Gyvenimas po širdies smūgio

Dalius Kedainis

Tik praeitą savaitę teko pasidalinti mintimis apie tai, kaip atpažinti širdies smūgį: kokia tai liga, kas ją sukelia, kokie rizikos faktoriai, kaip jos išvengti ar bent jau sumažinti riziką ja susirgti. Tikiuosi, kad šie patarimai buvo naudingi mielam skaitytojui.

Rinkdamasis temą šios savaitės rašiniui, susimąsčiau: ar iš tikrųjų pateikiau tinkamą informaciją, ar jau pasidalinau viskuo, kas svarbu ir žinotina apie šią širdies ligą? O kaip reikėtų elgtis ir į ką reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį, patyrus širdies smūgį? Kokių žygių derėtų imtis, kad kaip galima labiau sumažintume tikimybę pakartotinai patirti širdies smūgį? Šių klausimų mane dažnai klausia ligoniai, prieš išrašant juos  iš ligoninės namo.

Savotiškai šis rašinys yra praeitos savaitės minčių tąsa.  Kita vertus, dauguma praktinių patarimų, kuriais norėčiau pasidalinti su mielais skaitytojais, tinka daugeliui kitų ligų, tad turbūt turėčiau šį rašinį pervadinti „Gyvenimas išrašius iš ligoninės”, „Gyvenimas po rimtos ligos” ar panašiai. Na, bet juk rašinio pavadinimas esmės ir turinio čia nekeičia, kaip sakoma: kaip pavadinsi, taip nepagadinsi.

Pirmiausia, išrašant iš ligoninės, jus gali lydėti gan sumišę jausmai ir mintys: galite būti laimingi, kad pagaliau išeinate iš ligoninės, galite jausti pyktį ar apmaudą, kad jus ištiko širdies smūgis, galite liūdnai galvoti, kad gyvenimas baigiasi, galite nerimauti ir net paniškai bijoti, kad tik nepasikartotų širdies skausmas ar kad kitas širdies skausmas nebūtų mirtinas, galite būti gerai motyvuoti iš esmės keisti savo gyvenimo būdą ir t.t. Svarbu, kad nepamirštumėte, jog esate ne vieni, kad dauguma žmonių gan panašiai ir išgyvena tai, ką jūs dabar jaučiate. Svarbu, kad padarytumėte tinkamas išvadas, kad šios ligos pabaiga taptų naujo skyriaus jūsų gyvenimo knygoje pradžia, kad atvertų jūsų akis ir paskatintų jus labiau tausoti save ir sveikiau gyventi.

Taigi, kokius pokyčius reikėtų padaryti savo kasdienoje, kaip teks keisti savo gyvenimo būdą, kokie sveiko gyvenimo patarimai padės išvengti ar bent atitolinti kitą širdies smūgį? Turite suprasti ir įsisąmoninti, kad, užvėrus ligoninės duris, problemos su jūsų širdimi nepasibaigia. Jūs visada turėsite padidėjusią riziką gauti pakartotinį širdies smūgį ar insultą, širdies aritmiją ar širdies nepakankamumą. Širdies nepakankamumas išsivysto tuomet, kai pažeistas širdies raumuo nusilpsta ir nebepajėgia efektyviai pumpuoti kraują.

Nenustebinsiu parašęs, kad labiausiai neseniai patirtą širdies smūgį primins surikiuota eilė vaistų buteliukų namuose. Jūsų daktaras gali prirašyti kelių rūšių vaistus:

•kraują skystinančius vaistus ar kraujo plokštelių sukibimą slopinančius vaistus;

•širdies kraujagysles plečiančius ir mažinančius širdies skausmą vaistus;

•širdies ritmą kontroliuojančius vaistus;

•vaistus, padedančius atsipalaiduoti širdžiai, kad nesusitraukinėtų taip stipriai ir dažnai;

•cholesterolį mažinančius vaistus;

•kraujospūdį mažinančius vaistus;

•jei turite diabetą, rekomenduotina itin gera kraujo gliukozės kontrolė.

Kita vertus, vien gydymo vaistais nepakaks, rekomenduotina širdies reabilitacija ir sveiko gyvenimo būdo pokyčiai. Širdies reabilitacija yra speciali fizinė terapija, ji padės jūsų širdžiai atsigauti, sustiprėti, geriau toleruosite fizinį krūvį, lengviau suprasite ir įsisavinsite sveiką gyvenseną.

Praeis kiek laiko, kol visiškai pasveiksite po širdies smūgio. Tuo pačiu, praeis kiek laiko, kol išmoksite ir pradėsite sveikiau gyventi. Pirmas patarimas: nesistenkite visko pakeisti per vieną dieną. Geriau ir sveikiau palaipsniui siekti užsibrėžtų rezultatų. Patartina vesti dienyną, jame registruoti savo pergales ir pralaimėjimus.

Jei rūkote, užsibrėžkite mesti rūkyti kuo greičiau. Rūkymas didina kraujo spaudimą, skatina kraujo krešumą, mažina fizinio aktyvumo toleranciją, sumažina ,,gero cholesterolio” kiekį kraujyje. Užsibrėžkite visiškai mesti rūkyti. Jei jums padės ‚,laiptelių” programa, stenkitės mesti rūkyti palaipsniui, sumažinkite rūkomų cigarečių kiekį palaipsniui. Nebijokite vartoti FDA patvirtintų vaistų, padėsiančių atsikratyti šių įpročių, pvz.: nikotino gumos, nikotino inhalerio, ,,Nicorette” odos lipduko, taipogi yra keletas  kitų vaistų, kurie gali padėti. Ypač daug žadantis ir gerai toleruojamas, efektyvus yra ,,Chantix”, neseniai FDA patvirtintas vaistas. Nenusiminkite, jei nepasiseks pirmą kartą. Dažnai tenka bandyti 3 ar 4 kartus, kol pasiseka. Jei nepavyko mesti rūkyti, apmąstykite ir padarykite išvadas, kodėl nepasisekė. Nebijokite eksperimentuoti, nepamirškite, kad skirtingiems žmonėms padeda skirtingi metodai.

Reikėtų pakeisti iš esmės savo dietą. Pirmiausia, stenkitės vengti sočiųjų riebalų, riebaus maisto. Naudokite daugiau augalinio aliejaus, rinkitės margariną, liesus pieno produktus. Venkite naudoti daug druskos, nes valgomoji druska padidins jūsų kraujospūdį. Valgykite daugiau daržovių, daug skaidulų turinčių produktų: grūdėtos duonos, ryžių ir t.t. Venkite „tuščių kalorijų”, t. y. maisto, kuris turi daug kalorijų, bet mažai maistinių medžiagų, pvz., sausainių, saldainių, tortų ir t.t.

Stenkitės būti fiziškai aktyvesni. Kasdien paskirkite bent 3045 minutes aktyviai veiklai, sportuokite. Nesistenkite tapti čempionais nuo pat pirmos dienos, bet didinkite fizinį krūvį palaipsniui. Jei 30 minučių pasirodys per daug, galite padalinti šį krūvį dalimis, po 10-15 minučių ryte ir vakare. Fizinis aktyvumas sustiprins jūsų širdį, sumažins kraujospūdį, pagerins kraujo cholesterolį ir gliukozės kontrolę, padės sumažinti viršsvorį, pagerins jūsų fizinę ir psichologinę savijautą.

Stenkitės sumažinti viršsvorį. Labiausiai padės dietos ir fizinio aktyvumo derinys. Kaip minėjau, nesistenkite tapti čempionais per 1 dieną, užsibrėžkite realiai įgyvendinamą tikslą. Stenkitės numesti bent 1–2 svarus per savaitę. Veskite dienyną, registruokite, ką valgote, kiek fizinio aktyvumo turėjote kasdien. Šie duomenys bus labai naudingi, vėliau analizuojant savo sėkmės ar nesėkmės priežastis, padės jums suprasti, kas iš tiesų padeda jums asmeniškai, kas labiausiai padeda kontroliuoti kūno svorį. Jei nuspręsite, kad jums vieniems nesiseka ir norėtumėte daugiau pagalbos, nepamirškite vietinių sveikatingumo klubų, svorio kontrolės programų ir t.t.

Dažnai klausiama, kada galima vėl pradėti seksualinį aktyvumą po širdies smūgio. Dažnai širdies liga persirgę žmonės bijo pakartotinio smūgio sekso metu, nežino, kada ir kaip vėl pradėti intymų gyvenimą. Atsakymas yra gana paprastas ir labai individualus: seksas yra gana intensyvi fizinė veikla, tad reikia būti tam pakankamai pasiruošus. Tausokite save, ribokite fizinį aktyvumą sekso metu. Patartina paklausti savo daktaro, kada saugu vėl pradėti intymų gyvenimą. Vertėtų palaukti bent kelias savaites po patirto širdies smūgio, bet, kaip minėjau, reikia įvertinti tokius faktorius, kaip širdies smūgio intensyvumas, kokia širdies veikla po širdies smūgio (dažniausiai vartojamas širdies rezervo ir veiklos ekvivalentas yra kairio skilvelio susitraukimo/išmetimo frakcijos įvertinimas. Šis skaičius parodo, kaip intensyviai širdis buvo pažeista, kokia likusi širdies funkcija), ar yra polinkis į širdies aritmija.

Norėčiau priminti PDE5 vaistų grupės (jai priklauso ,,Viagra”, ,,Cialis” ir ,,Levitra”) „Juodosios dėžės” perspėjimą, kad negalima  vartoti šių vaistų, jei vartojate nitratinius vaistus (Nitrogliceriną, ,,Imdur” etc.), nes šių veiklų sąveikos rezultatas gali būti staigus ir net mirtinas kraujospūdžio kritimas. Nukritus kraujospūdžiui, į širdies vainikines arterijas nepritekės pakankamai kraujo ir galite patirti kitą širdies smūgį. Rodos, mūsų visuomenė gana neblogai tai žino, bet kartas nuo karto į ligoninės priimamąjį vis atvyksta ligoniai, patyrę šią problemą.

Nebijokite pasidalinti savo dvejonėmis su partneriu. Tarpusavio supratimas, rūpestis ir atsarga padės jūsų intymiam gyvenimui  palaipsniui sugrįžti į normalias vėžes.

Kada galima vėl pradėti darbinę veiklą, kada galima pradėti vairuoti, skristi lėktuvu, leistis į tolimesnę kelionę? Kaip anksčiau minėjau, šie atsakymai dažnai individualūs, priklauso nuo širdies būklės, veiklos, funkcinio rezervo. Jei nejaučiate širdies skausmo, nereguliaraus ritmo, šalto prakaito, dusulio ir panašių  simptomų, turbūt bus saugu vėl pradėti šią kasdieninę veiklą po kelių savaičių. Vėlgi, stenkitės normuoti šią veiklą, palaipsniui didindami krūvį. Išsamus pokalbis su jūsų daktaru padės atsakyti į šiuos klausimus, saugiai pradėti darbinę veiklą ir kasdienos rūpesčius.

Ar galima vartoti alkoholį? Venkite vartoti dideles alkoholio dozes, nes alkoholis turi daug kalorijų ir bus sunkiau numesti viršsvorį, taipogi alkoholis didina kraujospūdį, gali pažeisti širdies raumenį ir paspartinti širdies nepakankamumo vystymąsi. Vis dėl to dažnai klausiama, ar saugu naudoti mažas dozes alkoholio, pvz., taurę raudono vyno kartas nuo karto? Tyrimai parodė, kad specialios medžiagos, vadinamos flavinoidais, randamos raudonų vynuogių žievelėje, gali sulėtinti širdies ligos vystymąsi, taipogi gali nežymiai padidinti gero cholesterolio kiekį kraujyje. Taigi, taurė raudono vyno neturėtų pakenkti, bet nereikia tuo   piktnaudžiauti.

Kita vertus, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, ar saugu vartoti alkoholį, jei vartojate vaistus. Nepamirškite apie pašalinius poveikius.

Jei jaučiatės prislėgti, liūdni, jei nedomina ir nedžiugina kasdieninė veikla, jei praradote apetitą ir jaučiatės pavargę, jei turėjote miego sutrikimus, gali būti, kad jus kamuoja depresija. Nebijokite pasitarti su gydytoju ir ieškoti profesionalios psichologo pagalbos. Tyrimai parodė, kad depresijos kamuojami ligoniai rečiau tinkamai rūpinasi savimi, keičia blogus įpročius, rečiau sportuoja ir kontroliuoja kūno svorį. Tad nenuostabu, kad depresijos kamuojami žmonės labiau linkę pakartotinai patirti širdies smūgį  ar susirgti širdies liga.

Tikiuosi, kad šie patarimai padės jums greičiau pasveikti po širdies atakos ir kitų ligų. Ir nepamirškite — blogiausia jau praeityje! Sveika gyvensena, tinkama savo kūno priežiūra padės jums ne tik išvengti ar atitolinti kitą širdies smūgį, bet padės jums jaustis geriau fiziškai ir psichologiškai, padės pamiršti patirtą stresą, atneš daugiau džiaugsmo ir gyvenimo pilnatvės. 

Tad būkime sveiki!

Pabaigai norėčiau pridėti keletą nuorodų, kur galite rasti daugiau naudingos informacijos: Amerikos Širdies asociacija www.americanheart.org; Amerikos Diabeto asociacija www. diabetes.org; JAV Sveikatos departamentas www.hhs.gov; Nacionalinis širdies, plaučių ir kraujo institutas   www.nhlbi.nih.gov; Amerikos Dietologų asociacija www.eatright.org; ,,Tiesiai link širdies“ www.pbs.org/ wgbh/nova/heart/; Amerikos Kardiologų kolegija  www.acc.org.