vaikusva
Philadelphia lietuviai pildys vaikų svajones

DALIA CIDZIKAITĖ

Advento metas kviečia pažvelgti ne tik į save, bet ir pastebėti aplink mus esančius, ypač tuos, kurie gyvena nepritekliuje, yra pasiligoję ar neįgalūs, pamatyti tuos, kurie, artėjant šv. Kalėdoms, svajoja apie dovanas, nors ir žino, jog greičiausiai šiais metais Kalėdų senelis juos aplenks. Kad tokių vaikų būtų kuo mažiau, du lietuviai – Andrius Čepkus ir Julius Gregorauskas – sugalvojo vaikų, gyvenančių sunkiomis sąlygomis ar socialinės rizikos šeimose, kalėdinių dovanų svajones paversti realybe – paskelbti jas internetinėje svetainėje, pavadintoje Vaikusvajones.lt.

2010 metais pradėjusios veikti svetainės sumanymas paprastas: apsilankę joje rasite vaikų (nuo 1 iki 14 metų), kurie svajoja gauti kalėdinių dovanų, tačiau kurių tėvai jiems negali nupirkti, svajones. Štai 5 metukų Justė ir 10 metų Dijana svajoja turėti lėlę, o vienuolikos sulaukęs Darius jaustųsi laimingas gavęs riedučius. Svetainės autoriai kviečia išsirinkti vaiko svajonę ir įgyvendinti ją arba asmeniškai, arba paaukojant tam pinigų.

Vaikusvajones.lt autoriai – interneto ir informacinių technologijų specialistai, todėl ne veltui savo sumanymui įgyvendinti jie pasirinko virtualiąją erdvę. Pasak Andriaus ir Juliaus, ,,kasdien matome, kaip informacinės technologijos keičia mūsų gyvenimą ir leidžia kai kuriuos dalykus daryti greičiau ir patogiau, tad ir pagalvojome: kodėl technologijos negalėtų padėti daryti gerus darbus?”

Projektas ,,Vaikų svajonės” šių dviejų žmonių gyvenime užima ypatingą vietą, nes jo tikslas – sukurti dar vieną galimybę žmonėms daryti gerus darbus ir taip padėti įgyvendinti nors kelių, bet konkrečių vaikų svajones.

Rengdami projektą Andrius ir Julius galvojo, jog dauguma žmonių rinksis tiesiog aukoti pinigus. Bet pernai metais jie išvydo ką kita: didžioji dauguma svetainėje apsilankiusių žmonių vaikų svajones įgyvendino patys ir tik maža dalis aukojo pinigus pervedimu. Vaikusvajones.lt sumanytojai neslepia džiaugsmo. ,,Išėjo tik geriau, – sako jie, – nes jau pats dovanos rinkimas ir pirkimas yra malonus nuotykis dovanojančiajam, o ir vaikui daug maloniau gauti ne tik savo svajonę, bet ir dalelę dėmesio.”

Šiais metais projektas išaugo – vaikų padaugėjo maždaug tris kartus, o savivaldybėje – 10 kartų. Tačiau pagausėjo ir projektui padedančių žmonių bei įmonių skaičius, kurių gretas neseniai nusprendė papildyti ir JAV LB Philadelphia apylinkė, vadovaujama Mariaus Vilemaičio. Apie sumanymą tapti projekto Vaikusvajones.lt dalyviais ir rėmėjais kalbamės su Mariumi Vilemaičiu.

– Tiek Lietuvoje, tiek tarp JAV lietuvių turime ne vieną gražų labdaros projektą, vertą mūsų dėmesio. Kodėl susidomėjote būtent šiuo projektu? Kuo jis Jus sujaudino, ,,užkabino”?

– Tikra tiesa, kad turime nemažai paramos projektų. O ir aš pats palaikau mintį, jog geriau mažesnis kiekis, tačiau didesnės apimtys. Tačiau akivaizdu, kad viena ar dvi paramos organizacijos visiems lygiai dėmesio neskirs. „Vaikų svajonių” sumanymas man patiko tuo, kad jis susitelkė į vieną iš labiausiai mūsų pamirštų grupių – sudėtingomis sąlygomis gyvenančių vaikų, kurių dauguma nors ir auga šeimose, tačiau dėl vienų ar kitų priežasčių jų vaikiškoms svajonėms įgyvendinti dažnai stinga pinigų. Juk pats puikiai pamenu savo vaikystę, kai ilgai laukta svajonė išsipildydavo. Kai savaitėmis ar net mėnesiais svajotas konstruktorius atsirasdavo po eglute, kuris taip paskatino susidomėjimą mechanika, jog paauglystėje teko perdarinėti dviratį ar taisyti automobilį, vėlesnėse mokyklos klasėse ar net universiteto braižybos paskaitose palengvino vaizduotę ar įkvėpė naujam bandymui mechanikos laboratorijoje. O ką reiškia, kai po ilgai ir garsiai reikštų norų tėvai nuperka futbolo kamuolį, su kuriuo kieme surengiame ne vienas vietinės reikšmės varžybas, tuo metu galvodami, kad įrodėme gretimo kiemo vaikams, jog esame geresni, pamiršdami dukart didesnį pralaimėjimų skaičių. Dabar tai prisimindamas džiaugiuosi, kad turėjau galimybę kasdien aktyviai sportuoti ir bendrauti su bendraamžiais, o akys išliko labiau apvalios kaip kamuolys, nei kvadratinės kaip televizoriaus ekranai. Tik dabar suprantu, kad tokie kiemo žaidimai išmokė dirbti komandoje, laužant aritmetikos taisykles, kurios neigia, kad vienas plius vienas yra daugiau nei du.

– Kodėl Jūsų vadovaujama Philadelphia LB apylinkė nusprendė, jog Vaikusvajones.lt yra jos paramos ir dėmesio vertas projektas?

– Tai nulėmė keletas priežasčių. Visų pirma jau senokai tarp bendruomenės narių kalbame, kad bendruomenė tai nėra kažkoks fiksuotas žmonių skaičius, kurie yra ,,priimti” arba ,,nepriimti” į bendruomenę, kad pačios bendruomenės veiklą turėtume vertinti ne sausais skaičiais tokiais kaip turimų narių ar suorganizuotų renginių skaičius, surinktų ar išleistų pinigų kiekis. Bendruomenę aš mieliau vertinčiau pagal tai, kiek tarpusavyje yra bendrumo, kaip greitai mes vienas kitam ištiesiame ranką ar pasiūlome pagalbą. Vertinčiau pagal tai, kiek mes susikuriame džiaugsmo sau ir kitiems. Vertinant pagal tai, manau, prasideda nauja, anksčiau jau mano paminėta aritmetika, kur vienas plius vienas yra gerokai daugiau nei du. Įdomiausia yra tai, jog tuomet tokia aritmetika veikia daugelyje sričių, net ir finansuose. Pavyzdžiui, dalį pinigų leidimo aš matau, kaip tiesiog džiaugsmo pačiam suteikimą. Jei vieną monetą išleisiu daiktui, kuris man nėra labai būtinas, tai man suteiks tik valandą džiaugsmo. Tačiau jei tą pačią monetą išleisiu kažkam kitam, kuriam galbūt nupirktas daiktas bus toks reikalingas, kad tai ne tik suteiks dieną ar net savaites džiaugsmo, bet ir aš pats patirsiu daugiau džiaugsmo, nei tą monetą išleisdamas sau. Tad net ir būnant egoistu laimima. Esu tikras, jog kiekvienas turime bent lašą, kurį galime atiduoti kitiems.

Kita priežastis buvo ta, kad aš pats labai gerai pažįstu vieną iš Vaikusvajones.lt sumanytojų – Julių ir tikiu jo sumanymais. Todėl yra labai malonu prisijungti prie sumanymo ir jį auginti.

– Projekto Vaikusvajones.lt sumanytojai ir vykdytojai pokalbyje su Bernardinai.lt žurnalistu primena mums apie sniego gniūžtės efektą: kai geras sumanymas atneša kartais sunkiai įsivaizduotų ar lauktų vaisių. Kokio sniego gniūžtės efekto tikitės Jūs, Philadelphia LB, prisijungdama prie šio sumanymo?

– Mes tikimės, kad tokios paramos akcijos nebus vienkartinės. Ir nebūtinai ,,Vaikų svajonės”, nebūtinai Kalėdų metu. Mūsų bendruomenėje taip pat vykdomos įvairios akcijos, tokios kaip mokyklėlės parama ar kiti. Prie kiekvienos stengiamės pagal galimybes prisidėti. Tačiau nenorime apsiriboti vien tik Philadelphia, norisi prisidėti ir prie Lietuvoje esančių akcijų. Norime vis dar jausti ryšį su Lietuva ir tai daryti ne tik kalbomis. Labai svarbu mums išsaugoti tradiciją padėti kitiems. Ir nesvarbu, kokia forma. Čia, manau, ir būtų toji sniego gniūžtė.

– Pasvajokime: Vaikusvajones.lt sumanymas persikelia į JAV ir tampa JAV lietuvių vaikų svajonių išsipildymo vieta... Ar tai įgyvendinama? Ar imtumėtės to?

– Manau, kad tai ne tik įgyvendinama, bet jau ir vyksta. Pavyzdžiui, JAV mastu veikia Lietuvių Fondas, kuris tikrai nemažai prisideda prie itin plataus paramos sąrašo. Taip pat kiekvienoje bendruomenėje vykdomos vietinės reikšmės akcijos. Tad jau vyksta. Ir tai ne tik vaikams. Pats imčiausi tik tokios veiklos, kuri turi laisvą nišą. Jei matau, kad sritis, kurioje norisi padėti, jau užimta, mieliau prisidėsiu prie organizatorių, kaip tai atsitiko su ,,Vaikų svajonėmis”. Kasmet prisidedu prie mokyklinio inventoriaus supirkimo sunkiau gyvenančių šeimų vaikams savo paties gimtajame miestelyje. Taip bent galiu grąžinti dalį duoklės miesteliui, kuris kentėjo mano vaikystės ir paauglystės išdaigas (šypsosi).

– Gal jau žinote, kurį vaiko iš Vaikusvajones.lt norą paremsite asmeniškai?

– Aš pats asmeniškai jau turiu išsirinkęs du vaikų norus. Abu jie susiję su lavinamaisiais žaislais. Tikiu, kad tai suteiks vaikams ne tik džiaugsmo, tačiau ir bus puiki priemonė mokytis.

Philadelphia LB (http://phillylac.org/?p=566) prie projekto ,,Vaikų svajonės” kviečia prisidėti ir kitus JAV lietuviškus telkinius ir pavienius lietuvius.
    Kadangi gyvenant JAV pervesti pinigus tiesiai į Lietuvą nėra lengva, čekius galima siųsti Philadelphia Lietuvių Bendruomenei. Čekius su pažymėta Jūsų pasirinkta vaikų svajone siųskite iki šių metų gruodžio 20 d. adresu: Lithuanian American Community in Phildelhpia, 1736 Alba Road, Willow Grove, PA 19090. Dėl detalesnės informacijos, kaip prisidėti gyvenant JAV, skambinkite telefonu: (609) 742-7593. Prieš pat Kalėdas visos surinkots lėšos JAV bus vienu metu pervestos projekto vykdytojams.