Moliūgų, guminių numirėlių ir Pumpkin Plaza metas

Monika Bončkutė

Šįkart nutariau nesileisti į jokius didelius svarstymus ,,už” ir ,,prieš”, nes tai be manęs puikiai vėl ir vėl visame pasaulyje darys žurnalistai, dvasininkai, net politikai ir aktoriai. Čia kalbu apie keikiamą ir ginamą, smerkiamą ir skatinamą Halloween šventę, kurios gal ir būtų galima lengvai nepastebėti, jei ne akis badantys ir ausis rėžiantys įvairiausių dydžių moliūgai, guminiai ,,numirėlių” pirštai ir baltuojančios vaiduoklių akys, vieni po kito lyg grybai po lietaus dygstantys prekybų centrų vitrinose, autobusų stotyse ir privačių namų kiemuose.

Prisiekiu kaukolės šonkauliukais ir pakaruoklio kojomis, jog pirmą Halloween dekoraciją Čikagos mieste šiemet išvydau rugsėjo 26-osios rytą. Taigi ignoruoti šį reiškinį, jei nesi vienuolis, atsiskyrėlis ar koks kitas itin dvasingas užsidarėlis, tiesiog neįmanoma. Visos šios keistos šventės grožybės akis badys daugiau nei mėnesį. O jei dar pridursime, kad Halloween, išaugęs į parduotuvių skatinamą popkultūros reiškinį, JAV daugiau ar mažiau šiandienine forma švenčiamas nuo XIX a., reikia šią šventę pripažinti tam tikra tradicija.

Stengsiuosi per daug nesikartoti, nes informacijos apie keltų-airių, pagonių-krikščionių linksmybių ištakas esama apstu. Tik primenu, kad dabartinis žodis Halloween, Lietuvoje transkribuojamas kaip ,,Helovynas”, yra kilęs iš airiško Hallowe’en, pastarasis – iš All-hallow-even, kuris išvertus į šiuolaikinę anglų kalbą reikštų maždaug ,,All Saints’ Day” – Visų šventųjų diena. Kaip žinia, grynai krikščioniška ir visai kitokios nuotaikos ir tikslo švetės atmaina Lietuvoje nuo seno minima, tik diena vėliau – lapkričio 1-ąją, tuo tarpu Halloween Amerikoje švenčiamas spalio 31 d. Dar verta paminėti, kad amerikiečių kaimynai meksikiečiai turi savitą šios šventės versiją, kurioje įdomiai susipina senoviniai indėnų tikėjimai, krikščioniškasis dabartinių meksikiečių paveldas bei amerikietiškas ,,popsas”. Ši diena Meksikoje švenčiama lapkričio 1 d. ir joje, kaip ir Lietuvoje, dominuoja pagarbos mirusiesiems reiškimas; iš čia ir ispaniškas šventės pavadinimas —,,Dia de Los Muertas”.

Jie pasirinksite pasiduoti Halloween linksmybėms, tai Čikagoje bus galima padaryti dar gerokai iki lietuviškųjų Vėlinių, taigi net ir kalendorinio laiko prasme galima susiorganizuoti taip, kad šios dvi šventės nepersipintų. Renginiai, skirti Halloween, prasideda nuo spalio 13 d., pavienės dekoracijos jau šmėkščioja dabar. Tačiau spalio 13 d. aikštė, kuri visus metus vadinama Daley Plaza, virs Pumpkin Plaza. Ten, kaip ir kasmet, bus pastatytas prašmatnus ir nemažas ,,Haunted Village” – įvairių atrakcionų bei su Halloween tema susijusios atributikos miestelis. Čia tam tikru laiku bus galima stebėti ,,Midnight Circus” aktorių pasirodymus, o kiekvieną šeštadienį bei sekmadienį vyks moliūgų dekoravimo pamokėlės.

Spalio 21 d. Pumpkin Plaza pašonėje – State ir Randolph gatvių sankryžoje — vidurdienį prasidės Halloween paradas; tai muzikos, dekoracijų lydima teatralizuota persirengėlių eisena, skirta daugiausia vaikams ir šėlsmo išsiilgusiems studentams.

Nuo spalio 19 d. maršrutu CTA bėgiais važinės ,,Haunted ‘L’”. Tai specialiai išpuoštas Čikagos miesto traukinukas, kuris ankstesniais metais miesto svečių buvo įvertintas kaip viena įdomiausių Halloween atrakcijų. Daugiau informacijos apie traukinuko maršrutą bei kaip į jį patekti galima sužinoti apsilankius oficialioje miesto interneto svetainėje adresu http://www.cityofchicago.org.

Halloween skirtin rengiai visą spalio mėnesį (pradedant spalio 1 d.) vyks net 79 Čikagos viešosios bibliotekos skyriuose. Tai daugiausia koncertai bei knygų skaitymai vaikams, tai pat vaidinimai ir moliūgų dekoravimo pamokėlės. Dėl konkrečios programos artimiausioje bibliotekoje galite kreiptis telefonu 312-747-4780.

Viename iš savivaldybės tvarkomų muziejų, istoriniame ,,Glessner House” spalio 28-31 d. vyks kasmetinis (jau dvidešimtasis!) vieno mistiškiausių pasaulio poetų Edgar Allan Poe kūrybos skaitymas. Bus skaitomos E. A. Poe eilės, aptarinėjama jo kūryba, literatūros žinovai papasakos apie rašytojo kūrybą bei gyvenimą. Muziejaus adresas: 1800 S. Prairie Ave., Chicago. Daugiau informacijos apie muziejų ir jame visus metus organizuojamus renginius galima rasti internete, adresu http://www.glessnerhouse.org.

Visa tai – tik nedidelė dalis svarbiausių Čikagoje vyksiančių Halloween skirtų renginių. Atsižvelgdami į savo biudžetą, norus, pažiūras, nuotaiką, orą, pasikonsultuodami su sveiku protu, apsispręskime, ar verta urmu keliauti į ,,Walgreens” pirkti plastmasinių numirėlių. Jei ne – tebūnie visiems žinoma, kas spalio mėnesį vyksta Čikagoje ir tuomet jau nutarkite, ar verta paįvairinti kasdienybę apsilankant kuriame iš minėtųjų renginių.