Krūties vėžys ir jo prevencija

Dalius Kedainis, MD

Paklauskime 100 moterų, kokia liga jos labiausiai bijotų susirgti. Neabejoju, kad išgirstume bent 10 skirtingų atsakymų. Turbūt, pirmajame penketuke atsidurtų tokios ligos, kaip širdies ataka, smegenų insultas, diabetas ir bent keletas vėžio rūšių. Šis atsakymas mūsų nenustebintų, nes turbūt kiekvienas mūsų yra tiesiogiai susidūrę su mūsų artimaisiais ar draugais, kuriems buvo nustatytas vėžys. Kita vertus, sunku nepastebėti ir įvertinti nuolatinių intensyvių krūties vėžio prevencijos iniciatyvinių veiksmų, renginių. Juk kiekvienas mūsų turbūt pastebėjome vėliavėles, marškinėlius, lipdukus ar magnetinius ženklus, vaizduojančius rausvą kaspiną – kovos su krūties vėžiu priminimo simbolį. Kita vertus, krūties vėžio prevencinės programos susilaukia daugiausia dėmesio ir lėšų, visuomenės pagalbos. Juk nuolat girdime apie „5 mylių krūties vėžio bėgimą” ar kitus labdaros renginius. Iš tiesų ši iniciatyva yra labai sveikintina ir pagirtina.

Krūties vėžys yra dažniausias moterų vėžinis susirgimas, nuo jo kasmet užregistruojama daugiausia mirčių. Sergamumas krūties vėžiu dažnėja. Dar praėjusio šimtmečio viduryje sergamumas krūties vėžiu buvo 1 iš 9 moterų, amžiaus pabaigoje 1 iš 8, o dabartiniai duomenys rodo, kad artėjame prie situacijos, kai 1 iš 7 moterų turi tikimybę susirgti krūties vėžiu. Daugiausiai sergama krūties vėžiu vyresniame amžiuje, 4 iš 5 susirgimų krūties vėžiu nustatoma moterims, vyresnėms nei 50 metų. Vyrai taip pat nėra išimtis, 1 iš 100 visų diagnozuojamų krūties vėžiu sergančių ligonių yra vyras.

Jei norėtumėte prisiminti pagrindinį ir svarbiausią šio rašinio teiginį, nedvejodamas atsakyčiau, kad tai faktas, jog krūties vėžys yra pagydoma liga ir kad raktas į sėkmingą šios ligos gydymą yra ankstyvas ligos nustatymas ir agresyvus gydymas.

Krūties vėžys dažniausiai prasideda kaip mažas augliukas ar gumbelis vienoje krūtyje. Laikui bėgant, jis vystosi ir auga, išplinta į aplinkinius audinius, limfagysles, limfmazgius, odą. Vėliau jis dar toliau išplinta (metastazuoja) į kaulus, plaučius, kepenis, smegenis. Jei krūties vėžys nustatomas prieš išplitimą, ji dažnai galima pagydyti. Gydymui dažniausiai naudojama chirurginis vėžio ir paveiktų limfmazgių pašalinimas, švitinimas (radiacinė terapija) ir vaistai (chemoterapija ir hormoninė terapija).

Kodėl susergama vėžiu?

Tikroji krūties vėžio atsiradimo priežastis nežinoma, dažniausiai tai įvairių rizikos faktorių derinys. Bet kuriam žmogui gali atsirasti krūties vėžys. Pastebėta, kad didesnį polinkį krūties vėžiui turite jei:

* Krūties vėžiu sergama šeimoje (juo serga jūsų mama, tetos, seserys).

* Sirgote krūties vėžiu praeityje ar turėjote gėrybinių krūties pakitimų.

* Anksti (iki 12 metų) susirgote mėnesinėmis.

* Vėliau prasidėjo menopauzė (po 55 metų).

* Jums daugiau nei 50 metų.

* Nebuvote nėčia ar jei pirmasis nėštumas vyresniame amžiuje (daugiau nei 30 metų).

* Jūsų krūtinė buvo švitinta (radiacinė terapija) jaunesniame amžiuje (prieš sukankant 30 metų).

* Vartojate pakaitinę hormoninę terapiją menopauziniu laikotarpiu, ypač jei vartojate tik estrogenus, be progestinų.

* Turite viršsvorį ir prasidėjo menopauzė.

 Vėžio siptomai

Krūties vėžys gali prasidėti itin subtiliai. Pirmieji ligos požymiai gali pasireikšti tik paprasto gumbelio atsiradimu krūtyje, dažniausiai išorinėje viršutinėje krūties dalyje. Jis dažniausiai neskausmingas, gali augti arba lėtai, arba labai greitai (priklauso nuo vėžio tipo). Vėliau gali pakisti ir infiltruotis į odą, pakisti krūties forma ir kontūrai, pakisti spenelio forma, jis gali įsitraukti į aureolės vidų, gali atsirasti išskyrų. Vėliau gali atsirasti gumbeliai pažasties duobėje (iš tikrųjų tai požymis, kad krūties auglys galėjo išplisti į limfmazgius). Krūties skausmas, padidėjęs jautrumas dažniausiai nebūdingas ankstyvos stadijos  krūties vėžiui.

Krūties vėžys dažniausiai nustatomas fizinės apžiūros metu. Įtartina mazgelį gali atrasti tiek pačios moterys, tiek daktaras. Radus mazgelį, primygtinai patariamas nuodugnus ištyrimas, mamograma (specialus rentgenologinis krūtų ištyrimas) ir biopsija (invazinis tyrimas, kuomet plonos adatos pagalba paimamas mažas audinio gabalėlis analizei).

Gydytojo rekomendacijos

Vis tik, klinikiniai tyrimai įrodė, kad netgi kasmėnesinis krūtų fizinis ištyrimas iš esmės nedaug padeda ankstyvai krūties vėžio diagnostikai, daug įtartinų gumbelių gali būti neapčiuopta. Dėl to rekomenduojamas periodinis mamografinis ištyrimas. Rekomenduojama padaryti pirmąją mamogramą sukakus 3539 metams, vėliau esant 4049 metų amžiaus, mamogramą rekomenduojama kas 12 metai, o sukakus 50, kasmetinė mamograma yra būtina prevencinės sveikatos priežiūros dalis. Iki 35 metų mamograma nėra rekomenduojama dėl kelių priežasčių: ankstyvame amžiuje krūtų audinys yra kur kas tankesnis ir sunku atskirti įtartinus gumbelius nuo aplinkinio audinio, kita vertus, krūties vėžys retai atsiranda jaunesnėm nei 40 metų moterims.

 Atradus naują darinį krūtyje, nevertėtų panikuoti. Dažnai šie gumbeliai yra tik skysčio pripildytos krūties cistos. Be jokios abejonės, reikia ištirti kiekvieną įtartiną gumbelį, tad biopsija yra sudėtinė būtina ištyrimo dalis. Atradus kietą darinį, gali tekti atlikti sudėtingesnę išpjaunamąją biopsiją, kuomet chirurgas vietinėje nejautroje prapjauna odą ir išima visą gumbelį. Šis audinys nedelsiant apžiūrimas mikroskopu. Atradus įtartinų ląstelių, primenančių vėžį, dažnai išoperuojama tos pusės pažastiniai limfmazgiai, nustatant galimą vėžio išplitimą.

Pabaigai norėčiau pateikti keletą patarimų, kaip sumažinti pakartotinio krūties vėžio riziką ir ką daryti, ji aptikus:

* Pasitarkite su savo bendros praktikos gydytoju. Aptarkite ligos prezentaciją, išplitimą ir galimus gydymo būdus.

* Aptarkite galimus pašalinius cheminės ir vaistų terapijos požymius bei būdus juos sumažinti.

* Kas mėnesį ir toliau apžiūrėkite savo krūtis, ieškodami naujų vėžį primenančių mazgelių ar darinių. Jei Jūsų vėžys buvo sėkmingai pagydytas, nepamirškite, kad tiek pakartotinis vėžys, tiek skirtingo tipo naujas vėžys atsiranda kur kas greičiau ir dažniau, nei sveikoms moterims.

* Prisijunkite prie savitarpio pagalbos ir vėžiu sergančių moterų paramos grupių. Jų adresus galite lengvai rasti internete ir vietinėse ligoninėse.

Dar kartą norėčiau priminti, kad sėkmės į greitą ir efektyvų krūties vėžio gydymą raktas yra ankstyvas jo nustatymas ir savalaikis gydymas. Tad nepamirškite šių patarimų:

* Apžiūrėkite ir apčiuopkite savo krūtis bent kartą per mėnesį, stovėdami prieš veidrodį.

* Leiskite savo daktarui nuodugniai ištirti krūtis bent kartą per metus, jei jums daugiau nei 40, ar bent kartą per 3 metus, jei jums 2039 metai.

* Nepamirškite kasmetines mamogramos!

* Sveikai maitinkitės ir atsikratykite viršsvorio. Riebalinis audinys gamina estrogenus, tad turint viršsvorį, gerokai padidėja rizika sirgti krūties vėžiu.

* Reguliariai mankštinkitės ir sportuokite.

* Naudokite alkoholį saikingai.

* Jei tik galima, venkite pakaitinės (estrogenų) hormoninės terapijos. Jei turite naudoti pakaitinę hormoninę terapiją, naudokite estrogenų ir progestinų kombinaciją.

* Jei pagimdėte kūdikį, stenkites kuo ilgiau jį maitinti krūtimi.

* Svarbiausia, atsiradus bet kokios kilmės ar formos krūties gumbeliui, nedelsiant kreipkitės į daktarą. Kaip jau anksčiau minėjau, dažniausiai krūties vėžys ankstyvose stadijose yra ne kas kita, kaipo neskaumingas gumbelis.

Tad būkime sveiki!

Straipsniui naudota medžiaga ir daugiau informacijos galite rasti:

YME National Breast Cancer Organization (www.yme.org). Tel (8002212141).

National Cancer Institute (www. cancer.gov) Tel (8004CANCER).

American Cancer Society (www. cancer.org). Tel (800ACS2345).

National Alliance of Breast Cancer Organizations (www.nabco. org). Tel (88880NABCO).

American Society of Clinical Oncology (www.asco.org). Tel (7032990150).

Gynecologic Cancer Foundation (www.sgo.org). Tel (8004444441).

American Institute for Cancer Research (www.aicr.org). Tel (18008438114).

National Comprehensive Cancer Network (www.nccn.org). Tel (888909NCCN).

National Action Plan on Breast Cancer (www.4woman.gov/napbc).

Women's Cancer Network (www. wcn.org)