tovas

A. Mamontovas į savo koncertus Šiaurės Amerikoje kiekviename didesniame lietuvių telkinyje pritraukia šimtus savo gerbėjų. Eugenijos Misevičienės nuotr.

Tarp Kulautuvos, New Jersey ir Čikagos

Jubiliejinėje „Akacijų alėjoje” pasirodė ir šiuo metu JAV koncertuojantis Andrius Mamontovas

LAURYNAS R MISEVIČIUS

montŠiemet pačiame vidurvasaryje apsilankius gimtinėje, nepaisant liūdnų pačios kelionės aplinkybių, malonia staigmena tapo 10-oji „Akacijų alėja” Kulautuvoje. Pušų paunksmėje „akustiniu Woodstock” pramintas dainuojamosios poezijos festivalis, pirmą sykį buvo suruoštas dar 2001-aisiais, tuometiniam kultūros veikėjui Algirdui Svidinskui subūrus keletą tuo metu dar nelabai populiaraus žanro atlikėjų.

Į ,,paauglystę” įžengęs festivalis

Ne vieną panašų festivalį surežisavusio žinomo dainininko Virgio Stakėno ilgai įkalbinėti prisijungti prie „Akacijų” neprireikė – pastarasis kibo į darbą kaipmat. Netrukus renginys išaugo iki daugiausiai vilčių teikiančių Lietuvos bardų pirmųjų pasirodymų visuomenei. Jame dalyvavo vis žymesni atlikėjai, dainuojantys įvairesniu stiliumi. Vis dėlto išliko pagrindinė, jau į „paauglystės” amžių įžengusios muzikinio festivalio nuostata – Kulautuvoje per artimiausią Lietuvos valstybės dienai šeštadienį rengiamą koncertą kiekvienas dainininkas į sceną žengia tik pats, be gausybės „palaikančiųjų” instrumentų ir balsų. Vieno žmogaus orkestro nuostata, savo balsui pritariant tik vienu instrumentu – gitara, fortepijonu, lūpine armonikėle – ypač paryškina atlikėjo asmenybę, leidžia atsiskleisti jo talentui.

Apsilankė didžiausias skaičius žiūrovų

Šių metų liepos 10-ąją į Kulautuvos pamiškę, šalia miestelio Kultūros centro, sugužėjęs iki šiol didžiausias skaičius žiūrovų (kai kurių šaltinių teigimu, jų galėję apsilankyti net daugiau nei 10,000!) išgirdo tiek Lietuvos šiuolaikinės muzikos pasaulio įžymybes Andrių Mamontovą, Gytį Paškevičių, V. Stakėną, tiek garsių aktorių trio (K. Smoriginas, S. Bareikis ir O. Ditkovskis) bei talentingiausią jaunimą, tarp jų Respublikinio moksleivių bei jaunimo dainuojamosios poezijos konkurso Vytautui Kernagiui atminti nugalėtojus. Šalia scenos pasodinta dešimtmetė akacija – festivalio simbolis, kuris, palaistytas renginio globėjo Kauno raj. savivaldybės mero Valerijaus Makūno ir visų tą vakarą programoje dalyvavusių atlikėjų, turėtų sužydėti lig debesų. Papildomo „svorio” šiam renginiui įnešė LATGA-A vadovai, savo 20-mečio proga aukso žvaigždes įteikę vyriausiam „Akacijų alėjos” rengėjui V. Stakėnui, Aktorių trio bei merui V. Makūnui.

tovas

Ne tik puikus atlikėjas, bet ir aktorius

Neabejotinai viena garsiausių žvaigždžių festivalyje tarp daugelio puikių atlikėjų tapo netrukus po „Akacijų” įtovas vienuoliktą koncertinę kelionę po Šiaurės Ameriką išsiruošęs 42 metų Andrius Mamontovas, šių metų Valstybės dienos proga LR prezidentės apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai” medaliu. Savo muzikinę karjerą pradėjęs nuo legendinės grupės „Fojė”, keliolikos pasaulio šalių festivaliuose ir klubuose grojęs Andrius yra ir žinomas aktorius – jau 13 sezonų atliekantis Hamleto vaidmenį Nekrošiaus spektaklyje. Neseniai A. Mamontovas išgarsėjo ir kaip režisieriaus Maris Martinsons filmo, pereitais metais oficialiai pristatyto nuo Lietuvos kinematografininkų sąjungos JAV kino meno akademijos „Oskarui” gauti geriausio užsienio filmo grupėje, muzikos kūrėjas bei filmo aktorius. O maždaug už mėnesio Lietuvos kino ekranuose pasirodys dar viena M. Martinsons juosta „Amaya”, kurioje vėl išvysime šįkart tatuiruotėmis išpaišytą šviesiaplaukį Mamontovą, deklamuojantį kinų poeziją ir besimokantį Rytų masažo paslapčių.

Paskutinis sustojimas – Čikagoje

O dabar Andrius, turbūt pirmąsyk už Atlanto su visa šeimyna – žmona Inga, penkiolikmete dukra Viktorija ir dvylikamečiu sūnumi Andriumi jaunesniuoju, per pastarąsias porą savaičių nuvykęs pas Kanados lietuvius Toronto ir Montreal, susitikęs su gerbėjais Boston, Clark (NJ) bei Washington, DC, ruošiasi paskutiniam savo šių metų akustiniam pasirodymui JAV. Nuo Roko maršo per Lietuvą laikų užmezgęs ryšius su kolegomis dainininkais Čikagoje, vilnietis Amerikos lietuvių „sostinėje” (padedamas ,,Show centro”) surengs neeilinę koncertinę programą su „Dainava”. „Willowbrook Ballroom” A. Mamontovo jungtinis koncertas su „Dainava” numatytas rugpjūčio 14 d., šeštadienį, 8 val. v.

Itin Amerikos lietuvių mėgstamas atlikėjas pristatys ir savo naujai išleistą DVD-koncertą Park West Čikagoje, kurį įrašyti padėjo Tim Powell, pasiūlytas garsiausiam „Grammy Awards” apdovanojimui. „Viskas prasideda nuo geros dainos… Na, dar gal turi turėti muzikinę klausą”, – šitaip paprastai A. Mamontovas atsakė į vienos savo gerbėjų, gausiai susirinkusių į muzikinį pabendravimą su juo New Jersey, atsiųstą klausimą, kaip reikėtų siekti sėkmės muzikos pasaulyje. Tačiau toli gražu ne visi gerų dainų atlikėjai turi A. Mamontovui prilygstantį talentą ir populiarumą.

tovas
Jubiliejinė „Akacijų alėja” išsiskyrė ypatingu simboliu – dešimtmetės akacijos medžio sodinimu.  Autoriaus nuotr.

tovas
Šiais metais į ,,Akacijų alėją" susirinko daugiau nei 10,000 žmonių. Fotopilotas.lt nuotraukoje - festivalis iš paukščio skrydžio.