photo


 PHILADELPHIA, PA
Nuotraukų paroda

ANDRIUS DUNČIA
Vinco Krèvès lit. mokykla, 6 klasè


Š. m. spalio 18–31 dienomis Vilma Balnytė ir Jonas Dunčia Šv. Andriejaus parapijos salėje, Filadelfijoje, suorganizavo nuotraukų parodą. Organizatoriai kvietė fotografijos mėgėjus pasidalinti su bendruomene savo gražiausiomis vasaros metu išgyventomis ir nuotraukose įamžintomis akimirkomis. Parodos lankytojai buvo pakviesti išrinkti jiems labiausiai patikusią nuotrauką.

Kalbinu parodos organizatorius Vilmą Balnytę (V. B.) ir Joną Dunčią (J. D.).

– Kaip sugalvojote suruošti šią parodą?

V. B.: Sumanymas surengti parodą kilo dėl to, kad mes jau vieną kartą turėjome tokią parodą ir atrodė, kad ji buvo sėkminga. Fotografija yra meno rūšis, todėl fotografams, kaip ir kitiems menininkams, norisi pasidalinti savo kūriniais su kitais. Be to, įvairūs renginiai pritraukia daugiau lankytojų į mūsų bažnyčią, kas daro gerą įtaką mūsų tautinei bendruomenei Filadelfijoje.

J. D.: Trumpai pasakius, fotografuoti yra vienas iš mano mėgstamiausių užsiėmimų, todėl man patinka ruošti parodas. Man patika daryti nuotraukas ir žiūrėti į kitų žmonių kūrinius.

– Kada pradėjote fotografuoti?

V. B.: Pradėjau fotografuoti palyginti vėlai, kai atvažiavau į Ameriką, prieš aštuonerius metus. Tada paėmiau vyro fotoaparatą ir pradėjau fiksuoti, ką mačiau aplinkui. Po metų pradėjau naudoti skaitmeninį aparatą, kas man davė žymiai daugiau laisvės daryti daugiau nuotraukų, jas apžiūrėti ir įvertinti prieš spausdinant.

J. D.: Paskutiniais metais gimnazijoje man tėtė nupirko „single lens reflex (SLR)” fotoaparatą. Juo pradėjau fotografuoti gimnazijoje ir kai kurios nuotraukos buvo taip gerai įvertintos, kad pateko į metų knygą („Yearbook”).

– Ką Jums patinka fotografuoti?

V. B.: Labiausiai man patinka fotografuoti paukščius. Jie galbūt nėra gražiausi objektai, bet juos fotografuoti yra sudėtinga (jie juda, yra toli ir dažniausiai maži), todėl kiekviena sėkminga nuotrauka labai džiugina. O mėgstamiausios nuotraukos yra tokios, kurios vienu vaizdu kažką papasakoja. Pavyzdžiui, jeigu nufotografuota deganti elektros lemputė su užrašu ,,post office” ir su driežu, nuotrauka rodo, kad tai tropinio klimato anglakalbė šalis, kurioje yra elektra. Dar labai patinka daryti nuotraukas tinkamoje šviesoje, tai yra prieš aušrą ir po saulėlydžio.

J. D.: Man patinka žaisti su šviesa ir šešėliais. Mėgstu gamtą, saulėlydžius, rūkus ir kalnus, krioklius, gėles – viską, kas atspindi Dievo galingumą, jo sukurtą grožį ir suteikia nežemišką ramybę.

Parodoje dalyvavo fotografai: Joanne Antanavage, Vilma Balnytė, Jurgita Cenkutė, Petras Vaškys, Rimas Gedeika, Antanas Krušinskas, Kęstutis ir Joyce Lukai, Kęstutis Lukoševičius, Danutė Surdėnienė ir Jonas Dunčia.

Visų fotografų nuotraukos susilaukė savo gerbėjų. Net 55 parodos nuotraukos buvo išrinktos į jiems labiausiai patikusiųjų kategoriją, todėl balsai labai plačiai išsibarstė. Daugiausiai balsų surinko Antano Krušinsko nuotrauka „Shugago Lake”.

Antrą vietą laimėjo Petras Vaškys su nuotraukomis – „Milano Katedros stogo fragmentas” ir „Tėvas su sūnum”.

Trečią vietą laimėjo Joanne Antanavage už nuotrauką „Medžio atspindys ežere”; Danutė Surdėnienė už nuotrauką „Vaivorykštė”; Vilma Balnytė už nuotrauką „Lietuviškas maistas ant stalo”; ketvirtą vietą – Rimas Gedeika už nuotrauką „Šokėjai”.

Man labiausiai patikusi nuotrauka buvo Kęstučio Lukoševičiaus „Du gandrai ant bažnyčios kryžiaus”. Aš to niekad nesu matęs, todėl man ji pasirodė labai įdomi. Man taip pat labai patiko V. Balnytės kukučio nuotrauka. Tas paukštis man atrodė kaip vyturėlis su gražia karūna ant galvos. Kukučio nesu niekad matęs, todėl buvo labai įdomu jį pamatyti nuotraukoje.

– Kalbinu parodos nugalėtoją Antaną Krušinską. Sveikinu su laimėjimu parodoje! Jūsų nuotrauka labiausiai patiko žmonėms, ar ji ir Jums labiausiai patinka? Kodėl?

A. Krušinskas: Nuotrauka „Shugago Lake” man asmeniškai nelabai patiko. Aš turėjau kitą nuotrauką su laivais – man ji geriau patiko. Joje matėsi laivai vandenyje pavakarę, prieš saulės nusileidimą, atsisipindėjo saulės spinduliai. Man labiau patiko spalvos ir visas vaizdas. Ypatingai gražiai atrodė saulės spindulių apšviesti visi laivai, o miškas buvo tamsus mėlyno dangaus fone. Nufotografavau ,,Ogunquit, Maine” apie 8:30 val. v.

– Kur ir kaip padarėte šią nuotrauką?

A. K.:  Nuotrauką „Shugago Lake” nufotografavau ryte apie 7 val. Rūkas tuo laiku pradėjo nykti ir aš turėjau sulaukti, kol atsiras pats tinkamiausias laikas. Nufotografavau 3 ar 4 nuotraukas, Greenville, Michigan.

– Kalbinu antros vietos laimėtoją Petrą Vaškį. Sveikinu su antros vietos laimėjimu parodoje! Jūsų net dvi nuotraukos labai patiko žmonėms, ar jos ir Jums labiausiai patinka?

P. Vaškys: Man labiausiai patiko nuotrauka su tėvu ir sūnumi. Joje tėvas žiūri televizorių, o sūnus žiūri  į mane. Kompozicija labai įdomi. Nuotrauka su bažnyčios fragmentu man patiko, nes čia yra daug žaidimo su geometrija.

– Kur ir kaip padarėte šias nuotraukas?

P. V.: Tėvo su sūnumi nuotrauka yra iš vienkiemio, esančio Varlaukio kaime, Jurbarko rajone. Tėvas – ką tik sugrįžęs iš lauko darbų, atsigulęs ant grindų žiūri televizorių. Sūnus irgi atsigulė prie tėvo. Kai jis išgirdo mane ruošiantis fotografuoti juos, jis pažiūrėjo į mane ir aš juos taip ir ,,pagavau”. Nuotrauka buvo padaryta su blykste. Labai mėgstu pagauti tokias akimirkas. Bažnyčios fragmentas nufotografuotas ant Milano Katedros stogo. Mes šią vasarą skridome per Milaną, per 8 valandas aplankėme miestą, užlipę ant katedros stogo matėme labai daug įdomių vaizdų. Kai pamačiau šį vaizdą, nustačiau fotoaparatą ilgiausio ploto ryškumui.

Paroda man labai patiko. Man atrodo, kad Filadelfijos apylinkės žmonėms irgi buvo smagu pasigrožėti gražiais vaizdais. O fotografai galėjo pabendrauti tarpusavyje ir pasimokinti vieni iš kitų. Tikėkimės, kad tai bus ne paskutinė paroda.

foto


foto

foro