Lietuvos verslo konfederacijos Korporatyvinių reikalų direktorė, PLEF projekto vadovė Kristina Lukošiūtė.

„Lietuva – Jūsų vartai į Europą”

Tokiu pavadinimu PLEF-2012 prisistatys Čikagai

LORETA TIMUKIENĖ

Ketvirtus metus iš eilės rengiamas Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas (PLEF) šių metų rugsėjo 21 dieną vyks bene didžiausią lietuvių bendruomenę turinčiame JAV mieste – Čikagoje. „Lietuva – Jūsų vartai į Europą” – tokiu skambiu pavadinimu PLEF-2012 prisistatys Čikagai ir svečiams. Apie tai, kokių ambicijų, planų turi renginio organizatoriai, kalbamės su Lietuvos verslo konfederacijos Korporatyvinių reikalų direktore, PLEF projekto vadove Kristina Lukošiūte.

,,Net ir patys JAV gyvenantys lietuviai pripažįsta, kad JAV verslo pasauliui Lietuva vis dar nežinoma ir neatrasta šalis. Nors per daugiau nei 20 nepriklausomybės metų tapome veržlia, novatoriška šalimi, kur smarkiai išvystytos aukštosios technologijos, stipri tradicinė pramonė, tačiau daugelio žmonių sąmonėje vis dar tvirtas kitoks Lietuvos paveikslas”, – sakė K. Lukošiūtė. Pasak jos, šio renginio tikslas – suburti geriausius Lietuvos verslo ir mokslo sričių specialistus, JAV bendrovių, jau vykdančių veiklą Lietuvoje, atstovus, bei išeivijos verslo ir mokslo atstovus, kurie pristatytų Lietuvą kaip patikimą verslo partnerį ir patrauklią vietą investicijoms. Norima užsienyje gyvenančius lietuvius įtraukti į Lietuvos ekonominį gyvenimą, nes jų patirtis, žinios ir ryšiai yra neįkainojama vertybė.

PLEF organizuojamas kasmet. Vienais metais renginys vyksta Vilniuje, kas antrus metus – užsienio šalyje, kurioje yra gausi lietuvių išeivijos bendruomenė. Du kartus, 2009 ir 2011 m., PLEF vyko Vilniuje, 2010 m. – Londone. Kasmet renginyje apsilanko keli šimtai lietuvių kilmės verslo, mokslo, kultūros atstovų iš viso pasaulio bei užsienio verslininkų, besidominčių verslo galimybėmis Lietuvoje. Kiekviename forume, anot K. Lukošiūtės, būdavo nemažai atradimų – asmenybių, ryšių, bendradarbiavimo galimybių. Pavyzdžiui, pirmame PLEF, vykusiame 2009 m., dalyvavęs Ilja Laurs, vienos didžiausių pasaulio mobiliųjų aplikacijų bendrovės „GetJar” įkūrėjas, tuomet dar nebuvo plačiai žinomas. Dabar jis garsina mūsų šalį visame pasaulyje ir kiekvienais metais savo patarimais padeda organizatoriams ruošti rorumo programą. Iš PLEF yra gimusių daug naujų sumanymų, kurie skatina po visą pasaulį išsibarsčiusius lietuvių kilmės žmones bendrauti ir bendradarbiauti.

,,Išeivija sulaukia vis daugiau Lietuvos valdžios dėmesio, kuriami nauji projektai, kaip įtraukti užsienyje gyvenančius lietuvius į šalies gyvenimą. Mūsų tikslas nėra skatinti sugrįžti į Lietuvą, mes skatiname bendrauti ir bendradarbiauti. Galima daug nuveikti šalies labui ir būnant toli”, – įsitikinusi K. Lukošiūtė.

Pasak PLEF organizatorės, rengiant pirmus forumus, buvo sunku surinkti užsienyje gyvenančių lietuvių adresus, telefonus. Dabar ryšių daugėja ir žinia apie PLEF bei kitus panašius sumanymus sparčiai plinta. Užsienyje vykstantis PLEF šiek tiek skiriasi nuo vykstančių Lietuvoje, nes kviečiami ne tik toje šalyje gyvenantys lietuviai, bet ir tos šalies įmonės, kurias domina verslo galimybės Lietuvoje.

Šių metų forume net keletas JAV bendrovių, jau veikiančių Lietuvoje, dalinsis savo patirtimi ir pristatinės Lietuvą tokią, kokią jie mato iš savo perspektyvos. Tai „Kraft Foods”, „Western Union”, „Moog Medical Devices”, „Strategic Staffing Solutions”. Bus pristatomos perspektyviausios Lietuvos verslo sritys: informacinių technologijų, biotechnologijų, inžinerinės pramonės, medicinos ir sveikatos paslaugų. Kiekvieną jų pristatys didelę patirtį šiose srityse turintys profesionalai. Mindaugas Glodas – ilgametis ,,Microsoft Lietuva” vadovas, šiuo metu jau padaręs karjeros šuolį tarptautiniame lygmenyje bendrovėje ,,Microsoft”. Jis taip pat yra IT bendroves vienijančios asociacijos INFOBALT valdybos narys. Biotechnologijų sektorių pristatys bene didžiausias šios srities žinovas Lietuvoje – prof. Vladas Bumelis, kuris šiais metais buvo išrinktas ,,Metų CEO” (Chief Executive Officer” – vadovaujantis darbuotojas/pareigūnas). Apie inžinerinės pramonės galimybes pasakos šios srities įmones vienijančios asociacijos LINPRA direktorius dr. Henrikas Mykolaitis. Medicinos, SPA ir sveikatinimo sritį pristatys keleto šios srities asociacijų prezidentas ir vienos didžiausių Lietuvos privačios medicinos klinikos vadovas Laimutis Paškevičius. Šiose sesijose dalyvaus ir daugiau minėtų sektorių atstovų.

PLEF dalyvaus per 100 JAV ir tarptautinių bendrovių atstovų iš jau minėtų sričių. Tikimasi, kad jie pamatys bendradarbiavimo galimybių, o galbūt nutars investuoti Lietuvoje. Rugsėjį vyksiančiame forume dalyvausiančius JAV ir tarptautinių bendrovių atstovus dalyvauti kviečia organizatorių samdomi patarėjai JAV, nes jie, pasak organizatorių, artimai dirba su JAV įmonėmis ir geriausiai žino, kaip užsieniečius sudominti apsilankyti renginyje, kuriame pristatoma Lietuva.

PLEF dalyviai labai priklauso nuo to, kurioje šalyje vyksta forumas. 2010 metais Londone vykusiame renginyje daugiausiai dalyvių sulaukta iš Jungtinės Karalystės. PLEF vykstant Lietuvoje, susirenka dalyviai iš viso pasaulio. ,,Smagu, kad kaskart pamatome naujų veidų, – vadinasi, žinia apie šį renginį plinta. Yra ir nuolatinių ‘gerbėjų’, kurie forume lankosi kasmet”, – džiaugėsi PLEF projekto vadovė.

Ji pakvietė besidominčius verslo galimybėmis Lietuvoje nepraleisti progos ir atvykti į ateinančių metų PLEF, vyksiantį liepos 4–5 d. Vilniuje. Forumo organizatoriai tikisi, kad tai bus didžiausias iš visų buvusių renginių – Lietuva tuo metu kaip tik pradės pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, tad planuojama sulaukti garbių svečių ir garsių vardų.

Šiųmetinį PLEF buvo planuojama surengti Izraelyje, tačiau sutrukdė politiniai neramumai tame regione. Vėliau buvo minimas Atlanta miestas, GA, kur rugsėjo pabaigoje vyks JAV LB XX Tarybos sesija, tačiau Lietuvos Respublikos ambasadai pasiūlius PLEF organizuoti JAV, Čikaga iš karto buvo svarstoma kaip vienas realiausių variantų. Gana simboliška, kad Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas vyks mieste, kuriame yra gausiausia lietuvių bendruomenė.

Pagrindiniai renginio organizatoriai – Lietuvos verslo konfederacija. Šiame projekte jiems kasmet talkina valstybiniai partneriai: Užsienio reikalų ministerija, Ūkio ministerija, VŠĮ „Versli Lietuva”, VŠĮ „Investuok Lietuvoje”, VŠĮ „Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra”. Šiemet, renginį organizuojant JAV, prisideda ir Lietuvos ambasada Washington, DC, Lietuvos generalinis konsulatas Čikagoje, didžiulę pagalbą teikia Lietuvos prekybos biuras Čikagoje, atstovaujantis VŠĮ „Versli Lietuva”. Turima ir entuziastingų Čikagos lietuvių, savanoriškai prisidedančių prie renginio organizavimo.

PLEF2012 globėja – LR prezidentė Dalia Grybauskaitė, ji tą savaitę dalyvaus New York mieste vyksiančioje Jungtinių Tautų sesijoje, tad šalies vadovės darbotvarkė bus labai įtempta ir iki Čikagos jai nepavyks atskristi. Ji renginio dalyvius pasveikins video sveikinimu.

Forumas vyks viešbutyje „Four Seasons Hotel Chicago”, adresu 120 East Delaware Place, Chicago, IL 60611. Dalyvavimas renginyje nemokamas, būtina išankstinė registracija. Užsiregistruoti galima tinklalapyje www.plef.lt. Renginyje kviečiami dalyvauti verslo ir mokslo atstovai, kurie turės progą naujai atrasti Lietuvą bei jos galimybes.