amcham
JAV verslo misiją Lietuvoje neseniai pristatė JAV ambasadorė Lietuvoje Anne E. Derse. Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda ir LR ūkio ministras Rimantas Žylius.
 ELTA nuotr.


Pirmoji JAV verslo misija Lietuvoje: jei ne dabar, tai turbūt niekada

DALIA CIDZIKAITĖ

Daugiau nei prieš metus JAV Komercijos departamento sekretoriaus patarėjo Europai (deputy assistant secretary for Europe in the United States Department of Commerce) Juan Verde galvoje gimęs netikėtas sumanymas rengti pirmą sertifikuotą JAV verslo misiją Lietuvoje (ir regione) netrukus taps tikrove. Apie būsimos misijos, kuri vyks š. m. rugsėjo 25–27 d., formatą ir dydį jau galima spręsti iš žiniasklaidoje pasirodančių vis gausesnių žinučių. Apie ją, jos tikslus ir pasiruošimą „Draugui” sutiko papasakoti misiją organizuojančios Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje (American Chamber of Commerce in Lithuania, arba AmCham) valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda ir Lietuvos Respublikos ambasados JAV patikėtinis Simonas Šatūnas.

Paklaustas, kodėl misija rengiama būtent šiais metais, o ne metais anksčiau ar vėliau, T. Vizgirda sakė, jog į šį klausimą turi įdomų atsakymą. Pasak jo, ši misija rengiama… islandų dėka. Tai, kad Lietuva už šią pirmąją JAV verslo misiją Lietuvoje turi būti dėkinga praėjusiais metais Islandijoje išsiveržusiam Eyjafjallajökull ugnikalniui, nėra joks išsigalvojimas. 2010 metų balandį Lietuvoje lankęsis JAV Komercijos departamento sekretoriaus patarėjas Europai J. Verde dėl išsiveržusio ugnikalnio buvo kelioms dienoms „įkalintas” Lietuvoje. Lietuviai tokios progos nepraleido ir per tas tris dienas J. Verde, buvusiam Kanarų salų AmCham valdybos pirmininkui, sudarė galimybę susitikti su nemažu būriu Lietuvos verslininkų, susipažinti su Vilniumi, Lietuva. Atrodo, jog JAV pareigūno neplanuotai pailgėjusi viešnagė pavyko, nes prieš išvykdamas iš Lietuvos jis ištarė lemtingus žodžius: „Turite tiek daug galimybių, esate tokia patraukli šalis – jums būtinai reikia verslo misijos.” Į tokį pasiūlymą AmCham Lietuvoje valdyba negalėjo neatsiliepti. Pasak T. Vizgirdos, ilgai nedvejojusi valdyba nusprendė, jog jei ne dabar, tai turbūt niekada nebus lemta pasinaudoti tokia galimybe.

Jungtinės Amerikos Valstijos sertifikuotas verslo misijas kitose šalyse rengia jau beveik 13 metų. Liepos 12 d. LR ambasadoje Washington, DC vykusiame JAV-Lietuvos misijos pristatyme misijos tikslas nusakytas taip: stiprinti ir plėtoti verslo ryšius tarp JAV ir Lietuvos šalių įmonių, pristatant Jungtinėms Valstijoms verslo plėtros galimybes Lietuvoje, pritraukiant JAV investuotojus į šalies sparčiai augančias pramonės ir paslaugų sritis. Pirmajai JAV-Lietuvos verslo misijai pasirinktos sritys – informacinės technologijos; klientų aptarnavimo centrai; saulės elementų gamyba; biomasės gamyba ir bioplastikų gamyba.

Svarbų vaidmenį tokioje misijoje vaidina ir žodelis „sertifikuota”, kuris, pasak T. Vizgirdos, reiškia palaikymą – įvairiomis formomis, ne tik finansine, bet ir politine prasme, ir išteklius, kuriais Lietuva, rengdamasi šiai misijai, gali pasinaudoti. LR ambasados JAV patikėtinis S. Šatūnas, daug prisidedantis prie misijos organizavimo, mano, jog žodis „sertifikavimas” reiškia prekinio ženklo, kuris leidžia JAV administracijai prisidėti prie šios misijos reklamavimo per savo vietinius ofisus, uždėjimą. Misijos sertifikavimas, arba ženklo uždėjimas, įsitikinęs S. Šatūnas, dar labiau turėtų sudominti JAV verslo įmones šia misija.

AmCham Lietuvoje valdybos pirmininkas pasidžiaugė, jog prie misijos ruošos darbų ir sėkmės daug prisideda ir Lietuvos vyriausybė, ypač Ūkio ir Užsienio reikalų ministerijos. LR Ūkio ministerijai priklausanti programa ,,Invest LT” suteikė misijai finansinę paramą. URM daug padeda per garbės konsulus JAV (ypač LR gen. garbės konsulę Ohio Ingridą Bublienę ir garbės konsulę Los Angeles Daivą Čekanauskaitę-Navarrette), skleidžiant informaciją apie misiją. Pasak T. Vizgirdos, po liepos mėnesį Lietuvos ambasadoje Washington, DC vykusio priėmimo JAV valstybės atstovams amerikiečių bendrovių susidomėjimas misija patrigubėjo.

T. Vizgirdos vadovaujama AmCham Lietuvoje be konkrečios ministerijų pagalbos sulaukė ir svaraus LR premjero Andriaus Kubiliaus bei jo patarėjo Mykolo Majausko indėlio.

T. Vizgirdos nuomone, organizuojama JAV misija Lietuvoje turi labai daug privalumų. Pirmiausia JAV, kaip pasaulio didžiausia ekonomika, yra tik šešioliktoje vietoje tarp visų Lietuvos prekybos partnerių. Taigi čia slypi labai daug galimybių, ypač matant, jog dolerio kursas, palyginus su ankstesniais dešimt metų, tikrai yra patrauklus. Antra, Lietuva yra viena iš patrauklesnių šalių imtis verslo. ,,Tas patrauklumas yra palankus dėl įvairių sąlygų, – sakė AmCham Lietuvoje valdybos pirmininkas. – Viena iš pagrindinių yra ta, kad mūsų jaunimas yra labai gerai išsilavinęs, mūsų darbo rinkos pajėgumas daugelyje sričių yra didelis arba labai didelis.” Ne paskutinėje vietoje yra ir investicijų programa ,,Invest LT”, kuri leidžia iš Vyriausybės pritraukti lėšų apmokymams ir kitiems darbams. Tad, T. Vizgirdos nuomone, kai žiūrime į visą paketą, jis tikrai atrodo patraukliai – tiek eksportuotojams iš Amerikos į Lietuvą, tiek ir JAV bendrovėms, kurios norėtų investuoti į Lietuvą.

AmCham Lietuvoje valdybos pirmininkui antrina ir misijos sėkme besirūpinanti JAV ambasadorė Lietuvai Anne E. Derse. Rugpjūčio 8 dieną Vilniuje surengtoje konferencijoje ji teigė, jog Lietuva patraukli investicijoms ,,dėl aukštos kvalifikacijos profesionalų, aukšto lygio darbo etikos, naujovių potencialo bei strategiškai patogios geografinės padėties”.
Padedant JAV Komercijos departamentui, šiai misijai teko pasirinkti tik keletą, jau anksčiau minėtų sričių. ,,Pasižiūrėjome į Vyriausybės kryptis (IT sritis, bioplastiko gamyba, paslaugų ir aptarnavimo centrai ir kt.), į jau egzistuojančią gerą praktiką – jau Lietuvoje investavusias tokias bendroves kaip ‘IBM’, ‘Western Union’. Jei pavyko privilioti tokius vardus į Lietuvą, kodėl negalima plėsti to, ką jos daro?”, – retoriškai klausė T. Vizgirda.

Lietuvos vyriausybės skirtos pradinės investicijos į misiją leido AmCham Lietuvoje pasamdyti JAV įmonę „EXIM Trade Solutions”, jog ši padėtų ieškoti amerikiečių bendrovių, atitinkančių pasirinktas sritis ir Lietuvos įmones. Nors pokalbio metu T. Vizgirda negalėjo pasakyti JAV bendrovių pavadinimų, kol jų dalyvavimas misijoje nėra patvirtintas, jis sakė, jog tarp jų yra nemažai ,,Fortune 500” bendrovių. Šiandien jau žinoma, jog galimybėmis investuoti Lietuvoje domėsis tokios amerikiečių bendrovės kaip ,,AT&T” („Fortune” sąraše užimanti 12-tą vietą), ,,Exelon” (134-oji vieta ,,Fortune 500”), „Sutherland Global Services”, „Foxit Software”, „Informatix, Inc”, „Critical Solutions” ir kt. Planuojama, kad misijoje dalyvaus apie 50 Lietuvos ir 19 JAV įmonių.

Į klausimą, ar viena pasirašyta sutartis tarp JAV ir Lietuvos – pakankamas misijos pasiekimas, T. Vizgirda atsakė, jog JAV Komercijos departamento nuomone, viena sutartis jau yra laikoma sėkminga misija. ,,Kas yra misija? Tiesioginės investicijos ar sandoris, kai Amerika parduoda 100,000 šampūno buteliukų Lietuvos rinkai? Ne, misijos tikslas yra rasti dialogą tarp Lietuvos ir Amerikos. Taip pat tai – šalies ir šalies verslo reklama, – sakė T. Vizgirda. – Pats turėdamas verslą ieškau ambasadorių, kurie galėtų apie Lietuvą gražiai pakalbėti ir prikalbintų atvykti į mūsų šalį. Šiuo metu galima pastebėti, jog dauguma tų, kurie išvyksta iš Lietuvos, mūsų emigrantai, yra nusivylę Lietuva, ir jie savo naujiems draugams Anglijoje ar JAV apie ją atsiliepia neigiamai.”

Rugsėjo mėnesį Lietuvos laukia pirmoji sertifikuota JAV verslo misija, kurią, be kitų aukštų JAV pareigūnų, žada atlydėti JAV Kongreso narys John Shimkus, JAV Komercijos departamento sekretoriaus patarėjas Europai J. Verde, LR garbės konsulai iš JAV. Tai, pasak T. Vizgirdos, tik pradinis sąrašas, jis tikrai pasipildys. ,,Jei ši misija bus sėkminga, – prasitarė jis, – rengsime atsakomąją misiją – iš Lietuvos į Ameriką.”