Saviironija – naujas reiškinys Eurovizijoje

 Monika Bončkutė

Kasmet prisiekiu sau ne tik niekada nebežiūrėti vieno garsiausių kičo šou - Eurovizijos, bet ir nereaguoti į lietuvių žiniasklaidoje kiekvieną pavasarį prasidedančią isteriją: ką siųsti, kaip aprengti, ką dainuoti, ką pagalvos, o gal geriau išsaugoti savo savigarbą visai nevažiuojant. Paskutiniais metais į šitas diskusijas įsitraukdavo net didžioji dalis Lietuvos inteligentijos, nors jai tokie dalykai išvis turėtų nerūpėti.

Lietuviai tiesiog susirgo Eurošizija: kodėl mes niekada nelaimime, kodėl Europa mūsų nemyli, kodėl neturime tinkamų, šiam prastam skoniui įsiteikiančių, popdainininkų, kuo mes blogesni ar geresni. Tik įdomu, jog išties tai mes ne tokie buvom ir nevykėliai. Daugelis nepalyginti didesnių ir galingesnių Europos šalių metų metus nepateko į pirmą penketuką ar net dešimtuką, bet tai lietuvių visai nedomino. Skaudžiausia buvo, jog laimėjo latviai ir estai. Kaip visada, bent ta kaimyno karvė būtų nudvėsus, tai ir saviškės ne taip būtų buvę gaila.

Gyvenančių Amerikoje Eurovizijos aistros nepasiekia. Čia karaliauja ,,Amerikos dievaičio” (,,American Idol”) rinkimai. Tiesa, pastarojo dalyviai kur kas talentingesni, laimėjusieji pasirašo solidžius kontraktus su garsiomis muzikos įrašų studijomis, o ir pats konkursas trunka vos ne visus metus. Bet praeitą savaitę iš Lietuvos pradėjau gauti keistas žinutes  - “We are the winners”. Pabudo patriotiški jausmai ir ėmė graužti nevaldomas smalsumas. Likus valandai iki konkurso, kuris šiais metais vyko Atėnuose, Graikijoje, neištvėriau ir įsidiegiau programą, leidžiančią stebėti Eurovizijos tiesioginę transliaciją internetu.

Vos išvydus konkurso vedėjus Maria Menounos ir Sakis Rouvas ir išgirdus jų laidomus lėkštus juokelius, prisiminiau, kodėl vengiau žiūrėti šią laidą. Bet kai į sceną išplaukė verksmingosios Norvegijos ,,vaidilutės”, o vėliau jas pakeitė Danijos dramatiškai nusiteikusios ir ne kartą girdėtą melodiją dainuojančios blondinės, nusprendžiau kentėti iki galo. Nuoširdžiai tikėjau, kad mūsų šaliai atstovaujantys vyrai – Andrius Mamontovas, Marijus Mikutavičius, Viktoras Diawara, Saulius Urbonavičius, Arnoldas Lukošius, Eimantas Belickas – negali būti blogesni, kokią kvailybę jie bebūtų sumanę.

Mano viltį dar labiau sustiprino vis gausėjantis pasirodančių gerklingų šabloninių blondinių ir saldžiais kastratų balsais mekenančių vyrukų ratas. Buvo akivaizdu, jog Eurovizijos konkurso popsas užstrigęs kažkur ties 7 – 8 dešimtmečiu, o pasirodymų esmė – blizgių suknelių ir šleifų demostravimas bei jų nusivilkimas reikiamu momentu.

Tiksliau, jų esmė – laimėti bet kokia kaina. Net jei reikėtų dėl to ropštis ant fortepijono ir iš jo ištraukti baleriną, barstančią raudonus rožių žiedlapius, kaip tai padarė antrą vietą užėmęs rusų atstovas, ar išlėkti į sceną su grandininiu pjūklu ir riaumoti prisidengus monstrų kaukėmis. Pastarasis triukas Eurovizijoje šiemet buvo populiariausias ir suomiams suteikė nugalėtojų titulą.

Šiaip ar taip, lietuviai nenuvylė. Jų daina „We are the winners“ – buvo puiki visos šios Eurovizijos laimėjimo karštinės parodija. Lietuviai pasirodė turį sveiką humoro jausmą. A. Mamontovo, M. Mikutavičiaus ir S. Urbonavičiaus vaidyba buvo nuostabi – jų personažai gudriais veidais ir tekartodami vieną frazę: ,,mes laimėtojai, balsuokite už mus“, puikiai išreiškė Eurovizijos konkurso tuštybę. Televizijos žiūrovai negailėjo balsų lietuvių „nugalėtojams“ ir Lietuvai teko garbinga šešta vieta. Taip, pagaliau mes atsidūrėme išsvajotame dešimtuke.

Tačiau ne visi suprato humorą. Lietuviai turbūt buvo vieninteliai, po kurių pasirodymo publika Atėnuose neplojo ir dainą palydėjo nepasitenkinimo šūksniais bei švilpimu. Saviironija – skaudi tema „bepūnančiam“ konkursui ir jo šeimininkams graikams, kurie jam rengti išmetė daugiau pinigų nei bet kuri šalis anksčiau.

Straipsnyje panaudota Eltos nuotr.                                                                                        2006-05-22