irv
,,Irv & Shelly’s Fresh Picks” savininkai – Irv Cernauskas su žmona Shelly

Plona piniginė – ne kliūtis sveikai mitybai!

RAIMUNDAS MARIUS LAPAS
logo

Lapkričio 2 d. Čikagos Kendall kulinarijos koledže (Kendall College) vyko itin įdomios apskritojo stalo diskusijos „Sustainable”. Savo patirtimi ir mintimis dalijosi ūkininkai, mėsos apdirbėjai, virėjai, kulinarijos recenzentai, restoranų savininkai, žodžiu – „maisto žmonės”. Iš dešimties prelegentų iškart išskyriau lietuvišką pavardę – Irv Cernauskas. Šis pirmos emigrantų kartos Amerikos lietuvis kartu su žmona jau penketą metų sėkmingai vysto šeimyninį verslą – ,,Irv & Shelly’s Fresh Picks”, Čikagos apylinkių gyventojus aprūpindami vietos ūkininkų išauginta produkcija. Organiški produktai, ekologiškas ūkininkavimas – mūsų dienomis daugeliui rūpimos sritys. Tad negi praleisi progą pakalbėti apie tai su žmogumi – ir dar tautiečiu, kuris apie visa tai išmano iš vidaus.

Bet pirma susipažinkime. Mano pašnekovas Irv Cernauskas – dipukų kartos vaikas. Jo seneliai iš tėvo pusės kilimo iš Pušaloto. Senelis Jonas (g. 1883 m.) buvo sumanus savo laiko verslininkas, vienas iš trijų rangovų po Pirmojo pasaulinio karo atstačiusių Palangą, ypač žuvies apdirbimo įmones. Dešimčia metų už vyrą jaunesnė močiutė Zuzana – gydytoja, valdžios pasamdyta vadovavo ne vienai klinikai įvairiuose Lietuvos miesteliuose – nuo Žarnių iki Šilalės. Irv tėvas Jurgis gimė Kaune. Per karą Jurgis Černiauskas pasitraukė į Vakarus, 1948 m. emigravo į Kanadą. Ten dirbo pedagogu, taip pat nekilnojamojo turto srityje. Jo sūnus Irv išvydo šį pasaulį Windsor mieste, Kanadoje, 1954 metais. Ten lankė pradžios mokyklą, gimnaziją, o ją baigęs net trejus metus klajojo po pasaulį, kol suprato, kad būtina susigriebti ir toliau rimtai studijuoti. University of Toronto apgynė magistrą iš ekonomikos, antrąjį laipsnį – verslo vadybos magistrą – įgijo prestižiniame Massachusetts Institute of Technology Cambridge.

Prie gilesnių gyvenimo vertybių

Gerą penkmetį prieš įsteigdami savo verslą „Irv & Shelly’s Fresh Picks” Irv Cernauskas su žmona Shelly galvojo, kad atėjo laikas rimtiems pokyčiams jų profesiniame gyvenime. Iki tol Irv vadovavo savo įsteigtai informacinių technologijų konsultacinei bendrovei, o Shelly dirbo finansų plėtros srityje („community economic development finance”). Irv taip pat buvo išrinktas į pelno nesiekiančios organizacijos „Seven Generations Ahead” direktorių tarybą, kur susipažino su vietiniais ūkininkais ir jų rūpesčiais. Ši patirtis, be abejo, pravertė, tačiau 2006 m. kurdami „Irv & Shelly’s Fresh Picks”, Cernauskai suprato žengiantys rizikingą žingsnį, mat nei mitybos, nei internetinio verslo srityse jie patirties neturėjo.

Pasak Irv, amerikiečiai pastebimai susirūpino sveika mityba septinto dešimtmečio pabaigoje. Gyvenantys prie Didžiųjų ežerų (Superior, Michigan, Huron, Erie ir Ontario – R. M. L.) pastebėjo, kaip greitai blogėja vandens kokybė šiuose telkiniuose. Žmonės „atsibudo” ir pradėjo labiau rūpintis ekologija. Gimė „back to the land” (,,atgal prie žemės”) judėjimas, paskatinęs jaunesnius žmones domėtis organiniu ūkininkavimu.

Tačiau kodėl vis kyla ir kyla ekologinių produktų kainos? Ir kaip gali išsilaikyti smulkūs ūkiai, prekiaujantys ekologiškais produktais? Mano pašnekovas sakė, jog reikia didelių pastangų rungtyniauti su didžiaisiais maisto parduotuvių tinklais. Kai kurie ūkininkai turguose jau priima „Link” korteles (valdžios pašalpa bedarbiams ar turintiems mažas pajamas – R. M. L.), o atskirais atvejais duoda prekių dvigubai tiek, nei siekia jų vertė. Taip daroma, stengiantis nenuskriausti vietinių šeimyninių ūkių, savų darbuotojų ir tuo pačiu pirkėjams pasiūlyti kainas, kurios jų neišgąsdintų. Ne visada pavyksta susilyginti su mažiausiomis kainomis, tačiau smulkūs verslininkai ir ūkininkai gali pasiūlyti geriausią kokybę už tai, ką žmogus sumoka. Be to, pirkėjas žinos, kad maistui skiriamas savaitinis jo šeimos biudžetas lieka vietinėje bendruomenėje. Pirkti vertas prekes yra svarbu jau vien dėl to, kad, augant paklausai, didėja ir darbų skaičius.

Ar lengva būti Dovydu prieš Galijotą?

Išgirdęs tokią ironišką mano pastabą, Irv nusišypsojo. Ne paslaptis, jog jo verslas ženkliai mažesnis nei „Whole Foods”, tačiau tuo pačiu, pasak jo, užtektinai didelis, kad juntamai padėtų tūkstančiams šeimų Čikagos apylinkėse. Platų klientų ratą rodo tai, kad Irv adresų sąrašuose yra net 95 pašto indeksai! „Irv & Shelly’s Fresh Picks” siūlomų prekių pasirinkimas žymiai didesnis, o kainos mažesnės nei turguose ar organiškų maisto produktų centruose. Labai užimtiems ar neturintiems automobilio Irv komanda ūkininkų išaugintas gėrybes pristato į namus. Štai pernai į klientų duris belstasi net 40,000 kartų!

Kartu su pašnekovu priėjome prie išvados, kad tokio pobūdžio parduotuvės kaip „Irv & Shelly’s Fresh Picks” turi privalumų būdamos Čikagos apylinkėse. Visų pirma, Vidurvakarių valstijos pasižymi turtingomis žemės ūkio tradicijomis. Antra, šiuo metu esant brangiausioms šalies istorijoje degalų kainoms, mūsų vietiniai ūkininkai gali išvengti tolimų atstumų ir katastrofiškai didelių gabenimo išlaidų. Girdint įspėjimus apie ateityje visame pasaulyje smarkiai didėsiančias maisto kainas, smulkūs verslininkai ir toliau bus priversti sukti galvas, kaip atsilaikyti prieš didžiuosius prekybos centrus.

Varžytis nelengva. Kaip išlaikyti nedideles kainas ir tuo pačiu gauti pelno? Cernauskas pripažįsta, jog tai – rimtas galvosūkis. Juk, nepaisant to, kad į tave piktai spokso ekonominis baubas, žmogus vis tiek nori sveikai maitintis. Irv ne tik stengiasi išlaikyti kainų lygį, bet ir kiek galėdamas jas dar mažinti – kad išlaikytų savo klientūrą. Augintojai, su kuriais jis bendradarbiauja, didina darbo našumą, produkciją, o jo darbuotojų komanda tobulina logistiką, stengiasi ieškoti, kaip taupiau pristatyti produktus pirkėjams. Kai kurie „Irv & Shelly’s Fresh Picks” klientai ,,iškrenta” sezono metu, vykstant ūkininkų turgums, tačiau Irv dėl to nesijaudina ir turgaus prekeivių nelaiko savo varžovais. „Kadangi daugelis mūsų atstovaujamų ūkininkų prekiauja turguose, mes į tai žiūrime kaip sveikos virtuvės produkcijos propagavimą”, – užtikrino pašnekovas.

Šeimyninė darna – verslo sėkmė

Shelly Cernauskas jau 20 metų dirba vienoje organizacijoje, kuri rūpinasi smulkiujų verslų plėtra. Irv pripažįsta, kad ši žmonos patirtis prisideda prie jų verslo sėkmės. Jis sako, jog Shelly turi taiklią akį saugioms finansinėms operacijoms. Ji puikiai kuria jų verslo strategiją. Shelly sumaniai tvarko ne tik šeimyninio verslo rinkodarą, bet ir vadovauja klientų aptarnavimo bei darbuotojų skyriams.
 
Ne menkesni ir paties Irv administraciniai gabumai. Ne vienerius metus jis dirbo „Seven Generations Ahead” bei „The Land Connection” direktorių tarybose, kur teko atlikti nemažai „vaidmenų” – nuo kasininko iki prezidento, telkiant lėšas ir sprendžiant finansinius klausimus, renginių koordinatoriaus, darbuotojų vadovo. Dabartis meta naujus nelengvus iššūkius, ypač besiruošiantiems ar tik pradedantiems ūkininkauti. Cernauskas tai pripažįsta, tačiau mano, kad išeitį visuomet galima surasti.

Ar paseks tėvų pėdomis dvidešimtmetis Shelly ir Irv sūnus Miles? Porą vasarų jis padėjo šeimos versle ir pasisėmė daug patirties. Tačiau savo ateitį Miles sieja su inžinerija, kuriai, anot Irv, turi įgimtą talentą. Vaikinas jau trečius metus studijuoja University of Illinois ChampaignUrbana.

Į darbą – su gaidžiais

Cernauskų verslas nėra tradicinė mažmeninė maisto parduotuvė – su didele prekybos sale ir daugybe tarnautojų. Užsakymai čia atliekami internetu www.freshpicks.com, o vietinių ūkininkų gaminius (daržoves, vaisius, kiaušinius, pieno produktus, mėsą, gatavus maisto produktus) jie pristato į pirkėjų namus. Prekes galima atsiimti iš jų sandėlio Niles priemiestyje.

Irv darbo dieną pradeda anksti – apie 5 valandą ryto. Tokiu laiku ūkininkai atveža prekes į jų sandėlį. Viskas rūšiuojama, rengiami klientų, užsakiusių produktus, sąrašai. Cernauskų versle nuolat išdygsta staigmenų ir netikėtumų, todėl svarbu turėti gerą strategiją. Šeimos galva stebi užsakymų eigą ir palaiko ryšius su tiekėjais. Shelly prižiūri, kad užsakymai būtų tvarkingai pakuojami, laiku pristatomi, kad vairuotojai iš anksto žinotų, kaip greičiausiai prekes išvežti. Poros darbo diena ilga – apie 12 valandų.

Pirkėjai ypač džiaugiasi teikiamų vaisių ir daržovių kokybe. Juos verslo savininkai renkasi tik pačius geriausius – atsižvelgdami į skonį ir vertingumą. Tačiau klientų patogumui Cernauskai parduoda visokiausių maisto produktų – kad nereikėtų gaišti brangaus laiko apsiperkant tradicinėse maisto parduotuvėse. „Irv & Shelley’s Fresh Picks” pirkėjai taip pat labai vertina čia parduodamus kiaušinius, pieno produktus, mėsos gaminius. Yra nepaprastai daug žmonių, kuriems rūpi sveika mityba!

Pasiteiravau apie žuvį. Irv prisipažino, kad šiais metais buvo nesklandumų ją pristatant, tačiau štai jau kitą savaitę laukiama šviežių sykų („whitefish” – R. M. L.) bei ešeriukų siuntos. Jie gaudomi švariuose vandenyse netoli Mackinac salos, ir jų skonis – neapsakomai puikus! Irv labai džiaugėsi vėl galėsiantis pirkėjams pasiūlyti žuvies.

Ką rodo ,,krištolinis gaublys”?

Anot „Irv & Shelly’s Fresh Picks” savininko, pagrindinis jų tikslas ateičiai yra aptarnauti kuo didesnį Čikagos apylinkių gyventojų skaičių ir dar labiau remti organiškų maisto produktų augintojus. Svarbu, teigia jis, kad vartotojas pastebėtų sveikos mitybos poveikį. Dėmesys organiškiems maisto produktams kasmet auga, tad ir paklausa didėja!

Propaguodami vietinių augintojų prekes, Cernauskai tuo pačiu supranta, kad skaniai pavalgyti – neatskiriama amerikiečių gyvenimo dalis. Dabar, pasak pašnekovo, kaip tik ir vyksta savotiškas atgimimas – vis daugiau jaunesnių žmonių ,,atranda”, pradeda vertinti ir puoselėti ankstesnių kartų tradicijas.

Na, o importas iš Lietuvos? Ar gali jis pakliūti į „Irv & Shelly’s Fresh Picks” siūlomų produktų sąrašą? Irv diplomatiškai nusišypso: „Jei tik toks pageidavimas atsirastų, mielai tokias prekes priimtume į savo sandėlius. Tik pasakykite, ko jūs norite.”

Kai baigiasi darbo diena, ir Cernauskai atsisėda vakarienės, kas ant jų stalo? Šeimai patinka patiems ruošti maistą. Kiekvienas turi savo mėgstamus gaminti patiekalus. Shelly mėgsta ruošti kepsnius su gruzdintomis daržovėmis. Irv gamina sočius troškinius, ant grotelių kepa dešras. O 14-metė dukra Lia užsiima konditerija, ji ypač mėgsta kepti „cupcakes” – keksiukus (man tokie patiekalai irgi patiktų – gal kada Cernauskai pakvies į svečius?) Siūlau mūsų Čikagos apylinkėse gyvenantiems skaitytojams pasidomėti Cernauskų prekyba. Kaip sakydavo senieji Amerikos lietuviai, ,,Savas pas savą...” Gal laikas rūpintis mums visiems sveika mityba?

jose
Apsilankymas pas vieną iš ūkininkių, gyvenančių St. Anne, IL. Iš dešinės: ūkininkė Vicki, jos padėjėjas Jose ir Irv Cernauskas.