REDAKTORĖS ŽODIS



„Draugas” + „Facebook” = Draugaukime!

VAIDA LOWELL

Prieš gerą dešimtmetį analizavau temą apie televizijos ateitį. Remdamasi  žinovų spėjimais tuomet drįsau kelti hipotezę, kad televizija, kaip reiškinys, laikui bėgant pamažu išnyks, tačiau išlaikys savo funkcijas kitais būdais. Šis spėjimas įgyja pagreitį. Ar kas galėjo patikėti, kad televizijos laidas kadaise žiūrėjus tvarkaraščio numatytu metu per televizoriaus ekraną, ateityje bus galima žiūrėti delno dydžio prietaisuose bet kuriuo paros metu?

Spaudos skaitytojų įpročiai taip pat keičiasi. Trečiabangiai, užaugę naujųjų technologijų apsuptyje, informacijos ieško interneto tinkle, kompiuterių, mobiliųjų ir planšetinių skaitytuvų ekranuose, ir tik išimtinais atvejais – tradicinio pašto dėžutėse. Analitikai  pranašauja, kad laikui bėgant tradicinė spauda ir knygų leidyba persikels į elektroninį formatą.

Informacijos amžius prieš beveik dešimtmetį visuomenei metė naują iššūkį – socialines medijas. Į kasdienybę jos skverbiasi vis dažniau girdimais pavadinimais „Facebook”, „Twitter”, „Pinterest”.

Pamenu pernai rudenį Maine valstijoje įvykusį 4 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimą. Toks gamtos reiškinys šioje Amerikos dalyje buvo visiškai netikėtas. Buvau šio įvykio liudininkė – driokstelėjo baisus triukšmas ir namas sudrebėjo tarsi lėktuvas būtų nukritęs ant stogo ar rūsyje būtų sprogęs kuro katilas. Išbėgus į kiemą visi kaimynai dalijosi ta pačia istorija ir trūkčiojo pečiais, nežinodami, kas įvyko. Mobilieji telefonai dėl staiga apkrautų tinklų neveikė ir paskambinti kam nors buvo neįmanoma. Net į galvą nešovė įsijungti televizorių ar radijo imtuvą. Pirmiausia apsilankiau „Facebook” tinkle pasidalinti su draugais šia neįprasta patirtimi, o draugai ir draugų draugai jau dalijosi šia žinia ir  patvirtino faktą, kad įvyko žemės drebėjimas. Iš įvairių pasisakymų buvo galima suprasti, kad šis gamtos reiškinys nuostolių nepridarė, bet apėmė didžiulę teritoriją nuo šiaurės Maine iki centrinio New York. Vietiniai dienraščiai savo interneto tinklalapiuose šią informaciją paskelbė tik po kelių valandų. Socialinių tinklų lankytojai vėliau juokavo, jog didžiausias žemės drebėjimo nuostolis buvo prarasta valanda laiko naršant pažįstamųjų interneto paskyras, ieškant kas taip pat pajuto žemės drebėjimą.

Šis pavyzdys parodo, kaip socialiniuose tinkluose informacija pasklinda akimirksniu. Tyrėjas Richardas Sweeney išskiria naujajai kartai būdingą pasirinkimo, mokymosi iš patirties, bandymų, nekantrumo ir „savo” skaitmeninio pasaulio svarbą. Kartais vadinama „Tinklo” karta (Net Generation), nuo gimimo apsupta technologijų, bendrauja „nomadine” kalba – trumposiomis žinutėmis, laiką leidžia socialiniuose tinkluose ir daug mažiau laiko skiria tradiciniam skaitymui ar tradicinei žiniasklaidai.

„Facebook” laikomas naudingiausiu socialinės medijos kanalu. Kuriamas turinys yra abipusis, atviras komentarams ir kritikai, lengvai prieinamas. Pavieniai vartotojai ir organizacijos suburia „savo” bendruomenes, atsiranda abipusis dialogas. Tradicinės žiniasklaidos formos veikia principu „vienas informacijos skleidėjas daugeliui”, o socialinės medijos – pagal modelį „daugelis daugeliui”. Jos keičia būdus, kuriais žmonės atranda, skaito ir dalijasi informacija.

„Facebook” veikia „draugų” principu. „Facebook” vartotojai atranda jiems patinkantį puslapį (arba gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai pakviečiami) ir spaudžia „patinka”.

Tuomet visos puslapio naujienos pasirodo jų asmeninių puslapių naujienų rinkinyje arba taip vadinamoje „sienoje”.

Sukurti  „Facebook” paskyrą yra paprasta, ir tai gali kiekvienas interneto vartotojas ar organizacija. Sėkmingos yra tos organizacijos, kurios reguliariai pristato naujienas, dalijasi nuotraukomis, reaguoja į aktualijas, organizuoja konkursus. Aktyvumas skatina pažinimą, o šis – skaitytojų žingeidumą bei naujienų laukimą. Žmonės socialiniuose tinkluose linkę „sekti” organizacijų puslapius, pasirinkę pagal savo pomėgius ir požiūrius. Skaitytojai tiesiogiai komentuoja jų dėmesį patraukusį įrašą, dalijasi juo su draugais, skatina kitus domėtis jų perskaityta naujiena. Šiame tinkle skaitytojas gali būti ir turinio kūrėjas, ir leidėjas.

Pagal analitikų bendrovės „Socialbakers” duomenis, daugiau nei 1 milijonas „Facebook” prisiregistravusiųjų vartotojų yra lietuviai. Maždaug milijonas lietuvių kilmės žmonių gyvena išsibarsčiusių ir JAV, bet retas „Tinklo” kartos lietuvis yra girdėjęs apie daugiau nei šimtmetį gyvuojantį „Draugą”.

Šią vasarą „Draugas” žengė naują žingsnį – mus jau galite rasti socialiniame tinkle „Facebook” adresu www.facebook.com/draugolaikrastis. Kviečiame visus mūsų skaitytojus spausti „patinka”, kviesti savo draugus, giminaičius ir lietuviškų organizacijų atstovus prisijungti prie paskyros ir aktyviai komentuoti, išsakyti savo nuomonę ir siūlyti davo idėjas. „Facebook” mums pagelbės pažinti jus, mieli skaitytojai, ir padės mums pasiekti skaitmeninės kartos skaitytojus.

Primename, kad „Draugą” galima prenumeruoti jau ir internetu vienu pelės paspaudimu bet kuriame pasaulio krašte: www.draugas.org. Ne paslaptis, kad skaitmeninė leidyba mažina leidybos išlaidas ir potencialiai turi galimybę pritraukti ne tik didesnį JAV lietuvių skaitytojų ratą, bet ir atrasti naujų skaitytojų Lietuvoje ar bet kuriame pasaulio kampelyje, kuriems nereikėtų pasikliauti tradicinio pašto paslaugomis.

Jei naudojate kompiuterį ir naršote po internetą, būtinai užsukite į mūsų naująjį  „Facebook” puslapį. Susipažinkime: „Draugas” + „Facebook” draugai = Draugaukime!

Vaida Lowell – ,,Draugo” ,,Facebook” ir skilties ,,Rytys” redaktorė