coonan

Suzanne Coonan, personalo valdymo specialistė


Čikagos lietuvių profesionalų susitikime – apie karjeros valdymą

AGNĖ RANONYTĖ

„Mes labiau stengiamės planuodami poros savaičių atostogas, nei savo karjerą”, – Čikagos lietuvių profesionalų susitikime sakė Suzanne Coonan, personalo valdymo specialistė, konsultantė, įmonės „Coonan Coaching & Consulting” savininkė.

Pasak jos, per pastaruosius dešimtmečius darbo rinka pasikeitė iš esmės. Svarbiausias pasikeitimas įvardijamas paprastai: atsakomybė už darbuotojo gerovę yra ne darbdavio, o paties darbuotojo reikalas. Be to, keičiasi ir darbuotojų norai bei poreikiai. Tad jei norime turėti ne bet kokį, o pasitenkinimą teikiantį darbą rytoj, šiandien verta pagalvoti, kuo esu naudingas esamam ar galimam darbdaviui, kaip galiu būti naudingesnis ir ar man pačiam tas užsiėmimas prie širdies.

Statistika iškalbinga

Personalo valdymo specialistė pokyčius darbo rinkoje apibūdina ir per besikeičiančius darbuotojų norus bei poreikius, ir per kitokį organizacijų žvilgsnį į darbuotojus.

„Mūsų tėvų laikais visą gyvenimą dirbti vienoje įmonėje buvo normalu. Dabar skaičiuojama, kad pusė visų dirbančiųjų vienoje įmonėje triūsia trumpiau nei 5 metus. Statistika rodo, kad tie, kurie šiuo metu mokosi baigiamosiose klasėse, iki savo trisdešimto gimtadienio bus vidutiniškai pakeitę 11 darboviečių”, – skaičiuoja Coonan.

Natūralu, kad ilgamečiais darbuotojais rūpindavosi įmonės, t. y. buvo investuojama į darbuotojų mokymą, sveikatos ar pensijų draudimą. Dabar atsakomybė už asmeninę gerovę perkeliama ant darbuotojo pečių.

Tiesa, „lojalumo” nebelieka ir organizacijų mąstyme. Statistika rodo, kad JAV visą XX a. maždaug 80 proc. visų darbuotojų sudarė dirbantieji pagal nuolatines darbo sutartis. Tik nedidelė dalis dirbo pagal terminuotas darbo sutartis. Ir tik apie 5 proc. visų dirbančiųjų buvo nepriklausomi konsultantai, profesionalai, samdomi įgyvendinti konkretų projektą ir pan.

Anot Coonan, spėjama, kad netolimoje ateityje apie pusė visų darbuotojų dirbs pagal darbo sutartis, likusi dalis bus laisvai samdomi specialistai. „Darbas niekur nedingo, jo yra, tačiau etatai naikinami’, – pokyčius apibūdina profesionalė.

Neša naudą

Susitikime Coonan taip pat pasidalijo ir konkrečiais patarimais apie tai, kaip pasirengti besikeičiančiai darbo rinkai bei kaip rasti širdžiai mielą ir pasitenkinimą teikiantį darbą. Juk žinia, srityje, kur randi save, gali nuveikti daugiausiai. Į susitikimą atvykusieji išgirdo, kokių galimybių teikia socialinis tinklas linkedin.com, skirtas būtent profesiniams ryšiams megzti bei kaip geriausiai jį išnaudoti. Dalyviai atliko specialias užduotis, skirtas išsiaiškinti asmeniškai kiekvienam priimtiniausias vertybes, be kurių pasitenkinimas darbe – sunkiai įsivaizduojamas, mokėsi kaip nustatyti savo polinkius bei stipriąsias puses, kurių tobulinimui verta skirti daugiausiai dėmesio.

„Pranešimas buvo labai naudingas, nes parodo naujas kryptis, paskatina galvoti, kokį kitą žingsnį verta žengti”, – po pranešimo kalbėjo viena iš vakaro dalyvių Milda Davis.

Ir pranešimo, ir kitų susitikimų nauda neabejoja ir Jonas Variakojis. „Susitikimai apskritai labai naudingi tuo, kad suteikia progą pabendrauti su kitų sričių profesionalais, daugiau sužinoti apie jų patirtis, pažvelgti į kitų karjeras bei atskleisti naujų tobulėjimo galimybių. Juk čia susirenka žmonės, dirbantys įvairiausiose srityse: advokatai, finansų, nekilnojamojo turto sektorių darbuotojai”, – įspūdžiais dalijosi Variakojis.

Anot jo, didelė nauda ir ta, kad susitikimuose nori nenori esi priverstas susipažinti ir kalbėtis su nepažįstamais žmonėmis, o tai taip pat padeda lavinti save, įveikti uždarumą.

Planuoja ateinančius

Audrius Remeikis, Čikagos lietuvių profesionalų grupės įkūrėjas, miesto ir priemiesčių specialistus subūręs, pasinaudodamas ta pačia linkedin.com internetine svetaine, jau planuoja artėjančių 2012 metų darbus. Pasak jo, susitikimai, kaip ir šiemet, turėtų vykti kartą per mėnesį.

„Paskutinis šių metų susitikimas gruodį bus Kalėdų vakaras. Kitų metų sausį ketiname surengti bendrą susitikimą su Lietuvos Respublikos generaliniu konsulatu Čikagoje”, – planais dalijasi Remeikis.

Nors konsulatas Čikagoje veikia ne vienerius metus, nemažai mieste bei priemiesčiuose gyvenančių lietuvių ne visai tiksliai žino, kokios jo funkcijos bei veikla. Tad susitikimas būsiąs puiki proga išsamiau sužinoti apie šios diplomatinės atstovybės veiklą JAV.

„O vėliau daugiausiai dėmesio skirsime darbo aplinkos, karjeros klausimams. Tai aktualu kiekvienam. Juk darbe praleidžiame labai daug laiko”, – sako Remeikis ir pabrėžia, jog prisijungti prie grupės tikrai ne vėlu, o idėjomis, sumanymais, kaip patobulinti grupės veiklą bei aktualiomis temomis būsimiems susitikimams taip pat kviečiamas dalintis kiekvienas.

Agnė Ranonytė – Lietuvos žurnalistė, dirbanti Lietuvos verslo dienraštyje ,,Verslo žinios”. Nuo šių metų birželio mėnesio gyvena Čikagoje, bendradarbiauja su ,,Draugu”.