Dinamiškasis tenoras Richard Croft Idomeneo vaidmenyje Mozart operoje ,,Idomeneo”.
 Todd Rosenberg nuotr.
Muzikinis balzamas širdžiai

RAIMUNDAS MARIUS LAPAS

Neseniai per WFMT, klasikinės muzikos radijo stotį Čikagoje, išgirdau auksinę mintį, kurią net užsirašiau savo užrašų knygutėje: „Niekas taip nepersmelkia jausmų, kaip muzika.” Laidos vedėjas pasakojo, kad tai pastebėjo dar senovės Egipto žyniai – šventyklose jie tam tikrais sąskambiais gydydavo ligonius. Stebuklingą muzikos poveikį nuo seno pripažino ir senovės graikai. Žymusis jų dainius Orfėjas, anot amžininkų, savo lyra priversdavo ,,nurimti, susitaikyti žmones, žvėris ir visą visatą”, o jo sekėjas mąstytojas Pitagoras muzika gydė sunkius ligonius. Žinome, jog ir šiandienos mokslininkai savo stebėjimais, bandymais nuolat įrodinėja, jog klasikinė ar liaudies muzika gerina virškinimą, malšina skausmus, gydo širdies bei dvasios ligas. Net augalai, ir tie geriau auga!

Turiu pasakyti – tai tikra tiesa! Yra tokia vieta Čikagoje, kur nejaučiu nei virškinimo sutrikimų (net po įveiktos pintinės su ,,Asiago” sūriu, prancūzišku batonu bei ,,Pinot Grigio”), nei širdies skausmų. Toje padangėje manęs nekamuoja jokios dvasinės bėdos. Ir augmenija čia vešlesnė nei kur kitur! Jau supratote, jog mano (tikiuosi, ir Jūsų) vaistai nuo depresijos bei visokiausių ligų yra tapęs Ravinia muzikos festivalis Highland Park.

Nuostabi opera, dinamiškas šokis, o desertui – senas geras rokas

Susikrimtau negavęs bilieto į Mozart operą „Užburtoji fleita”. Tačiau, kaip sakoma, nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Kita to paties kompozitoriaus opera „Idomeneo”, rugpjūčio 16 d. nuskambėjusi ,,Martin Theater”, buvo puiki. Išties nuostabus pastatymas: minimalistinė David Lefkowich režisūra, itin jautriai į savo personažus įsigilinę solistai (gal net geriau juos pavadinti dainuojančiais aktoriais?). Veikalo dramatiškumui atskleisti neprireikė didelių dekoracijų. Richard Croft atliekamas Idomeneo praskrido tarsi meteoras – taip aukštai ir dramatiškai pakilęs į neapsakytas erdves. Jautri intonacija, patraukli sceninė laikysena – puikios solisto meninės savybės. Nukakti į Highland Park tą vakarą buvo verta vien dėl Croft antrajame veiksme atliekamos arijos „Fuor del mar”.,,Momix” – užburiantis šokių kolektyvas. Nei baletas, nei pramoginiai šokiai – kažkas savito ir nematyto šiuolaikinėje scenoje. Kartą pamatęs šios tarptautiniu mastu žinomos šokėjų-iliuzionistų trupės spektaklį, net didžiausias šokio meno skeptikas turėtų pakeisti savo nuomonę ir tapti jų gerbėju. Aš taip pat, nors jau matęs šią trupę Ravinia scenoje, neatsispyriau pagundai nelabai patogų antradienio vakarą dar kartą pasigrožėti neeiliniu spektakliu mįslingu pavadinimu „Botanica”. Pavadinamas atskleidžia tai, ką matome scenoje: metų laikai, gamta, gėlės, medžiai, vabzdžiai... Tyla. Ramybė. Zenas. Meno vadovui Moses Pendleton belieka palinkėti ir toliau kurti nuostabius spektaklius bei neaplenkti Highland Park.


Šokių trupės ,,Momix” atlikta programa ,,Botanica” dar ilgai liks žiūrovų atmintyje.
 Ravinia Festival nuotr.

Rugsėjo 1-osios vakarą į Ravinia susirinko tokia minia, kad net sunku buvo patikėti savo akimis. Pritrūko bilietų net į parką (o jame, spėju, telpa apie 15,000, gal ir daugiau žmonių!). Paprastai sausakimša Ravinia reiškia du dalykus: nuostabius orus ir puikius atlikėjus. „So what you want, be what you are” – buvo to vakaro atlikėjų Daryl Hall ir John Oates savotiškas iššūkis klausytojams. Jau daugiau kaip 40 metų Daryl ir John linksmina savo gerbėjus. Karjeros pradžioje labiau atstovavę „rhythym and blues” muzikos mokyklai, ilgainiui jie persimetė į roką. Highland Park scenoje muzikantai pasirodė trečią kartą (pirmą kartą Ravinia juos išvydo 1997 m.), o išparduoti bilietai į koncertą festivalio rengėjams buvo aiškus ženklas, kad žiūrovai ir toliau mielai klausysis legendinėmis tapusių jų dainų „Rich Girl”, „Private Eye” bei kitų.


Daryl Hall ir John Oates – geras, senas rokas ...


„Last, but not least”...

Vienas populiariausių orkestrų Amerikoje yra „The Knights”. Tad nenuostabu, kad į orkestro dirigento Eric Jacobsen kvietimą kartu muzikuoti atsiliepė trys muzikos milžinai. Vasaros sezoną Ravinia orkestrui padėjo užbaigti: rugsėjo 7 d. Yo-Yo Ma, rugsėjo 8 d. – Itzhak Perlman, rugsėjo 9 d. – Dawn Upshaw.

Yo-Yo Ma – šių laikų fenomenas. Vienas geriausių muzikantų pasaulyje, jis tapo Ravinia numylėtiniu nuo pat pirmojo savo koncerto čia 1982 m. Šįkart Maestro nuostabiai atliko Schumann „Koncertą violončelei a-dur, op.129”. Klausydamasis antrosios šio kūrinio dalies „Langsam” galvoji – į kokias aukštumas šis grandas dar gali kopti...

Smuikininkas Itzhak Perlman – senas vilkas muzikos pasaulyje. Jo magnetizmą bendraujant su klausytojais pajauti iškart. Ir nenuostabu, kad apie atliekamus kūrinius smuikininkas skelbė tiesiog nuo scenos – jie nebuvo iš anksto atspausdinti programėlėje. Ūpas, kūrybinis impulsas – tai gali leisti sau ne kiekvienas. Tikru vakaro „perlu” tapo pirmąkart Ravinia atliekamas kompozitoriaus Morton Feldman (1926–1987) kūrinys ,,Madame Press Died Last Week at Ninety”. Ypač smalsūs melomanai šį ,,The Knights” orkestro įrašą gali susirasti virtualioje erdvėje.


 Dawn Upshaw ir YoYo MaVasara Čikagoje baigiasi, kai...

Ravinia nuskamba baigiamieji akordai. Taip buvo iki šiol. Tačiau šiemet pradedamos naujos tradicijos – koncertai Ravinia skambės ištisus metus. Tai itin maloni staigmena „Vėjų miesto” muzikos gerbėjams! 450 žmonių talpinančioje ,,Bennett Gordon” salėje vyks aukšto lygio ir tikrai Jūsų dėmesio verti koncertai. Čia pasirodys violončelininkė Sebastian Baverstam ir pianistė Pei-Shan Lee (spalio 13 d.), smuikininkė Tessa Lark (spalio 20 d.), pianistė Daria Rabotkina (spalio 27 d.), vyks kalėdinis koncertas dalyvaujant ,,Empire brass” bei vokalistei Elisabeth von Trapp (gruodžio 6 d.). Kitų metų programoje: ,,Annelies: The Choral Setting of the Diary of Ann Frank” (atlikėjai ,,Lincoln Trio”, sopranas Arianna Zukerman, klarnetistas Bharat Chandra bei Čikagos vaikų choras) – vasario 24 d., ,,Musicians from the Sterns Music Institute” – kovo 16 d., baritonas John David Boehr – balandžio 13 d. bei pianistas Michael Brown – balandžio 20 d.

Iš minėtų spektaklių labiausiai norėčiau išskirti oratoriją apie legendinę kankinę Antrojo pasaulinio karo nacių okupuotoje Olandijoje Anne Frank. Kompozitoriaus James Whitbourn „Annelies” pirmąsyk atliko Karališkasis filharmonijos orkestras 2005 m. Londone. Ateinančių metų pradžioje garsi muzikos įrašų leidykla „Naxos” šį neeilinį kūrinį padovanos platesniam muzikos mylėtojų ratui. Pusvalandį prieš oratorijos pradžią Ravinia prezidentas Welz Kauffman aptars šį kūrinį su autoriumi James Whitbourn. Tad jau dabar pasižymėkite kalendoriuose vasario 24 d., nes laikas bėga greitai!

Verta įsigyti abonementinius bilietus – mokėsite vos po 10 dol. už kiekvieną spektaklį. Manau, jie bus greitai išgraibstyti, tad užsitikrinkite savo vietas iš anksto! Plačiau apie rudens ir žiemos sezono koncertus sužinosite apsilankę festivalio svetainėje www.ravinia.org arba bilietų kasoje paskambinę tel. 847-266-5100. Malonių tolimesnių akimirkų muzikos rojuje – Ravinia!