SPORTAS
Auksiniai Čikagos ,,Lituanicos” krepšininkai draugų būryje.

Pasaulio lietuvių sporto žaidynių įspūdžiai


DAINIUS RUŽEVIČIUS

Pirmąjį liepos mėnesio savaitgalį IX Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse Klaipėdoje viena gausiausių buvo JAV delegacija, kuriai atstovavo net 130 JAV lietuvių, o dar 10 sportininkų mėgėjų atvyko iš Kanados. Nemažai iš jų džiaugėsi žaidynių apdovanojimais ir į namus parsivežė neišdildomus įspūdžius.

Tai – maloni staigmena ne tiktai varžybų organizatoriams, bet ir pačiam JAV lietuvių delegacijos vadovui bei Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) pirmininkui Laurynui Misevičiui, kuris Š. Amerikos lietuvių sportiniam judėjimui vadovauja trečią kadenciją.

Tai buvo ketvirtosios Lauryno žaidynės. 1991 m., kai jis dar gyveno Kaune, dalyvavo legendinėse PLSŽ, kurios pirmą kartą vyko Lietuvoje ir dirbo spaudos centre vienu iš vertėjų.

– Kaip pavyko suburti tokią gausią JAV lietuvių sportinę delegaciją? Ar patenkintas sportininkų pasiekimais?

– Stanislovas Kavaliauskas subūrė dvi New York lietuvių krepšinio komandas „Geležinis vilkas”. Geriausieji krepšininkai pateko į pirmąją komandą, o antrojoje žaidžia moksleiviai. Krepšininkai ir sudarė didžiausią mūsų delegacijos dalį, jų buvo net 60. Žaidėjus treniravo „Lituanicos” krepšinio Akademijos treneriai – Aurimas Matulevičius ir vaikų treneris Stepas Žilys, kuris į žaidynes atvežė keturiolikmečių komandą (ji turnyre liko trečia).

Krepšinio trenerės iš New York Rasos Mitrulevičienės vadovaujama „Rasos” komanda žaidynėse taip pat iškovojo aukso medalius.

Didelis patriotizmo pavyzdys – legendinė Čikagos „Lituanica” vyrų krepšinio komanda, kurioje praktiškai jau trečiose žaidynes rungtyniauja tas pats komandos branduolys. Dabar šiems žaidėjams (jau gerokai vyresni nei 30), tačiau jie sugebėjo lygiaverčiai žaisti su visomis kitomis pasaulio lietuvių komandomis ir, negana to, – jau trečią kartą iškovojo PLSŽ čempionų taurę.

Seniausią užjūrio lietuvių atletų klubą – New York LAK deramai atstovavo Deivis Pavasaris, sugebėjęs laimėti visų spalvų apdovanojimus: vienetų bronzą, mišrių dvejetų sidabrą (su kauniete Neringa Valyte), o taip pat vyrų dvejetų auksą (su Laurynu Pakalniškiu iš Gargždų). Senjorių turnyre du bronzos medalius laimėjo ir JAV Lietuvių Bendruomenės krašto valdybos pirmininkė Sigita Šimkuvienė-Rosen iš Connecticut.

Na, o baseine be konkurencijos pasirodė Čikagoje gyvenanti 17-metė plaukikė Dovilė Svirupskaitė, sugebėjusi iškovoti visus 3 aukščiausius apdovanojimus – 50 m laisvu stiliumi ir nugara, o taip pat 400 m distancijose. Nuo jos nedaug atsiliko 13-metė Amilia Nusbaum iš Indiana valstijos, kuri tarp savo bendraamžių geriausią rezultatą parodė 50 m nugara ir peteliške, o taip pat 400 m. laisvu stiliumi.

Kanados atstovams medalius iškovojo pirmąją vietą Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse užėmęs Linas Veselka, Klaipėdoje laimėjęs senjorų (vyresni nei 50 m. amžiaus) biliardo varžybas, o taip pat ŠALFASS teniso sekcijos vadovas Eugenijus Krikščiūnas iš Toronto, įveikęs visus savo varžovus per 60 m. amžiaus vyrų grupėje lauko teniso pirmenybėse.

– Ar smagu buvo sugrįžti į Lietuvą?

 – Labai. Man kiekviena kelionė į Lietuvą tarsi užaugina sparnus. Ne veltui sakoma, kad kažko ypatingo laukimas yra nepalyginamai žavesnis, nei pats tas dalykas. Šiandien turbūt negalėčiau palyginti ir atsakyti į klausimą, kas atmintyje įsirėžė labiau – IX Pasaulio lietuvių sporto žaidynių lūkesčiai ar dalyvavimas jose. Ir viena, ir kita prabėgo lyg vaikystę menanti pasaka, o gintarinis uostas Klaipėda šįsyk sužibėjo dar iki šiol neregėtomis spalvomis.

Atsisveikinę su tautiečiais iš viso pasaulio, pasižadėjome sau ir visiems po 4 metų susitikti Kaune – mieste, kuriam priklausai, kur bebūtum. Man, kaip kauniečiui, ypač malonu, kad kitos, X žaidynės, po ketverių metų bus surengtos Kaune. Manau, kad per tą laiką man nusišypsos laimė sugrįžti į gimtinę ir padėti organizuoti jubiliejines žaidynes.

Po visą pasaulį labai įdomu pakeliauti, tačiau svarbiausia yra sugrįžti į ten, iš kur esi išėjęs. Lietuvos tikrai nenorėčiau iškeisti į Ameriką, gimtinė man yra svarbiau.

Palikti sportinę veiklą Amerikoje nebus lengva. Kai eilę metų dirbi prie kažkokio projekto ir matai rezultatus, viską mesti ne taip paprasta. Tačiau Amerikoje auga jaunoji sportininkų karta ir, manau, jau dabar yra žmonių, kurie galės mane pakeisti. Svarbu ne tiktai pačiam dirbti, bet ir užsiauginti gerą pamainą, kuri pratęstų pradėtus darbus.

Tvirtai pritariu Jo Ekscelencijos Valdo Adamkaus minčiai, kad PLSŽ privalo vykti tiktai Lietuvoje. Uostamiestyje mums patiko labiau, nei per ankstesniąsias žaidynės Vilniuje. Ir ateityje tokias šventes reikėtų organizuoti vis kitame Lietuvos mieste.


Gimtinės išsiilgęs JAV lietuvių sportinės delegacijos vadovas bei ŠALFASS pirmininkas L. Misevičius (viduryje) kartu su Latvijos krepšinio komandos lietuviais – „braliukais”.


* * *

JAV atstovavę sportininkai už paramą dalyvaujant PLSŽ dėkingi Lietuvių Fondui, bendrovėms „Dadu New York Ltd.”, „Vyzas and Associates, PC”, „Urban Tech Electric, Inc.”, „AL Interior Design” (New York), praeityje garsiam krepšininkui, dabartiniam NBA komandos Denver „Nuggets” generalinio vadovo pavaduotojui Artūrui Karnišovui, kelionių agentūrai www.doleris.com iš Los Angeles, CA bei JAV Lietuvių Bendruomenės krašto valdybai.

Kūno kultūros ir sporto departamentas (KKSD) generalinis direktorius Klemensas Rimšelis pasidžiaugė sėkmingomis žaidynėmis, labai gražiu jų atidarymu: „Žaidynės buvo įspūdingos ne tiktai savo puiku oru ar gražiąja Klaipėda. Jos buvo ypač gražiai organizuotos ir buvo svarbios Lietuvai bei visiems lietuviams, gyvenantiems visuose pasaulio kraštuose. Tie, kurie dalyvavo žaidynėse, tikrai turės ką prisiminti, įspūdžiai bus neišdildomi. Tačiau žaidynės nebūtų tokios gražios, jei ne jų organizatoriai, kurių dėka pasiekti tokie puikūs rezultatai.”

Padėka buvo skirta ir Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungai, kuriai skirtą dovaną priėmė niujorkiečiai tėvas ir sūnus Stanislovas ir Gytis Kavaliauskai. Per Pasaulio lietuvių žaidynes S. Kavaliauskas buvo atsakingas už visas keturias Amerikos lietuvių krepšinio komandas. Buvusiam vilniečiui tai buvo antrosios PLSŽ.

„Mano vadovaujamas New York ‘Geležinis vilkas’ žaidynėse nesublizgėjo. Ji pateko į patį stipriausią pogrupį. Antroji komanda buvo jaunesnė, tačiau ji pasiekė ketvirtfinalį, kur pralaimėjo Klaipėdos ‘Gintaro baldams’. Bet Amerikos lietuvių garbę išgelbėjo Čikagos ‘Lituanica’, tapusi nugalėtoja. Puikiai pasirodė mūsų merginų komanda ‘Rasa’, kuri, kaip ir praėjusias žaidynėse, tapo nugalėtoja.

Labai patiko žaidynės Klaipėdoje, su dideliu malonumu dar kartą žiūrėčiau iškilmingą žaidynių atidarymą, viskas buvo pasakiškai gražu. Įspūdingas buvo ir atsisveikinimo vakaras prie jūros su Virgiu Stakėnu. Visi buvo laimingi, kad galėjo pabūti prie jūros, pasidžiaugti su kitais žaidynių dalyviais”, – sakė Stanislovas Kavaliauskas.

Visos bendruomenės pabrėžė šių sporto žaidynių naudą – ir fizinio aktyvumo, ir ryšių su Lietuva, ir bendruomenių tarpusavio ryšių prasme. Kartu buvo teikiami siūlymai žaidynių organizavimo tobulinimui, ypač pabrėžiant, kaip svarbu įtraukti jaunimą. Kalbėta, jog šios žaidynės skirtos mėgėjų sportui, todėl, siekiant lygiavertės konkurencijos, jose neturėtų dalyvauti profesionalūs sportininkai. Iškelta ir žiemos sporto žaidynių idėja.

Šiemet žaidynėse dalyvavo apie 2,600 sportininkų iš 21 pasaulio valstybės. Dar apie 1,000 dalyvių sudarė treneriai, teisėjai, delegacijų vadovai, savanoriai. Gausiausios užsienio delegacijos atvyko iš Baltarusijos (134), JAV (124), Latvijos (122), Jungtinės Karalystės (74) bei Rusijos (63).

Iš užsienio atvykusių lietuvių sportininkų skaičius siekė 700. Lyginant su ankstesnėmis žaidynėmis šiemet sportininkų buvo 250 daugiau. Dalyvavo 103 delegacijos, iš jų 42 iš užsienio ir 61 iš Lietuvos. Gausiausios delegacijos buvo iš Jungtinių Amerikos Valstijų (130 žmonių), Baltarusijos bei Latvijos.

Dalyviai varžėsi 24 sporto šakose, pradedant populiariausiomis – krepšiniu, futbolu, lengvosios atletikos rungtimis, baigiant netradicinėmis – kėglių, smiginio, riedučių sporto. Varžybos vyko įvairiausiose miesto viešosiose erdvėse, sporto įstaigose. Žaidynėse išdalinta 600 medalių komplektų.

Paskutinę IX pasaulio lietuvių sporto žaidynių dieną vykusiame pasaulio lietuvių sporto forume nutarta tęsti šią svarbią lietuvius vienijančią tradiciją ir kitas žaidynes po ketverių metų – 2017-aisiais – surengti Kaune.


,,Lituanica” PLSŽ nugalėtoja tapo trečią kartą iš eilės.


Auksu džiaugėsi ir ,,Rasos” krepšininkės iš Long Island, NY.


Deivis Pavasaris stalo teniso pirmenybėse iškovojo vyrų vieneto bronzą, mišrių dvejetų sidabrą ir vyrų dvejeto auksą.


Melnragės paplūdimyje vakarais koncertavo Virgis Stakėnas.


Lauryno Misevičiaus ir Deivio Pavasario nuotraukos


Lemont vyks tarptautinis krepšinio turnyras

Jau 8-ą kartą, rugpjūčio 2-4 dienomis, Pasaulio lietuvių centro salėje Lemont bus surengtas tarptautinis (FIBA) vyrų krepšinio turnyras. Jame jau pareiškė norą dalyvauti šešios komandos, o iš viso varžybose ketina dalyvauti 12 komandų.

Šiame tradiciniame krepšinio turnyre tarpusavyje įprastai varžosi lietuvių, graikų, kroatų, indo-pakistaniečių, filipiniečių, amerikiečių bei lenkų komandos.

Komandos, norinčios dalyvauti šiame turnyre, kviečiamos registruotis pas turnyro organizatorių Aurimą Matulevičių tel:. 630-999-5312. Kiekviena komanda, priklausomai nuo rezultatų, turnyre sužais po 3–5 rungtynes, o registracijos mokestis yra 350 dolerių.