SVEIKATOS KLAUSIMAIS

Kodėl ir kaip reikia valyti organizmą?

ONA RADZEVIČIENĖ

Pastaruoju metu vis daugiau girdime kalbų apie organizmo valymą. Daugelyje klinikų siūlomos įvairios ir gana nepigios kepenų, inkstų, žarnyno valymo procedūros, spaudoje, o taip pat internete gausu patarimų, siūlymų įsigyti įvairius produktus bei maisto papildus organizmo valymui, nurodomos schemos jų naudojimui. ,,Neskubėkite, nepulkite staiga visko išmėginti, – pataria gydytojai – yra paprastesnių, tačiau ne mažiau veiksmingų ir natūralių organizmo valymo būdų”. Daugelis specialistų sutinka, kad užterštas oras, vanduo, maistas su daugybe sintetinių priedų, vaistai neigiamai veikia mūsų organizmą. Įvairios kilmės medžiagos, sunkieji metalai iš oro, nitratai ir įvairūs pesticidai, gaunami su vandeniu, cheminiai maisto priedai, vaistų likučiai gali kauptis mūsų organizme ir ilgainiui sukelti rimtų ligų. Paprastai, sveikas kūnas tokias medžiagas turėtų pašalinti. Didelį darbą mūsų organizme atlieka kepenys nukenksmindamos kai kurias toksines medžiagas, kai kuriuos nuodingus junginius surišdamos ir nukreipdamos į šalinimo sistemą. Su maistu gaunami antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus, galinčius tapti daugelio ligų ir per ankstyvo senėjimo priežastimi. Organizmui apsivalyti padeda ir inkstai, tulžies pūslė, plaučiai, kraujotakos sistema. Deja, ne visų žmonių organizmai dirba kaip laikrodžiai, be to kūno gebėjimas pačiam apsivalyti silpnėja su amžiumi. Paprastai apie gyvenimo būdą, mitybą susimąstome tik susirgę. Stebimės, ką gi valgėme, kad mūsų viduje susikaupė tiek ,,atliekų”: akmenų, smėlio... Reikėtų išvalyti tą balastą ir siekti, kad medžiagų apykaitos produktai nesikauptų. Gydytojai teigia, jei nors kiek pasirūpintume savo organizmu, išvengtume daugelio ligų, tarp jų ir onkologinių.

 Tai , kad organizme gali būti susikaupę žalingų medžiagų, arba šlakų, gali rodyti šie simptomai:
– neaiškios kilmės galvos skausmai;
– nusilpęs imunitetas, dažnos peršalimo ligos;
– daugelio produktų netoleravimas;
– iki šiol nebūtos alerginės reakcijos;
– pilvo pūtimas;
– vidurių užkietėjimas;
– nuolatinis nuovargis;
– silpnumas, galvos svaigimas;
– nemiga;
– nemalonus burnos kvapas.

Vanduo – būtinas

Seniai žinoma, kad geriausiai organizmą valo vanduo. Visi organizmo procesai vyksta skystoje terpėje. Jei geriama pakankamai vandens, atskiesti medžiagų apykaitos produktai lengviau ir greičiau pasišalina. Taip užtikrinama normali medžiagų apykaita, t. y. maisto virškinimas, pasisavinimas ir šalinimas. Mitybos specialistai suaugusiam sveikam asmeniui siūlo kasdien išgerti 6–8 stiklines skysčių, geriausiai vandens, nepriklausomai nuo troškulio. To negalima siūlyti asmenims, sergantiems širdies kraujagyslių ligomis, turintiems inkstų sistemos sutrikimų, o taip pat reikia atsižvelgti į asmens amžių, jo sveikatos būklę. Nereikia laukti, kol pajusite troškulį ir pradės džiūti lūpos – tai ženklas, kad organizmui jau trūksta vandens. Geriausiai gerti po nedaug, bet reguliariai: po 0,5 – 1 stiklinę vandens maždaug kas 2 valandas. Jei gausiai prakaituojate, viduriuojate, esate apsinuodiję ar sergate kepenų, tulžies pūslės ar latakų ligomis, vandens reikėtų gerti dar daugiau. Vertėtų prisiminti, kad vanduo sudaro apie 65 proc. mūsų kūno masės. Žmogus, netekęs 12–20 proc. vandens, miršta apsinuodijęs savo paties medžiagų apykaitos produktais, kurie normaliai yra pašalinami su skysčiais. Todėl siūlome puikų organizmo valymo būdą – iš ryto, nevalgius ir negėrus, išgerti stiklinę vandens su šaukštu citrinos sulčių. Paskutiniu metu vis daugiau kalbama apie tai, kad vertingiausias mūsų organizmui yra tirpstančio ledo vanduo. Tokio vandens molekulės yra biologiškai aktyvesnės ir gerina organizmo biologinius procesus. Sėkmingai galime užsišaldyti filtruoto vandens iš čiaupo ir dėti ledukus į sultis, kompotus ar vandenį.

Vaisiai, uogos, daržovės

Organizme susikaupusias žalingas medžiagas labai gerai suriša pektinai, kurių daugiausiai randame sultinguose vaisiuose, uogose ir kiek mažiau – daržovėse. Pektinai organizme jungiasi su švinu, manganu, kadmiu bei kitais sunkiaisiais metalais, o taip pat ir su radioktyviaisiais kobalto ir stroncio junginiais ir padeda juos pašalinti iš organizmo. Be to, pektinai stiprina organizmą, mažina cholesterolio kiekį, stabdo puvimo procesus žarnyne, padeda gyti žaizdoms. Daugiausiai pektinų yra obuoliuose, slyvose, žemuogėse, braškėse, morkose, burokėliuose, kopūstuose ir kt. Siūloma suvalgyti kasdien po keptą obuolį. Ypač sveika yra valgyti keptų obuolių ir morkų. Veikiamos aukštos temperatūros, atsipalaiduoja angliavandenių jungtys, kurios labai nesunkiai prisijungia kenksmingas medžiagas ir neleidžia joms patekti į kraują.

Kruopų košės

Dietos specialistų nuomone žmonės nepakankamai vartoja įvairių kruopų, todėl gauna per mažai maisto skaidulų, kurios ne tik normalizuoja žarnyno veiklą, bet ir yra tikra žarnyno ,,šluota’’, padedanti pašalinti nereikalingas ir nenaudingas medžiagas. Dėl mažo maiste skaidulų kiekio vis daugiau žmonių skundžiasi neįveikiamu vidurių užkietėjimu. O išmatų užsibuvimas kūne yra ne kas kita kaip lėtas organizmo nuodijimas puvimo bakterijomis. Išeitis? Valgykite kuo daugiau kruopinių patiekalų – tai sveika ir visai nebrangu. Vertingiausios yra avižos, ryžiai (ypač rudieji), grikiai. Patariama kruopų dribsnius užpilti verdančiu pienu ar vandeniu, uždengti, minutę palaikyti ir košę jau galima valgyti. Taip ruošiant išlieka vitaminai ir visos vertingiausios medžiagos.

Kviečių sėlenos

Sėlenos – tai grūdų (kviečių, miežių) luobelės, gaunamos apdorojant grūdus. Jos lengvos, nekaloringos, tačiau jų maistinė vertė labai didelė : jose gausu B grupės vitaminų, vit PP, folio rūgšties, magnio, fosforo, kalio, geležies, seleno ir ypač daug skaidulinių medžiagų: 100 g – net 40–45 g (5–10 kartų daugiau nei kruopose). Verta išmėginti vertingą užkandį: sėlenos lengvos ir be skonio, todėl patariama jų įberti į jogurtą, kefyrą, sultis, pieną, maišyti su vaisių tyrėmis, tarkuotais obuoliais, dėti į košes. Patiekalų skonis nepasikeis, o maistinė vertė bus gerokai didesnė.

Siūloma 10 min. organizmui valyti

Dažnai mes esame nepatenkinti savo gyvenimo kokybe, tačiau manome, kad, norint ką nors pakeisti, reikia labai daug laiko, bet tai netiesa: užtenka tik 10 minučių kiekvieną dieną, ir jūs ne tik pagerinsite savo savijautą, bet ir išvaizdą.

30 sekundžių. Mažiau gerkite kavos. Vieną kavos ar arbatos puodelį per dieną pakeiskite organizmą valančių žolelių arbata. Susikaupusius toksinus iš kepenų geriausiai pašalina kiaulpienių arbata, inkstus valo melisos ir petražolių arbatos. Taip pat tinka ir virškinimą gerinanti raudonoji arbata.

1 minutė. Iš miegamojo išneškite visus radijo bangas skleidžiančius prietaisus. Jie blogai veikia smegenis, todėl atsiranda nuovargis ir susilpnėja imuninė sistema. Jei jūsų miegamajame yra šie prietaisai, stenkitės, kad jie būtų ne mažiau kaip 2,5 metro nuo jūsų lovos.

1 minutė. Sausu šepečiu masažuokite kūną, nes taip pagerėja limfos darbas ir greičiau pašalinami toksinai iš organizmo. Be to tai gera priemonė norint išvengti celiulito.

2 minutės. Kvėpavimas pilvu geriau aprūpina organizmą deguonimi, padeda pašalinti toksinus ir atpalaiduoja centrinę nervų sistemą. Uždėkite rankas ant pilvo ir per keletą kartų išpūskite orą per burną. Paskui giliai įkvėpkite per nosį, pripildydamos plaučius oro, ir lėtai per burną iškvėpkite. Taip kartokite šešis kartus.

5 minutės. Pašokinėkite ant batuto. Šis pratimas pagerina širdies darbą, stimuliuoja limfinę sistemą ir tuo pačiu pagreitina toksinų pašalinimą.

30 sekundžių. Chemines namų valymo priemones pakeiskite natūraliomis. Cheminės medžiagos sukelia ligas – alergiją, astmą, vėžį ir kitas.
Rūpinkitės bei mylėkite save ir būkite sveiki.

Paruošta pagal žurnalus ,,Edita’’ ir ,,Stilius’’.