Čikagos jaunuolis sugriebė
IV vietą pasaulio triatlono varžybose


EDVARDAS ŠULAITIS

Neturintis sau lygių

Amerikiečiai jį vadina sporto fenomenu, kokių dideliame krašte kaip Amerika retai pasitaiko. Dar tik 2011 m.verb sausio mėnesį 18-ąjį gimtadienį švęsiančio, iš Lietuvos atvykusio jaunuolio Luko Veržbicko (amerikiečiai jį vadina Verzbicu) nuotraukos jau pasirodė didžiuosiuose šalies dienraščiuose, žurnalų puslapiuose, neretai – ir jų viršeliuose. Neseniai dalyvaudamas pasaulio jaunimo (iki 19 metų) pasaulio triatlono pirmenybėse Vengrijoje Lukas užėmė garbingą ketvirtą vietą.

Šiuo metu Lukas lanko Sandburgo gimnaziją. Praėjusią vasarą, kada dauguma mokinių atostogavo, Lukas turėjo daug mokytis, nes norėjo peršokti vieną klasę (tą jau padarė). Nuo šio rudens jis pradėjo lankyti minėtos gimnazijos paskutinę („junior”) klasę, kadangi nori greičiau baigti mokyklą ir stoti į universitetą (jau yra sulaukęs pasiūlymų iš garsių JAV mokslo įstaigų), mat gimnazijų varžybose jis neturi sau lygių.

Lukas jau seniai garsėja kroso bėgime ir pasižymi kaip itin greitas bėgikas. Jis vadinamas geriausiu bėgiku (iki 19 metų amžiaus) visoje Amerikoje.

Tačiau lietuvis domisi ir triatlonu, nes ši sporto šaka neseniai pateko į olimpinių žaidynių programą. Triatlone galima jėgas išmėginti ne vien tik bėgime, bet ir plaukime.

Jau senokai Lukas pateko į 2010 metų triatlono pasaulio čempionatą, kuris šiemet vyko Budapešte Vengrijoje, rugsėjo 12 d. Oficialiai rungtynės vadinasi „2010 Dexter Energy Triathlon World Championship Grand Final Budapest”.

Lietuvis su dar dviem jaunuoliais ir trimis merginomis buvo pakviesti dalyvauti šiose prestižinėse pasaulinio lygio varžybose su 80 sportininkų iš visos planetos.

Jų užduotis buvo kuo greičiau nuplaukti 750 m nuotolį, dviračiu nuvažiuoti 20 km ir pagaliau nubėgti 5 kilometrus. Lukas, kuris tokio lygio pirmenybėse dalyvavo pirmą kartą ir pradiniame etape nugrūstas į patį šoną, dėl susijaudinimo (o gal apsirikimo) po plaukimo pamiršo plaukimo kepuraitę ir akinius įdėti į specialią dėžutę. Dėl to jis buvo nubaustas 15 sekundžių bauda. Šią baudą jis turėjo atlikti rungtynių pabaigoje po 400 m bėgimo specialioje vietoje. Tai jam „kainavo” daugiau negu 15 sekundžių.

Kaip jis sako, jeigu ne šis neapsižiūrėjimas, jis būtų rimtas kandidatas į medalius, nors ir jo IV vieta pasaulinio lygio varžybose yra verta didelio dėmesio.
 
Pirmoje vietoje – ispanas
 
Pirmąją vietą užėmė Ferdinando Alarza (Ispanija) – 52:15 minučių rezultatu. Už jo liko Thomas Bishop iš Didžiosios Britanijos (52:17), trečioje – amerikietis Kevin McDowell (52:22). Luko rezultatas 52:36. Trečiasis JAV atstovas Ben Kanute (54:55 min.) – liko 40oje vietoje. Iš viso šias pirmenybes baigė 71 dalyvis, likusieji buvo pašalinti. Lukui geriausiai sekėsi 5 km bėgime, kur jis su 15:20 min. rezultatu užėmė 1 vietą iš visų rungtynėse dalyvavusių, net ir tų, kurie gavo medalius.
 
Išvyko aplankyti Lietuvos
 
Iš Vengrijos Lukas kelioms dienoms išvyko aplankyti gimtosios Lietuvos, kurioje nėra buvęs nuo savo atvykimo į Ameriką. Teko pasikalbėti su šiuo sportininku jam jau grįžus iš tėvynės.

Grįžęs jis tuoj pradėjo ruoštis kroso bėgimo varžyboms, kuriose jis iki šiol visada būdavo pirmas. Nebe reikalo Lietuvoje jaunuolis yra vadinamas Amerikos bėgimo fenomenu. Tai jo trenerio – patėvio Romo Bertulio – nuopelnas, kuris treniruoja ir kitus garsius Čikagos apylinkių stipriuosius bėgikus.

Prie jaunojo Luko tobulėjimo prisideda Lietuvoje buvusi žymi bėgikė – Luko mama Rasa Veržbickienė.

Pagrindinis Luko tikslas – patekti į 2012 m. triatlono olimpines varžybas JAV rinktinės sudėtyje.