Gastroezofaginis refliuksas (rėmuo)
Dalius Kedainis, MD
Ką tik ką parvykau iš savo atostogų tėviškėje. Smagu paviešėti pas savuosius, jie nedaug pasikeitę, gal tik labiau susirūpinę, daugiau žilų plaukų galvoje ir raukšlių veiduose. Kaip visad, teko pabendrauti ir su tolimesnėmis giminėmis ir draugais. Visad miela su jais susitikti, žavi tradicinis lietuviškas svetingumas, nuoširdumas. Kaip visada, jie netrunka pabendrauti, išsikalbėti, pasidalyti savo bėdomis ir vargais.
Pastebėjau vieną bendrą dalyką: dalis paprastų Lietuvos gyventojų, su kuriais teko pakalbėti, kuo toliau, tuo mažiau pasitiki Lietuvos medicina, bendra medicinos ir sveikatos apsaugos sistema, jos prieinamumu ir veiksmingumu. Dažnas nepasitiki bendrosios praktikos ir šeimos gydytojais, juos kaltina skubotumu, dėmesio stoka. Nemažai chroni nių problemų žmonės linkę gydytis patys, dažnai naudoja netradicinius vaistinius preparatus, vaistažoles ir t.t.
Dažnai minima viena, nuolat varginanti problema yra rėmuo (angl. heartburn, rusiškai ir ,,liaudiškai” vadinama ,,ižoga”). Teko prisiklausyti gana įvairių mitų, netradicinio požiūrio ir nuomonių, neįprastų, keistų, net juokingų savigynos metodų. Tad pažvelkime į šią problemą iš arčiau.
Rėmeniu vadinamas viršutinės pilvo dalies, dažniausiai ties krūtinkaulio apačia, jaučiamas maudžiantis, deginantis ar graužiantis skausmas ar tiesiog nepatogumas. Jį sukelia rūgštaus skrandžio turinio patekimas į stemplę. Anatomiškai stemplė yra tiesiog raumeningas vamzdelis, sujungiantis mūsų ryklę su skrandžiu. Apatinėje stemplės dalyje esantis žiedo pavidalo raumuo, vadinamas sfinkteriu. Jei šis sfinkteris veikia gerai, jis atsipalaiduoja tik tuo metu, kai stemplės turinys stumiamas į skrandį, o kitu metu jis susitraukia ir pilnai uždaro stemplės angą. Susilpnėjus šiam sfinkteriui ar pakitus kūno sandarai, jis nepajėgia pilnai uždaryti angos ir skrandžio turinys patenka (,,atpilamas”) atgal į apatinę stemplės dalį. Kadangi viena pagrindinių skrandžio turinio medžiagų yra skrandžio (,,skuzdžių”, nes savo chemine sudėtimi panaši į skruzdžių gaminamą sekretą) rūgštis, ji chemiškai dirgina ir degina stemplės gleivinę. Dėl to atsiranda minėti simptomai.
Rėmuo palaipsniui sukelia gastroezofaginio (skrandžiostemplės) refliukso ligą (angl. Gastroesophageal Reflex Disease, GERD). Ši liga yra viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Ja serga iki 25 proc. visų suaugusių žmonių. Šia liga labiau linkstama sirgti, jei:
* Turite viršsvorį
* Esate nėščia
* Turite diafragmos išvaržą
* Dažnai persivalgote
* Po valgio atsigulate
* Dėvite ankštus rūbus
* Vartojate alkoholį
* Rūkote
* Vartojate skrandį dirginančius vaistus, pvz., aspiriną.
Beje, tam tikri maisto produktai ir maisto rūšys pablogina skrandžio rūgštingumą:
* Kava
* Arbata
* Alkoholis
* Mėtos produktai ir mentolis
* Citrusiniai vaisiai ir jų produktai, pvz., apelsinų sultys
* Pomidorai ir pomidorų padažas
* Aštrus maistas
* Rūgštus maistas
Žinoma, daugelį mūsų kartas nuo karto vargina rėmuo, ypač daugiau pavalgius ar užvalgius tam tikro maisto. Vis dėlto reikėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoja, jei rėmuo ima kartotis itin dažnai, jei jis nepraeina paėmus tradicinių vaistų, jei jis prikelia iš miego vidury nakties. Šie simptomai gali reikšti, kad GERD pablogėjo, susirgote skrandžio opalige.
Tolimesnio ištyrimo metu daktaras gali atlikti kelis testus: barrio kontrastinę rentgenogramą, stemplės rūgštingumo tyrimą, skrandžio endoskopija (jos metu skrandis ir stemplė tiriami plonu juodu instrumentu, apžiūrima skrandžio gleivinė, reikalui esant, paimama biopsija). Beje, skrandžio vėžio pirmi požymiai yra labai panašūs į opaligės, o skrandžio endoskopijos metu dažnai sunku nuspėti, ar matoma opa yra gerybinė. Dėl to daroma skrandžio biopsija.
Reikalui esant, daktaras gali prirašyti kelių tipų vaistų:
* Skrandžio rūgštingumą mažinančių, rūgštį neutralizuojančių vaistų: kalcio (pvz. kalcio karbonato, ,,Tums”), magnio (magnio hidroksido, ,,Milk of Magnesia”), aliuminio (,,Almagel”)
* Antihistamininių vaistų, užkertančių histamino receptorius skrandyje. Histaminas skatina skrandžio rūgšties gamybą. Šio tipo vaistai yra ,,Ranitidine”, ,,Famotidine”.
* Protonų pompos inhibitorius (angl. Proton Pump Inhibitors), vaistus, kurie užkerta esminę skrandžio rūgšties gamybos grandį. Šie vaistai yra ,,Omeprazole”, ,,Pantoprazole” ir t.t.
Jei konservatyvus gydymas ilgainiui nepadeda, daktaras gali rekomenduoti specialią operaciją, kurios metu sumažinamas skrandžio turinio patekimas į stemplę. Ši operacija atliekama arba atviru pjūviu, arga laparioskopiškai ir dažniausiai atneša norimų rezultatų.
Ką reikėtų daryti, jei jus nuolat kamuoja rėmuo? Pabaigai norėčiau pateikti keletą praktinių patarimų:
* Pavalgę negulėkite, bet lengvai pasimankštinkite ar pavaikščiokite;
* Naudokite be receptų parduodamus, rūgštingumą mažinančius vaistus;
* Venkite maisto, kuris pablogina rėmenį;
* Nerūkykite;
* Saikingai vartokite alkoholį;
* Miegodami pakelkite galvūgalį keliais coliais, padėkite po galva papildomą pagalvę;
* Nevalgykite vėliau nei 2-3 valandos prieš miegą;
* Verčiau valgykite dažniau ir mažesnį maisto kiekį.
Tikiuosi, kad šie kuklūs patarimai padės geriau suprasti ir kontroliuoti šį dažną sutrikimą, o valgis ir gėrimai teiks didesnį malonumą ir mažiau problemų.
Tad būkime sveiki !