Radijo laidos vaikams komanda: Algirdas Veževičius (garso operatorius),
Gilija Žukauskienė, Rūta Beltė ir Daiva Bauerienė
.


Tikėk tais, kurie ieško tiesos, netikėk tais, kurie ją rado...

RAIMUNDAS MARIUS LAPAS

Mėgstu bendrauti su kolegomis žurnalistais, todėl apsidžiaugiau savo bičiulio, lietuvių evangelikų liuteronų „Tėviškės” parapijos Čikagoje klebono Liudo Miliausko pasiūlymu susipažinti su vėjų mieste viešinčiu „Gerosios naujienos centro” (GNC) radijo laidų vadovu Remigijumi Jucevičiumi.

Remigijus gimė 1970 m. balandžio 25 d. Šiauliuose. Mokėsi Joniškyje, po aštuonių klasių išvyko į Vilnių studijuoti architektūros Statybos technikume. Tačiau architektūra „nelipo”, ir jis pradėjo dirbti diskotekų bei renginių vedėju, beje, net Jungtiniuose Arabų Emyratuose – Dubajuje. 1996–2000 m. kūrybinę užuovėją rado radijo stotyse „Laisvoji banga” ir „Labas”.

Mano pašnekovą domino ir politika. 2011 m. jis, kaip Vilniaus miesto atstovas, remiamas „Jaunosios Lietuvos” partijos, kandidatavo savivaldybių rinkimuose. „Tiesiog draugas pakvietė šioje partijoje atstovauti evangeliniam sparnui. Ėjau tikėdamasis aktyvesnio krikščionių dalyvavimo. Man tikrai norisi, kad Lietuvos politinėje erdvėje atsirastų stipri ir konkreti krikščioniška jėga, kuri turėtų svarų balsą ir Seime”, – taip šį savo žingsnį komentavo Remigijus. Paklaustas, ar jau atrado savo pašaukimą, jaunas vyras atsakė, kad „būti evangelistu – jo tikrasis pašaukimas, o diskotekų vedėjo darbas, renginių organizavimas – pomėgis”.

Į Čikagą GNC vadovas atvyko dalyvauti pasaulinėje konferencijoje „Global Leadership Summit 2012”, kurią rengė Willow Creek asociacija, įkurta Bill Hybels. Įdomu pastebėti, kad nuo 2010 m. šios konferencijos rengiamos ir Lietuvoje. Viešėdamas Čikagoje Remigijus taip pat dalyvavo Moody Bible Institute radijo laidoje. Prisipažino, jog jam asmeniškai šis įvykis buvo itin jaudinantis ir svarbus. Phil Shappard ir Nancy Turner dėka jaunas GNC vadovas turėjo galimybę papasakoti apie savo centro veiklą vienoje ryškiausių JAV Moody radijo stoties rytinių programų. Jucevičius pastebėjo, jog šios Čikagos radijo stoties ilgametė patirtis ir didžiulis įdirbis yra geriausias pavyzdys jo komandai kuriant naują radijo stotį Lietuvoje. Svečias iš Vilniaus apsilankė ir žurnalo „Christianity Today” redakcijoje, su savo veikla supažindino Ziono lietuvių evangelikų liuteronų bei „Tėviškės” parapijų tikinčiųjų bendruomenes.

Nuo roko muzikos iki... Dievo žodžio skleidimo

Labai rūpėjo paklausti, kaip buvęs diskotekų vedėjas pasuko link ekumeninio eterio. Anot Remigijaus, viskas prasidėjo susipažinus su „Trans World Radio” (TWR) atstovu George Cooper. Jis šioje tarnystėje pakvietė dalyvauti visus norinčius krikščionis. Pirmasis darbas buvo išversti ir įgarsinti penkerių metų radijo laidų ciklą „Kelionė Biblijos puslapiais” („Through The Bible”), kurių autorius yra J. Vernon McGee. Pirmosios laidos buvo transliuojamos iš Sankt Peterburgo vidutinėmis AM bangomis ir tik po poros metų – FM bangomis per Vilniaus „Žinių radiją”. Nuo 2005 m. Remigijus su savo kolegomis rengia autorinę radijo laidą vaikams „Vakaro žvaigždelė”. Sekmadieniais skamba dar viena GNC laida pagal Charles Stanley „Prisilietimą” („In Touch”).

GNC laidų pagrindas – amerikiečių pastoriaus J. Vernon McGee pamokslų tekstai. Ar krikščioniui klausytojui Lietuvoje toks vakarietiškas požiūris į tikėjimą priimtinas ir suprantamas? „Taip, – mano vilnietis radijo vadovas. – Nuolat gauname gražių ir padrąsinančių klausytojų atsiliepimų. Šios laidos padeda žmonėms giliau suprasti Šventąjį Raštą ir mokytis Jo tiesas pritaikyti kasdieniame gyvenime. Pagrindiniai GNC tikslai yra skelbti Gerąją Naujieną Lietuvos žmonėms per radiją, televiziją, spaudą ir renginius.”

Pasiklausęs centro laidų virtualioje erdvėje, atkreipiau dėmesį, jog jose dalyvauja tik protestantų kunigai. Remigijus paaiškino, jog tai ne dėl to, kad katalikams nepriimtina centro ekumeninė dvasia. „Katalikai turi užtenkamai veiklos, – sakė mano pašnekovas, – o evangelinio tikėjimo žmonėms yra mažiau galimybių dalintis savo tikėjimu. Mes šauniai bendradarbiaujame su katalikais, siekiančiais tų pačių tikslų.”

Tikinčiujų bendruomenių kova eteryje?

Pasmalsavau, kuo GNC skiriasi nuo Lietuvoje veikiančio „Marijos radijo”? Centro vadovas buvo diplomatiškas: „Džiaugiuosi ‘Marijos radijo’ veikla. Evangelijos skelbimo Lietuvai niekada nebuvo ir nebus per daug. Šiuo metu mes kuriame radijo stotį XFM, nukreiptą į jauną žmogų. Radijo bangomis skambės daug šiuolaikinės krikščioniškos muzikos iš viso pasaulio. Mūsų jau dešimt metų organizuojamas festivalis jaunimui ‘Sielos’ parodė, kad tam yra didelis poreikis.”

Varžymosi, o juolab trinties tarp dviejų religinių radijo stočių Remigijus nejaučia. „Mūsų krašte dar gali atsirasti trys ar penkios krikščioniškos radijo stotys”, – užtikrina jis. Pagrindinis GNC „taikinys” – akademinis jaunimas. Formulė, kaip pritraukti juos bei kitus klausytojus, – paprasta. Pirmiausia, anot pašnekovo, tai gera muzika, bet taip pat ieškoma žmonių, norinčių kurti radijo laidas įvairioms grupėms – moterims, vyrams, šeimai, paaugliams bei muzikines laidas mėgstantiems skirtingus stilius.

Jau daug metų GNC užuovėją randa populiariame ir, mano manymu, bene profesionaliausiame Lietuvoje „Žinių radijuje”. Ši stotis patenkina tiek leidėjų, tiek rengėjų poreikius. „Tai tikrai gera radijo stotis, turintį didelį klausytojų ratą. Mes džiaugiamės mūsų ilgamečiu bendradarbiavimu”, – sutinka Jucevičius.

Ne paslaptis, jog bulvarinių stočių, gyvuojančių iš komercinių skelbimų, Lietuvoje netrūksta. Valstybinis transliuotojas tebėra populiarus tarp vyresniųjų klausytojų, nors „sovietinis štampas” jame išlikęs net ir praėjus dviem dešimtmečiams. Reklamos ten – mažai. O ar „religinis” radijas gali tapti pelningu, net ir be komercinių skelbimų? Gal galvojama apie savarankišką 24/7 veiklą? Kitokias veiklos rūšis – televiziją, tinklaraščius? Mano pašnekovas padėtį vertina atsargiai: „Būtų gerai ir parama, ir lėšos už reklamą. Žinoma, nėra ir nebus lengva išlaikyti radijo stotį. Tai tikrai rimtas iššūkis, kuris pareikalaus daug jėgų, kūrybiškumo ir įvairaus bendradarbiavimo. Stengsimės vadovautis nesavanaudiškos lyderystės principais. Ieškosime įdomių naujovių ir bandysime įgyvendinti nestandartines idėjas.”

Tarnystė Dievui – nuo 9 v. r. iki 5 v. p. p.?

Štai kaip atrodo GNC vadovo dienotvarkė: „Pirmadienis prasideda komandos susirinkimu. Kiekvienas pasidaliname savaitės planais, o po to visi meldžiamės. Per savaitę man tenka organizuoti ir koordinuoti GNC veiklą, ieškoti paramos, susitikinėti su rėmėjais, palaikyti ryšius su mūsų partneriais. Šiuo metu renku komandą, kuri darbuosis radijo stotyje.”

Dabartinė komanda nėra jau tokia maža. O, pasak GNC „šeimininko” – direktoriaus Remigijus Jucevičius, „daug daug nuostabių Dievo žmonių, kurie yra mūsų rėmėjai, draugai ir savanoriai”. „Darbo labai daug, galime dirbti 25 valandas per parą aštuonias valandas per savaitę” – sako jis.

Kad variklis veiktų, jam reikia tepalo. Iš kur atkeliauja pinigai šiam ekumeniniam darbui? Vadovo atsakymas – su filosofiniu atspalviu: „Visi pinigėliai atkeliauja iš Viešpaties rankų, t. y. iš Dievo žmonių aukų. Gauname mažus atlyginimus, bet šiaip ne taip galą su galu suduriame. Žmonės darbuojasi iš sąmoningo pasišventimo vardan kilnaus tikslo. Projektą vaikams iš dalies remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (SRTF), už radijo laidų vaikams transliacijas sumokame iš Evangeliums-Rundfunk International gautos paramos. Už radijo laidoms ‘Kelionė Biblijos puslapiais’ skirtą ‘Žinių radijo’ eterį sumoka TWR. Daug talkina ištikimi mūsų draugai – savanoriai.”

Rinkodara diktuoja savo taisykles

Kad „Žinių radijas” yra viena klausomiausių radijo stočių Lietuvoje, – faktas. Parūpo sužinoti, kiek žmonių klausosi GNC laidų. Remigijus prisipažino, jog statistikos neturi – toks tyrimas kainuotų apie 10,000 litų. „Tačiau, – tęsė jis, – sprendžiant iš klausytojų atsiliepimų, mūsų radijo laidos yra klausomos ir sulaukia gero atgarsio. Jų klausosi visų krikščioniškų konfesijų ir skirtingų denominacijų tikintieji bei pasauliečiai, kurie nori suprasti Šventojo Rašto tiesas.”

GNC neturi daug eterio valandų, nors štai vakarais ir savaitgaliais „Žinių radijas” transliuoja „Laisvosios Europos” radijo laidas rusų kalba. Suabejoju, ar verta pirkti atskirą signalą – gal pradžioje būtų saugiau išpirkti daugiau eterio laiko „Žinių radijuje”? Ekumeninės pakraipos laidų rengėjai mano kitaip. Remigijus aiškina, jog jiems reikia daug valandų: „Tiek, kad ženkliai pigiau turėti savo radijo stotį.”

Mano duomenimis, „Vakaro žvaigždelė” – vienintelė ekumeninė radijo laida lietuvių kalba, skirta mažiausiems klausytojams. 2006 m. „Vakaro žvaigždelė” gavo SRTF konkurso „Pragiedruliai” pagrindinį apdovanojimą kaip geriausia radijo laida vaikams. Šiemet pagrindinis apdovanojimas atiteko GNC rengiamai TV laidai „Žvaigždelė”. Remigijui sunku pasakyti, kiek ji turi nuolatinių mažųjų gerbėjų. „Lietuviai iš tiesų mažai rašo laiškų, – sako jis. – Kita vertus, redakcija nuolat sulaukia piešinių, šiltų padėkos laiškų iš vaikų ir jų tėvelių, darželio auklėtojų bei mokytojų. Prieš porą metų atlikta ‘Žinių radijo’ apklausa parodė, kad tuo laiku, kai transliuojama mūsų radijo laida ‘Vakaro žvaigždelė’, ‘Žinių radijo’ klausėsi apie 5,000 klausytojų. Nuo šių metų liepos mūsų radijo laidą pradėjo transliuoti internetinis vaikų radijas www.vaikųradijas.lt ir radijo stotis XFM Klaipėdoje bei Panevėžyje.”

Kokia GNC rinkodaros taktika pritraukiant naujus klausytojus? Ar dirbama su įvairių konfesijų bendruomenėmis, jų bažnyčiomis, spauda? Atsakydamas į tai, radijo vadovas samprotauja paprastai: „Darome viską. Apie savo tarnystę dalinamės lankydami įvairias krikščioniškas bendruomenes. Stengiamės dalyvauti įvairiuose renginiuose, kuriuose platiname savo lankstinukus. Apie mūsų radijo laidas spausdiname informaciją žurnaluose ir laikraščiuose.”

Džiugią naujieną pranešė iš Vilniaus atvykęs svečias – radijo stotis XFM pradės veikti 2013 m. Anot Remigijaus, svarbiausia yra pranešti žmonėms apie GNC veiklą ir siekiamus tikslus. „Žmonės nori prisidėti ir visokeriopai palaikyti prasmingus projektus, – teigia jis. – Kviečiu kiekvieną lietuvį ar lietuviškas šaknis turintį bei suprantantį radijo stoties svarbą Lietuvos žmonėms prisidėti ir investuoti į šį, tikiu, Dievo pradėtą darbą.” O mums belieka atsiliepti į tai ir kasdien virtualioje erdvėje klausytis www.gnc.lt



Adomas Emanuelis Jucevičius, GNC vadovo sūnelis, – GNC garso įrašų studijoje.

„Gerosios naujienos centro” radijo laidų vadovas Remigijus Jucevičius.