Liepos 31 d. vakarą į Ravinia susirinko ne tik melomanai, bet ir astronomijos mėgėjai.
Russell Jenkins/Ravinia festivalio nuotr.

Kiekvienas turi savo žvaigždę, o kai kurie – ir visą žvaigždyną

RAIMUNDAS MARIUS LAPAS

Neseniai vienas žurnalistas paklausė buvusio Ravinia festivalio muzikos vadovo Christoph Eschenbach: „Jei į savo namus vienai dienai įsileistumėte ‘reality show’ filmavimo grupę, kas tokiame reportaže labiausiai nustebintų Jūsų gerbėjus?” Maestro nusišypsojo ir atsakė: „Nemoku įjungti televizoriaus.” Nesilygiuosiu į dirigentą kitur, tačiau televizoriaus ir aš nesu įsijungęs jau gal penketą metų (na, gerai, gerai – su retomis išimtimis). Mano gyvenimas sukasi aplink radiją, internetą, o vasaromis – Ravinia teikiamais malonumais. Kaip amerikiečiai pasakytų, „It’s home away from home...”

Iki tobulumo trūko nedaug

Liepos 31-oji, karštas vasaros vakaras. Nuo Michigan ežero pučia švelnus vėjelis. Highland Park padangėje – ir Ravinia estradoje – nuostabus žvaigždynas. Sužavėjo dirigento John Axelrod ir pianistės Gabriela Montero pirmoje dalyje virtuoziškai atliktas Edvard Grieg „Piano Concerto adur opus 16” (ypač „Allegro marcat”). Iš pat pradžių atrodė, kad yra visi elementai, turintys užtikrinti nepakartojamą koncertą. Po pertraukos klausėmės Gustav Holst (1874–1934) kūrinio „The Planets, opus 32”. Mano kaimynė Viktorija Kašubaitė Matranga iš anksto palinkėjo gerų įspūdžių ir užtikrino, kad Holst kūrinys man tikrai patiks (prieš porą metų tą pačią muziką ji girdėjo Millennium Park, Čikagos centre). Nesiginčysiu, kūrinys – saldainiukas. Muziką lydėjo įdomus filmas-skaidrių kompozicija. Paruoštas profesionalo – astronomo Jose Francisco Salgado, šis vaizdinis priedas turėjo būti įdomus net ir mažai moksle nutuokiančiam žiūrovui. Čikagos simfoninis orkestras grojo gerai, tačiau, mano galva, stigo režisūros, nebuvo sustyguotas laikas. Štai Marsas. Šaunu. Bet po to – per ilga pauzė. Kol vieni ploja, kiti eina iš salės... Venera – scenarijus kartojasi. Tokioje sumaištyje orkestras keliavo kosmosu iki pat Neptūno. Gaila, kad Axelrod kūrinio pradžioje klausytojai nebuvo įspėti susilaikyti nuo plojimų iki paskutinio akordo. Arba nepasistengė išvengti didesnių pauzių ir išlaikyti kūrinio vientisumo. Tikrai gaila – juk įspūdis būtų buvęs fantastiškas!

Rugpjūčio 4-tosios vakarą Ravinia koncertavo populiari dainininkė Demi Lovato. Gabi vokalistė, dainų kūrėja, muzikantė, aktorė, jau nekalbant apie tai, kad ji – tiesiog graži ir jauna mergina! Vis dėlto nesitikėjau, kad tą vakarą Ravinia paviljoną ir parką užkariaus vaikai – „teenie-boppers”, t. y. 8–14 metų mergaitės. Kiek buvo klyksmo, koks joms buvo džiaugsmas! Supratau, kad Lovato yra šiuolaikinių paauglių ikona, kaip mano vaikystėje buvo grupė „The Beatles”.Ravel gerbėjams prancūzas pianistas Jean-Yves Thibaudet padovanojo atmintiną vakarą rugpjūčio 7 d.

Atgaiva buvo ir prancūzų pianisto Jean-Yves Thibaudet koncertas rugpjūčio 7 d. Iki tol aš jį neakivaizdžiai pažinojau iš radijo transliacijų bei įrašų, tad tiesioginis susitikimas buvo ypač malonus. Prancūzo talentas ypač išryškėjo antroje vakaro dalyje per Maurice Ravel „Piano concerto D major”, kuris yra skambinamas kairiąja ranka. Thibaudet interpretacija buvo stulbinanti. Tikėkimės jį dažniau pamatyti muzikinėse Čikagos scenose.


Žavingoji Kiri Te Kanawa atliko ypatingą koncertą rugpjūčio 14 d. ,,Martin Theater”.
Ravinia festivalio nuotr.

Rugpjūčio 14 d. nuvykau į Kiri Te Kanawa koncertą intymiajame Martin Theatre. Ji – viena mylimiausių sopranų anglosaksų pasaulyje, ypač JAV bei Didžiojoje Britanijoje. 1944 m. Naujojoje Zelandijoje gimusios operos solistės repertuare vyrauja Mozart, Strauss, Verdi, Handel bei Puccini kūriniai. Ir šis vakaras neapsiėjo be Strauss („Stadchen”, „Morgen” bei „Cacilie”), jis taip pat buvo papuoštas Vivaldi, Giacomelli, Liszt, Barber, Berlioz, Massanet, Korngold bei Heggie kūriniais. Jeigu pirmieji koncerto kūriniai – Vivaldi ir Giacomelli – nuskambėjo kiek blankokai, tai į pirmos dalies pabaigą primadona įsijautė ir šmaikščiai atliko Samuel Barber „Do Not Utter a Word” (iš operos „Vanessa”). Aš ypač likau pamalonintas, išgirdęs Te Kanawa puikiai atliekamą Massenet „Adieu, notre petite table” (iš operos „Manon”) bei, deja, retai, girdimą Korngold „Glueck, das mir verblieb” (iš operos „Die tote Stadt”). Bisui buvo parinkta visų mėgstama arija „O mio bambbino caro” iš Puccini operos „Gianni Schicchi”. Divai akompanavo Kevin Murphy. Įvertinimas – penki balai be didesnių priekaištų.

Sezono akordai greitai nutils

Amerikos džiazo legenda Anita Baker pirmą kartą Ravinia pasirodys šeštadienį, rugpjūčio 25 d., 7:30 val. v. Ji – net aštuonių „Grammy” apdovanojimų savininkė, jos sąskaitoje – du auksiniai bei keturi platininiai albumai. Tie, kurie prisimena jos „Ain’t No Need to Worry”, „Giving You the Best I Got” bei „I Apologize”, supras, kodėl stipriai agituoju nepraleisti šios atlikėjos kūrybinio vakaro.


Amerikos džiazo legenda Anita Baker debiutuos Ravinia šeštadienį, rugpjūčio 25 d.7.30 v.v.


Modernaus šokio gerbėjams būtina savo kalendoriuose pasižymėti rugpjūčio 28-ąją. Tą antradienio vakarą į Highland Park sugrįžta šokių trupė „Momix Botanica”. Šis unikalus ansamblis stulbina savo vaizduote, tuo pačiu jo menas yra prieinamas ir suprantamas visiems. Net jei nesate dideli šiuolaikinio šokio gerbėjai, „Momix Botanica” atveju tinka prieš daugelį dešimtmečių amerikietiškoje dribsnių reklamoje nuskambėjęs šūkis: „Try it – you’ll like it...”Visų mėgstama  roko grupė ,,Duran Duran” Ravinia pirmą kartą pasirodys rugpjūčio 29 d. 


Sunku patikėti, kad pirmąsyk Ravinia scenoje pasirodys „Duran Duran”! Ši britų roko grupė pagarsėjo 9-ame dešimtmetyje, „when rock was rock”. Muzikantai daug dėmesio skiria ne tik savo muzikai, bet ir sceniniam įvaizdžiui – ne veltui pramogų pasaulyje jie linksniuojami kaip „the prettiest boys in rock”. Beje, grupė „Duran Duran” dalyvavo ir šių metų Londono olimpiados atidaryme, ten atliko jau klasika tapusį savo 1981 m. kūrinį „Planet Earth”. Nebuvau tarp išrinktųjų, dalyvavusių olimpinių žaidynių atidaryme, tačiau esu ramus, nes žinau, kad greitai išgirsiu „Duran Duran” arti savo namų. Ir dar viena alternatyva: jei nepakliūtumėte į jų koncertą trečiadienį, rugpjūčio 29 d., 7:30 val. v. (nes bilietai greitai tirpsta), žinokite, kad verta įsigyti vieną naujausių šios grupės albumų „All You Need is Now”.

Populiariausias Amerikos orkestras taip pat sugrįžta į Čikagą! Sezono uždaryme išgirsime itin talentingų muzikantų kolektyvą „The Knights”. Prieš daugiau nei dešimtmetį New York mieste suėjo kartu muzikantai, kompozitoriai, dainų tekstų autoriai, aranžuotojai ir nutarė propaguoti visus muzikinius žanrus – nuo baroko iki džiazo, nuo klezmer iki roko. Ir iškart pelnė žiūrovų simpatijas – ne vien šiame krašte, bet ir užsienyje. Penktadienį, rugsėjo 7 d., 8 val. v. jie koncertuos su garsiuoju violončelistu virtuozu YoYo Ma (programoje – Schumann, Debussy, Ades kūriniai), kitą dieną, rugsėjo 8-ąją, 7:30 val. v. – su smuikininku Itzhak Perlman (Tchaikovsky „Koncertas smuikui” ir Beethoven „Penktoji simfonija”), o paskutinę sezono dieną, rugsėjo 9-ąją, 7 val. v. – su amerikiete sopranu Dawn Upshaw („Los Angeles Times” ją vertina kaip „one of the most consequential performers of our time”). Baigiamajame koncerte Upshaw atliks Debussy, Couperin, Stravinsky, Ravel bei Milhaud kūrinius.

Visada sakydavau savo draugams melomanams: „Žinok, kad vasara baigiasi tada, kai nutilsta nuostabūs muzikos garsai Highland Park padangėje.” Ravinia yra nepakartojama užuovėja trokštantiems išgirsti aukščiausio lygio muzikavimą neapsakyto grožio gamtos kampelyje. Tikiu, kad neliksite abejingi mano patarimams. Kol dar ne vėlu, nuvykite ir patys tuo įsitikinkite. Parkas lengvai pasiekiamas tiek traukiniu (tvarkaraštį sužinosite apsilankę svetainėje www.metrail.com), tiek automobiliu (Edens greitkeliu). Jis yra netoli, vos 20 mylių nuo Čikagos centro. Bilietų kasa dirba kasdien (tel. nr. 847-266-5000, interneto svetainė www. ravinia.org).


Ugningą vakarą rugpjūčio 21 d. prižada visiems populiarusis "River North Dance Chicago"
 

Beethoven gerbėjams būtina savo kalendoriuose pasižymėti rugsėjo 6 d.
kai į Highland Park sugrižta "Juilliard String Quartet"Dainininkas dainavęs net JAV prezidentams Baltuose rūmuose,
visų mylimas Lyle Lovett vėl koncertuos Ravinia rugpjūčio 24 d.