Minėjimo dalyviai (iš k. į d.): Jungtinio Baltų Amerikos nacionalinio komiteto (JBANC) vykdantysis direktorius Karl Altau, Atlanto Tarybos (Atlantic Council) vicepirmininkas Damon Wilson, Latvijos Respublikos ambasadorius JAV Andris Razans, Estijos ambasadorė Marina Kaljurand, JAV LB Washington apylinkės pirmininkė Diana Vidutis, ir Lietuvos Respublikos ambasadorius JAV ir Meksikai Žygimantas Pavilionis.
Algio Luko nuotraukos

Ar pažymėsime Juodojo kaspino dieną Kapitolijaus Rotondoje?

ROSSETA VINGEVIČIŪTĖ-WILBUR

Vos už kelių blokų nuo JAV Senato stovi paminklas komunizmo aukoms atminti. Tai bene vienintelė vieta Amerikoje, kur kasmet rugpjūčio 23 d. prisimenamas MolotovRibbentrop paktas bei jo slaptieji protokolai, neteisėtai padaliję Europą ir penkioms dešimtims metų nulėmę milijonų žmonių likimus.

Karl Altau, Jungtinio Baltų Amerikos nacionalinio komiteto vykdantysis direktorius, pasidžiaugė, jog šiemet minėjime dalyvavo dvigubai daugiau žmonių nei pernai. Tačiau Lietuvos Respublikos ambasadorius JAV ir Meksikai Žygimantas Pavilionis teigė, jog ši diena turėtų būti prisimenama ir pažymima gerokai plačiau. Ir kad nereikia laukti, kaip buvo laukiama 50 metų, kad būtų pastatytas paminklas komunizmo aukoms atminti.

Lietuvos ambasadorius pasiūlė kitais metais, kai Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungos Tarybai, Juodojo kaspino dieną minėti Kapitolijaus Rotondoje, anot jo, svarbiausioje vietoje Washington, DC. Taip pat reikia siekti, jog Juodojo kaspino diena būtų oficialiai minima JAV, kaip tai nuo 2009 m. yra daroma ES bei kaimyninėje Kanadoje.

Baltijos šalių ambasadoriai bei minėjime dalyvavę vietos Lietuvos, Latvijos ir Estijos bendruomenių atstovai tarėsi, kaip bendromis pastangomis įtikinti JAV Kongreso narius įtraukti Juodojo kaspino dieną į minėtinų dienų sąrašą. Manau, jog šiam tikslui pasiekti teks pasitelkti ir lenkų bei kitų Rytų ir Centrinės Europos šalių bendruomenes JAV.

Dviejų žymiausių Europos diktatorių sandėrį svarbu prisiminti kasmet, kad ateityje tokie dalykai nepasikartotų.


Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis kalba Juodojo kaspino dienos minėjime prie Komunizmo aukų paminklo Washington, DC.