams, lietiniams, desertiniams blyneliams, bulviniams blynams, šokoladiniui ir net kokosiniui pyragui! O kur dar medus, prieskoniai, sriubos, uogienės, arbatžolės! Tiesiog apsigyvenk Alaska valstijoje, džiaukis ledkalniais ir gerk užplikytų lietuviškų čiobrelių, kuriuos jums prie durų pristatys „Lietuvėlė”, arbatą. Jei skrandis sustreikuos, šioje svetainėje galite rasti ir vaistų, deja, ne Lietuvoje gamintų, bent kol kas.

Užtat galite pasilepinti natūralia kosmetika, užsisakyti alaus kaukę, dušo želė su alavijais, šaltalankiais ar pienu bei medumi, taip pat ,,Biok” bendrovės kosmetikos ,,Rasa”: akių dažų valiklį, kremų, valomojo pienelio, veido prausiklį. Beveik užmiršau paminėti gundančius meduoliukus, saldainius bei šokoladą, na, o energingoms šeimininkėms – bulvių tarkavimo aparatus! „Lietuvėlėje” priimamos visos kredito kortelės. Dėl detalių kreipkitės tel.: 1-773-788-1362 arba tiesiog apsilankykite internete adresu: www.lietuvele.com.

,,Jeigu jau apsilankei, valgyk sveikiau!”

Panašų, gal šiek tiek kuklesnį pasirinkimą internautams siūlo ir kita čikagiečių svetainė www.valgiai.com. Jų šūkis – ,,Jeigu jau apsilankei, valgyk sveikiau!” Šalia atvežtų maisto prekių iš Lietuvos, šios svetainės savininkai siūlo ir produktų iš Bulgarijos, Lenkijos, Belgijos ir net Šri Lankos. Pagardų mėgėjai čia ras daugiau Kėdainių konservų fabriko produkcijos: net keturių rūšių majonezo, natūralaus aštraus pomidorų padažo su krienais, pomidorų padažo šašlykams. Ši internetinė parduotuvė vartotoją suvilios ir didesniu duonos iš Lietuvos pasirinkimu: šviesi duona su saulėgrąžomis, juoda ruginė ,,Bočių” duona, juoda ruginė duona su saulėgrąžomis ,,Saulutė”, kvietinis batonas ,,Gintarinis”, organiška balta ruginė duona ,,Motulės”, ,,Palanga”, ,,Vilnius” ir kt. Svetainės lankytojai ko gero apsidžiaugs čia radę ir Lietuvoje gaminamą šaltalankių nektarą – ,,graikų dievų gėrimą, teikiantį nemirtingumą”. Žodis ,,Žalgiris” kelia dvi asociacijas – 1410tųjų mūšis Grunvalde ir, žinoma, Kauno krepšinio komanda. Tačiau svetainės savininkai mums siūlo dar vieną ,,Žalgirį” – energinį gėrimą ,,Žalgiris Power”. (Tai gazuotas gėrimas, tinkamas vartoti esant itin aukštai protinei ir fizinei įtampai. Kofeino kiekis vienoje gėrimo skardinėje atitinka kavos puodelį.) Liaudies medicinoje aviečių lapų arbata nuo seno vartojama peršalus, nes ji skatina prakaitavimą. Be to, ja gydomi burnos gleivinės, ryklės ir dantenų uždegimai. Svetainėje prekiaujama net 15 skirtingų arbatos rūšių iš Lietuvos. Prekes galima užsakyti tel.: 1-312-324-0280 arba faksu: 1-815-331-5351.

Andrulio sūris – daugelio kasdieninės dietos dalis

Manau, daugelis mūsų prisimename (gal iš jaunystės ar vaikystės stovyklavimo laikų) mažą Fountain miestelį Michigan valstijoje. Ten nuo seno įsikūrusi lietuvių skautų Rako stovyklavietė, o netoliese, Millerton Road, yra garsi Andrulių sūrio gamykla. Amerikos lietuviai Andruliai savo firmą įsteigė 1940 metais, taigi jau 70 metų gaminamas jų sūris tapo daugelio kasdieninės dietos dalimi. Kaip ir visi pažangūs verslininkai, Andruliai bando tradiciniams sūriams surasti naujų sudedamųjų dalių ir pritraukti naujus sūrio mėgėjus. Firma siūlo ne tik įprastinius ūkininko, česnako su svogūnais, baziliko, kmynų, petražolių, rūkytus, feta, nesūdytus, bet ir egzotiškesnius sūrius, pvz., su krienais ar jalapeno pipirais. Andrulių svetainėje aprašyta kiekviena sūrio rūšis, jų sudėtis bei maistinė vertė. Populiarusis Andrulių feta sūris, beje, gaminamas pagal žydų košerinės virtuvės tradicijas. Patrauklūs ir jų svetainėje patalpinti receptai su sūriu: tradicinių ar prancūziškų ,,crepes” blynelių, ,,grilled cheese” sumuštinių, ,,puff pastry”, picų, kepto sūrio, ,,cheese manicotti”. Čia susipažinsite ir su Andrulių pieno ūkiu, pamatysite jų gamyklos nuotraukų. O svetainės paskutiniame puslapyje patriotiškai nusiteikę bendrovės savininkai nurodo kitas populiarias lietuviškas interneto svetaines. Gražus gestas! Apsilankykite Michigan Farm Cheese svetainėje adresu: www.and rulischeese.com arba kreipkitės nemokamu tel.: 1-877-6-CHEESE arba faksu: 1-231-462-3805.

La dolce vita

Šaunu. Gyvenu išeivijos lietuvių sostinėje. Kyla noras pasmaližiauti ,,Napoleonu”, bet nesinori varginti žmonos? Ne bėda, žinau, kur nueiti ir nusipirkti. Bet ką daryti tautiečiui, kuris gyvena tolėliau nuo lietuviškų centrų ir neturi tokių galimybių?

1962 m. lietuviai imigrantai Stefanija ir Vytautas Mackevičiai Omaha, Nebraska, įsteigė ,,Lithuanian Bakery, Inc.” Dabar kepyklai vadovauja jų sūnūs Algirdas, Alfonsas ir Vytas. Kepykla įsikūrusi 5217 South 33 Avenue, o jauki europietiška ka-vinė – 7427 Pacific Street. Jų konditerijos gaminius galima užsisakyti ir internetu. Populiariausia duona ,,sourdough rye”. Galite pasirinkti tradicinį kepalo formatą arba keturkampį. Šeima atidžiai saugo savo duonos receptūrą, tačiau paragavus jaučiasi maltų kmynų bei švelnaus svogūnėlio skonis. Konservatyvesniam skoniui kepykla siūlo tradicinę ,,pumperni ckel” duoną. Jei mėgstate itin plonai supjaustyti juodą duoną, Mackevičiai siūlo pabandyti ,,Kommis Brot”. Savo duonų maistingumo šeimininkai neslepia, čia iki smulkmenų sužinosite, kiek kokioje rūšyje yra proteino, riebalų, angliavandenių, dietinės skaidulos (dietary fiber), natrio (sodium), kalorijų. Kepyklos išradimas – ,,country rye”, subtilus ,,sourdough” ir ,,pumpernickel rye” derinys, pabarstytas kmynais. Kadangi jų duona kepama be konservantų, ji gali išbūti maždaug šešias dienas. Pirkėjai raginami užšaldyti tuos kepalus, kurių nežadama greit suvalgyti. O kadangi žmogus ne vien duona gyvas, Omaha kepėjai mano, kad neliksite abejingi jų ,,Napoleonui” – ,,the creation of this masterpiece evolves into a lengthy 3 day process”. Aštuoni trapūs sluoksniai, pertepti sviestiniu kremu su vanile bei citrinos ekstraktu, o vidurinis – dar ir abrikosais. Nesate ,,Napoleonų” mėgėjas? Nė kiek ne menkesnis yra ,,Lithuanian Bakery Inc.” šokoladinis tortas. Įdomu, kad skirtingu metų laiku užsakomi tortai siunčiami skirtingai supakuoti – vasarą vienaip, žiemą kitaip. Užsakymai priimami nemokamu tel.: 1-800-798-5217, faksu: 1-402-733-7946 bei el. paštu: dobie@lithuanianbakery.com. Kepyklos pasiūla gal ir nedidelė, tačiau pusės šimtmečio patirtis įrodo Mackevičių kepinių populiarumą.

Išsijuosusios dirba jau 4 kartos

Senomis tradicijomis gali pasigirti ir rytiniame pakraštyje įsikūrusi ,,Lithuanian Bake T. J. Inc.” Jau daugiau nei 65 metų kepykla dirba tame pačiame pastate 131 Inslee Place Elizabeth, New Jersey. Savininkas John (pavardė nenurodyta) savo svetainėje džiaugiasi, kad jau keturios kartos išsijuosusios čia dirba, teikdamos skanią duoną ir konditeriją pagal europietišką skonį. Jei esi lietuvis, lenkas, vokietis, rusas, slovakas, čekas, italas, airis, škotas, prancūzas, graikas, ukrainietis ar pagaliau amerikietis, ,,Lithuanian Bake T. J. Inc.” vadovybė įsitikinusi, jog sykį paragavę jų gaminių, tapsite nuolatiniais pirkėjais. Patenkintų klientų komplimentus ir padėkas iš Florida, Texas, North Virginia ir kitų tolimesnių valstijų galite pasiskaityti ,,Happy customers” skyriuje. Be tradicinės lietuviškos ruginės duonos, John siūlo keturias skirtingos duonos rūšis, taip pat ir ,,Boston rye”. Čia rasite ir įvairių ,,bobų”: tradicinę, su sūrio ar vyšnių įdaru. Kepykla lepina ir daniško stiliaus ,,filled strips” pyragais – aguonų, džiovintų slyvų, migdolų. O Užgavėnių proga siūlomos spurgos su tradicine amerikietiška reklama: ,,You don’t have to be Polish to celebrate National Paczki Day”. Beje, Šv. Patriko dienai ,,Lithuanian Bake T. J. Inc.” kepa airišką ,,soda bread”. 16 uncijų kepalas – tik 3.99 dol. Užsakymai priimami el. paštu: info@Lith.Bake.com arba tel.: 1-908-354-0970. Platesnę informaciją ir kainoraštį rasite jų sve-tainėje adresu: www.lithbake.com.

O tortų tortelių, pyragų pyragėlių…

Man, Čikagoje gimusiam, būtų nusikaltimas nesupažindinti skaitytojų su Vėjų miesto lietuviais konditeriais. Augau ne tirštai lietuvių apgyventose Marquette Park ar Cicero apylinkėse, o šiek tiek nuošalesniame Melrose Park. Prisimenu, koks malonumas būdavo, kai tėvai parveždavo ,,Racine” kepyklos duonos, ypač ruginės. Prieš 50 metų ,,Racine” kepalas buvo vos ne deficitinė prekė, duoną išpirkdavo akimirksniu, tik atvežus (kaimynai kalbėjo, kad anuometinis kepyklos savininkas mėgo ,,gramą padaryti”, gal todėl nelabai stengėsi, kad jo prekių užtektų visiems). 1984 m. kepykla sulaukė naujų savininkų. Dana ir Juozas Kapačinskai sumaniai vadovauja verslui ir patenkina net tolimiausiose valstijose gyvenančių tėvynainių poreikius. Jie kepa ,,pumpernickle plytą”, ,,sourdough”, prancūzišką ,,baguette”, pynę su razinomis, septynių grūdų bei baltą duoną (apibūdintą kaip ,,We put Wonderbread to shame”). Ruginės duonos pasirinkimas tarptautinis – ne tik lietuviška, bet ir latviška, lenkiška, su saulėgrąžomis, ,,Bočių”... Na, o tortų tortelių, pyragų pyragėlių – nuo kuklių iki impozantiškų: ,,Napoleonas”, ,,Schwartzwalder”, ,,Ambasadoriaus” su romu, ,,Riešutinis”, ,,Balto šokolado cappucino”, ,,Vanilės”, ,,Šokolado” arba ,,Braškių putėsių”... Tęsti sąrašą toliau? O kur dar lietuviški sausainiai, čekiški ,,kolacky” (kuriuos aš LABAI mėgstu)? Taip, šios kepyklos konditeriai kepa šakočius (kažkodėl savininkų vadinamus raguoliais), dipukų vadintus ,,baumkuchenais”. (Man tik kilo klausimas, kodėl ,,Racine” savininkai šakočius siūlo Kūčių stalui?) Daugelis atsimena, kaip svečiai iš Lietuvos, o ir mes patys, grįždami namo tarybiniais laikais, nepatogiai tempdavome su savimi šakočius tarsi tai būtų aukso gabalas? Keista tai prisiminti dabar, kai tereikia pakelti telefono ragelį ir po kelių dienų šis impozantiškas kepinys bus ant jūsų stalo. Užsakymai priimami tel.: 1-773-581-8500 ir faksu: 1-773-581-2258. Na, o daugiau saldžių nuodė-mių rasite Danos ir Juozo svetainėje adresu: www.racinebakery.com.

Drąsiai nerkite į saldumynų svetainę

Į konditerijos verslą neseniai įsijungė ir mūsų jau minėtos ,,Lietuvėlės” savininkas A. Bučas. Šalia pagarsėjusios jo ,,Kunigaikščių užeigos” veikia konditerijos cechas. Jų svetainė tik neseniai sukurta (kol kas angliškai), matyti, kad konditeriams netrūksta nei humoro jausmo, nei išradingumo (tik pažvelkite į jų proginius tortus – vaikų gimtadienio ar ,,bachelor/bachelorette” pobūviams). Kokius siunčia į namus, čia jau jums sužinoti. Mano, istoriko, smalsumą svetainės rengėjai pamalonino, paaiškindami, jog šakotį lietuviai pamėgo dar nuo Lublino unijos laikų. Lenkai šakotį vadina ,,sekacz”, tačiau, kaip sakoma, ,,kaip pavadinsi, taip nepagadinsi”. Pas ,,Kunigaikščius” šakotį galima užsakyti ir su šokoladine glazūra (vienuose namuose esu ragavęs ,,Napoleono” su šokolado gabaliukais – neklauskite, koks tai buvo neišpasakytas skanumas). Trečiabangiai jaučia nostalgiją ir ,,Šimtalapiui” bei ,,Skruzdėlynui” – užsisakysite juos čia. Tad nebijantys kalorijų visų šalių smaližiai drąsiai nerkite į jums skirtą svetainę adresu: www.dukescakes.com ir džiaukitės gyvenimu!

Prieš užveriant virtualųjį langą

Čia bandžiau apžvelgti lietuvių maisto tiekėjų internetines svetaines. Esu tikras, kad neišvardijau visų. Pradžiai paminėjau tuos adresus, kuriuos nesudėtingai suradau. Visų internetinių pardavėjų įkainiai panašūs, prekės siunčiamos įprastu būdu – JAV paštu, UPS arba ,,FedEx”. Be abejo, šio straipsnio autorius ir ,,Draugo” redakcija nėra atsakingi už skelbiamų prekių kokybę, šviežumą bei jų pristatymą. Kviečiame savo pasiūlymus, pastabas ir žinias apie kitas tokio pobūdžio svetaines siųsti ,,Draugo” redakcijai.