Apie įsivaikinimo galimybes Lietuvoje

Aurelija Tamošiūnaitė

Rugsėjo 25 d. Sunny Ridge Family Center, įsikūręs Bolingbrook, Illinois, rengia informacinį susitikimą seminarą, skirtą asmenims ar susituokusioms poroms, kurie norėtų įsivaikinti vaikus iš Lietuvos. Už įsivaikinimo Lietuvoje programą atsakingas Bob McNeill ,,Draugui” teigė, jog šiame susitikime bus pristatyta nemažai dalykų: bus papasakota trumpa Sunny Ridge Family Center istorija, pristatytos šio centro vietinės ir tarptautinės įsivaikinimo programos, įsivaikinimo galimybės Lietuvoje, bus diskutuojama apie tai, dėl kokių priežasčių vaikus reiktų įsivaikinti, koks įsivaikinimo procesas Lietuvoje ir JAV, kokių dokumentų reikalauja JAV ir Lietuvos įvaikinimo įstaigos, kokie mokesčiai bei kelionių reikalavimai. ,,Mūsų tikslas, – kaip teigė McNeill, – yra suteikti žmonėms visapusišką informaciją apie tai, kokie įvaikinimo reikalavimai ir kokios įvaikinimo procedūros laukia būsimųjų tėvų.”
Galimybės

Lietuvoje, pašnekovo teigimu, kasmet įvaikinama apie 60 vaikų. Paprastai šie vaikai įvaikinami užsienyje gyvenančių šeimų. Vidutiniškai maždaug apie 20 šių vaikų vėliau auga JAV piliečių šeimose. Dauguma vaikų yra kilę iš asocialių šeimų, kurių tėvai negali išlaikyti, negali jais rūpintis dėl ekonominių, socialinių ar medicininių priežasčių. Vaikai Lietuvoje, kuriuos galima įsivaikinti per šią programą, yra vyresni nei 6 metų ir turi specialių poreikių. Galima įsivaikinti ir brolius bei seseris kartu.

Įsivaikinimo reikalavimai

Įsivaikinti vaiką Lietuvoje, pasak McNeill, turi teisę tiek vieniši asmenys, tiek susituokusios 25–49 metų poros. Nėra jokių santuokos trukmės reikalavimų, įsivaikinti gali ir išsituokę asmenys, taip pat asmenys, turintys savo ar jau anksčiau įvaikintų vaikų. Būsimieji tėvai turėtų būti geros sveikatos, neturėti jokios kriminalinės praeities bei būti finansiškai apsirūpinę.

Centro patirtis

Sunny Ridge Family Center dirba nuo 1926 metų, o įvaikinimu tiek JAV, tiek užsienyje užsiima nuo 1981 metų, tad yra sukaupęs nemažą šio darbo patirtį. Per visus šiuos metus, McNeill teigimu, šis centras padėjo įsivaikinti 3,000 vaikų iš 46 šalių. Paklaustas, kada šis centras pradėjo bendradarbiauti su Lietuva, McNeill teigė, jog 2006 metais vienas iš Amerikos lietuvių bendruomenės narių kreipėsi į Sunny Ridge Family Center prašydamas apsvarstyti įsivaikinimo Lietuvoje galimybes ir galimą bendradarbiavimą. O jau 2006 m. lapkritį Sunny Ridge Family Center Lietuvos įvaikinimo tarnybos Vilniuje buvo patvirtinta kaip akredituota institucija.

Dažniausiai lietuviukus įvaikina nelietuviai

Paklaustas, kokių būsimųjų tėvų daugiau tikisi pamatyti susitikime – lietuvių kilmės ar amerikiečių, McNeill teigė, jog Sunny Ridge Family Center ieško tokių žmonių, kurie būtų atsidavę kurti šeimą įsivaikindami vaiką. ,,Mes ieškome šeimų, kurios žinotų sunkumus, kylančius įsivaikinant vyresnį vaiką ar brolį ir seserį, taip pat vaikus su specialiaisiais poreikiais. Nors dalyvauti šioje programoje gali bet kokį etninį pagrindą turinčios šeimos, šiame susitikime labai tikimės sulaukti ir lietuvių kilmės šeimų.” McNeill teigimu, vis dėlto daugiausia vaikų iš Lietuvos yra įvaikinami nelietuvių kilmės šeimų, dauguma jų įvaikinami Italijoje.

Įsivaikinimo Lietuvoje programos vadovas teigė, jog įsivaikinimo procesas Lietuvoje panašus kaip ir kitose šalyse, yra tiek pat sunkumų. Dauguma šalių, tarp jų Lietuva ir JAV, yra Hagos konvencijos (Hague Treaty), kuri nustato įvaikinimo procedūras, narės. Iš būsimųjų tėvų reikalaujama nemažai dokumentų, laukia pokalbiai su socialiniais darbuotojais, taip pat kelionės į Lietuvą.

Specialiųjų poreikių turintys vaikai laukia naujųjų tėvelių

Nors, McNeill teigimu, Sunny Ridge Family Center kuruoja ir sveikų vaikų įvaikinimo programas, dauguma įvaikinimo laukiančių vaikų yra su specialiaisiais poreikiais. Visos šeimos, kurios nori įsivaikinti vaiką su specialiaisiais poreikiais, lanko priešįsivaikinimo seminarus, taip pat specialius centro kursus, įsivaikinimo konferencijas. T. y. norintys įsivaikinti asmenys yra visapusiškai paruošiami, su kokiais sunkumais gali tekti jiems susidurti ir ką reikia žinoti apie specialiųjų poreikių turinčius vaikus. „Išsamūs priešįsivaikinimo kursai yra dalis įsivaikinimo proceso, kad šeimos būtų pasiruošusios auginti vaiką, turintį socialinių, emocinių, sveikatos ar mokymo sutrikimų”, – pasakojo McNeill.

,,Dauguma vaikų iš Lietuvos yra įvaikinami dėl to, kad jų biologiniai tėvai negali patenkinti jų socialinių, emocinių ir fizinių poreikių. Kai kuriems vaikams iš karto po įsivaikinimo bus reikalinga švietimo ir medicininė pagalba. Lietuvos įvaikinimo tarnyba reikalauja, kad įsivaikinus, agentūros socialinis darbuotojas 6 kartus apsilankytų šeimoje, taip užtikrinant, kad vaikas ar vaikai yra tinkamai prižiūrimi”, – teigė McNeill.

Belieka paraginti visas lietuvių kilmės šeimas ar asmenis, norinčius įsivaikinti vaikutį iš Lietuvos ir suteikti jam gyvenimo pilnatvę, kurios jis negalės gauti Lietuvoje, apsilankyti rugsėjo 25 d., ketvirtadienį, 7 val. v. Sunny Ridge Family Center, 270 Remington Blvd., Suite C, Bolingbrook, IL 60440. Daugiau informacijos galima gauti paskambinus telefonu: 630-754-4504.