mar

VIEN DĖL PALAIKYMO NORISI BĖGTI
Čikagos maratone dalyvausiantys lietuviai lauks tautiečių sirgalių

RAMUNĖ LAPAS

32-ajame Čikagos maratone spalio 11 dieną tarp 45 tūkstančių dalyvių iš visų 50 valstijų ir daugiau kaip 100 pasaulio šalių dalyvaus ne tik tokios bėgimo žvaigždės kaip auksinis olimpietis Sammy Wanjiru iš Kenijos, bet ir grupė lietuvių entuziastų. Vienas jų – ,,Kunigaikščių užeigos” bendrasavininkas ir ,,Lietuvėlės” savininkas Andrius Bučas taip pat rūpinasi, kad lietuviai susiburtų į simbolinę komandą. Jis pats, kaip ir nekilnojamo turto agentas Saulius Zenkevičius, maratoną bėgs jau antrą kartą. Trečiasis organizatorius Dainius Ruževičius daugiau nei 42 kilometrų nebėgs, bet stengsis, kad kuo daugiau tautiečių atvažiuotų palaikyti bėgikų ir, žinoma, darys tai pats. Nors iki maratono liko dar du mėnesiai, pasiruošimas jau pačiame įkarštyje. Apie tai pakalbėti ir susėdome su Andriumi Buču.


– Andriau, koks velnias patį nešė į tą galerą?

– Aš nesu joks bėgikas, bet sugalvojau pernai, kad reikia pabandyti. Sakiau sau: nubėgsiu maratoną vieną kartą gyvenime, pasikabinsiu ant sienos diplomą ir daugiau nebebėgsiu. Tiesiog buvo noras patirti, kas tai yra. Dalyvavo apie 10 lietuvių, bet visi atskirai. Šiemet jau atsirado daugiau lietuvių – vėl reikia bėgt. Kai kurie bėgs jau trečią kartą. Bandom surinkti visus į krūvą – Saulius ypatingai daug entuziazmo rodo, kad visi kartu treniruotumėmės. Bet nelengva tai pasiekti – darbai, atstumai. Vieni šiaurėje gyvena, kiti pietuose, net šeštadienį ar sekmadienį susirinkti nėra paprasta.

– Tai kiek šiuo metu yra užsiregistravusių lietuvių?

– Mes žinom 17, bet galbūt yra ir daugiau. Kai peržiūri sąrašus, matai tokius vardus kaip Tomas ir panašiai. Mes norim, kad visi pavieniui užsiregistravę lietuviai susiburtų. Registracija pasibaigė jau kovo mėnesį – surenka 45 tūkstančius dalyvių ir daugiau neregistruoja. Šiemet pasibaigė labai anksti, anksčiau registracija vykdavo iki liepos galo.

– Ar bus maratoną bėgančių merginų?

– Yra, 4 ar 5. Viena jų – Rasa – jau trečią kartą bėgs.

– Kaip ilgai ir kaip rimtai reikia maratonui ruoštis ir treniruotis?

– Turėtum pradėti bėgioti bent prieš tris mėnesius. Pradėti nuo mažų atstumų ir po truputį didinti juos beveik iki maratono ilgio, kuris yra 26,2 mylios. Reikia ruoštis bent 3–4 mėnesius, kad paskui būtų lengviau bėgti. Kojos turi priprast, keliai, kad nebūtų iš karto per didelis krūvis. Aš tris kartus per savaitę sportuoju lengvai ir pradedu lauke bėgioti. Nes bėgti viduje ir lauke – didelis skirtumas. Viduj daug lengviau, viskas lygu, jokio vėjo, nieks netrukdo. Lauke yra kitaip. Šnekėjom su buvusiu bėgiku ir treneriu Lietuvoje Gintu, jis pasisiūlė su mumis susitikti, patarti, kaip reikėtų ruoštis.

– Kas yra sunkiausia bėgant? Ar egzistuoja koks nors kritinis taškas, kai reikia persilaužti?

– Man sunkiausia buvo 18toje mylioje. Kai liko kokios 8 mylios, pradėjau jausti krūvį keliuose. Kitam bėgikui Artūrui, kuris dabar dalyvaus jau trečią kartą, pernai trūko raištis, likus kelioms mylioms iki pabaigos. Bet kažkaip persilauži, žinai, kad liko tiek ir tiek, ir nori nenori turi pabaigti. Nors gali iškristi bet kada, bet kuriame taške – tave parveža autobusu, nepalieka. Užpernai buvo labai karšta ir vandens pritrūko, net mirė vienas žmogus. Pernai irgi buvo labai karšta, bet organizatoriai jau pasirūpino, kad kas dvi mylias būtų vandens, sulčių, ,,Gatorade” gėrimo.

– Ar lietuviška komanda turės ir savo aprangą, atributiką?

– Pradėjom nuo to, kad nutarėm keliese bėgti kartu. Vėliau įsijungė LR generalinis konsulatas Čikagoje, klausė, gal gali mums kuo nors padėt. Atrodo, jie susitarė su ,,Audimo” fabriku Lietuvoje, kad pasiųs mums aprangą.

– Kur numatomos jūsų išlydėtuvės?

mar– Išlydės mus iš konsulato Čikagos centre. Žmonės gali ten rinktis. Aišku, nebėgsime visi kartu, nes skirtingas pasiruošimo lygis. Vieni gal muš savo rekordus, kiti bėgs lėčiau. Bet norim pradėti kartu – bent pirmas kelias minutes. Paskui, gale, vėl norėtume visi susitikti. Būtų šaunu, jeigu žmonės ateitų už mus pasirgti, susirinktų į vieną vietą, papiknikautų. Kas yra maratonas? Maratoną gali nubėgti, jeigu turi gerą palaikymą. Žmonės susirenka – šoka, dainuoja, skanduoja. Tas palaikymas labai padeda. Man jis įsimintiniausias ir dėl jo aš noriu bėgti. Nuo pirmos mylios žmonės, kurie netoliese gyvena, šaukia, vandeniu tave laisto – jau vien tai man yra paskata.

– O kur bus rengiamos sutiktuvės?

– Nuo sveikatos priklausys... Pernai, atsimenu, maratoną bėgti pabaigei ir nieko daugiau nesinori – tik krist ir ilsėtis. Bet planuojame ,,Kunigaikščiuose” susirinkti. Jeigu tik bus sveikatos, galėsime atšvęsti.

– Per kiek vidutiniškai nubėgamas numatytas maratono atstumas?

– Jeigu per 6,5 valandos nubėgi, tai maratoną užskaito, jeigu ilgiau – ne. Pernai greitieji iš Afrikos nubėgo per 1 valandą 40 minučių. Mažiau bėgiojantys įveikia atstumą per 4–5 valandas. Pirmas valandas dar nieko, bet po to pradeda kojas, kelius skaudėti. Pernai iš 45 tūkstančių maratoną pabaigė apie 30 tūkstančių, kokie 4 tūkstančiai išvis nepasirodė. Ilgas atstumas, kai pagalvoji – kaip nuo Panevėžio iki Šiaulių. Ir mašina yra kur pavažiuoti, o čia bėgti.

– Ar taisyklės leidžia stabtelti, pailsėt?

– Taip, kas dvi mylias yra stotelės, kur gali atsigerti. Vieni sustoja, kiti bėgdami pasičiumpa atkištą jiems puoduką, ten pat po kojom numeta ir bėga toliau – šiukšlių būna daug. Į galą bananus dalija, džiovintus vaisius – kad energiją atgautum.

– Andriau, ne tik dalyvauti maratone, bet ir surinkti į Team World Vision fondą, remiantį skurstančius pasaulio vaikus, daugiau nei 1,000 dol., – asmeninis ar visos grupės sumanymas?

– Asmeninis. Gali tiesiog užsiregistruoti, sumokėdamas 150 dol. Arba gali pasirinkti vieną iš nurodytų fondų. Tuomet pasižadi, kad surinksi, tarkim, 1,000 dol. Tau sukuriamas internetinis puslapis ir tu kreipies į draugus, pažįstamus, kad, jeigu gali, paaukotų tam fondui kad ir po 5 ar 10 dol. Jeigu nesurenki pasižadėtos sumos iki maratono pradžios, turi sumokėti pats. Beje, jeigu yra norinčių dalyvauti maratone, bet nespėjusių laiku užsiregistruoti, tai tokiu būdu dar galima patekti į sąrašus. Yra gal kokie penki ,,laisvi” fondai, užsiregistravus juose, dar galima patekti į maratoną.

– O ar įmanoma įkurti fondą, kuris, tarkim, rinktų aukas ,,Vaikų vilčiai” Lietuvoje?

– Saulius Zenkevičius iš tikrųjų labai to norėjo. Kai vasarį pradėjome kalbėti apie maratoną, galvojome apie galimybę skirti pinigus Lietuvos vaikams. Čia ilgas procesas, bet kitais metais, jeigu atsirastų daugiau norinčių dalyvauti, galima būtų įkurti savo fondą ir surinktus pinigus skirti konkrečiai kokiai nors ligoninei ar vaikų namams Lietuvoje, ar kokiam miesteliui... Nelengvas procesas, bet tą galima padaryti.

– Ką gi, linkime sėkmės jums visiems – pabaigti bėgimą be traumų ir sulaukti sirgalių palaikymo, kuris yra labai svarbus, ypač į pabaigą, kai jau pritrūksta kvapo.

– Smagu būtų, kad ateitų lietuviai su vėliavom, plakatais... Juk ten tiek daug spaudos, televizijos atstovų. Jeigu Lietuvos vardą paminės, bus labai smagu. Rekordų nesumušim, bet maratoną pabaigti tikimės. Užpernai dalyvavo trys lietuviai, pernai jau daugiau, šiemet dar daugiau. Svarbiausia, norime pakviesti žmones ateiti nors pasižiūrėti. Jeigu ateis, jiems tikrai patiks.

Jeigu užsiregistravote maratonui, atsišaukite, junkitės prie simbolinės lietuvių komandos. Jeigu galitemar paremti Andriaus sumanymą padėti skurstantiems pasaulio vaikams, atsiųskite auką fondui Team World Vision ir padėkite surinkti pasižadėtus 1,250 dol. Andriaus tinklalapio adresas http://www.firstgiving.com/and riusbucas. O sekmadienį, spalio 11 d., pavieniui arba grupėmis esate laukiami bet kuriame maratono bėgimo taške – su vėliavomis, dainomis ar tiesiog gera nuotaika, pasiryžę sirgti ir palaikyti lietuvius bėgikus. Maratonas prasidės ir pasibaigs Grant Park. Dalyviai iš pradžių bėgs į šiaurę – LaSalle gatve, per Lincoln Parką, Sheridan Road iki Addison gatvės, ten suksis ir Broadway, Clark, Wells gatvėmis bėgs pietų kryptimi. Po to – kilpa į vakarus, Adams iki Damen, Jackson atgal iki Halsted; tada pro Little Italy ir Pilsen į pietus link Chinatown. Pasiekę 35 gatvę vėl suksis į šiaurę ir Michigan Avenue grįš į Grant Park. Maratonas prasidės 7:30 val. ryto, baigsis 2 val. p. p. Tikėkimės, kad mūsų, lietuvių, bus daug numatomoje 1,5 milijono žiūrovų minioje!