nat
Nathan Jurevičius.

Nathan Jurevičius
Dailininkas, mėgstantis žalią arbatą ir pasivaikščiojimus po kapines

RAIMUNDAS MARIUS LAPAS

Čikagoje yra tiek daug įdomių, spalvingų rajonų! Vienas jų – netoli Michigan ežero šiaurinėje miesto dalyje esantis Lincoln Park, kuriame gyvena ir turtuoliai, ir skurstantys menininkai, ir studentija. Išėjęs pasivaikščioti, ko tik čia neužtiksi – prabangių moteriškų rūbų salonų, kosmetikos bei masažo kabinetų, įvairiausių knygynų, netradicinių meno galerijų, romantiškų restoranėlių ir kavinaičių, šurmulingų alubarių ir beveidžių landynių. Tai tarsi Paryžiaus Lotynų kvartalas Čikagoje!
Norėdamas pajusti bohemišką dvasią, mėgstu retkarčiais po šį rajoną pabinzinėti. Mano naujausias atradimas, tikiuosi, sudomins ir „Draugo” skaitytojus. Tai ką tik galerijoje ,,Rotofugi” atsidariusi lietuvio Nathan Jurevičiaus paroda ,,The Tales of Bucket Town”, kuri tęsis iki rugsėjo 4 d. Paroda netradicinė, kaip ir pati galerijos aplinka.

pic,,Rotofugi” įsikūrusi sename, greičiausiai XIX a. statytame pastate Lincoln Avenue, pažymėtame nr. 2780. Joje – ne tik meno kūriniai, kabantys ant sienų; bene didžiausią erdvės dalį užima žaislai. Iš tikrųjų tai savotiškas žaislų rojus, tačiau ne tokių, kuriuos pamatysi kiekvienoje parduotuvėje. Galerijos tikslas – supažinti visuomenę su jau įsitvirtinusiais, o taip pat ir pradedančiais, bet daug žadančiais kūrėjais modernaus, popmeno, iliustracijų bei unikalių žaislų gamybos srityse. 2004 m. prasidėjusi kaip kukli žaislų parduotuvėlė, ,,Rotofugi” (www.rotofugi. com) greitai išaugo į erdvią populiarią galeriją. Pravėręs duris, pasijunti tarsi dūzgiančiame avilyje. Atsargiai! – po kojomis gali pasimaišyti mažylis pirkėjas, tuo tarpu prie lango patogiai įsitaisęs krėsle žilagalvis senukas varto albumą apie Čikagos graffiti meną.
Galerija brandina ir atstovauja žinomiems čikagiečiams dailininkams ir tarptautiniu mastu pripažintiems menininkams, tarp jų Frank Kozik, Amanda Visell, Tara McPherson, Martin Ontiveros, Jeremiah Ketner, Ken Keirns, Coarse, Tado, o dabar ir lietuviui Nathan Jurevičiui.

Pirmoji meilė – iliustracija

Nathan gimė 1973 m. tolimoje Pietų Australijoje, Bordertown mieste. Mama – australė siuvėja, tėvas – lietuvis, gimęs pokario metais išvietintųjų stovykloje Vokietijoje, dirbantis meno dėstytoju privačioje mokykloje. Nathan turi jaunesnę sesutę Amber ir jaunesnį brolį Luke, kuris kuria muziką įvairiems jo projektams. Prieš septynerius metus Jurevičius paliko tolimąją Australiją ir įsikūrė Toronto mieste, o visiškai neseniai dar kartą pakeitė savo gyvenamąją vietą – šįkart į ramųjį Rhode Island.
Šis daug kur gyvenęs lietuvis dailininkas yra itin universalus – jis ir iliustratorius, ir animacinių filmų kūrėjas, ir žaislų projektuotojas, ir kompiuterinių žaidimų programuotojas. Pirmoji Nathan meilė – iliustracija. 1995 m. jis baigė dizaino mokslus University of Southern Australia.

Jurevičiaus kaip iliustratoriaus sąrašas ilgas ir įspūdingas: ,,Nickelodeon”, ,,Scholastic Inc.”, ,,The Financial Review”, ,,Zinkia Entertainment”, ,,Subaru”, „Comedy Central”, ,,Allen and Unwin”, ,,Fuji”, ,,MTV”, ,,ABC”, ,,Warner Brothers”, ,,The Wall Street Journal”. Paklaustas, ką atlikdavo pastarajam darbdaviui, Nathan su ironija sako, jog kartais ,,tekdavo iliustruoti ‘sausus’ straipsnius Azijos šalims skirtai laidai – kad jie įdomiau skaitytųsi”. ,,Subaru” jis iliustruodavo žemėlapius, o ,,Fuji” yra daręs reklaminį plakatą.
Įdomu ir tai, kad pasaulinei parodai, kuri 2005 m. vyko Aichi, Japonijoje, Nathan sukūrė Australijos talismaną (,,mascot”) ,,Kamone”, kuris buvo savotiškas taikos ambasadorius, keliavęs per Japoniją, aplankydamas įvairias mokyklas, kalbėdamas su vietine žiniasklaida.

Dailininkas yra išbandęs savo jėgas ir animacinių filmų srityje. 2002 m. ekrane pasirodė jo ,,How Quest Sought the Truth” pagal Ivana Brlic-Mazuranic premijuotą knygą ,,Croatian Tales of Long Ago”, kurioje atsispindi slavų mitologijos dvasia. Na, o kaip su baltų tautosaka? Ar Nathan nesudomintų, sakykime, ,,Eglė, žalčių karalienė”? Koks sutapimas! Dailininkas sako, kad su broliu Luke kaip tik dabar ir kuria filmą pagal baltų pasakas. Darbinis jo pavadinimas – ,,Pelėda”.


mnt
Kūrinys ,,Mountains” – iš lietuvio knygos ,,Scarygirl”.


,,Scarygirl” – ir dalelė šeimos

Bene didžiausias iki šiol kūrybinis Nathan pasiekimas – internetinė pasaka ,,Scarygirl”. Tai istorija apie
cret mergaitę, atsidūrusią negyvenamoje saloje. Jos vienintelis tikslas ir siekis – sutikti vyrą, kuris mintyse ją persekioja.

„Scarygirl” yra šeši veikėjai: pati herojė Scarygirl, gudrusis triušis Bunniguru, vienvaldis kalmaras Chihoohoo, protingasis aštuonkojis Blister, išdykėlis gyvūnas Treedweller bei dr. Maybe, kuris galbūt ir turi atsakymus į visus Scarygirl rūpimus klausimus.

Pasak autoriaus, mergaitės bruožai paimti iš kelių šaltinių. Savo charakteriu ji panaši į dailininko viduriniąją dukrą (Nathan turi tris vaikus, tačiau su žmona išsiskyręs). Kai kas atėjo iš jo paties sapnų. Jurevičius sako, kad Scarygirl gerokai subrendo nuo to laiko, kai pirmąsyk jį ,,aplankė”. Paklaustas, kuris veikėjas šioje istorijoje jam pačiam labiausiai patinka, dailininkas atsakė: ,,Nors Scarygirl yra mano dukra, tačiau Bunniguru yra mano mėgiamiausias.”

2004 m. ,,Oscar” premijos laimėtoja, ,,Passion Pictures” prodiuserė Sophie Byrne pakvietė Nathan pagal ,,Scarygirl” sukurti pilnametražį animacinį filmą. Kol kas istorija dar nėra išvydusi ekrano, tačiau mano pašnekovas įsitikinęs, jog po dvejų metų filmas tikrai bus.

,,Scarygirl” susidomėjo ir garsi Australijos leidykla ,,Allen and Unwin”. Istorija žaibiškai sulaukė ne tik didelio knygų mylėtojų palankumo, bet ir teigiamų kritikų įvertinimų. 2009 m. ,,Scarygirl” įteiktas ,,Aurealis” apdovanojimas už geriausiai iliustruotą knygą, o po metų ji įtraukta į ,,CBC Notable Picture Book List”.
,,Scarygirl” užvaldė ir virtualią erdvę. Prie šio projekto prisidėjo Nathan brolis Luke, parašęs muzikines kompozicijas. Netrukus ,,Scarygirl” milijonų internautų pradėtas linksniuoti kaip vienas geriausių kada nors sukurtų internetinių žaidimų. Toks įvertinimas, be abejo, labai pamalonina autorių. Paklaustas, ar jaučiausi pasiekęs savo kūrybinį zenitą, Nathan nusišypso ir užtikrina, kad jo herojė ateityje dar pasirodys, pavyzdžiui, ,,Xbox/Playstation” pavidalu. Planuojama ir antra knygos dalis, pagaliau – ir užsakyto filmo premjera!

Spalvingi darbai „keturiomis rankomis”

cretNathan darbų parodą ,,The Tales of Bucket Town” (kartu su Andrea Kang) šiuo metu galima pamatyti Čikagos ,,Rotofugi” galerijoje. Bendri dailininkų darbai pasirašyti ,,Harley and Boss” vardu. Patraukiau savo pašnekovą per dantį – tai kas iš tikrųjų ,,joja” ant motociklo, o kas vadovauja paradui? Nathan pašmaikštavo: ,,Andrea yra viršininkė, o mano ‘pravardė’ – Harley. Mes kartu kuriame ne tik meną, bet ir žaislus. Mūsų stiliai, nors ir skirtingi, sudaro darnią visumą.”

Andrea – žaislų kūrimo bei dizaino veteranė, daugelį metų dirbusi ,,Hasbro” bendrovės Playschool skyriuje. Parodoje ,,Rotofugi” galerijoje rodomi 42 autoriniai Nathan ir Andrea darbai – akrilika, akvarelė bei popieriaus karpiniai. Devyni paveikslai atlikti ,,keturiomis rankomis” – tai bendras Andrea ir Nathan darbo rezultatas. Juose Andrea paprasti, tačiau prestiziški karpiniai susilieja su Nathan detaliai tušu atliktu piešiniu.
Kad ,,Harley and Boss” kūriniai labai pageidaujami, buvo akivaizdu per parodos atidarymą rugpjūčio 5 d. ,,Rotofugi” galerija ,,sprogo” nuo lankytojų, o dailininkų darbai kaipmat pasipuošė raudonais taškiukais – ,,parduota”. Gaila tik, kad nebuvo Andrea ir Nathan sukurtų žaislų. Bet jiedu mielai priima bet kokius kūrybinius pasiūlymus ateičiai.

Aha, tas magiškas užburiantis žodis – ateitis. Ką gero žada ji šiam energingam ir išradingam dailininkui? Nathan norėtų pažadėti savo gerbėjams naujų internetinių žaidimų bei seniai laukiamą animacinį filmą, o šeimos nariams bei draugams – glaudesnio ryšio ir daugiau laiko kartu. Paklaustas apie laisvalaikį, jis susimąsto, o po to atsako, kad mėgstąs klausytis literatūrinių įrašų, gerti žalią arbatą ir... pasivaikščioti po kapines.


ctre

Nuotraukos iš Nathan Jurevičiaus archyvo.

Raimundas M. Lapas – filologas, muziejininkas, dailėtyrininkas, radijo darbuotojas. Nuo 1975 metų aktyviai bendradarbiauja spaudoje. ,,Ten, ekrane sužibus” autorius (1983).