Žmonių, norinčių mokytis lietuvių kalbos, nemažėja

Nors daugelis iš mūsų apie vasarą tikrai dar nesvajoja, studentai – esantys ir būsimi – jau pradėjo galvoti, o kai kurie ir planuoti savo vasarą. Tiems, kurie nežino, ką darys vasaros metu, ir tiems, kurie nusprendė šią ateinančią vasarą pramokti arba patobulinti savo lietuvių kalbą, pagyventi Lietuvoje ir iš arčiau susipažinti su lietuvišku gyvenimu, tačiau neturi laiko arba nežino, iš kur gauti informacijos, „Draugas” siūlo interviu su dviejų Lietuvos aukštųjų mokyklų darbuotojomis, kurios jau ne pirmus metus užsieniečiams, taigi, ir Amerikos lietuviams bei amerikiečiams, siūlo intensyvius lietuvių kalbos ir kultūros kursus.

Šįkart jūsų dėmesiui pokalbis su Vilniaus universitete Lituanistinių studijų katedros rengiamų intensyvių Vasaros ir Žiemos lituanistikos kursų vedėja Virginija Stumbriene.

– Nuo kada Vilniaus universitete organizuojami lituanistikos kursai užsieniečiams? Ar nuo pirmųjų kursų atsirado kokių nors naujovių?

– Vilniaus universitete Vasaros lituanistikos kursai buvo rengiami dar sovietiniais metais. Pradėti rengti apie 1977 metus. Tada atvykdavo tik JAV lietuvių vaikai ar vaikaičiai ar išeivių į kitas šalis vaikai ir vaikaičiai. Kiti užsieniečiai negalėdavo dalyvauti kursuose. Mūsų katedra, Lituanistinių studijų katedra, buvo įkurta 1990 m., Lietuvai vėl tapus nepriklausomai. Dabar Vasaros kursuose sulaukiame studentų iš įvairiausių šalių. Dažniausiai į vasaros kursus atvyksta 60-70 studentų. Kartais mažėliau. Maždaug trečdalis jų paprastai yra iš JAV. Tik dalis jų yra lietuvių kilmės (pvz., iš 20 amerikiečių 5-6 būna lietuvių kilmės). Atvyksta vyresnių ir jaunesnių žmonių. Kursų dalyviai suskirstomi į 5-6 grupes pagal lietuvių kalbos mokėjimą. Pernai pirmąkart buvo grupė vertėjams.

Yra dviejų savaičių ir mėnesio kursai. Studentai mokosi lietuvių kalbos (kasdien po 2-3 paskaitas, viena paskaita – pusantros valandos), klauso paskaitų apie Lietuvos kultūrą (etnokultūrą, istoriją, literatūrą, lietuvių kalbą ir pan.), aplanko Vilniaus muziejus, dalyvauja ekskursijoje po Vilniaus universitetą, po Vilnių. Šeštadieniais vyksta ekskursijos į Trakus, Kauną ir Pažaislį, Rumšiškių liaudies buities muziejų, Druskininkus, Aukštaitijos nacionalinį parką ir pan.

– Be Vasaros kursų siūlote dar Erasmus kalbos kursus. Kuo ši programa skiriasi nuo vasarinės?

– Be Vasaros lituanistikos kursų rengiami intensyvūs Žiemos lituanistikos kursai. Žiemos kursai prasideda pirmosiomis sausio dienomis. Šių kursų programa panaši į Vasaros kursų programą, tik šeštadieniais nevykstame į ekskursijas. Intensyvūs Erasmus lietuvių kalbos kursai pradedantiesiems Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedroje rengiami žiemą. Jie skirti Erasmus programos studentams, pavasario semestrą studijuosiantiems įvairiose Lietuvos aukštosiose mokyklose. Studentai atvyksta iš įvairių Europos šalių. Vasaros kursus Erasmus programos studentams rengia kitos Lietuvos aukštosios mokyklos. Erasmus kursų programa Vilniaus universitete panaši į kitų Lituanistinių studijų organizuojamų lituanistikos kursų programas.

Be intensyvių lituanistikos kursų VU vyksta ir metinės lietuvių kalbos studijos įvairių kalbos mokėjimo lygių studentams. Šie studentai turi 11 paskaitų per savaitę. Pradedantiesiems visos paskaitos yra lietuvių kalbos paskaitos. Pažengusieji ir mokantieji klausosi paskaitų apie Lietuvos istoriją, etnokultūrą, socialinį ir politinį Lietuvos gyvenimą, lietuvių literatūrą. Rengiami vakariniai įvairių kalbos mokėjimo lygių kursai dirbantiems žmonėms. Paskaitos vyksta 2 kartus per savaitę. Erasmus programos studentai, kurie studijuoja VU, lietuvių kalbos mokosi Lituanistinių studijų katedros rengiamuose įvairių kalbos mokėjimo lygių kursuose semestrą (90 val.).

– Ar lituanistikos kursai vis dar yra populiarūs tarp užsieniečių? Iš kokių šalių atvažiuoja daugiausia? Ar sulaukiate Amerikos lietuvių?

– Žmonių, norinčių mokytis lietuvių kalbos, nemažėja. Studentai atvyksta iš įvairiausių šalių. Vasaros kursuose sulaukiame studentų daugiau nei iš 20 šalių: JAV, Airijos, Anglijos, Argentinos, Australijos, Baltarusijos, Čekijos, Gruzijos, Ispanijos, Italijos, Izraelio, Japonijos, Kinijos, Kolumbijos, Korėjos, Kroatijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Rusijos, Slovakijos, Suomijos, Švedijos, Ukrainos, Vokietijos ir kitų. Į vasaros kursus daugiausia atvyksta iš JAV. Iš kitų šalių po 1, 2, 3, 4 žmones. Yra studentų, kurie atvyksta į intensyvius kursus penktą ar septintą kartą (žiemą ir vasarą).

– Kokie žmonės (amžius, profesija ir pan.) dažniausiai atvažiuoja mokytis?

– Atvyksta įvairiausio amžiaus studentų: aštuoniolikmečių, dvidešimtmečių, trisdešimtmečių, keturiasdešimtmečių, penkiasdešimtmečių, šešiasdešimtmečių, septyniasdešimtmečių. Vyriausiai studentei buvo 88 metai. Tai buvo anglė iš Prancūzijos. Su meile ją prisimename. Mokantis kalbos grupėse puikiai dera jaunystės žavesys, branda ir didelė gyvenimo patirtis. Kursus lanko vakarykščiai mokinukai, studentai, diplomatai, vertėjai, menininkai, gydytojai, virėjai, inžinieriai, kompiuterininkai, kalbininkai, vadybininkai, dvasininkai, mokytojai, dėstytojai, mokslininkai ir kiti. Pačių įvairiausių profesijų žmonės.

– Ar pasitaikė tokių studentų, kurie pabėgo po kelių dienų ar savaitės?

– „Pabėgančių” iš kursų be rimtos priežasties pasitaiko labai retai. Vadovauju kursams daug metų. Neatsimenu daug tokių studentų. Vos porą. Gal taip nutiko todėl, kad žmonės nebuvo pasirengę mokytis kalbos. Kartais nutinka taip, kad studentai turi nutraukti studijas dėl šeimą ištikusių rūpesčių – artimųjų ligos ar mirties.

– Kaip apie Jūsų universitete rengiamus kursus būsimi studentai sužino?

– Studentai sužino vieni iš kitų, siunčiame informaciją į užsienio universitetus, informuojame užsienio šalių ambasadas Lietuvoje. Mūsų interneto adresas http://www.lsk.flf.vu.lt.

– Gal jau žinote šios vasaros kursų datą ir programą?

– Intensyvūs Vasaros lituanistikos kursai vyks: nuo birželio 26 iki liepos 25 d. (mėnesio kursai); nuo birželio 26 iki liepos 11 d. (2 savaičių kursai). Programą parengiame vėliau. Programa visada susideda iš lietuvių kalbos paskaitų, paskaitų apie kultūrą ir kultūrinės programos (ekskursijos po VU, Vilnių, kitus Lietuvos miestus ir įdomias vietas, išvykos į muziejus, esančius Vilniuje).

– Ačiū už pokalbį.

Kalbino Dalia Cidzikaitė